Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala Rodinný meeting
  • Závěr léto na Barboře
  • Pozvánka na tradiční akci Barevný podzim
  • Plavci z Kosatek Karviná už pilně trénují

Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala Rodinný meeting

Nemocnice Karviná-Ráj uspořádala pro širokou veřejnost velkou akci na Lodičkách nazvanou Rodinný meeting. Obsahoval přednášky a povídání na různá témata včetně bohatého doprovodného programu.

V areálu Lodiček zorganizovala Nemocnice Karviná-Ráj svůj první Rodinný meeting. Pilotní projekt plný odborných přednášek a rad pro rodiče i prarodiče přilákal zájemce nejen z Karviné, ale i z dalších měst včetně Ostravy.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Nemocnice dnešním dnem odstartovala komunikaci k projektu Rodinné porodnice. My se snažíme otevřít obě oddělení veřejnosti a nabídnout jim informace, které jsou pro ně užitečné. Respektujeme to, že maminky jsou dnes zahlcené informacemi, mnohdy je hledají na googlu, u přátel, kteří mají různé typy zkušeností. Chceme, aby měli informace ucelené, v souvislostech. Proto vytváříme projekt jako je rodinný meeting, na kterém jsme už přivítali spoustu nastávajících i stávajících rodičů a otevíráme témata, která jsou pro ně důležitá."

Jeden z bloků přednášek byl věnován pediatrické péči

Barbara Widenková, primářka dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Připravili jsme si 4 témata, dvě z nich jsou věnována novorozeneckému období, vybrali jsme péči o miminko po porodu, podporu kojení a novorozenecký screening. Dalším tématem byla alergie, která nás trápí a do čtvrtého bloku spadne ještě dětská cukrovka.” 

anketa, návštěvnice akce: "Já jsem přišla kvůli přednášce na téma alergie, jsme oba alergici a říkala jsem si, že by se to mohlo hodit. Malá má 7 měsíců, doufáme, že nic z toho ji nepotká, ale raději. A rodili jsme v Karviné, máme k tomu srdcovku." "Máme malé miminko a nás ta témata zajímají. V Ostravě tady nic takového není, tady to je super. My chodíme na rehabilitace a přímo k paní, která tady bude přednášet.” 

Kromě přednášek mohli návštěvníci využít i individuální poradenství a rady. Služby nabízela například nezisková organizace Úsměv mámy.

Klára Pavelková, hlavní koordinátorka: "Jsme nezisková  organizace Úsměv mámy, pomáháme těhotných ženám a maminkám po porodu, které trápí duševní obtíže, deprese, úzkost a pomáháme propojit je s našimi konzultantkami, s maminkami, které mají zkušenost s duševními onemocněními a dostaly se z toho a pomáhají dalším.  Určitě se mohou obrátit na nás skzre webové stránky, na region Ostrava, máme facebookovou skupinu nebo na instagramu."

Užitečné rady dostávaly maminky i na stanovišti zaměřeném k poskytování první pomoci, v případě zástavy srdce nebo dušení cizím předmětem.

Pro rodiče, kteří si chtěli v klidu poslechnout přednášku, zajistila nemocnice i zábavný program pro jejich děti.

---

Závěr léto na Barboře

Nyní navštívíme bývalý důl Barbora na Karvinsku, kde se konala série akcí v rámci projektu Léto na Barboře.

Kulturní, sportovní a společenské jednorázové akce se tady, v hale bývalé kompresorovny a strojovny uskutečnily několikrát, letos poprvé v uceleném letním programu.

Jan Tabášek, vedoucí marketingu marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s.: “25 V rámci dvou měsíců, července a srpna, tady bylo osm víkendů, latinské tance se tady lidé učili, letní kino tady bylo, bylo tady přes pět set lidí, kteří se tady učili jógu.”

Závěrečný víkend projektu Léto na Barboře patřil Těšínskému divadlu, konkrétně Polské scéně, která lidem nabídla představení podle románu Karin Lednické Šikmý kostel.

Bogdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: “Adaptaci připravila Renata Putzlacher a úspěšně se postarala o to, aby vybrala to nejdůležitější z celé knihy do téměř tříhodinového představení.”

Dramatizaci románu Karin Lednické hrálo divadlo už v několika městech našeho regionu, poprvé se ale herci ocitli v místě, které je s dějem přímo spojeno.

Bogdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: „Je to ohromné. Skvělá příležitost, zvláště pro herce, že mohou zažít “genius loci” a myslím, že se to přenese na diváky, protože ty děje, které jsou popsány v knize i v představení, se tady odehrály.”

Se spojením s místem a i osobními vzpomínkami vstupoval na scénu i vypravěč Jan Monczka.

Jan Monczka, herec Polské scény Těšínského divadla: “Narodil jsem se nedaleko odtud, v Ráji, bydleli jsme také nedaleko odtud, tehdy na ulici Tyršová, která už dnes neexistuje. Náš dům, kde jsme bydleli, zbourali. Jezdil jsem tady za prarodiči a byl jsem svědkem zániku tohoto místa.“

Organizátoři akce Léto na Barboře doufají, že se jim podaří příští rok sérii akcí znovu zopakovat.

---

Pozvánka na tradiční akci Barevný podzim

Široká veřejnost je zvána na tradiční akci nazvanou Barevný podzim, kterou pořádá každoročně statutární město Karviná u příležitosti Světového dne zvířat.

POZVÁNKA NA AKCI BAREVNÝ PODZIM

Široká veřejnost je zvána na tradiční akci nazvanou Barevný podzim, kterou pořádá každoročně statutární město Karviná u příležitosti Světového dne zvířat. Koná se ve čtvrtek 21. září na Lodičkách od 10 do 18 hodin. Jednotlivá stanoviště budou zaměřena na ochranu zvířat, přírody, nakládání s odpady a recyklaci, práci s přírodními materiály a čistotu ovzduší. Své stanoviště tady budou mít i zdravotníci z Nemocnice Karviná-Ráj, kde si můžete otestovat své zdraví. Připraven bude i stánkový prodej a atrakce pro děti. Zároveň se 23. a 24. září koná den otevřených dveří v přírodovědné stanici v Karviné-Ráji, kam jsou rodiny zvány od 9 do 16 hodin.

---

Plavci z Kosatek Karviná už pilně trénují

Plavecký oddíl Kosatky Karviná už odstartoval pravidelné tréninky na novém krytém bazénu. Modernější zázemí po velké rekonstrukci si pochvalují plavci i trenéři.

Velká vlna zájmu o členství v oddílu Kosatek se zvedla poté, co krytý bazén po znovotevření a velké rekonstrukci spustil pravidelné tréninky. Kapacitně je oddíl naplněn a nové zájemce v tuto chvíli nepřijímají.

Tomáš Kałuža, místopředseda oddílu Kosatky Karviná: "Posledním srpnovým týdnem jsme začali soustředěním pro závodní plavce, aby se seznámili s novým prostředí a ve čtvrtek jsem začali s tréninky na ostro, kdy jsme přibrali 40 nových dětí, které se chtějí u nás naučit plavat. Kapacitně jsme plní víceméně."

Díky rekonstrukci bazénu mají malí plaváčci pestřejší výuku.

Tomáš Kałuža, místopředseda oddílu Kosatky Karviná: "Začátečníci trénují v rekreačním bazénu, to je nová část bazénu, máme pronajaté dvě plavecké dráhy s pohyblivým dnem, kde je využívají naplno a ostatní tréninkové skupinky trénují ve velkém bazénu."

I pro ně je to nové, dosud trénovali v plavecké učebně Deja, v Karviné Hranicích, kde jsou dráhy 16 metrové, tady využívají 25m.

Radka Zwettlerová, trenérka: "Je to velká změna, pro nás velmi příjemná a především pro naše plavce. Dostali jsme se z prostředí poměrně malého, krátkého bazénu a teď tyto nádherné prostory, je to změna ve velkém. I ta délka toho bazénu je jiná. Určitě se nám tady bude pracovat perfektně, protože to zázemí tady je.”

anketa: plavci: "Mně se ten bazén líbí, je moc pěkný.” “Líbí se mi tady, užijeme si to tady vždycky se sestrou.”

V základním plaveckém kurzu se malé děti, které se již nebojí vody, naučí techniky jednotlivých plaveckých způsobů, především s pomůckami.

Tomáš Kałuža, místopředseda oddílu Kosatky Karviná: "Malé děti mají tréninky 2x týdně v hodinových částech, závodní plavci mají 4x týdně ve dvou hodinových fázích. Malé děti se naučí položit na vodu, dýchání do vody, plavecké způsoby znak, kraul a pak se naučí prsa a motýlek."

Závodní plavci se už připravují na závody, v Karviné se příští sobotu koná krajské přebor dlouhých tratí na 800 a 1500 metrů.

---

Mohlo by Vás také zajímat