Host dne

Petr Korč (Naše město FM), primátor Frýdku-Místku

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bourání starých budov v části Slezanů. Mobilní rozhlas, díky kterému se ve Frýdku-Místku dozví, kde strážníci měří rychlost a také například zdražování jízdného v MHD. Taková a další témata jsou připravena pro diskuzi s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčím. Dobrý den, pane primátore, vítejte.

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Dobrý den, děkuji za pozvání

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Témat máme víc, to už jsem naznačila. Začněme tedy bouráním dalších starých objektů v jedné z části Slezanů, která se bude kompletně revitalizovat. Co se tam aktuálně děje?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Já raději začínám než bourání tím, že vlastně vznikne něco nového. To bourání už není odstraňování nějakých hodnotných nebo historických budov. Je čištění toho prostředí na základě memoranda, které podepsalo město ze společnosti Slezan, která je vlastníkem velké části těch areálů a které chrání historické a zajímavé objekty, které ve městě máme. Říká také které objekty mohou ustoupit nové výstavbě. Teďka začala - já tomu říkám takový malý výstřel, takový malý Gagarin - revitalizace celé jedné části od sídliště Slezská k nádraží, kde má vzniknout úplně nový bulvár, který spojí to sídliště s vlakovým nádražím. Má tam vzniknout nové sídlo městské policie a zároveň tahle společnost vystaví budovy, kde budou byty, budou tam služby, bude tam i nějaká administrativa. Je tady šance, aby areály, které byly prázdné, byly oplocené, tak by vznikla úplně nová městská čtvrť, která bude to město nějakým způsobem definovat do budoucna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik to všechno bude městskou pokladnu stát?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Město právě není úplně tím, pokud nebereme teda rekonstrukci sídla městské policie, to samozřejmě bude stát nemálo peněz, ale my se zavazujeme k vybudování toho bulváru, té spojnice, ale jinak převážná část té výstavby je na bedrech toho soukromého investora. My jsme si akorát řekli které věci tam chceme. Samozřejmě vítáme výstavbu bytů, vítáme výstavbu nějaké obslužnosti, restaurace, obchůdky a tak dále. Všechno je to na bedrech toho investora. Čili na straně města byl krok, kdy jsme se dohodli, podepsali jsme to memorandum a vytvořili jsme ty podmínky, aby tam mohla vznikat taková nová čtvrt

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naposledy když jsme tady spolu diskutovali, tak jsme zmínili mobilní rozhlas, který se teď stal docela oblíbený ve Frýdku. Za tu dobu, co jste ho lidem nabídli jakou máte zpětnou vazbu?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: V tomhle tom okamžiku mobilní rozhlas je ve fázi, kdy nabírá nové členy a všechny ty možnosti, které tahle ta aplikace nebo taková municipální síť nabízí komunikace s těmi občany bychom chtěli naplno rozjet až po Novém roce. Nyní třeba děláme takové věci, protože my nechceme být restriktivní, ale chceme být preventivní, tak jsme třeba rozjeli službu, že v případě, kdy budeme měřit ve městě rychlost, tak na tom mobilním rozhlasu se občané dozví, kde to bude a chceme preventivně chránit místa, které jsou u škol, aby lidé věděli, že naši strážníci jsou v ulicích a že na ty místa dohlížejí. Tahle výzva byla velmi efektivní. Nyní máme něco přes dva tisíce členů, unikátních občanů města, čili to není nějaká anonymní registrace, ale máme tam dva tisíce občanů města. Už to samozřejmě je reprezentativní vzorek pro komunikaci s občany.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se za tu dobu už díky mobilnímu rozhlasu vyřešilo?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Standardně tam běží možnost nahlásit různé problémy, rozbitá lavička, nepořádek, nefunkční osvětlení, díra v chodníku. V okamžiku, kdy občan to aplikací vyfotí, nahlásí, okamžitě je tam poloha, předáváme to technickým službám nebo dalším městským společnostem, které ten problém odhalí a takových problémů už jsou desítky vyřešeny. Aplikace tedy funguje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste nám na začátku řekl, že sbíráte členy. Jaké potom budou dostáváte informace nebo do čeho všeho se budou moct ti lidé, kteří v rámci mobilního rozhlasu se zapojí do spolupráce s městem? O čem všem mohou rozhodovat? Do čeho se mohou zapojit?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Tak mimo ty praktické informace kde se co děje nebo třeba, že v ulici bude probíhat blokové čištění, zrovna probíhá nějaká uzávěra, nepoteče voda, nepůjde topení, je tam nějaká havárie, kterou můžeme cílit přesně podle té adresy, tak samozřejmě do budoucna je to o tom, že bychom se chtěli občanů na spousty věcí zeptat. Když budeme vědět přesně to složení například kde bude slunící lavice, kde bude nová lavička, jestli chtějí přidat autobusový spoj, tak tam vlastně budeme mít tu odezvu velmi přesnou. Budeme vědět kdo odpovídal, kolik přišlo těch odpovědí a podle toho se dá hodně dobře plánovat kam společně půjdeme dál a co opravdu teda občany pálí a kde chtějí nějaký problém vyřešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě teď napadá otázka, jestli teď říkáte, že aktuálně je 2 tisíce lidí zapojeno do mobilního rozhlasu, chcete jich daleko více. To bude asi náročné i tady něco podobného jako anketu vyhodnotit, kde je tolik lidí. To znamená, že tu bude mít někdo na magistrátu na starost?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Samozřejmě ty dotazy jsou rozdělené a ona je to aplikace, která funguje ve stovkách obcí, menších už i větších měst a tam ty mechanismy jsou celkem jednoduché v tom hlasování. Město okamžitě vidí složení těch odpovědí, hlasujících a tak dále. Čili ono administrativně to není náročné je to pouze další krok k tomu, jak hledat cestu a hledat ty řešení společně. Technika nám pomáhá v tom, abychom to vyřešili lépe a rychleji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Opravený penzion pro seniory, opravoval se čtyři roky, akce skončila teď, opravilo se přes sto padesát osm bytů 44 milionů korun. Znamená to, že se teď zlepšil komfort pro bydlení seniorů ve městě?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Ano a to je akce, která jak říkáte byla ve čtyřech fázích. Opravdu teda celá ty bytová jádra prošla tou revitalizací. Určitě se zvýšil komfort - já už jsem tady o tom mluvil při mé minulé návštěvě - my bychom rádi právě v těchto investicích, strategických pokračovali, protože jsou věci, které jsou vidět. Když člověk otevře dětské hřiště, tak se postaví střihne se páska, běží to. A pak jsou takové věci, které stojí hodně peněz, hodně úsilí, hodně času, museli se ti senioři přestěhovat, vraceli se zpátky. Je to nepříjemné, ale my bychom rádi právě investovali peníze do městského majetku, do městských bytů i do domovů seniorů, penzionů pro seniory, abychom ten náš majetek měli v dobrém stavu a opravený. Určitě to není poslední taková akce, ale tohle byla jedna z těch větších a myslím, že se povedla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k tématu zdražování jízdného MHD ve Frýdku-Místku. Dokonce uvažujete údajně o tom, že by to bylo o sto procent na jedné jízdence. Z jakého důvodu?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Tady zase je třeba rozdělit dvě věci. Zavedl se termín MHD zdarma. Všichni víme, že samozřejmě nic není zdarma a je to dotovaná doprava, která v souhrnu stojí více než 130 milionů ročně. My jsme udělali pouze jednu změnu a to, že jednorázové jízdné jsme zvedli z deseti na dvacet korun. Pokud se podíváme v kraji, tak to není nic výjimečného. Nicméně stále je zachována dotovaná doprava za jednu korunu. Čili kdokoliv z města si vyřídí kartičku, zaregistruje se, zaplatí si tu jednu korunu, tak za tu jednu korunu pořád až do konce volebního období může využívat městskou hromadnou dopravu a jezdit za tu korunu. Ta změna reflektuje to, že narostly pohonné hmoty, všechny další náklady a samozřejmě počítáme i s tím, že přinese nějakou částku, která sníží tu ztrátu, kterou to provozování městské hromadné dopravy stojí. Ale zůstává zachovaná dotována doprava za jednu korunu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta bude pro ty, kteří si vyřídí kartičku?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Ano, pro ty, kteří si vyřídí roční kartu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme před koncem letošního roku. Krátce zmiňte v jakém stadiu přípravy máte rozpočet pro rok příští?

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Rozpočet je v tenhle ten okamžik schválený radou města a je připraven i pro schválení v zastupitelstvu. Nám se podařilo už za ten loňský rok, kdy hrozilo, že se dostaneme do zadlužení až 400 milionů, tak se nám paradoxně ještě malinko podařilo to zadlužení snížit. Dostali jsme se pod 200 milionů. Samozřejmě v dnešní době, která je velmi nejistá, tak do budoucna počítáme i s tím, že výdaje budou vyšší než příjmy. Ale veškeré, pokud budeme čerpat nějaké úvěrové rámce, které máme před schválené, tak veškeré prostředky budeme investovat do strategických investic. Doděláváme kanalizaci, opravujeme cesty, budeme stavět hasičské hřiště, podporujeme hasičský sbor. Čili tyhle ty věci a nebudeme chtít ty peníze jenom utrácet, i když tady musím říct, že se mi podařilo, protože zase jako primátor mám na starost gesci sportu, že se nám podařilo udržet na příští rok všechny programy na podporu sportu, kultury, charitativních projektů, tak se nám podařilo udržet minimálně ve stejném objemu a třeba v tom mládežnickém sportu ještě něco malinko přibylo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pan primátor, já Vám děkuji za rozhovor.

Petr Korč (Naše město F-M), primátor Frýdku-Místku: Děkuju za pozvání na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat