Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Městská nemocnice Ostrava je nejstarší ve městě. V roce 2023 slaví sto sedmdesáté páté výročí. Kam nemocnice za téměř dvě století došla a co plánuje, se dozvíte už za chvíli od náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřiny Kyselé. Dobrý den, vítejte.
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme, paní náměstkyně, trošku shrnout ten letošní rok. Myslím tím zmiňte ty důležité a pro vás možná stěžejní mezníky roku 2022.
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Já považuji za velmi důležité a dobré to, že se nám podařilo nominovat třeba dvě kolegyně, dvě sestřičky, které jsme nominovali do soutěží, ať už celorepublikové Sestry roku a nebo Anděl mezi zdravotníky. To byly dvě nominace sestřiček, které pracují v nemocnici hrozně dlouhou dobu. Z těch investičních záležitostí se nám podařilo dokončit první etapu rekonstrukce pavilonu E2, díky které bylo předáno zdravotníkům nové pracoviště ARO a potom lůžkové chirurgické stanice. Takže to jsou poměrně důležité věci, na které jsme čekali a na které jsme se hodně těšili. Zahájili jsme rekonstrukci nebo výstavbu pavilonu pro hyperbarickou komoru. Dále pokračuje stavba parkovacího domu, který je také velmi důležitý pro tu nemocnici a pro pacienty, kteří přijíždí do naší nemocnice. Nakoupili jsme spoustu techniky, kterou jsme potřebovali umístit do nemocnice, takže určitě to jsou všechno velmi významné věci, které mají samozřejmě vliv i pohodu toho zdravotnického personálu, ale i na tu péči, kterou poskytujeme pacientům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se mohou pacienti a přijíždějící návštěvy těšit, že už v pohodě zaparkují a nebudou kroužit a vyhledávat místa kolem nemocnice?
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Je pravda, že u těch staveb je samozřejmě problém dneska vůbec s dodavateli a podobně, takže ty termíny se tak nějak průběžně u těch velkých akcí posouvají. Ale snad kolem roku 2024 bychom mohli už v průběhu toho roku těm pacientům teda a nejenom pacientům, ale i zaměstnancům dopřát pohodové parkování v krásném několika podlažím a podzemním parkovacím domě v nemocnici, kde bude teda součástí i lékárna.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste náměstkyní pro řízení lidských zdrojů. Pojďme se na chviličku věnovat zaměstnancům v letošním roce. Máte jich dost, nebo potřebujete více? Nebo naopak máte možná hodně, což asi je úplně mimo, zdravotnického personálu je všude málo. A tak kterých profesí ještě je málo?
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Určitě problém s nedostatkem zdravotnických pracovníků v nemocnicích řeší asi každá nemocnice. Někde možná více, někde méně. I nás je to téma, které nás trápí v podstatě stále. Není to možná ani poprvé, co o tom mluvím tady. Ten nedostatek personálu je samozřejmě záležitost, která už opravdu se diskutuje hodně dlouho a je otázka, jestli bychom spíš možná neměli řešit příčiny toho nedostatku, než ten faktický nedostatek úvazkový nebo v počtu lidí, v počtu těch zdravotníků na pracovištích. Potýkáme se s tím samozřejmě tím, že v Ostravě máme další dvě nemocnice, které si v podstatě konkurují, byť si myslím, že ta spolupráce v případě potřeby funguje, tak je to velmi silné konkurenční prostředí. Proto má třeba velký vliv na udržení toho personálu oblast motivací, ať už finančního nebo i jiného, protože se bavíme také o rozvoji těch lidí, o jejich vzdělávání, které je velmi dlouhé v tom zdravotnickém procesu a podobně. To, co působí a to, co řešíme také a slýcháme také stále častěji je samozřejmě zátěž toho personálu. Nemožnost úplně vybalancovat ten osobní a profesní život, protože tím, že je těch lidí méně a samozřejmě nemocnice jedou čtyřiadvacet hodin, sedm dnů v týdnu, je potřeba zabezpečit ty služby v maximální kapacitě, protože naše nemocnice je opravdu velká, takže se snažíme omezovat péči jenom ve výjimečných případech nebo právě třeba v době rekonstrukcí. Takže i ta náročnost nebo to přetížení personálu je téma, kterému se musíme věnovat. Na to musíme zacílit naše aktivity pro příští nejenom rok, ale roky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A chybí vám tedy zdravotní personál? Lékaři, sestřičky?
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Samozřejmě chybí. Nejsou ty čísla úplně nějak enormní, nebo není to o tom, že bychom museli kvůli tomu třeba zavírat nějaká pracoviště. To se opravdu snažíme udržet. Využíváme samozřejmě i externisty a tak dále. Chybí u těch sestřiček nebo u těch nelékařských pozic jsou to asi tři desítky úvazků nebo tři desítky osob. U těch lékařů je to nějaká desítka, ale je to napříč, jednotlivými obory a tím, že máme třicet primariátů, samozřejmě naštěstí to není nikde nijak radikální, což by právě směřovalo třeba k tomu uzavření oddělení nebo nějakému výraznému omezení péče.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Na konci roku se řešila lékařská pohotovost. Já jenom připomenu, že Městská nemocnice Ostrava dlouhá léta zařizovala nebo zajišťovala pohotovostní služby sama. Pak došlo k oddělení zubních ambulancí nebo zubní pohotovosti a teď je to úplně nově, mají se na pohotovosti podílet tři nemocnice. Vysvětlete, jak to bude fungovat.
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Je to tak. My jsme provozovali od roku 2011 všechny tři pohotovosti. V roce 2010 zubní pohotovost začal provozovat soukromý subjekt a my jsme do konce letošního roku, do toho 31. prosince budeme zajišťovat ještě teda lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost a současně pro dospělé. Od nového roku budeme provozovat pouze pohotovostní službu pro dospělé a péči o děti a dorost bude zajišťovat Fakultní nemocnice Ostrava. Celé to provozování vychází z výběrového řízení, které vypisoval krajský úřad a který má povinnost zabezpečit tady tu péči na Ostravsku nebo v tom jednotlivém regionu. My jsme se do této zakázky přihlásili a byli jsme tedy nominováni k provozování té pohotovosti pro dospělé. Z naší strany nebude omezena, co se týče nějakým způsobem provozní doba, to znamená tak, jak jsou pacienti zvyklí v letošním roce na dospělou pohotovost docházet, ve stejném režimu bude provozována i letos nebo v ten příští rok bude provozovanou i na stejném místě. Takže pro pacienty, co se týče dospělé pohotovosti, nic se nezmění. Co se týče té dětské pohotovosti, ta bude poskytovaná na poliklinice ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jenom teď mě napadá, jsem rodič dítěte, nevím, že vy poskytnete nebo nemáte pohotovost pro dítě. Přijedu k vám do městské nemocnice, co se stane?
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Zaprvé už nyní komunikujeme na našich webových stránkách a prostřednictvím i tiskové zprávy, že opravdu od 1. 1. tato služba bude poskytována na fakultní nemocnici nebo ve fakultní nemocnici. V podstatě máme tyto informace i na vstupních dveřích a v areálu nemocnice tak, aby pacienti do té nemocnice dojížděli v době, kdy je otevřená pohotovost ostravské fakultní nemocnice. Ve chvíli, kdy pacienti přijedou po této době, samozřejmě máme povinnost jako každé jiné zdravotnické zařízení postarat se o pacienta, který přijde v akutním stavu. K tomu budeme mít v podstatě k dispozici vyčleněný určitý personál, který bude docházet z lůžkového oddělení a tyto akutní stavy se bude snažit nějakým způsobem umístit pravděpodobně k hospitalizaci, nebo podle toho stavu bude indikovat buďto jenom nějakou medikaci, anebo tu hospitalizaci podle toho, jak určí lékař. Takže dětskou pohotovost opravdu provozovat my nebudeme. Spadá pod ostravskou fakultní nemocnici. Ve chvíli, kdy bude po provozní době, samozřejmě pacienti do té nemocnice budou přicházet a mohou přicházet, protože my jsme povinni tu péči poskytnout, ale byli bychom samozřejmě rádi, kdyby to bylo v minimálním počtu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k roku 2023, jsme na prahu tohoto roku. Jak nebo co plánujete možná po té přístrojové stránce? Jaké nové přístroje uvedete do provozu?
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: My obecně máme majetek v miliardách korun, protože se opravdu snažíme investovat a využívat i dotační zdroje, které třeba jsou na pořízení různých technik a softwarů a různých technologií do zdravotnických zařízení. V tomto trendu samozřejmě pokračujeme, protože ta nemocnice to potřebuje. Potřebuje to vůbec obor zdravotnictví. Technologie jdou velmi rychle dopředu. Inovace jsou něco, co zajímá samozřejmě i personál, takže se snažíme investovat a z takových těch klíčových věcí, které by si naši zdravotníci přáli, ať už to je teda prostřednictvím třeba jenom operačních oborů, anebo jsou to i jednotlivé primariáty. Určitě zmiňujeme třeba přístroj, mobilní rentgen pro neurochirurgické pracoviště. Zmiňujeme techniku angiolinku pro kardiologické pracoviště. Budeme velmi investovat do radiologie, to znamená budeme kupovat dva rentgeny, mamograf, nové cétéčko. To jsou všechno záležitosti, které se pohybují v řádech milionů korun, které je nezbytné do té nemocnice dodat a zakoupit. Zvažujeme v současné době také pořízení ECMA pro pracoviště na ARU. Samozřejmě přáním je mít také v naši nemocnici robota. Takže třeba pro urologii nebo ostatní obory operační je i toto téma, které zaznívá v nemocnici a o kterém zvažujeme, zdali najdeme prostředky nebo nějaké zdroje na pořízení i tohoto.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám vše dobré v roce 2023. Nejen Vám, ale i nemocnici.
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele Městské nemocnice Ostrava: Děkuji. Já přeju taky všem, aby naši nemocnici potřebovali co nejméně, ale na druhou stranu ale vždy našli oporu a potřebnou péči, kterou poskytujeme.
Redakčně upraveno / zkráceno.