Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná převezme od MS kraje budovu polikliniky
  • Pozvání na výstavu a varhanní koncert
  • Kočárová show "Od kolébky po hrob"
  • Akce na Lodičkách budou probíhat do začátku října

Karviná převezme od MS kraje budovu polikliniky

Ve velkém sále Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné se konalo 14. zasedání zastupitelstva město. Zastupitelé mimo jiné rozhodli o nabytí budovy polikliniky v Karviné-Mizerově do vlastnictví města, a to formou daru od Moravskoslezského kraje, který je vlastníkem nemovitosti.

Karvinští zastupitelé se po roce vrátili do zrekonstruovaného velkého sálu Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity, aby projednali celkem 38 bodů 14. zasedání. Schválili například převzetí budovy polikliniky v Karviné-Mizerově od Moravskoslezský kraj k 1. lednu příštího roku.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Dostali jsme ji darem. Čekají nás tam velké investice, připravujeme projekty na to, abychom mohli polikliniku zateplit, vyměnit okna, střechu."

Poliklinika bude nadále sloužit ke zdravotnickým účelům. Odborní i praktičtí lékaři, personál ambulancí a další nájemci, kteří tam nyní fungují, se nemusí obávat ukončení smlouvy.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Naopak, budeme rádi, když tam zůstanou, budeme se teď s nimi bavit o novém fungování a o systému a spíše bych byl rád, aby tam přišli nové lékaři, případně ti, co se zabývají zdravotnictvím."

Zastupitelé také vyhověli žádosti Slezské univerzity v Opavě a rozhodli o poskytnutí neinvestiční dotace pro Obchodně podnikatelskou fakultu.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "My každoročně dáváme peníze na rozvoj OPF, tento rok největší část půjde na zpracování proveditelnosti přístavby nových budov, které máme v rámci Karviné všemi deseti a plánujeme je, takže gró půjde na tuto aktivitu."

Fakulta chce peníze z dotace dále využít na pořádání mezinárodních vědeckých konferencí nebo na doplnění knihovního fondu novými odbornými publikacemi.

Zastupitelé dále schválili dotace pro obě karvinské nemocnice a Lázně Darkov.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My každoročně podporuje jak NsP Karviná-Ráj, tak nemocnici v Novém Městě a karvinské lázně. I letos jsme našli finanční prostředky a poskytli jsme je na nákup přístrojů, které si jednotlivé nemocnice zažádali.

Schváleny byly i zásady pro prodej pozemků určených k výstavbě rodinných domů. Tomuto tématu se budeme věnovat v příštím Karvinském expresu.


---

Pozvání na výstavu a varhanní koncert

Tipy na víkendové akce v Karviné.

Ve výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě probíhá výstava nazvaná Těšínské Slezsko a jeho proměny v době modernizace. Zachycuje několik hlavních témat v období od poloviny 18. století do poloviny 20. století.

V kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátě se tuto neděli uskuteční v pořadí třetí koncert varhanního festivalu Karvinské varhany. Připomínáme, že varhanní koncert začíná v 16 hodin.

---

Kočárová show "Od kolébky po hrob"

Obyvatelé Karviné i návštěvníci města měli v sobotu v rámci Dnů Evropského dědictví jedinečnou příležitost vidět kočárovou show nazvanou Od kolébky po hrob. Nechyběl kočár pracovní, lovecký, dětský, ale třeba i nádherný pohřební kočár z roku 1850, který táhli dva fríští koně.

Dny Evropského dědictví nabídli obyvatelům Karviné i turistům výjimečný program. U zámku Fryštát a posléze i na blízkém náměstí si mohli lidé prohlédnout šestnáct dobových kočárů tažených koňmi.

Valter Broda, organizátor kočárové show: “6Napadla mě taková myšlenka ukázat lidem, jak se kdysi žilo. Nahlédnout do minulosti. Viděl jsem v Kroměříži ukázky formou soutěží a abychom se neopakovali, tak jsem to nazval Od kolébky po hrob, ty koně v zápřeží člověka provázely.” 

O každém kočárovém spřežení se lidé dozvěděli podrobnosti díky komentovanému výkladu.

Lenka Gotthardová, moderátorka kočárové show: "Viděli jsme tady děťátka, jak je vezla maminka, viděli jsme k čemu byli koně využiti, třeba jako žebřiňák, kdy rekruti, vojáci odjíždějí, viděli jsme školačky, hasičské vozy a řadu dalších, takže je to opravdu o tom životě, který byl s koňmi spojen. Když jsme se narodili a až nás vezli na hřbitov pohřebním vozem."

Nádherné smuteční spřežení z roku 1850 táhli dva fríští koně. Tento kočár je unikát, který se podařilo zachránit, prozradil Vítězslav Dernický z Nové Bělé, jehož dědeček založil roku 1932 pohřební ústav Charitas.

Vítězslav Dernický, majitel pohřebního kočáru: "Ten vůz má 170 roků. Byl před 15 lety celý renovovaný, tam zůstala jen kola a skla. Já ho každý měsíc přetírám olejíčkem, stojí v krásné garáži na koberci, přikrytý. Vyjíždí 10x do roka, berou ho sedláci, dokážeme udělat i dva páry koní, pro velké sedláky, pro Romy."

V průvodu nechyběla ani historická hasičská koňská stříkačka.

Zdeněk Svoboda, starosta SDH Dolní Marklowice: "Koňská stříkačka byla pořízena v roce 1927, ale vyrobena byla už v roce 1926, je v majetku SDH Dolní Marklowice. Používala se k hašení požárů, ale potom byly pořízeny motorové stříkačky, byla uložena a před nedávnem byla zrekonstruována. Můžu říct, že to hašení bylo náročné, to ruční pumpování je fyzicky namáhavé, děláme každý rok soutěže."

Je chválihodné, že majitelé tyto historické kočáry uchovali, a krásně je zrestaurovali.
Kočáry byly typické pro 19. století a tehdy si je mohl dovolit téměř každý.
Zapřažená také byla různá plemena koní.

Lenka Gotthardová, moderátorka kočárové show: "To je také velmi vzácné, ne každý kůň se hodí do kočáru. Pro ČR je nejtypičtějším plemenem kůň starokladrubský, ale viděli jsme i koně chladnokrevné, kteří byli využíváni v lese."

Po přehlídce pokračoval doprovodný program ještě v zámeckém parku.

---

Akce na Lodičkách budou probíhat do začátku října

Volnočasový areál Loděnice nabídne i na začátku podzimu pestrý kulturní program.

Lidé z Iniciativy Dokořán ho připravili pro návštěvníky na víkendové dny. Například uplynulou sobotu se uskutečnil koncert tří kapel, Ajdontker, Světlo a Střepy.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “Tím, že sezona začala hodně pozdě, až někdy v polovině srpna, tak jsme se rozhodli ten program držet až do minimálně konce září, začátku října.”

Už tento víkend a příští víkend budou Lodičky patřit jamování.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “Uzavřeme to začátkem října, to tady budou Vandráci Vagabundos, kteří udělají přednášku o cestování na motorkách."

O kulturní akce lidé nepřijdou ani v dalších týdnech. Prozatím se počítá s tím, že opět ožije Backstage za letním kinem.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “My jsme aktuálně v přípravách Backstage a chceme rozjet program od 5.11., první víkend v listopadu, už máme připravený kompletní program na listopad, lidi se mohou těšit na koncerty, přednášky. Začneme tam, kde jsme skončili, koncerty, přednášky o kávě a oblíbený Kvíz, který tam probíhá pravidelně."---Mohlo by Vás také zajímat