Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nová elektronická služba Portál občana
  • Primátor Karviné se opět setkal s občany
  • Karviná je skokanem roku ve třídění elektroodpadu
  • Střední zdravotnická škola slavila kulaté výročí

Nová elektronická služba Portál občana

Karviná spustila pro své obyvatele novou elektronickou službu nazvanou Portál občana. Lidé mou přes portál zaplatit poplatky, zažádat si o dotace nebo elektronicky vyplnit formuláře.

Užitečnou a čas šetřící službu spustilo nově město pro své občany. Jde o elektronickou službu nazvanou Portál občana. Dostanou k ní zadáním adresy portalobcana.karvina.cz.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “ Lidé určitě znají portál občana, který spravuje stát, kde si mohou třeba zjistit, jak jsou na tom s občanskými průkazy, cestovními doklady nebo řidičskými průkazy a podobným systémem my jsme se jak o město snažili také zjednodušit komunikaci s naším úřadem, proto jsme udělali Portál občana pro karvinské občany, kde mohou vyplnit elektronické formuláře, které nemusí nosit osobně, ale stačí elektronicky."

Pomocí Portálu občana mohou lidé také zjistit informace o poplatcích a také je přes portál uhradit. Dostanou se do něj prostřednictvím eobčanky nebo bankovní identity. Poplatky pomocí platební brány mohou zaplatit občané i bez přihlášení. K provedení platby stačí číslo občanského průkazu.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: Také tam najdou informace co jak vyřídit a další informace o městě a dostanou se i na ten portál občana státní, kde si mohou vyřídit věci třeba ohledně občanky."

Na úřadě se chystá i další novinka, týkající se plateb.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Lidé už nemusí chodit poplatky platit na pokladnu, když si třeba vyřizují občanský průkaz nebo pas, mohou to zaplatit přímo u toho okénka, zprovoznili jsme nové platební terminály, mohou platby zaplatit přímo u okénka a nemusí stát další řadu na pokladnu."

Tato služba bude v provozu od příštího týdne.

---

Primátor Karviné se opět setkal s občany

Primátor Karviné se opět setkal s občany města. Tentokrát s lidmi žijícími v Hranicích poblíž Permonu.

 Diskuze, otázky a témata se týkaly převážně technických věcí, jako je kanalizace. chodníky, parkování, ale probírala se i hlasitost noční produkce nebo rušení nočního klidu. Poznatky si přítomní strážníci zaznamenali. Podněty se budou zabývat i zaměstnanci úřadu, kteří mají na starosti technické záležitosti města.

---

Karviná je skokanem roku ve třídění elektroodpadu

Obce a města, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění v soutěži O keramickou popelnici. Slavnostní vyhlášení nejlepších se letos konalo ve Studénce.

Karviná se může pochlubit další cenou ve třídění odpadu. Potřetí v řadě získala v rámci sběru vysloužilých elektrospotřebičů v kategorii „Město nad 30 000 obyvatel“ ocenění „SKOKAN ROKU“. Cenu převzali zástupci Odboru komunálních služeb na slavnostním vyhlášení

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí třídění velkých spotřebičů jako jsou pračky, ledničky sporáky a další drobné domácí elektrospotřebiče. V roce 2021 se podařilo Karviňákům nasbírat těchto elektrospotřebičů 96 tun, což byl nárust o 15 procent."

Finanční odměna ve výši dvacet tisíc korun, kterou město získalo, bude použita na nákup sad tašek určených ke třídění odpadů a na biokošíky, které jsou velmi oblíbené a budou občanům rozdány zdarma. Poděkování míří občanům, kteří elektroodpad třídí i pracovníkům technických služeb, které ho následně třídí do přistavených wintejnerů.

---

Střední zdravotnická škola slavila kulaté výročí

Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium. Nechyběl zpěv, tanec nebo hra na saxofon.

Pozornost přítomných upoutala i módní přehlídka zdravotnických stejnokrojů, ať už z doby minulé nebo současné.

A protože se škola může pochlubit i studenty, kteří jsou úspěšní na mnoha soutěžích v poskytování první pomoci, v programu nemohla chybět ani ukázka toho, na co se tito mladí lidé připravují - zachraňovat životy.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: Chtěl bych poděkovat pedagogům a nepedagogickým pracovníkům, kteří toto výročí připravili. Není to ale jen o výročí, ale o každodenní náročné práci pedagogů, kteří kvalitně vzdělávají naše studenty. Myslím si, že do budoucna budou pokračovat takto vzdělávat, nabrali jsme nové pedagogy, takže věřím, že škola bude fungovat pořád dobře a budeme kvalitně vzdělávat.”

Program sledovali významní hosté města i kraje, bývalí i současní zaměstnanci, studenti i absolventi.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ne každé město má tu možnost, aby poskytovalo své mládeži i obory ve zdravotnictví, což je velmi důležité. Škola slaví 70 let, ale pojala to jako 70. výročí zdravotnictví na Karvinsku, protože navazuje na školu, která vznikla v minulém století v Orlové. Jsem rád, že o tuto školu má zájem stále mnoho žáků, což je velmi důležité, a tím, že je v Karviné nám umožňuje, že žáci mohou zůstat ve svém městě."

Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Zdravce v Karviné přeji věčné slunce na její pedagogické obloze a protože 70 let je krásný věk, dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy. Do budoucna si myslím, že Karviná a SZŠ bude i nadále patřit mezi lepší školy, které vychovávají absolventy potřebné pro život této společnosti.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejich náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit.."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. Se školou ji spojuje nejen funkce, ale ona sama se tady jako studentka vzdělávala, a to ještě v Orlové. Po maturitě pracovala na interně v Havířově, posléze začala na Střední zdravotní škole učit, posléze převzala ředitelské žezlo po panu Žabinském.

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda, měli jsme výborné kantory, kolektiv i správní zaměstnance, se spoustou žáků se setkávám teď jako pacient, když jdu do nemocnice nebo k lékaři a jsem ráda, že škola prosperuje a má dobré vyhlídky."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: My jsme původně chtěli lípu, ale říkali jsme si, že ten platan bude lepší a má symbolizovat to, aby ta škola tady byla ještě minimálně 100 let, symbolizuje právě tu délku pokračování naší školy.”

Bez podpory zřizovatele MSK by škola nemohla fungovat, spolupráce je na vysoké úrovni.

---Mohlo by Vás také zajímat