Jesenický expres

  • V Jeseníkách napadl první sníh k radosti prvních lyžařů
  • V Jeseníkách stoupá nejen návštěvnost ale i úrazovost
  • Nemocnice v okrese prozatím zvládají pandemickou situaci

V Jeseníkách napadl první sníh k radosti prvních lyžařů

Až půl metru sněhu napadlo v minulých dnech v nejvyšší části Jeseníků – na Ovčárně a na Pradědu. I přes současné oteplení a inverzi tady zůstává ještě dostatečná vrstva. Toho také pohotově využili první nadšenci na lyžích.

Přívaly sněhu minulý týden zasypaly cestu z Ovčárny na Praděd a Švýcárnu, takže ji musela uvolňovat rolba. Situace se poté ustálila a s příchodem inverzního počasí se oteplilo. Tolik sněhu v této roční době je tady spíše výjimkou.

Jiří Hejtmánek, Horská služba Ovčárna: „Dá se říct, že to není pravidlem. Ten sníh padá někdy koncem listopadu, začátkem prosince, ale byly roky, myslím 5 let dozadu, kdy napadl myslím 5. října a v téhle podobě to vydrželo až do jara, že se dalo jezdit. Jestli to vydrží letos uvídíme, zatím se razantně oteplilo, takže to postupně odtává.“

Kyvadlová doprava mezi parkovištěm na Hvězdě a Ovčárnou jezdí spolehlivě. Toho využili hned jak první lyžaři, tak i pěší turisté, kteří prostě chtěli jen přijet na čerstvý vzduch.

Jiří Hejtmánek, Horská služba Ovčárna: „Už naběhli myslím druhej den se tady utlačila ta pokrývka, nadělaly stopy, takže už se tady proháněli první nedočkavci.

Anketa, první lyžaři: „No bylo to hezký. Sníh byl sice jako už trošku roztátej, ale pořád se to dalo. Na skialpech.“

„No je to těžký. Tadyhle to, to už je bída ale nahoře to je pěkný no. Takovej úsek, ale pak zase k Pradědu už to stojí za to. Paradoxně jsme z Krkonoš, takže jsme jeli sem včera se jen tak podívat ny výlet támhle s dcerou. Takže paradoxně my bydlíme skoro na Lysý, v Rokytnici a jeli jsme až sem. U nás to tak jako sníh taky trošku je ale spíš jsme tak chtěli vypadnout. Takže je to dobrý tady.“

První běžecké stopy jsou již vyřezány, příští dny ukážou jestli na Pradědu vydrží. V restauracích fungují obslužná okénka, o víkendu tady bude určitě živo.

---

V Jeseníkách stoupá nejen návštěvnost ale i úrazovost

Závěr cyklistické sezóny a příprava na zimu je také časem bilancování. Ruku v ruce s rostoucí návštěvností hor bohužel stoupá i úrazovost. V Jeseníkách letos zaznamenali jak více zraněných cyklistů, tak pěších turistů.

Jeseníky letos zažily rekordní návštěvnost. Davy lidí proudily jak po oblíbené stezce Bílé Opavy, tak na Ovčárnu, Švýcárnu a také na Praděd. Stoupl jak počet pěších turistů, tak cyklistů, což mělo vliv i na úrazovost, která se oproti loňsku zvýšila o několik procent.

Anketa, návštěvníci Jeseníků: „Hodně jezdím na kole.“

„Něco děláme ať nejsme jenom na tabletech. Je to baví.“

Robert Kothánek, dobrovolný člen HS: „Dost úrazů se stává na příjezdové cestě z Hvězdy na Ovčárnu, takže to je takové nebezpečné místo, kde ti lidi jezdí hodně rychle a neukázněně a potom je takové kritičtější místo při sjezdu ze Švýcárny po cyklostezce na Červenohorské sedlo.“

Úrazy se nevyhýbají ani hojně navštěvované stezce Bílé Opavy, která vede od chaty Barborka do Karlovy Studánky. Lidé se nejčastěji zraní, když podcení dřevěné lávky a žebříky, na kterých to zejména v deštivých dnech hodně klouže.


Robert Kothánek, dobrovolný člen HS: "Stezka Bílé Opavy je pouze pro pěší turisty a samozřejmě ta se doporučuje pouze v letních měsících, ne v zimních."

Více zraněných cyklistů letos zaznamenali i v okolí Karlova pod pradědem. kde zprovoznili nový bikepark.

Marek Koněrza, Horská služba Karlov pod Pradědem:  "Bylo jednou tolik cyklistů, úrazů a různých nehod. Většinou úrazy v těch bikeových areálech na těch bikeových tratích, ale i v terénu se zvýšil počet těch lidí, takže se jezdilo pro cyklisty i do terénu."

Pokud se kamkoli do hor vydáte, nezapomeňte si stáhnout aplikaci záchranka. Kdyby se cokoli stalo, záchranáři budou u vás díky ní mnohem rychleji.

---

Nemocnice v okrese prozatím zvládají pandemickou situaci

Nemocnice v okrese Bruntál se potýkají se situací, které působí současná epidemie. Tu prozatím zvládají na jedničku. Největší problémy působí personální situace, kdy se i zdravotníci potýkají s nákazou nebo karanténou.

V krnovské nemocnici je v domácím léčení 9 lékařů a 21 zdravotních sester. Nemocnice proto zavedla zásadní bezpečnostní opatření. V sobotu zde otevřeli nově odběrové místo pro testy v prostorách bývalé lékárny.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Veškerá péče probíhá za přísných hygienických podmínek. Jsou sníženy vstupy do nemocnice, každý vstup je vybaven měřením teploty a zaměstnanci mají vydávané hygienické pomůcky a ochranné pomůcky vyššího stupně.“

Petra Ježová, zdravotní sestra: „Tak samozřejmě, že se všichni bojíme, ale snažíme se chránit pomůckami, které máme k dispozici.“

V nemocnici se s koronavirem současně léčí 27 nemocných pacientů. studentů medicíny. V Bruntálské nemocnici je personální situace o něco lepší.

Pavel Kameník, místopředseda představenstva: „Podhorská nemocnice je na tom relativně velice dobře, v současné době máme pouze 3 zaměstnance pozitivní, kteří jsou v karanténě, samozřejmě máme dalších 26, kteří jsou v pracovní karanténě, kteří chodí za zvýšené pracovní bezpečnosti do zaměstnání.“

Nemocnice vybavila všechny zaměstnance respirátory, je připravena i na krizový stav v lůžkové péči.

Pavel Kameník, místopředseda představenstva: „Jsme připraveni i profilováním lůžkové péče, zatím nemusíme tak konat, vše řešíme ve spolupráci s krajským hygienikem.“

Také v Bruntále funguje odběrové testovací místo.

Pavel Kameník, místopředseda představenstva: „Již třetím týdnem provozujeme odběrové místo, je to tzv,státem řízené odběrové místo pro pacienty, kteří jsou k nám posíláni od praktiků a krajskou hygienou.“

Denně tak v Bruntále otestují 60 až 80 pacientů.

---Mohlo by Vás také zajímat