Host dne

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Orlovou povede první žena v novodobé historii

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čele Orlové stojí poprvé v novodobé historii žena, a to poté, co v komunálních volbách vyhrálo hnutí ANO. Vytvořilo koalici s SPD a Sociální demokracií. Ve studiu vítám Lenku Brzyszkowskou. Dobrý den.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, jste první ženou v čele Orlové. To už tady padlo. Mají to podle Vás ženy starostky těžší víc než muži?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Já myslím, že ano, hlavně vzhledem k rodině. Protože pokud to člověk chce dělat se vším nasazením, nad tou ženou vždycky je i ta tíha té rodiny a té domácnosti, která, myslím si, že jde vždycky trošičku na druhou kolej.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Plánujete ve své funkci nějaké razantní personální změny, ať už na úřadě nebo v příspěvkových organizacích města?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Já si myslím, že tohle v tuto chvíli je předčasné. Za mě by se ti lidé všichni měli nebo začínají na nové startovací pozici. Já nejsem zastánce, jenom kvůli tomu, že teď vládneme my, dělat nějaké razantní personální změny. To všechno ukáže čas. Nedokážu dneska říct, jestli budeme měnit nebo nebudeme. Je to jenom o té práci a o té spolupráci. To si myslím, že asi mluví za vše.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k výsledku komunálních voleb. Hnutí ANO vyhrálo v Orlové, to už jsme řekli, stejně jako před čtyřmi lety. Tehdy šlo ale do opozice. Letos naopak. Se ziskem jedenácti křesel jste vytvořili koalici se Sociálními demokraty a SPD.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Co se týče SPD s podporou Trikolory, tam kandidovali i lidé, kteří v předchozích ještě volbách kandidovali za nezávislé a Změna pro lidi. Takže já si teda myslím, že v komunálních volbách je to spíš o lidech než o celostátní politice. Co se týče toho ČSSD, tam tím, že v našich okolních městech vládne ČSSD, ať už je to Bohumín, ať už je to Karviná, kde chceme samozřejmě jako nové vedení navázat úzkou spolupráci, tak se to tak nějak i nabízelo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme rozklíčovat rozdělení křesel v Radě města Orlové.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: My jako za hnutí ANO máme čtyři křesla, z toho máme teda starostu a tři radní. Co se týče SPD s podporou Trikolory, tam mají tři radní. ČSSD má teda dva radní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Piráti ani Soukromníci se do zastupitelstva nedostali. Bylo to pro Vás překvapení?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Co se týče pirátů, trošičku ano. Co se týče Soukromníků, já myslím, že oni už kandidovali i v předchozích volbách a také se nedostali. Takže co se týče těch Pirátů, tak ano, ale tam, tam bych to nedokázala odhadnout z jakého důvodu, co bylo příčinou, že se nedostali do zastupitelstva. Nicméně i dneska nějakým způsobem s nimi chceme navázat tu spolupráci, takže budou mít i nějaké místa v našich komisích. Kde je to zase o těch lidech. Takže pokud chtějí pracovat v komisích a chtějí být tím poradním orgánem nějakým způsobem...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč s nimi chcete spolupracovat a na čem?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Je tam i spousta, když my jsme před volbami nebo i po volbách nějakým způsobem s nimi komunikovali. Chtěli jsme poznat případné partnery, kde teda Piráti se nedostali. Měli i zajímavé myšlenky, šlo vidět, že by rádi to město posunuli někam dál. Myslím si, že někdy obměna v těch komisích, že to je přínosem. Ale to ukáže čas, jestli jsme se rozhodli dobře nebo ne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny politické subjekty v Orlové měly před volbami hlavní téma parkování ve městě. Jaká je současná situace a kolik parkovacích míst by ještě Orlová potřebovala? A jestli plánujete výstavbu nových parkovacích míst?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Parkování, tak jako i okolní města nebo většina měst má samozřejmě problém s parkováním. Kdysi, když se stavěly sídliště, tak se počítalo s jedním autem, možná ani ne na rodinu. Dneska většina těch rodin má i 4 auta, takže ty parkovací místa nestačí. Proto si myslím, že průřezem politických stran, které kandidovaly v letošních volbách v Orlové, měli hlavním tématem parkování. Samozřejmě chceme nejenom rozšířit parkovací plochy, ale chtěli bychom i vystavět nějaký parkovací dům, objekty a k tomu samozřejmě i nějaké odstavné parkoviště.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chtěli byste, to znamená, že to máte v plánu v průběhu těch čtyřech let, které Vás teď čekají?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: V tuto chvíli se samozřejmě snažíme nějakým způsobem hledat projekty, studie, které už byly dříve nachystány a vím, že tam jsou některé projekty, které už jsou ale bohužel zastaralé, takže je potřeba je nějakým způsobem oprášit, jak se říká. Z loňského roku nebo z letošního roku nám přechází do příštího roku výstavba v rámci revitalizace prostranství u nemocnice, kde by mělo vzniknout parkoviště zhruba za 12 milionů, kde by mělo vzniknout nových dvacet sedm parkovacích míst. Nějakým způsobem potřebujeme řešit jako kdyby komplexně, pokud někde se dají udělat jednosměrky, rozšířit svým způsobem za méně financí nebo za co nejméně financí, aby byly využity všechny možné možnosti, kde by se dalo zaparkovat a aby to nebylo v rozporu se zákonem. Což dneska na těch sídlištích opravdu ty auta parkují tam, kde by parkovat neměly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Volebním tématem byla také bezpečnost ve městě. Je Orlová podle Vás bezpečné město?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Za ten posun, kdy vznikla městská policie, já si myslím, že co se týče bezpečnosti, té nikdy není dost. Občané se necítí bezpečně. Oni mají ten pocit, že není bezpečné. Rozšiřují se kamerové systémy. Myslím si, že městská policie v rámci Orlové funguje velmi dobře. Samozřejmě jsou místa, kde se shlukuje, ať už omladina, tak možná někdy ti starší občané mají ten pocit, že to není příliš bezpečné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letní koupaliště a jeho opravy, to určitě bude nejen Orlovany zajímat, ale i lidi, kteří bydlí někde v blízkosti Orlové.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Co se týče letního koupaliště, tam samozřejmě opravy jsou o financích. Vím, že tam jsou nějaké projekty, ale nemyslím si, že v tuto chvíli je to v rámci města možné. Těch financí není mnoho. Výstavba nového koupaliště, to opravdu se pohybujeme v řádku 100 milionů a výše. Dotační tituly na tady tenhle typ projektu myslím, že nikde nejsou vyhlášeny. Takže my budeme řešit spíš, co s tím areálem. Naše představa by byla nějakým způsobem ho zrevitalizovat, oddychová zóna pro občany a případně nechat ho nějakým způsobem. Upravit tak, aby ti občané tam mohli si zajít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A máte již představu, kolik by tohle mohlo stát? Jenom ta úprava, o které hovoříte?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Co se týče přesné částky, tady tohle nevím a vím, že na to jsou nějaké dotace. Takže samozřejmě to jsou pro obce nejlépe investovány peníze, pokud je to z nějakého dotačního titulu. Tam samozřejmě by muselo dojít, k demolici a k revitalizaci toho celého prostranství. Nicméně nikde není řečeno, že pokud se situace zlepší, že by tam nějaké v menší formě koupaliště nikdy nemohlo vzniknout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je příprava rozpočtu. Vy už jste převzali asi v nějaké fázi ten rozpočet, nějaké fázi příprav. V jaké formě ho předložíte zastupitelstvu?

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Samozřejmě, když jsme přišli, s rozpočtem jsme se seznámili, byli jsme před otázkou, jestli ho schválit tak, jak ho navrhli naši předchůdci, nebo ho nechat přepracovat. Ale vzhledem k rozpracovanosti a přípravě toho rozpočtu by nám mohlo hrozit i rozpočtové provizorium. Takže s koaličními partnery jsme se rozhodli, že tohle realizovat nebo tohle nechceme podstoupit. Takže jsme se rozhodli, že budeme nějakým způsobem ho akceptovat a případné změny, co se týče rozpočtu, budeme řešit během celého roku formou rozpočtových opatření.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, já Vám děkuji za rozhovor.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Děkuji také. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.



Mohlo by Vás také zajímat