Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Slavnostní otevření Happy domečku
  • Nedonošené děti na fotografiích Miroslava Pawelka
  • Zahradní slavnost stacionáře Galaxie
  • Karvinští házenkáři porazili Zubří 33:22

Slavnostní otevření Happy domečku

V Karviné byl slavnostně otevřen růžový Happy domeček, který nyní pořádá pravidelné aktivity pro rodiče s dětmi. Připraveno je zázemí vybavené potřebnými pomůckami včetně malé tělocvičny.

Růžová vila v centru města začala sloužit nejen široké veřejnosti, ale především dětem a jejich rodičům. Slavnostní zahájení aktivit v Happy domečku za účasti zástupců města a hostů se uskutečnilo uplynulý týden. Odstartovaly všechny činnosti a kroužky, zázemí se nachází v prvním patře.

Ivana Reisová, lektorka: "Pro rodiče s dětmi do tří let máme připraveno plavání, skupinové cvičení až do tří let a hudebně pohybový program Notička. Domeček jsme vybavili speciální pomůckami, třeba Montessori, ale jsou tady běžné věci, jako pastelky, lepidlo a barvy, víme že děti v předškolním věku potřebují rozvíjet všechny oblasti, tak se na ně chceme zaměřit."

Aktivity pro děti předškolního věku jsou připraveny na každé všední odpoledne.

Ivana Reisová, lektorka: "Ty se zaměřují na hudbu a tanec, také na hudbu a rytmiku a práce s notičkami, tóny, aby se děti seznámily se základy hudby a uměly si ji prožít."

Nebude chybět ani dílny pro malé švadlenky a kutily.

anketa: maminky s dětmi: "Aktivity v domečku budeme rády využívat, už tady chodíme do kavárny s malou. Přihlásily jsme se do Notičky, protože malá miluje hudbu a hudební nástroje." "Myslím si, že je to tady hodně využitelné pro děti hodně věkových kategorií, takže super."Spodní část domečku, s kavárnou a hernou bude pro veřejnost otevřena od 8 do 18 hodin.

Zuzana Kolebačová, zakladatelka a provozovatelka Happy domečku: "Co se týká víkendu, je možno využít hernu dole a kavárničku. Chystáme i další programy, sobotní a nedělní, kdy budeme využívat dopoledne k různým společným aktivitám v rámci našeho domečku.” Nové možnosti trávení volného času pro rodiče a děti se zrodily ve spolupráci s odborem sociálním magistrátu města.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Já si myslím, že tohle je úžasná věc, která tady vznikla. Mají tady maminky i tatínkové zázemí k tomu, aby se mohli setkávat, vzájemně se podporovat a získávat příklady dobré praxe."Od října nabídne Happy domeček i různé workshopy, besedy a přednášky na různá témata. K dispozici mají návštěvníci i zahradu vybavenou dětskými atrakcemi a nechybí ani knihobudka.

---

Nedonošené děti na fotografiích Miroslava Pawelka

Karvinský fotograf Miroslav Pawelek právě nyní vystavuje v Mánesově síni sérii fotografií, které zachycují první okamžiky po narození nedonošených dětí. Svět nedonošených dětí zachytil ve fakultní nemocnici v Ostravě.

Svět nedonošených dětí ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tak zní název výstavy, kterou mohou obyvatelé Karviné i návštěvníci města zhlédnout v Mánesově síni městského domu kultury. Autor fotografií Miroslav Pawelek zachytil první dny života zhruba 60. předčasně narozených dětí z celého Moravskoslezského kraje, některé z nich vážily jen 500 gramů.

Miroslav Pawelek, fotograf: "Trvalo to asi rok, bylo to několik návštěv jednodenních, kdy jsme setrvával v té fakultní nemocnici nějaký čas a sbíral jsme fotky, setkával jsem se s doktory a fotil jsme hlavně děti, u kterých probíhaly nějaké zvláštní zákroky. Jsou vesměs umístěné v inkubátorech nebo na lůžkách JIP, kde se o ně zdravotní personál stará. Mohou to být i děti nemocné nebo postižené nějakou nemocí."

Péče o předčasně narozené děti na specializované oddělení neonatologie je velmi náročná. jejich příběhy jsou velmi silné a jejich životy zvláště v prvních dnech velmi křehké.

Hana Spratková, neonatoložka FNO: "Na těch fotografiích je zachycena naše každodenní rutina, práce na denních, nočních směnách sestřiček i lékařů. Každé miminko, které se u nás narodí, mělo neskutečně náročný start do života. Ten život není samozřejmost, je kolikrát i těžce vybojovaný, ale má to smysl."Fotografie pomáhají podporovat nejen fakultní nemocnici ale i spolek Nedoklubko, která pomáhá rodičům v péči o nedonošené děti po příchodu domů. Příležitostně se také vystavují mimo nemocnici, výstava se uskutečnila například v Senátu ČR. V karvinské Mánesově síni si můžete fotografie prohlédnout do 21. října.

---

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie

Otevřené Brány. Takový nesla název velká zahradní slavnost denního stacionáře Galaxie centrum pomoci.

Jejím smyslem bylo nabídnout aktivity a zábavu nejen hendikepovaným, pro které je stacionář určen, ale i lidem žijícím v panelové zástavbě v okolí.

Marcel Dvořák, ředitel stacionáře: “Pozvali jsme na naši zahradní slavnost hlavně rodiny s malými dětmi a podle toho jsou tady i atrakce. Pak tady máme civilní ochranu, která provádí brannou výchovu, protože děti už zapomněly, co existuje."


Na zahradě nechyběla ani zvířata.

Marcel Dvořák, ředitel stacionáře: “Máme tady poníky, kozy, pán má kozí půjčovnu a do budoucna chceme mít na zahradě kozy."

Děti si toho mohly vyzkoušet opravdu hodně. K činnostem, ale i třeba jen k poslechu nebo tanci, jim hrála známé hity skupina Ufo.

anketa: návštěvníci akce: "Úžasné, počasí nádhera, organizace suprovní, nemá to chybu." "Dělám králíčka, budu ho vystřihovat, je to tu pěkné." "Chodím tady rád, baví mě třeba puzzlíky, rád je skládám." "Dcera je spokojená, ta tady kreslí, jezdila na ponících, na skákacím hradu, na kolotoči, super."


Denní stacionář usiluje o proměnu zahrady, realizace by se mohla uskutečnit v blízké budoucnosti díky projektu Nadačního fondu Křídlení.

---

Karvinští házenkáři porazili Zubří 33:22

Karvinští házenkáři mají za sebou třetí vítězný zápas sezony. Poradili si se Zubřím a vyhráli o jedenáct branek.

Karvinští házenkáři se utkali na domácí palubovce s týmem ze Zubří. Karvinští nic nepodcenili a za výrazné podpory fanoušků si dokázali vytvořit náskok pěti gólů, po prvním poločase vedli 16:11. Náskok si pak dokázali udržet až do konce utkání, které skončilo s rozdílem jedenácti branek.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Byly to pro nás povinné body, Zubří hodně omladilo, mají mladé a nezkušené hráče, ale se zápasem jsem spokojený celkem."

Trenér ke konci zápasu zapojil do hry i nové mladé hráče.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Jsem rád za Artura Urbanského, který je v útoku lepší a lepší, držím mu palce, ať mu to tak jde."

Omlazený manšaft Zubří byl velmi bojovný, v prvním poločase se jim zhruba v 15. minutě dokonce podařilo vyrovnat na 7:7, na zkušené domácí to ale bylo málo.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Zubří změnilo skoro kompletní kádr, přišli tam mladí bojovní kluci, kteří mají obrovský potenciál a jestli se s nimi bude do budoucna pracovat, tak se Zubří líhnou další skvělí odchovanci."

Podle Dominika Soláka se zápas ze začátku táhl. Tady je jeho pohled na utkání.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Trochu jsme nevěděli, co od nich čekat, chtěli jsme do nich vletět, což se nám chvíli dařilo, odskočili jsme na nějaké tři branky, ale pak se dotáhli. Šla vidět ta jejich dravost a bojovnost, s tím jsme měli trochu problém, ale postupem času, ke konci prvního poločasu jsem to převzali do své režie a druhý poločas jsme si pohlídali."

Jan Užek, hráč HCB Karviná: "Myslím si, že jsme byli výborně připraveni, některé ty góly, co jsme dostali, byly po našich chybách, ale v tom zápase jsme to odbourali a nakonec to bylo těch 11 gólů, takže super."

Další zápas čeká házenkáře 30. září venku s Kopřivnicí.

---Mohlo by Vás také zajímat