Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Oprava historických domů v Karviné pokročila
  • Karviná v boji s nepřizpůsobivými ještě přitvrdí
  • Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy

Oprava historických domů v Karviné pokročila

Na podzim loňského roku začala oprava tří historických domů v centru Karviné. Uvnitř budovy se už rýsují nové prostory a začalo se i s opravou fasády. Všechny práce probíhají za dohledu památkářů.

Práce na rekonstrukci tří historických domů na Masarykově náměstí od podzimu výrazně pokročily. Uvnitř budovy se dokončují hrubé stavební práce v nových prostorných bytech a připravuje se i zázemí v nebytových prostorech. Začaly i práce týkající se opravy fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme řešili obnovu těch prvků tak, abychom se vraceli do původní doby. Bude takto vrácena i krytina, kdy bude původní k roku 1908. Na první střeše bude krytina bobrovka, na druhém čísle popisném bude břidlice a na posledním bude titanzinek."

Proběhla také pasportizace fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Pracovníci museli zpracovat tu nesoudržnou část, kterou oklepali, následně doplňujeme jak plochy, tak i štukové prvky. Je to práce odborná. Je potřeba mít znalce v oboru štukatérů. Jsou časově náročnější."

Kromě toho probíhají i práce na sanaci základů.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Oproti projektu bylo zjištěno jiné založení, změna těch základových prostorů, kdy jsme nuceni ty základy přibetonovat, sanovat."

Harmonogram plánovaných prací se dodržuje i přes menší zdržení kvůli archeologickému průzkumu na dvoře. Probíhají pravidelné týdenní kontrolní dny.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Stavba pokračuje tak jak má, máme tady i archeology, kteří při těchto stavbách se zúčastňují, mají tady své bádání, takže trochu nás to zdrží, ale myslím si, že se pořád máme na co těšit."

Milan Válek, vedoucí projektu: "Po skončení toho průzkumu budeme moci realizovat práce i na ležaté kanalizaci a na původní přípojce."

Uvnitř tří domů jsou už dispozičně založeny byty i nájemní jednotky.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Máme téměř profese hotovy, taháme poslední rozvody, připravujeme se na omítky. Máme roztažené rozvody vody, topení, elektroinstalace, dotahuje se slaboproud, dodělává se vzduchotechnika, ta zabírá v rámci rozvodů největší prostor."

Současně také u dodavatele proběhla výroba oken a dveří, které se v těchto dnech montují. Na jaře také město začalo hledat prostřednictvím výběrového řízení nové nájemce nebytových prostor. Jeden nebytový prostor se nachází v rohovém domě s číslem popisným 33 ulic Svatováclavská a Masarykova náměstí.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V budově 33 to bude bistro s občerstvením."

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Ten zajímavý rohový prostor má zhruba 130 metrů čtverečních. Obsahuje samostatnou jednotku pro činnost, ať je to obchod, bistro a potom zázemí, jako je sklad, kanceláře, šatny, toalety."

Další nebytové prostory se nachází ve vedlejším domě.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V domě č. 34 jsou to prostory města, takže tady bude informační centrum, nahoře budou možnosti výstav nebo různých kulturních a společenských akcí a v domě č. 35 jsou dva komerční prostory. jeden bude využíván pro zdravou výživu a druhý pro galanterii a obuv."

Nebytové prostory se liší velikostí, nicméně všechny budou bezbariérové.
Přestože jde o domy v památkové zóně, připravuje odbor majetkový magistrátu města i technické záležitosti, které jsou typické pro současnou dobu. Reportáž z archeologického průzkumu připravujeme.

---

Karviná v boji s nepřizpůsobivými ještě přitvrdí

Boj s nepřizpůsobivými osobami se v Karviné posouvá dál. Z rozhodnutí primátora byl zřízen specializovaný tým strážníků, jejichž prioritní pracovní náplní bude využití všech dostupných právních prostředků v boji s osobami, které svým způsobem života znepříjemňují poctivým lidem život ve městě.

Karvinští strážníci budou od září přistupovat k nepřizpůsobivým občanům a jejich chování v ulicích města ještě tvrději než dosud. Rozhodl o tom primátor města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “V projektu Bezpečná Karviná pokračujeme dále, k 1.9.2021 jsem zadal řediteli MP Karviná aby zřídil mini tým strážníků, kteří se budou zabývat pouze činností nepřizpůsobivých občanů. Reagujeme tak na novelu, kterou schválili poslanci a věřím tomu, že ji schválí i senát a prezident republiky. Měla by být platná k 1.1. 2022. Ta novela zajistí to, že pachatelům opakovaných přestupků bude strháváno finanční plnění ze sociálních dávek. Je to další z nástrojů k řešení situace s problémovými občany.”

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Ti strážníci využijí všech dostupných právních prostředků, aby nastolili pořádek, my se s nimi opravdu nebudeme mazlit, protože tito lidé nám tady komplikují život poctivým lidem a my to dále odmítáme tolerovat. Budeme bez pardonu pokutovat vše, čeho se ti lidé dopustí. Ať to bude přestupek na úseku veřejného pořádku, znečišťování veřejného pořádku, rušení nočního klidu."

Strážníci se v ulicích města často setkávají s agresivitou, nerespektováním a slovním vulgarismem a výhrůžkami.

Ota Štěrba, strážník MP Karviná: "Útočí na nás slovně i fyzicky, za použití hmatů a chvatů je musíme zpacifikovat, případně převézt na protialkoholní stanici.”

Jeden z účinných úderných donucovacích prostředků je použití teleskopického obušku.

David Krzemiński, strážník MP Karviná: "Dá se použít na krátkou vzdálenost až na střední vzdálenost, v uzavřeném nebo otevřeném stavu. Nejedná se pouze o úderný prostředek, kdybychom se bránili útočníkovi s nožem, ale můžeme použít i jako páku, kdy donutíme toho člověka, aby s námi spolupracoval po zákonné výzvě.”

Speciální hlídka bude sestavena ze čtyř fyzicky velmi dobře připravených strážníků a nápomocen jim bude i psovod.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Budou to strážníci, kteří jsou na vysoké fyzické úrovni, ovládají bojové umění, chceme, aby měli sebedůvěru a sjednali si respekt."

---

Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy

Karvinské středisko Eunika Slezské diakonie působí nově v Karviné-Hranicích. Pro své uživatele neustále vylepšuje zázemí a služby a nově také nechalo vyrobit na zahradu Stezku pro bosé nohy.

Středisko Eunika Slezské diakonie se druhým rokem nachází v Karviné-Hranicích, na ulici Kašparova, zázemí našlo ve stejné budově jako denní stacionář Galaxie centrum pomoci. Nabízí celkem tři služby Poradnu rané péče, Sociální aktivizační službu a Denní stacionář. Ten je určen pro dospělé klienty s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením od 18 let.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Denní stacionář je ambulantní služba, čili klient dochází k nám, může každodenně do 16. hodiny. Uživatelé se věnují aktivizačním a tvůrčím činnostem, a protože tady jsou i klienti s těžkým postižením, poskytujeme i potřebnou péči a podporu v oblasti hygieny, stravování."

V současné době do stacionáře dochází 17 klientů z 20 možných. Uživatelům jsou tady nápomocny sociální pracovnice. Jednou z nich je i Karolína Bobek Pazdziorová.

Karolína Bobek Pazdziorová, sociální pracovnice: "Teď zrovna naše pracovnice dělají svícny a vázičky s uživateli. Tady ta přímá péče se týká toho, že uživatelé tvoří, ale pracovníci jim musí ve všem pomáhat buď slovně a ti, co nejsou schopni si to udržet fyzicky v těch rukou, tak se jim pomáhá, že jim to pracovník drží, pomáhá jim to lepit, aby byl viditelný výsledek a všichni byli spokojeni."

uživatelka Jana: "Dortíky jsme pekli. Piju kapučíno. A vyrábíte něco? Vyrábím."

Výhodou stacionáře je, že má své vlastní rehabilitační zázemí pro osoby s těžkým zdravotním postižením, je tady zajištěn odborný personál s dohledem lékaře. Využívají běžecké pásy, závěsný systém, motomedy i terapie masážní, jako baňkování nebo nahřívání. Využívají i relaxační místnost takzvanou snoezelen.

Služba sociálně aktivizační je určena pro osoby se zdravotním postižením od 3 do 20 let.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Tato služba je zaměřena spíše na nácvik a aktivizaci našich klientů a tady se naši nacvičují úkony soběstačnosti."

Uživatelé obou služeb se potkávají a sdílí společné zážitky. Nově třeba na zahradě, kde byla slavnostně otevřena speciální stezka pro bosé nohy. Zhotovena byla letos v červenci.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Na tuto stezku jsme získali finance z Nadace OKD, Nadace ČEZ a Nadačního fondu Tesco. Podařila se vybudovat stezka s komponenty jako jsou lavice, ptačí budka a zvonkohra. Na tyto prvky si dokáže sáhnout uživatel mobilní i imobilní, dají se využívat hmatově."

Samotná stezka je dlouhá zhruba 10 metrů.

Jozef Janiš, technický ředitel spolku Bosá turistika: "Nachází se tam řada různých materiálů, od štěrku, písku, šišek, jehličí a další příjemné věci, které do toho dostaneme dostat, které jsou příjemné na chození. Nejlepší je, když je léto a dají se oválné kamene, šlapáky, tak se to nahřeje od sluníčka a je to příjemné, masíruje to nohu zároveň. Snažíme se to dělat tak, aby ten člověk měl z toho dobrý pocit, až se projde."

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Smyslem té stezky je podpora klienta v aktivizaci, koordinaci pohybu, v kreativním myšlení."

Zvonkohra i krmítko a ptačí budka jsou dostupné i pro klienty na vozíčku.

Třetí služba, Raná péče, je určená rodinám s dětmi, tuto službu nabízí Eunika přímo v domácnostech uživatelů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
07. srpna 2021, 16:14

Oprava historických domů v Karviné pokročila

Na podzim loňského roku začala oprava tří historických domů v centru Karviné. Uvnitř budovy se už rýsují nové prostory a začalo se i s opravou fasády. Všechny práce probíhají za dohledu památkářů.

Práce na rekonstrukci tří historických domů na Masarykově náměstí od podzimu výrazně pokročily. Uvnitř budovy se dokončují hrubé stavební práce v nových prostorných bytech a připravuje se i zázemí v nebytových prostorech. Začaly i práce týkající se opravy fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme řešili obnovu těch prvků tak, abychom se vraceli do původní doby. Bude takto vrácena i krytina, kdy bude původní k roku 1908. Na první střeše bude krytina bobrovka, na druhém čísle popisném bude břidlice a na posledním bude titanzinek."

Proběhla také pasportizace fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Pracovníci museli zpracovat tu nesoudržnou část, kterou oklepali, následně doplňujeme jak plochy, tak i štukové prvky. Je to práce odborná. Je potřeba mít znalce v oboru štukatérů. Jsou časově náročnější."

Kromě toho probíhají i práce na sanaci základů.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Oproti projektu bylo zjištěno jiné založení, změna těch základových prostorů, kdy jsme nuceni ty základy přibetonovat, sanovat."

Harmonogram plánovaných prací se dodržuje i přes menší zdržení kvůli archeologickému průzkumu na dvoře. Probíhají pravidelné týdenní kontrolní dny.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Stavba pokračuje tak jak má, máme tady i archeology, kteří při těchto stavbách se zúčastňují, mají tady své bádání, takže trochu nás to zdrží, ale myslím si, že se pořád máme na co těšit."

Milan Válek, vedoucí projektu: "Po skončení toho průzkumu budeme moci realizovat práce i na ležaté kanalizaci a na původní přípojce."

Uvnitř tří domů jsou už dispozičně založeny byty i nájemní jednotky.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Máme téměř profese hotovy, taháme poslední rozvody, připravujeme se na omítky. Máme roztažené rozvody vody, topení, elektroinstalace, dotahuje se slaboproud, dodělává se vzduchotechnika, ta zabírá v rámci rozvodů největší prostor."

Současně také u dodavatele proběhla výroba oken a dveří, které se v těchto dnech montují. Na jaře také město začalo hledat prostřednictvím výběrového řízení nové nájemce nebytových prostor. Jeden nebytový prostor se nachází v rohovém domě s číslem popisným 33 ulic Svatováclavská a Masarykova náměstí.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V budově 33 to bude bistro s občerstvením."

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Ten zajímavý rohový prostor má zhruba 130 metrů čtverečních. Obsahuje samostatnou jednotku pro činnost, ať je to obchod, bistro a potom zázemí, jako je sklad, kanceláře, šatny, toalety."

Další nebytové prostory se nachází ve vedlejším domě.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V domě č. 34 jsou to prostory města, takže tady bude informační centrum, nahoře budou možnosti výstav nebo různých kulturních a společenských akcí a v domě č. 35 jsou dva komerční prostory. jeden bude využíván pro zdravou výživu a druhý pro galanterii a obuv."

Nebytové prostory se liší velikostí, nicméně všechny budou bezbariérové.
Přestože jde o domy v památkové zóně, připravuje odbor majetkový magistrátu města i technické záležitosti, které jsou typické pro současnou dobu. Reportáž z archeologického průzkumu připravujeme.

---

Karviná v boji s nepřizpůsobivými ještě přitvrdí

Boj s nepřizpůsobivými osobami se v Karviné posouvá dál. Z rozhodnutí primátora byl zřízen specializovaný tým strážníků, jejichž prioritní pracovní náplní bude využití všech dostupných právních prostředků v boji s osobami, které svým způsobem života znepříjemňují poctivým lidem život ve městě.

Karvinští strážníci budou od září přistupovat k nepřizpůsobivým občanům a jejich chování v ulicích města ještě tvrději než dosud. Rozhodl o tom primátor města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “V projektu Bezpečná Karviná pokračujeme dále, k 1.9.2021 jsem zadal řediteli MP Karviná aby zřídil mini tým strážníků, kteří se budou zabývat pouze činností nepřizpůsobivých občanů. Reagujeme tak na novelu, kterou schválili poslanci a věřím tomu, že ji schválí i senát a prezident republiky. Měla by být platná k 1.1. 2022. Ta novela zajistí to, že pachatelům opakovaných přestupků bude strháváno finanční plnění ze sociálních dávek. Je to další z nástrojů k řešení situace s problémovými občany.”

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Ti strážníci využijí všech dostupných právních prostředků, aby nastolili pořádek, my se s nimi opravdu nebudeme mazlit, protože tito lidé nám tady komplikují život poctivým lidem a my to dále odmítáme tolerovat. Budeme bez pardonu pokutovat vše, čeho se ti lidé dopustí. Ať to bude přestupek na úseku veřejného pořádku, znečišťování veřejného pořádku, rušení nočního klidu."

Strážníci se v ulicích města často setkávají s agresivitou, nerespektováním a slovním vulgarismem a výhrůžkami.

Ota Štěrba, strážník MP Karviná: "Útočí na nás slovně i fyzicky, za použití hmatů a chvatů je musíme zpacifikovat, případně převézt na protialkoholní stanici.”

Jeden z účinných úderných donucovacích prostředků je použití teleskopického obušku.

David Krzemiński, strážník MP Karviná: "Dá se použít na krátkou vzdálenost až na střední vzdálenost, v uzavřeném nebo otevřeném stavu. Nejedná se pouze o úderný prostředek, kdybychom se bránili útočníkovi s nožem, ale můžeme použít i jako páku, kdy donutíme toho člověka, aby s námi spolupracoval po zákonné výzvě.”

Speciální hlídka bude sestavena ze čtyř fyzicky velmi dobře připravených strážníků a nápomocen jim bude i psovod.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Budou to strážníci, kteří jsou na vysoké fyzické úrovni, ovládají bojové umění, chceme, aby měli sebedůvěru a sjednali si respekt."

---

Uživatelé Euniky mají na zahradě stezku pro bosé nohy

Karvinské středisko Eunika Slezské diakonie působí nově v Karviné-Hranicích. Pro své uživatele neustále vylepšuje zázemí a služby a nově také nechalo vyrobit na zahradu Stezku pro bosé nohy.

Středisko Eunika Slezské diakonie se druhým rokem nachází v Karviné-Hranicích, na ulici Kašparova, zázemí našlo ve stejné budově jako denní stacionář Galaxie centrum pomoci. Nabízí celkem tři služby Poradnu rané péče, Sociální aktivizační službu a Denní stacionář. Ten je určen pro dospělé klienty s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením od 18 let.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Denní stacionář je ambulantní služba, čili klient dochází k nám, může každodenně do 16. hodiny. Uživatelé se věnují aktivizačním a tvůrčím činnostem, a protože tady jsou i klienti s těžkým postižením, poskytujeme i potřebnou péči a podporu v oblasti hygieny, stravování."

V současné době do stacionáře dochází 17 klientů z 20 možných. Uživatelům jsou tady nápomocny sociální pracovnice. Jednou z nich je i Karolína Bobek Pazdziorová.

Karolína Bobek Pazdziorová, sociální pracovnice: "Teď zrovna naše pracovnice dělají svícny a vázičky s uživateli. Tady ta přímá péče se týká toho, že uživatelé tvoří, ale pracovníci jim musí ve všem pomáhat buď slovně a ti, co nejsou schopni si to udržet fyzicky v těch rukou, tak se jim pomáhá, že jim to pracovník drží, pomáhá jim to lepit, aby byl viditelný výsledek a všichni byli spokojeni."

uživatelka Jana: "Dortíky jsme pekli. Piju kapučíno. A vyrábíte něco? Vyrábím."

Výhodou stacionáře je, že má své vlastní rehabilitační zázemí pro osoby s těžkým zdravotním postižením, je tady zajištěn odborný personál s dohledem lékaře. Využívají běžecké pásy, závěsný systém, motomedy i terapie masážní, jako baňkování nebo nahřívání. Využívají i relaxační místnost takzvanou snoezelen.

Služba sociálně aktivizační je určena pro osoby se zdravotním postižením od 3 do 20 let.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Tato služba je zaměřena spíše na nácvik a aktivizaci našich klientů a tady se naši nacvičují úkony soběstačnosti."

Uživatelé obou služeb se potkávají a sdílí společné zážitky. Nově třeba na zahradě, kde byla slavnostně otevřena speciální stezka pro bosé nohy. Zhotovena byla letos v červenci.

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Na tuto stezku jsme získali finance z Nadace OKD, Nadace ČEZ a Nadačního fondu Tesco. Podařila se vybudovat stezka s komponenty jako jsou lavice, ptačí budka a zvonkohra. Na tyto prvky si dokáže sáhnout uživatel mobilní i imobilní, dají se využívat hmatově."

Samotná stezka je dlouhá zhruba 10 metrů.

Jozef Janiš, technický ředitel spolku Bosá turistika: "Nachází se tam řada různých materiálů, od štěrku, písku, šišek, jehličí a další příjemné věci, které do toho dostaneme dostat, které jsou příjemné na chození. Nejlepší je, když je léto a dají se oválné kamene, šlapáky, tak se to nahřeje od sluníčka a je to příjemné, masíruje to nohu zároveň. Snažíme se to dělat tak, aby ten člověk měl z toho dobrý pocit, až se projde."

Adéla Hovorková, vedoucí střediska Eunika Slezské diakonie: "Smyslem té stezky je podpora klienta v aktivizaci, koordinaci pohybu, v kreativním myšlení."

Zvonkohra i krmítko a ptačí budka jsou dostupné i pro klienty na vozíčku.

Třetí služba, Raná péče, je určená rodinám s dětmi, tuto službu nabízí Eunika přímo v domácnostech uživatelů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-07-08-2021-16-14