Májovák odehrál premiéru skladby světového skladatele
Nejznámější symfonicko-dechové těleso na Karvinsku, orchestr Májovák, má za sebou velký počin. S americko-nizozemským skladatelem Johanem de Meiem uskutečnil premiéru jeho nového díla. A skutečně se jednalo o velké odpoledne, plné inspirativních hudebních dojmů.
Když populárnímu skladateli poslalo vedení orchestru Májovák nahrávku nastudování jeho díla Dutch Masters Suite, Johan de Meij se okamžitě s nadšením ozval zpět, a tak celá spolupráce vznikla.
Petr Ženč, manažer orchestru Májovák: “Popravdě řečeno mě v životě nenapadlo, že jeho první návštěva v České republice jako taková bude u nás v Karviné. A dokonce bude spojena s tím, že bude náš orchestr dirigovat. Je to i důkaz nebo potvrzení nějaké umělecké úrovně našeho orchestru, čehož si samozřejmě moc vážíme.”
Johan de Meij pochází z Nizozemska a v jeho skladatelském stylu používá mnoho motivů fanfár se zaměřením především na žesťové nástroje. Tím pádem jeho hudbu Májovák dokázal pojmout velmi zodpovědně a zároveň osobitě.
Filip Urban, dirigent orchestru Májovák: “Ono se vždycky říká, že nejlépe se pracuje se skladbami, když autor buď už nežije nebo není přítomen. To však se tady vůbec nepotvrdilo a myslím si, že s panem Meijem byla velmi dobrá spolupráce, že vlastně nikdo nervózní nebyl a bral to s velkou vážností, respektem a snažil se mu vyhovět ve všem, co on požadoval.”
Koncert byl rozdělen na dvě části. V té první zazněla skladatelova Kontinentální předehra a poté světová premiéra skladby Esej č. 1. Zaznělo zároveň i dílo Casanova, ve kterém se skladatel inspiroval životem slavného benátského diplomata. V rámci premiéry hostoval mužský pěvecký sbor Karola Szymanowskiego z polských Katovic.
Jan Soukup, místopředseda orchestru Májovák: “Ta skladba je vlastně založena na Velkomoravském chorálu, čiže ani pro Poláky to nebylo jednoduché se vlastně naučit ta slova správně. Ještě tím, že pan dirigent také není vlastně od nás, tak jsme hledali nějakou správnou řeč, ale myslím, že se to povedlo. Ta skladba je velice zajímavá a já ji doporučuji k poslechu.”
Johan de Meij, nizozemský skladatel a dirigent: “Zatím to je výborná zkušenost, spolupracovat s orchestrem Májovák takhle naživo. A to jsme měli jen dvě zkoušky a dnes ráno zvukovou zkoušku. Ale jde to velmi dobře a těším se, až budu dirigovat první polovinu programu, ve které bude jako druhá skladba světová premiéra, která se jmenuje Esej č. 1 a vychází z Velkomoravského chorálu z 9. století.”
Sám Johan de Meij zná dobře českou hudbu a má i své oblíbené české skladatele.
Johan de Meij, nizozemský skladatel a dirigent: “Antonín Dvořák. I když mám rád i Smetanu, Janáčka. Včera jsme byli v Janáčkově domě, kde žil. Musím říct, že to bylo velmi inspirativní.”
Protože skladatel rád pracuje s motivy a hudbou svých vzorů a oblíbených skladatelů, ve druhé polovině koncertu zazněly jeho aranže skladeb Antonína Dvořáka a Sergeje Prokofieva. Vše pod taktovkou dirigenta Filipa Urbana. Johan de Meij tak měl možnost sledovat toto nastudování z hlediště a zhodnotit tak nejen práci orchestru, ale i tu svou.
---
Městský dům kultury zve na Velikonoční jarmark
Městský dům kultury zve na tradiční Velikonoční jarmark, který se uskuteční v dnech 16. a 17. dubna na Masarykově náměstí v Karviné.
Městský dům kultury zve na tradiční Velikonoční jarmark, který se uskuteční v dnech 16. a 17. dubna na Masarykově náměstí v Karviné. Jarmark tak bude předcházet Velkému pátku.
Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: “Letošní Velikonoční jarmark bude velmi pestrý, jak to bývá každým rokem. Kromě prodeje tradičního velikonočního zboží tam budou také řemeslníci, kteří budou nejen předvádět své umění, ale budou také prodávat své výrobky. Bude tam například kovář, který může půjčit dětem zástěru a nechat je, ať si vyrobí hřebík nebo berušku. Bude tam dílnička, kde si mohou plést karabáč, budou si tam malovat obří velikonoční kraslice.”
Z produktů se můžeme těšit například na zdobné perníky, kávu nebo palačinky. Kromě toho bude na místě pro děti dřevěný kolotoč. Kulturní program bude rovněž pestrý pro děti i dospělé.
Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: “Uvidíme cimbálovou muziku KrOpa a ve čtvrtek odpoledne bude pro děti připraven program s Klauny z Balónkova. Budou také chodit mezi lidmi a vyrábět zvířátka a různé tvary z balónků. Uvidí žongléry, uvidí kejklíře, bude tam flašinetář. Program bude milý.”
---
Lidé se učili první pomoci malým dětem
V nemocnici v Karviné - Ráji se uskutečnila preventivně osvětová akce, která lidem z veřejnosti pomohla lépe si vštípit, co znamená první pomoc pro děti a jak ji poskytnout. Mladá lékařka z této nemocnice v rámci odpoledne přinesla tipy, jak co nejeefektivněji pomoci dětem při nečekaných událostech.
Tato akce má za úkol naučit nejen rodiče, jak co nejlépe dokázat pomoci dětem, když se opaří horkou vodou nebo nečekaně spadnou. Je určena pro všechny, kteří s dětmi tráví svůj čas - tedy například i prarodičům, chůvám nebo pedagogům z mateřských škol.
Klára Pluhařová, lékařka a lektorka kurzu: “V podstatě je rozdělen do tří částí. V té první části si povídáme o tom, co dělat, když se stane jakákoliv nehoda dětem. To znamená, ať už se jedná o pády, krvácení, otravy nebo třeba dušení. Pak je vlastně ta druhá část, ta je spíš taková odpočinková, učíme se, jak správně resuscitovat, probíhá i nácvik na dvou figurínách - ta první je vlastně kojenec a ta druhá je dítě starší jednoho roku.”
Ve třetí části následuje povídání o tom, co všechno řeší rodič, když je doma s dítětem a pečuje o něj. Tedy různé nemoci, horečky, bolesti břicha nebo například různé druhy alergických reakcí. Cílem tohoto povídání je získat jistotu v těchto situacích a vědět či zvážit, jak se v danou chvíli zachovat.
Klára Pluhařová, lékařka a lektorka kurzu: “Nejvíc se asi, jsou to věci týkající se nemocí, to určitě zajímá všechny rodiče, maminky. Často i vyvracíme různé mýty, jako třeba, že každá zelená rýma je infekční, nakažlivá a je třeba na ni používat antibiotické kapky.”
A koho nejvíce tyto kurzy lákají? Překvapivě to jsou často i tatínci, kteří se sami zajímají o problematiku první pomoci.
anketa: účastníci kurzu: “Já se zabývám dlouhodobě první pomocí, ale spíš u dospělých, a dokonce to vyučuji v práci. Ale často mi kladou otázky právě ti moji posluchači na děti a tam se právě nespecializuju, i když ty děti doma mám. Tak proto jsem tady, abych se dozvěděl něco nového taky.” “Tak zajímá nás, jak pomoct našemu dítěti v případě, kdyby se něco dělo. Tak hlavně proto jsme tady, ať víme, jak včas reagovat.”
Kurzy první pomoci dětem je v plánu pořádat nadále a pravidelně. Zájem je zatím velký.
---
Smyslohrátky učí děti rozvíjet svou fantazii
Již rok se v Karviné pravidelně uskutečňují takzvané Smyslohrátky, které cílí na dětskou fantazii a zapojení všech lidských smyslů. Děti při hraní mohou využívat nejrůznějších materiálů a hraček a kombinovat je, jak se jim zrovna líbí.
Akce Smyslohrátky probíhá pravidelně v Centru pohybu v Karviné-Hranicích a je provozována jednou za měsíc, a to vždy v úterý dopoledne i odpoledne.
LINDA LUKASIK, lektorka Smyslohraní
00:22 “Smyslohrátky tady vlastně fungují od loňského února, kdy vlastně dětem je umožněno vlastně hrát si všemi smysly. Rodič je tady pouze jako doprovod nebo jako průvodce, když dochází tam fantazie, jak si s tím hrát.” 00:35
Od loňského roku jsou Smyslohrátky zpřístupněny také mateřským školám a děti z nich si mohou celou jednu hodinu hrát na stanovištích s různorodými podněty.
DITA KOMPANOVÁ, vedoucí učitelka MŠ Kapitánka
01:07 “V naší mateřské škole… u dětí” 0:26
01:37 “zvídavost a představivost. … Z toho také vycházíme.” 01:48
anketa: děti z MŠ Kapitánka
1647 00:15 “Já si hraju se včeličkama.” 00:17
1648 00:06 “Líbila se mi vodička.” 00:10
00:13 “Tam byly kačery a rybičky.” 00:16
Smyslohrátky jsou určeny dětem od roku a půl do šesti let, ale mohou přijít i mladší děti, když jejich rodičům připadají jako vhodná aktivita pro jejich rozvoj a poznávání světa. Na jednotlivých herních stanovištích děti mohou takřka vše, aniž by se jim něco stalo.
Linda Lukasik, lektorka Smyslohraní
01:14 “Stanoviště jsou vlastně… toxické.” 01:27
01:33 “Takže děti tady mohou vlastně procvičovat… aby se rozvíjela.” 01:46
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---