Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Na obchvatu Karviné se intenzivně pracuje
  • Gymnázium Karviná bude mít nový sportovní areál
  • SŠTaS Karviná vzdělává i úspěšné sportovce

Na obchvatu Karviné se intenzivně pracuje

Hned na několika místech současně probíhají v Karviné práce na obchvatu města. Momentálně se pracuje na odtěžení nevhodného podloží násypového tělesa a začínají sanační práce.

V Karviné pokračuje výstavba jihozápadního obchvatu města pro dopravu mezi Českým Těšínem, Bohumínem a Ostravou. Karviná na obchvat čekala dlouhých 30 let. Stavba tří kilometrového úseku je rozdělena do několika fází.

Petra Havrlantová, zastupující mluvčí společnosti Skanska: “Aktuálně se dokončují práce na skrývkách kulturních vrstev, tedy ornice, podornice. Probíhají práce na odtěžení nevhodného podloží násypového tělesa a zahájili jsme práce na sanační vrstvě násypového tělesa."

 I tady, u darkovského mostu, probíhají sanační práce. Právě se pokládá geotextilie, která oddělí nevhodné podloží od násypu.

Stavba je velmi specifická. Obchvat vyžaduje někde až desetimetrové násypy.

Petra Havrlantová, zastupující mluvčí společnosti Skanska: "Ten objem nakupovaného materiálu, který přijde jak do násypu, tak do konstrukční vrstvy, je opravdu obrovský. Je třeba do stavby dovézt je cca 800.000 m3, tj. cca 1.600.000 tun materiálu a to různého druhu."

Zhotovitel stavby počítá s pravidelným monitoringem sedání těchto násypů a chování celého území. Mezi jinými je nutné kromě sypkého materiálu navézt také kamenivo.

Petra Havrlantová, zastupující mluvčí společnosti Skanska: "Naváží se také hrubé lomové kamenivo, které je momentálně na mezideponii. To se bude používat pro založení násypového tělesa pod hladinou jezera, u parku Boženy Němcové."

Obchvat bude obsahovat celkem třicet stavebních objektů, jeden most, o délce 207 metrů a jeden podchod pro pěší.

Petra Havrlantová, zastupující mluvčí společnosti Skanska: "Co se týká mostu, běží přípravy na realizaci mostních objektů jsou v plném proudu – projektujeme, plánujeme. Práce na stavbě budou zahájeny po novém roce. Ještě v letošním roce budeme pracovat na přípravných záležitostech chceme stihnout, sanační opatření pod násypovým tělesem, provedení geodrénů délky 14 metrů pro urychlení konsolidace podloží násypu."

Stavba obchvatu se neobejde také bez dopravného omezení. Počítat s ním budou muset řidiči ještě letos, zřejmě v průběhu prosince.

Petra Havrlantová, zastupující mluvčí společnosti Skanska: "Aktuálně vyřizujeme definitivní uzavírku sil. III/4687 v místě, kde silnice kříží trasu nového obchvatu. K uzavírce by mělo dojít do konce tohoto roku. Po tu dobu, co bude uzavírka trvat, se bude jezdit po vyznačené objízdné trase."

Obchvat bude o kilometr kratší než současná trasa přes město. Předpokládá se, že obchvat využije až 9000 vozidel za den.---

Gymnázium Karviná bude mít nový sportovní areál

Gymnázium Karviná modernizuje venkovní sportovní hřiště. Studenti se mohou těšit na nový umělý trávník, vybudováno bude i workoutové hřiště nebo sektor pro vrh koulí. Finančně na přestavbu areálu přispěl Moravskoslezský kraj.

I když karvinské gymnázium, stejně jako ostatní školská zařízení, zeje kvůli distanční výuce prázdnotou, v areálu je rušno. Momentálně tady probíhají práce na modernizaci výkonného multifunkčního sportoviště.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "To nové hřiště bude stát v půdorysu toho starého, které už nesplňovalo požadavky dnešní doby, bylo prohliněné. Ta škvára už byla nepoužitelná pro nějakou sportovní aktivitu, na té trávě se ten fotbal už skoro nedal hrát, takže se těšíme na nové hřiště."

Hřiště se bude skládat z 200 metrů dlouhého oválu s umělým povrchem. Jedna rovinka bude zakončena doskočištěm pro skok daleký a druhá bude umožňovat klasickou sportovní disciplínu 100 metrů na čas.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "V těch obloucích vznikne tady před námi sektor vrh koulí a v druhém oblouku vznikne workoutové hřiště a ještě tam bude streetballový koš, takže i basketbal na jeden koš se bude moci u nás provozovat. Uprostřed bude umělý trávník té nejvyšší generace, kluci toto určitě velmi přivítají, protože u nás máme spoustu nadaných dětí, které se věnují sportu a obzvlášť kluci ten fotbal rádi hrají."

Aby se jednotlivé činnosti daly provozovat souběžně, bude fotbalové hřiště odděleno vysokou sítí.

Josef Štipčák, strojník: "Momentálně navážíme pod asfalt frakci 032, zároveň se to válcuje, hutní. Je to laserem řízené radlice, je to strojová práce, ještě jsou k tomu nějaké ruční dodělávky při tom ještě 34 Je to dlouhý úsek, ta navážka trvá trochu déle. Na plochu hřiště přijde ještě jedna frakce 04, na to potom už umělá tráva, nějaká podložka."

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná
: "Realizace výstavby podle smlouvy bude trvat 80 dní, začali jsme hned na začátku září, takže kolem poloviny listopadu budeme mít hotovo a můžeme otevírat."

Financovat výstavbu nového sportovního areálu pomohl zřizovatel, Moravskoslezský kraj. Hřiště budou využívat i házenkáři pro kondiční cvičení a tréninky.

---

SŠTaS Karviná vzdělává i úspěšné sportovce

Střední škola techniky a služeb se může pochlubit vynikajícími výsledky svých žáků ze světa sportu. Hned dva žáci získali titul Mistr České republiky v boxu a další je zase nejlepší v republice v silovém trojboji.

Mikuláš Sikora, mistr České republiky v silovém trojboji, Ladislav Plachetka, čerstvý Mistr České republiky boxu, v kategorii kadeti a boxer Josef Slepčík, rovněž držitel titulu Mistr ČR v kategorii kadeti. Všichni jsou to žáci Střední školy techniky a služeb Karviná. Vedení školy je na ně patřičně pyšné.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠTaS Karviná: “Naší škole se dá připsat mnoho sportovních úspěchů. Vážím si všech mladých lidí, kteří se věnují sportu. Děkuji všem dospělým pedagogickým pracovníkům, kteří vedou mladé lidi ke sportování, ukazuj jim jiný směr a cestu.”

Mikuláš Sikora je studentem třetího ročníku oboru Požární technik. Vyhrál titul Mistr ČR v silovém trojboji v kategorii dorostenci.

Miloš Sikora, mistr ČR v silovém trojboji: "Soutěžilo se v dřepu, benchpressu a mrtvém tahu. Vždy máte tři pokusy, máte za úkol zvednout co nejvyšší váhu na jednotlivou disciplínu a ty se potom sčítají. Na dřep jsme zvedl 190 kg, na benchpress 137,5 kg a na mrtvý tah jsem zatáhnul Národní rekord 267 kg."

Miloš se připravoval pod vedením trenéra Lukáše Strouhala čtyřikrát týdně.

Lukáš Strouhal, trenér: "Zásluha je to společná, je to tým, tým trenér a cvičenec a jsem na něho hodně hrdý, protože zůstal v plné koncentraci, poslouchal rady, soustředil se jen na to, aby předvedl perfektní výkon a ten se povedl."

Dalším držitelem titulu Mistr ČR v boxu je Ladislav Plachetka. Je žákem 2. ročníku oboru Instalatér právě na Střední škole techniky a služeb. Tento obor ho ze všech zaujal nejvíce a nejen to.

Ladislav Plachetka, mistr ČR v boxu: “Hlavně je dobré na této škole, že nám jdou vstříc jako sportovcům, že nás v tom podporují."

Ladislav Plachetka vyhrál mistrovství v boxu v kadetech, ve váhové kategorii 70 kg. Republikový titul získal potřetí.

Ladislav Plachetka, mistr ČR v boxu: “Díky panu trenérovi, že nás tak připravil, tak jsme vyhráli a hlavně i mému taťkovi bych chtěl poděkovat, že se mi tak věnuje."


Josef Slepčík, další úspěšný boxer studuje na této škole obor Prodavač. I on se stal mistrem ČR v boxu, v kadetech, váhová kategorie 52 kilogramů. Jde o jeho druhý mistrovský titul.

Josef Slepčík, mistr ČR v boxu: "Měl jsem jen semifinále a finále. Semifinále jsem vyhrál v druhém kole na RSC a ve druhém kole taky na RSC. Ve druhém kole ho rozhodčí vypočítal."

Za úspěchy boxerů se skrývají tvrdé tréninky a poctivá příprava pod vedením trenéra Romana Nevrly. Před samotným mistrovstvím prošli boxeři intenzivním tréninkovým drilem.

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná: "Nic se jim neslevilo, nic se nepominulo, na nic se nezapomnělo, fyzička, technika, taktika, rychlost a projevilo se to v tom výsledku."

Shodou okolností Roman Nevrla na Střední škole techniky a služeb sám studoval a rád se sem po letech vrátil.

Roman Nevrla, trenér boxerů TJ Baník Karviná: "Jsem se vyučil důlním elektrikářem a posléze jsem tady odmaturoval obor elektrotechnika, Pro mě to je srdcovka, jsem rád, že jsem tady."

Oba boxery čeká účast na Mistrovství Evropy, které by se mělo konat v Bulharsku na přelomu listopadu a prosince.

---Mohlo by Vás také zajímat