Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Cyklotrasy kolem Karviné jsou oblíbené

      V žebříčku, který se zabýval nejlepší infrastrukturou cyklostezek v Česku, skončila Karviná na druhém místě. Podíl na nemalém úspěchu má zdejší pro mnohé atraktivní pohornická krajina, ale i údržba a značení cyklostezek a cyklotras.

      Cyklostezky na Karvinsku jsou novým fenoménem, což potvrdil i žebříček CykloRank Česko 2024, který vytvořil magazín Městem na kole ve spolupráci se spolkem Plzeň na kole, a to na základě estonského průzkumu, který byl přizpůsoben pro české podmínky cyklistických infrastruktur. Navíc bylo potřeba aktualizovat data cyklistické infrastruktury v České republice, protože ne ve všech městech byla data aktuální.

      Martin Šnobr, šéfredaktor magazínu Městem na kole: “Jsme první, kdo tuto činnost v Česku dělali, protože stát například nebo instituce, tak každá si schraňuje data pro své město, ale nikdo to nedává do jednoho celku, což redakce Městem na kole udělala.”

      Žebříček hodnotil cyklistické infrastruktury následujícím způsobem: Algoritmus vyhodnotil všechna města s více než deseti tisíci obyvateli. V nich se sledovalo několik parametrů. Takzvanou chráněnou infrastrukturu, což jsou například cyklostezky oddělené od pěší zóny a které mají nejvyšší hodnocení. Dále se získávaly body za cyklopruhy cyklistické zóny nebo značky, upozorňující na jízdu cyklistů.

      Martin Šnobr, šéfredaktor magazínu Městem na kole: “Karviná se v žebříčku CykloRank Česko 2024 umístila na krásném druhém místě, a to díky tomu, že má druhý největší podíl cyklistické infrastruktury na celkové síti ulic ze všech měst v celé České republice. Konkrétně se ukázalo, že ve městě je 75 kilometrů cyklistické infrastruktury.”

      Zabodovala například cyklostezka podél řeky Olše, která je krásně souvislá bez jediného přerušení. Ta měla velký vliv na celkové hodnocení. Obecně mají cyklostezky na Karvinsku ne tak dlouhou historii, během které se však stihlo vytvořit kvalitní propojení nejen s okolními místy, ale také se sousedním Polskem.

      Česlav Valošek, tajemník Svazu měst a obcí okresu Karviná: “Řekl bych, že někdy kolem roku 2000 jsme se se starostama bavili o této věci a okres Karviná byl v té době úplně bílé nepopsané místo, co se týče turistických cyklistických tras. My jsme v roce 1999 až 2000 připravili velký projekt “Cyklotrasy Euroregion Těšínské Slezsko”, kde se vyznačilo od Jablunkova až po Bohumín zhruba 800 kilometrů cyklotras, a to včetně polské strany. My jsme pod hlavičkou Svazku měst a obcí okresu Karviná s polskými partnery získali investiční peníze na to, že se tady vybudovaly i zcela nové komunikace. Zajímavá je právě trasa podél řeky Olše, kdy my se dneska z Českého Těšína přes Chotěbuz dostaneme do Karviné, no a následně přes Dětmarovice a Lutyni až do Bohumína.”

      Atraktivní jsou zdejší cyklostezky právě pro několik hraničních přechodů, přes které Češi i Poláci rádi přejíždějí v rámci turismu sousedního státu. Jednou z takových atraktivit je i pohornická krajina na Karvinsku, v rámci které se mají do budoucna propojit velká města jako Karviná, Havířov a Orlová.

      Michal Sikora, předseda spolku POHOPARK: “I z našeho pohledu potřebujeme zvýšit dopravní dostupnost areálu bývalého dolu Gabriela, abychom tam nalákali spoustu lidí do budoucna. A víme, že aktuální stav je takový, že hornická města Karviná, Orlová a Havířov nejsou úplně ideálně propojeny cyklostezkami a ani ta pohornická krajina, která je teď velmi populární z pohledu turismu.”

      Cyklostezky by měly do budoucna nahradit cesty kolem hlavních tahů, které nejsou pro cyklisty příliš komfortní ani bezpečné. Řeší se tedy projektová příprava pro ještě lepší a rozšířenější infrastrukturu, která navíc zmíněná města propojí i s budoucím POHO Parkem Gabriela. Propojení mezi městy je navíc i vyslyšením přání mnoha cyklistů z Karvinska. Kromě regionálních cyklotras mohou cyklisté využít i městských cyklostezek, které se nacházejí na Třídě Osvobození, Borovského a 17. listopadu.

      Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Tyto městské cyklostezky mají něco přes třicet kilometrů. Další takové oblíbené u cyklistů v Karviné jsou cyklostezky, které vedou kolem vodní plochy Karvinského moře, a dále jsou to cyklostezky, které vedou v parku Boženy Němcové.”

      V letních měsících probíhá údržba cyklo a inline stezky v parku Boženy Němcové každý týden. Ostatní se čistí dvakrát až třikrát měsíčně. Kromě toho se pravidelně obnovuje i vodorovné dopravní značení a také se udržují cykloodpočívky. Jak regionální, tak městské cyklostezky jsou pro jejich udržovaný stav konstantně oblíbené mezi cyklisty z Karviné i okolních míst.

      ---

      Festival Cesta k harmonii opět přinesl duchovní témata

      Uskutečnil se festival Cesta k harmonii - pravidelné setkávání lidí, kteří se komplexně zajímají o duchovní rozvoj. Nechyběly klasické stánky s kvalitními produkty, zajímavé přednášky a významní hosté.

      Festival Cesta k harmonii, který se každé jaro koná v prostorách Městského domu kultury, je již pravidelným místem setkání lidí se vztahem k duchovnu a esoterice. Letos se akce opět zúčastnili prodejci z oblasti zdraví a duchovního rozvoje, a nechyběly ani podnětné přednášky.

      Daniela Lišková, autorka a prodejce léčivých mandal: “Já tvořím léčivé mandaly. Dělám energetické otisky do obrazů pro lidi, na jméno, příjmení a datum narození jsem schopná nakreslit. A kreslím mandaly na všechno - na vejce, baňky, na obrázky, na sklo, takže propaguji tady své léčivé mandaly. Do obrazů dávám minerální kameny, aby to mělo ještě více léčivých efektů.”

      Jana Stuchlíková, vedoucí výroby Akademie klasické homeopatie a lektorka: “Výhodou té homeopatie je, že je vhodná jak pro malé děti, tak pro dospělé, pro staré lidi, ale i pro zvířata. Na to navazuje vlastně přednáška, kterou tady dneska budu mít.”

      Cestu k harmonii letos poctili svou návštěvou i významní přednášející. Jedním z nich byl i český vědec, jaderný a kvantový fyzik, vizionář a průkopník v hledání propojení vědy, vědomí a spirituality Jan Rak. Další přednášky se nesly také v duchu spirituality, vnitřní harmonie a našeho fyzického i duševního zdraví.

      anketa: návštěvnice festivalu Cesta k harmonii: “Chodíme tady každý rok a je tady spousta zajímavých věcí, občas si něco pořídíme, teď jsme si zrovna zakoupili šungit, už doma máme, ale čistíme s tím vodu.” “Já tu chodím každý rok. Chodím cvičit jógu.”

      Kromě stánků, přednášek a cvičení si mohli návštěvníci dát i něco na zub nebo si koupit kosmetiku, vhodnou přesně pro jejich tělo. V rámci Cesty k harmonii vládla pohodová a klidná atmosféra, přesně, jak si téma festivalu předurčilo.

      ---

      Zástupci města navštívili psí útulek

      Primátor města Karviné jan Wolf navštívil městský psí útulek, ve kterém podle jeho slov pracují lidé, co berou svou práci jako poslání. V psím útulku se aktuálně nachází 27 psů, kteří čekají na štěstí.

      Osudy psích obyvatel Městského psího útulku Karviná nejsou zástupcům města lhostejné. I proto primátor Jan Wolf navštívil psí útulek s úkolem zjistit, co je v rámci péče a údržby potřeba.

      Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Vím, že jsou tady lidé, kteří se o psí útulek báječně a výborně starají, samozřejmě někdy ten pohled na psy, které někdo odloží, není moc příjemný, ale prostě takový je život. A lidé, kteří tady jsou, tak se snaží s těmi psy pracovat tak, aby našli nové rodiny a aby zase ten jejich psí život byl veselejší než to, že je někdo odloží a že je někdo dá do útulku.”

      V útulku se momentálně nachází dvacet sedm psů, ale jejich povahy jsou komplikované po různých událostech v jejich předešlých osudech.

      David Konieczny, ošetřovatel: “Nemáme v tuto chvíli povahově takové, kteří by vyhovovali každému, jsou to spíš k rodinným domům, nejsou moc vhodní třeba k ostatním zvířatům.”

      Město každoročně vyčleňuje na provoz psího útulku přibližně dva miliony korun.

      Monika Danková, tisková mluvčí Karviné: “Město také ze svého rozpočtu pokrývá i prostředky na pokrytí mimořádných situací, jako třeba loňské povodně.”

      Kvůli nim byli psi v období výstrahy převezeni pracovníky technických služeb do náhradních prostor, kterými byl útulek v Dětmarovicích a psí hotel v Karviné. Kromě toho Karviná jako jedno z mála měst v České republice zajišťuje i kastraci koček.

      Monika Danková, tisková mluvčí Karviné: “Například v loňském roce bylo vykastrováno 215 koček a 97 kocourů. Pro letošní rok je z rozpočtu vyhrazeno 550 tisíc korun na kastraci koček.”

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Karvinský expres
      29. března 2025, 16:14

      Cyklotrasy kolem Karviné jsou oblíbené

      V žebříčku, který se zabýval nejlepší infrastrukturou cyklostezek v Česku, skončila Karviná na druhém místě. Podíl na nemalém úspěchu má zdejší pro mnohé atraktivní pohornická krajina, ale i údržba a značení cyklostezek a cyklotras.

      Cyklostezky na Karvinsku jsou novým fenoménem, což potvrdil i žebříček CykloRank Česko 2024, který vytvořil magazín Městem na kole ve spolupráci se spolkem Plzeň na kole, a to na základě estonského průzkumu, který byl přizpůsoben pro české podmínky cyklistických infrastruktur. Navíc bylo potřeba aktualizovat data cyklistické infrastruktury v České republice, protože ne ve všech městech byla data aktuální.

      Martin Šnobr, šéfredaktor magazínu Městem na kole: “Jsme první, kdo tuto činnost v Česku dělali, protože stát například nebo instituce, tak každá si schraňuje data pro své město, ale nikdo to nedává do jednoho celku, což redakce Městem na kole udělala.”

      Žebříček hodnotil cyklistické infrastruktury následujícím způsobem: Algoritmus vyhodnotil všechna města s více než deseti tisíci obyvateli. V nich se sledovalo několik parametrů. Takzvanou chráněnou infrastrukturu, což jsou například cyklostezky oddělené od pěší zóny a které mají nejvyšší hodnocení. Dále se získávaly body za cyklopruhy cyklistické zóny nebo značky, upozorňující na jízdu cyklistů.

      Martin Šnobr, šéfredaktor magazínu Městem na kole: “Karviná se v žebříčku CykloRank Česko 2024 umístila na krásném druhém místě, a to díky tomu, že má druhý největší podíl cyklistické infrastruktury na celkové síti ulic ze všech měst v celé České republice. Konkrétně se ukázalo, že ve městě je 75 kilometrů cyklistické infrastruktury.”

      Zabodovala například cyklostezka podél řeky Olše, která je krásně souvislá bez jediného přerušení. Ta měla velký vliv na celkové hodnocení. Obecně mají cyklostezky na Karvinsku ne tak dlouhou historii, během které se však stihlo vytvořit kvalitní propojení nejen s okolními místy, ale také se sousedním Polskem.

      Česlav Valošek, tajemník Svazu měst a obcí okresu Karviná: “Řekl bych, že někdy kolem roku 2000 jsme se se starostama bavili o této věci a okres Karviná byl v té době úplně bílé nepopsané místo, co se týče turistických cyklistických tras. My jsme v roce 1999 až 2000 připravili velký projekt “Cyklotrasy Euroregion Těšínské Slezsko”, kde se vyznačilo od Jablunkova až po Bohumín zhruba 800 kilometrů cyklotras, a to včetně polské strany. My jsme pod hlavičkou Svazku měst a obcí okresu Karviná s polskými partnery získali investiční peníze na to, že se tady vybudovaly i zcela nové komunikace. Zajímavá je právě trasa podél řeky Olše, kdy my se dneska z Českého Těšína přes Chotěbuz dostaneme do Karviné, no a následně přes Dětmarovice a Lutyni až do Bohumína.”

      Atraktivní jsou zdejší cyklostezky právě pro několik hraničních přechodů, přes které Češi i Poláci rádi přejíždějí v rámci turismu sousedního státu. Jednou z takových atraktivit je i pohornická krajina na Karvinsku, v rámci které se mají do budoucna propojit velká města jako Karviná, Havířov a Orlová.

      Michal Sikora, předseda spolku POHOPARK: “I z našeho pohledu potřebujeme zvýšit dopravní dostupnost areálu bývalého dolu Gabriela, abychom tam nalákali spoustu lidí do budoucna. A víme, že aktuální stav je takový, že hornická města Karviná, Orlová a Havířov nejsou úplně ideálně propojeny cyklostezkami a ani ta pohornická krajina, která je teď velmi populární z pohledu turismu.”

      Cyklostezky by měly do budoucna nahradit cesty kolem hlavních tahů, které nejsou pro cyklisty příliš komfortní ani bezpečné. Řeší se tedy projektová příprava pro ještě lepší a rozšířenější infrastrukturu, která navíc zmíněná města propojí i s budoucím POHO Parkem Gabriela. Propojení mezi městy je navíc i vyslyšením přání mnoha cyklistů z Karvinska. Kromě regionálních cyklotras mohou cyklisté využít i městských cyklostezek, které se nacházejí na Třídě Osvobození, Borovského a 17. listopadu.

      Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Tyto městské cyklostezky mají něco přes třicet kilometrů. Další takové oblíbené u cyklistů v Karviné jsou cyklostezky, které vedou kolem vodní plochy Karvinského moře, a dále jsou to cyklostezky, které vedou v parku Boženy Němcové.”

      V letních měsících probíhá údržba cyklo a inline stezky v parku Boženy Němcové každý týden. Ostatní se čistí dvakrát až třikrát měsíčně. Kromě toho se pravidelně obnovuje i vodorovné dopravní značení a také se udržují cykloodpočívky. Jak regionální, tak městské cyklostezky jsou pro jejich udržovaný stav konstantně oblíbené mezi cyklisty z Karviné i okolních míst.

      ---

      Festival Cesta k harmonii opět přinesl duchovní témata

      Uskutečnil se festival Cesta k harmonii - pravidelné setkávání lidí, kteří se komplexně zajímají o duchovní rozvoj. Nechyběly klasické stánky s kvalitními produkty, zajímavé přednášky a významní hosté.

      Festival Cesta k harmonii, který se každé jaro koná v prostorách Městského domu kultury, je již pravidelným místem setkání lidí se vztahem k duchovnu a esoterice. Letos se akce opět zúčastnili prodejci z oblasti zdraví a duchovního rozvoje, a nechyběly ani podnětné přednášky.

      Daniela Lišková, autorka a prodejce léčivých mandal: “Já tvořím léčivé mandaly. Dělám energetické otisky do obrazů pro lidi, na jméno, příjmení a datum narození jsem schopná nakreslit. A kreslím mandaly na všechno - na vejce, baňky, na obrázky, na sklo, takže propaguji tady své léčivé mandaly. Do obrazů dávám minerální kameny, aby to mělo ještě více léčivých efektů.”

      Jana Stuchlíková, vedoucí výroby Akademie klasické homeopatie a lektorka: “Výhodou té homeopatie je, že je vhodná jak pro malé děti, tak pro dospělé, pro staré lidi, ale i pro zvířata. Na to navazuje vlastně přednáška, kterou tady dneska budu mít.”

      Cestu k harmonii letos poctili svou návštěvou i významní přednášející. Jedním z nich byl i český vědec, jaderný a kvantový fyzik, vizionář a průkopník v hledání propojení vědy, vědomí a spirituality Jan Rak. Další přednášky se nesly také v duchu spirituality, vnitřní harmonie a našeho fyzického i duševního zdraví.

      anketa: návštěvnice festivalu Cesta k harmonii: “Chodíme tady každý rok a je tady spousta zajímavých věcí, občas si něco pořídíme, teď jsme si zrovna zakoupili šungit, už doma máme, ale čistíme s tím vodu.” “Já tu chodím každý rok. Chodím cvičit jógu.”

      Kromě stánků, přednášek a cvičení si mohli návštěvníci dát i něco na zub nebo si koupit kosmetiku, vhodnou přesně pro jejich tělo. V rámci Cesty k harmonii vládla pohodová a klidná atmosféra, přesně, jak si téma festivalu předurčilo.

      ---

      Zástupci města navštívili psí útulek

      Primátor města Karviné jan Wolf navštívil městský psí útulek, ve kterém podle jeho slov pracují lidé, co berou svou práci jako poslání. V psím útulku se aktuálně nachází 27 psů, kteří čekají na štěstí.

      Osudy psích obyvatel Městského psího útulku Karviná nejsou zástupcům města lhostejné. I proto primátor Jan Wolf navštívil psí útulek s úkolem zjistit, co je v rámci péče a údržby potřeba.

      Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Vím, že jsou tady lidé, kteří se o psí útulek báječně a výborně starají, samozřejmě někdy ten pohled na psy, které někdo odloží, není moc příjemný, ale prostě takový je život. A lidé, kteří tady jsou, tak se snaží s těmi psy pracovat tak, aby našli nové rodiny a aby zase ten jejich psí život byl veselejší než to, že je někdo odloží a že je někdo dá do útulku.”

      V útulku se momentálně nachází dvacet sedm psů, ale jejich povahy jsou komplikované po různých událostech v jejich předešlých osudech.

      David Konieczny, ošetřovatel: “Nemáme v tuto chvíli povahově takové, kteří by vyhovovali každému, jsou to spíš k rodinným domům, nejsou moc vhodní třeba k ostatním zvířatům.”

      Město každoročně vyčleňuje na provoz psího útulku přibližně dva miliony korun.

      Monika Danková, tisková mluvčí Karviné: “Město také ze svého rozpočtu pokrývá i prostředky na pokrytí mimořádných situací, jako třeba loňské povodně.”

      Kvůli nim byli psi v období výstrahy převezeni pracovníky technických služeb do náhradních prostor, kterými byl útulek v Dětmarovicích a psí hotel v Karviné. Kromě toho Karviná jako jedno z mála měst v České republice zajišťuje i kastraci koček.

      Monika Danková, tisková mluvčí Karviné: “Například v loňském roce bylo vykastrováno 215 koček a 97 kocourů. Pro letošní rok je z rozpočtu vyhrazeno 550 tisíc korun na kastraci koček.”

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-29-03-2025-16-14