Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Lázních Darkov rehabilitují váleční veteráni z Gruzie
  • Plán udržitelné městské mobility Karviná
  • Nové tváře v týmu karvinských házenkářů

V Lázních Darkov rehabilitují váleční veteráni z Gruzie

Do karvinských Lázní Darkov dorazili dva váleční veteráni z Gruzie. Čeká je tady měsíční rehabilitační pobyt, léčba a také si vyzkouší nejmodernější speciální protézy. Oba totiž při boji přišli o dolní končetiny.

Tohle jsou dva gruzínští vojáci, kteří se v roce 1992 účastnili bojů v krvavém gruzínsko-abchazském konfliktu. Jeden z nich byl při boji o nezávislost Gruzie vážně zraněn kulkou a následně v roce 1993 mu pod nohami vybuchla pěchotní mina, přišel o levou nohu.

Amiran Adamia, válečný veterán z Gruzie: "Absolutně mi to změnilo mé životní plány. Studoval jsem na historické fakultě a ze dne na den jsem vlastně nemohl pokračovat v aktivitách, které jsem jako mladý člověk plánoval. Prostě se mi úplně změnila moje budoucnost.”

Druhý z nich sloužil ve speciálních jednotkách a na jedné z bojových misí ho výbuch miny připravil o obě nohy.

Nikoloz Tsereteli, válečný veterán z Gruzie: "Můj život se změnil náhle, protože v tu dobu jsem byl studentem právnické fakulty v Tbilisi. Připravoval jsem se a těšil na právnickou praxi. Je to jiné...nejsem zdravý, jsem invalida. Ale jsem rád, že mám rodinu a dokonce jsem v současné době členem advokátní komory v Gruzii.”

Koncem loňského roku se na Nadačního fond REGI Base obrátilo Ministerstvo obrany Gruzie s žádostí o pomoc se zajištěním rehabilitace a léčby pro jejich zraněné novodobé válečné veterány.

Lenka Krótkáobchodní ředitelka Lázní Darkov: "Nás oslovila organizace REGI Base, se kterou Lázně Darkov dlouhodobě spolupracují a máme možnost jim nabídnout rehabilitační pobyt tady u nás v Lázních a při této příležitosti si nechají udělat nové protézy. Jeden z pacientů je již má, které používá pět let, ale oslovili jsme společnost Ottobock, která nabídla možnost nových modernějších protéz tak, aby ten komfort byl technicky zajištěn lépe než tomu bylo před těmi pěti lety v Gruzii. Samozřejmě je to i o odpočinku a zrelaxování jak po fyzické, tak po psychické stránce, protože klienti jsou tady velmi spokojeni, váží si toho přístupu."


Amiran Adamia, válečný veterán z Gruzie: "Je tady výjimečné dobré prostředí, překvapilo mě, na jak špičkové je tady přístrojové vybavení i samotná medicína. Jsem mile překvapen vysokou úrovní a kvalitou. Rád bych za všem poděkoval, personálu a všem lidem, kteří mi pobyt v tak krásném středisku umožnili."

S rehabilitací vojáků ze zahraničí mají lázně bohaté zkušenosti, léčili tady například vojáky po zranění z Libye, Saúdské Arábie nebo Ukrajiny.
---

Plán udržitelné městské mobility Karviná

Obyvatelé Karviné jsou zváni na setkání k představení projektu Plán udržitelné městské mobility Karviná.

Názor obyvatel je pro tento projekt velmi důležitý.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Veřejnost se do něj může zapojit ve veřejné diskusi, která proběhne 25. srpna na budově C magistrátu. Veřejnost se dozví, co plán obsahuje a proč ho město dělá. Také se  lidé budou moci zapojit do průzkumu a mohou říct, co je trápí v dopravě ve městě. Dozví se, jaké komunikační kanály sledovat, kde se dozví podrobnější informace o celém tom projektu."

Pokud tedy chcete vyjádřit svůj názor k dopravě ve městě, přijďte ve středu 25. srpna do budovy C magistrátu, seznámení s plánem udržitelné městské mobility začne v 16 hodin.

---

Nové tváře v týmu karvinských házenkářů

Karvinští házenkáři představili na tiskové konferenci plány na nadcházející sezónu. Jejich cíl je stejný jako předešlé sezóny, probojovat se do finále. Klub má také tři nové posily Jana Sobola, Patrika Fulneka a Denise Harabiše.

Na tiskové konferenci představili karvinští házenkáři zástupcům vedení města, partnerům a novinářům své plány na letošní sezonu - opět míří na nejvyšší příčky a představili i tři nové tváře týmu. Po minulé sezoně odešli tři hráči, Jan Plaček, Miroslav Nedoma a Jurij Gromiko.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Míra Nedoma, Honza Plaček jsou pravé křídla, které jsme obě vyměnili a Jurij Gromiko odešel a přestože jsme s ním byli spokojeni, tak zakončil sportovní kariéru. Na jejich místa přišel náš dlouhodobý odchovanec Honza Sobol, který se vrací po 15 letech ze zahraničí, přišel odchovanec z Polanky Denis Harabiš, který přestoupil z Dukly a univerzální spojka Patrik Fulnek. S Honzou Sobolem jsme byli dva roky v kontaktu, domluvili jsme se, že kariéru dohraje v Karviné a stal se i trenérem mladších žáků, Denis Harabiš se mi dlouho líbil, má dobře vyškolenou ruku a musí zapracovat v obraně a Patrik Fulnek měla být třetí střelecká spojka ať už na rozehrávce tak i na levé a pravé spojce a měl by pomoci našim střelcům."

Jan Sobol se do týmu s bohatými zkušenostmi z různých zahraničních klubů vrací téměř po 15 letech.

Jan Sobol, hráč HCB Karviná: "Každá ta země je jiná, jinak funguje šatna, tým liga, organizace, tady jsem příjemně překvapený, jak se to tu zvedlo, jak je to tu organizované a jak mají nastavený projekt teď a do budoucna, to mě nejvíc zajímalo při návratu."

Denis Harabiš, hráč HCB Karviná: "Přicházím z Dukly Praha. Nabídku jsem přijal, protože jsme v kariéře cítil, že se chci posunout, lákal mě návrat domů, protože pocházím odsud z Trnávky, okres Nový Jičín a celkově, chod klubu, jak se zvedá po letech a líbí se mi kam spěje, proto jsem přijal tu nabídku. V kolektivu jsme si sedli, kluci mě přijali v pohodě, to je obrovské plus, je to potom jednodušší, když kabina šlape a je to hezčí ten sport.” 

Patrik Fulnek, hráč HCB Karviná: "Pocházím z Kopřivnice, kde jsme hrál házenou. Přijal jsem nabídku do Karviné, abych se posunul v kariéře a cítil jsme na sobě, že potřebuji změnu. Michal byl jedním z důvodů, proč jsem tady chtěl hrát, hrál střední spojku a chtěl jsem se dál něco učit. Tréninků je hodně proti Kopřivnici, ale myslím si, že ten progress přijde. Michal přesně ví, jaký má hráč dispozice, kde se zlepšit, takže pracujeme na tom."

Manažer klubu Marek Michalisko vyzdvihl spolupráci s městem a dalšími partnery.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné: "Baník HCB Karviná je jeden z nejúspěšnějším týmů v historii házené, minulý rok jsme dosáhli na krásné 2. místo. Přeji hochům, aby finále zopakovali se šťastnějším koncem. My pravidelně podporujeme činnosti HCB Karviná. Jsem rád, že tento tým se zaměřil i na mládež, soutěže, naši kluci mají výborné výsledky a příští týden zahájíme turnaj Karviná Cup, tím bych pozval už teď diváky."

Prozatím všechny přípravné zápasy házenkáři vyhráli, kromě jednoho.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Hledali jsme i nějakého o hodně lepšího soupeře než jsme my, což se nám povedlo sám nás oslovil Wisła Płock, který je světový tým, tak jsme prohráli jeden zápas. Čekají nás ještě poslední čtyři přípravné zápasy.”

Těšit se mohou diváci i na zápasy v rámci evropských pohárů. Los jim jako první určil hráče z tureckého Izmiru.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Jsme teď ve fázi vyjednávání, jestli bychom mohli zahrát dva zápasy v Karviné nebo za určitých finančních podmínek nebo pro náš klub beznákladový dva zápasy u nich.”

Hrát začínají karvinští venku, v Kopřivnici, první domácí zápas se uskuteční v sobotu 11. září od 18 hodin. Evropské poháry se začnou hrát na přelomu října a listopadu.

---Mohlo by Vás také zajímat