Jesenický expres

  • Vstupy zdarma zvýšily návštěvnost Pradědu
  • Sklepy razovské základní školy vytopila voda

Vstupy zdarma zvýšily návštěvnost Pradědu

Projekt Vstupy zdarma do atraktivit MS kraje bohužel v současné době omezuje Covid 19. Ten uzavřel většinu památek jako jsou zámky, hrady, muzea a galerie. Nicméně úspěch měl obrovský. Do našeho kraje díky němu přijížděli návštěvníci nejen z jiných koutů naší země, ale i ze zahraničí.

MS kraj začátkem září spustil projekt Vstupy zdarma do atraktivit MS kraje. Jeho cílem bylo oživit cestovní ruch, který v první polovině letošního roku nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru. A lidé vzali památky doslova ůtokem. Například v Jeseníkách to mnohdy vypadalo jako na Václaváku.

Markéta Žáková, obsluha, vysílač Praděd: “Pro nás je to výhoda, ale je to tady potom už takové, když sem jsem šla na výlet jako já jako návštěvník, tak je to pak občas až nepříjemné, když chcete jít někam do přírody a fakt tady jdete mezi stovkami lidí.”

Jen návštěvnost vyhlídky věže stoupla jen za září díky MS kraji o celé dvě třetiny

Milan Kozák, vysílač Praděd: “Návštěvnost byla za září kolem 7 a půl tisíce lidí. Bylo to určitě ta návštěvnost díky tomu programu na podporu cestovního ruchu MS kraje.”

Návštěvnost si pochvalují i další atraktivity jako bruntálský zámek, nebo hrad Sovinec.

Michal Koutný, kastelán hradu Sovinec: „Teďka díky MS kraji máme po celý víkend vstup zdarma, například včera, i když teda celý den pršelo, tak na hrad zavítalo 633 návštěvníků.“


Současná situace bohužel projektu Vstupy zdarma do atraktivit MS kraje nepřeje a celý projekt byl kvůli novým opatřením, které začnou platit od středy, ukončen. Krásy přírody ale můžete obdivovat dál. V Jeseníkách můžete vyrazit třeba na stezku Bílé Opavy, v Beskydech pak na Lysou horu nebo na medovou stezku ve Štramberku.

---

Sklepy razovské základní školy vytopila voda

Deštivé počasí posledních dnů způsobuje problémy také v obcích na Bruntálsku. Zatímco v Radimi či Krasově na Krnovsku jde o zvýšení hladin místních toků, v Razové poblíž Slezské Harty voda nadělala škody v místní základní škole.

Razová, malá obec u Slezské Harty, prochází v posledních letech velkým rozvojem. Obec staví nové bytové domy, plánuje stavbu sportovního multifunkčního hřiště. Potýká se však i s komplikacemi, které nyní způsobují vytrvalé deště. Nejnověji zejména v základní škole.

Ivan Fehervári (nez), starosta Razové: „S vodou, s hodně vody s tím deštěm došlo teda k zatopení našich sklepů, hlavně teda kotelny, v současné době to všechno čerpáme."

Údržbář: „Máme tady dvě čerpadla v té šachtě proto, aby jedno bylo v rezervě, kdyby to nestačilo brát, jely obě dvě a ten přítok byl větší, než ten výkon těch čerpadel.“

Údržbář: „Normálně to teče ze země a teď zrovna tady vlastně z té místnosti, tady tekla všady voda, vidíš to podle toho písku.“

Ve sklepech školy se nachází kotelna a zejména čerpadla, která byla zaplavena téměř z poloviny.

Ivan Fehervári (nez), starosta Razové: „S takovým množstvím vody jsme se ještě nesetkali.“

Škola, která v obci funguje jako malotřídka, je sice v současné době kvůli pandemickým opatřením uzavřena. Je však moderně vybavena, má novou počítačovou učebnu a v plném provozu je zde mateřská škola.

Ivan Fehervári (nez), starosta Razové: „Dále bude fungovat mateřská škola no a uvidíme, jak se bude vyvíjet nákaza v dalším období.“

---Mohlo by Vás také zajímat