Jesenický expres

  • Bývalý mlýn v Karlovicích získá původní vzhled
  • Bruntálský Help–in hledá pomoc. Přišel o dvě auta

Bývalý mlýn v Karlovicích získá původní vzhled

Historický mlýn z 30. let 20. století v Karlovicích získá svou původní podobu. Ještě letos začne jeho rekonstrukce. A to díky dotacím ve výši téměř 4 miliony korun z regionálního dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Bývalý mlýn v Karlovicích v současné době funguje jako vzdělávací centrum. V historické budově v blízkosti muzea Kosárna od července do konce září probíhala interaktivní výstava Jeseníky všemi smysly a různé programy pro děti. Za tu dobu ji prošlo na 1500 lidí.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Vzdělávací centrum Více ve mlýně je také součástí zážitkové stezky Cesta kolem vody, která vede z Vrbna pod Pradědem, je dlouhá asi 5 a půl km, takže i díky této stezce si myslíme, že k nám někteří lidé dorazili. je to vlastně tady 10, zastavení.”

Objekt se teď začne pomalu vyklízet a zhruba v polovině listopadu začne rekonstrukce vnitřních prostor.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Tady na obrázku vidíme, jak mlýn vypadal asi v roce 1930. Je tady i rodina mlynáře. Chtěli bychom, aby ta podoba byla zachována, takže chceme tu fasádu opravit takovým jednoduchým způsobem se zachováním těch prvků, které to mělo. To znamená ty římsy i malinká stříška nad vchodem.”

Zachována budou i původní tovární okna. Teplotní komfort tak zajistí vnitřní dřevěná okna s ditermem.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Součástí rekonstrukce je také celý systém vytápění, zateplení objektu zespodu ze sklepa, zateplení podlahy a zateplení stropu tak, abychom tady mohli naše programy dělat celoročně.”

Zatepleny budou první dvě patra. Učebna ve 3. patře bude fungovat pouze v letních měsících. Centrum získá i sociální zařízení, které momentálně postrádá a nové interiérové vybavení.

---

Bruntálský Help–in hledá pomoc. Přišel o dvě auta

Sociální služba Help-in funguje na Bruntálsku již 18 let. Právě teď však musí řešit velké provozní problémy. Ne vlastní vinou přišla v posledních měsících o dva své automobily. Ty přitom nutně potřebuje k rozvozům jídel i k zajištění převozu klientů.

Automobily využívá Help-in celkem v pěti svých střediscích, ve Vrbně pod Pradědem, ve Světlé Hoře, v Bruntále, v Horním Benešově a ve Městě Albrechticích. Jen terénní pečovatelskou službu využívá více než 220 klientů. Teď se dostala služba do velkých problémů.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Přišli jsme jednoho dne v únoru takhle do práce ráno a zjistili jsme, že auto tady na parkovišti není. Takže jsme zavolali policii a zjistili jsme, že nám ho ukradli, chtěli ukrást dvě auta, které tam stály na tom parkovišti, to jedno se jim naštěstí nepodařilo nastartovat, takže vlastně takhle jsme přišli o jedno. A teď v září jsme vezli klienta do ambulantní služby z Horního Benešova, a vlastně v Opavě na křižovatce nám auto začalo hořet, naštěstí se nikomu nic nestalo, museli jsme přivolat hasiče ale auto je na odpis. Takže vlastně teď jsme v současné době minus dvě auta.“

Dagmar Motyčková, vedoucí pečovatelské služby: „Takže díky tomu, že nám ukradli automobil a jeden nám shořel, musíme ty automobily, které nám zůstaly, střídat na ty pečovatelské služby, dochází k různým prodlevám časovým a podobně.“

Toto místo pro automobil Help – inu je teď bohužel prázdné. Help-in nyní shání pomoc, jak je to jen možné. Pomoci však může zdarma každý. Jednou z možností je hlasování na jeho stránkách v programu ČSOB, nebo nákup na portále Gift.cz.

Jana Hančilová, ředitelka Help – in: „Když si člověk nakoupí přes internet přes vybraný obchod, tak nějaké procento z toho jeho nákupu jde na organizaci, kterou on si může vybrat. Takže my jsme tam vlastně přihlášení do toho, toho dárce to nice nestojí, tu slevu dává ten samotný obchod.“

Help-in provozuje celkem 3 sociální služby. Kromě pečovatelské také sociální a dluhovou poradnu a sociálně aktivizační službu pro matky s dětmi. V současné koronavirové situaci si mohl dovolit pouze časově omezit služby ambulantní. Terénní provoz převážně o seniory však musí probíhat bez omezení. Jakoukoli pomoc či podporu proto velmi přivítá.

---Mohlo by Vás také zajímat