Kulturní okénko

  • Muzeum Novojičínska - CETRAT Příbor, Procházková výstava o lnu
  • Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Venkovní výstava - pivovarnictví

Muzeum Novojičínska - CETRAT Příbor, Procházková výstava o lnu

Najít způsoby, jak v současné době uspořádat výstavu tak, aby ji mohli vidět lidé, se stále snaží Centrum tradičních technologií v Příboře, které je pobočkou Muzea Novojičínska. Po prezentaci historie svítidel v oknech teď vymyslelo venkovní výstavu, a právě pozvánka na ni naplní úvodní reportáž Kulturního okénka.  

Monika Chromečková, Centrum tradičních technologií Příbor: “Tady stojíme u okna, kde naše procházková výstava začíná. Je tady mapa s QR kódem a my vyzkoušíme, jak to funguje.” 

  Procházková výstava s názvem Jak se zpracovával len vede Příborem od poloviny února do 14. března. Začíná u sídla Centra tradičních technologií, tedy u Piaristického kláštera. Dvanáct zastavení, která kopírují plakátové výlepní plochy ve městě, pak provedou zájemce postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno.

Celá trasa má délku čtyři a půl kilometrů. Na všech výlepních plochách najdou lidé poutač s fotografiemi a informacemi.

Monika Chromečková, Centrum tradičních technologií Příbor: “Na každém tom plakátu je navíc jiný QR kód, přes který se lidé mohou dostat na další zajímavosti spojené se lnem. Jsou to třeba videa o tradičním zpracování lnu nebo další vide představuje starší archaické zpracování této rostliny.” 

  Výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi. Průvodcem je maskot - panáček Bohdan. Pracovníci Centra tradičních technologií chtějí veřejnost zaujmout i dalšími projekty, které jsou na webu, a soustředí se i na virtuální prostor. 

Monika Chromečková, Centrum tradičních technologií Příbor: “Na stránkách Muzea Novojičínska se lidé mohou podívat na záložku Muzeum z domova, kde prezentujeme výzkumy z naší dílny Centra tradičních technologií, jsou tam různé články. Jsme na youtube kanále, kde mám různá videa zachycující zpracování různých přírodních materiálů, je tam třeba i rozdělávání ohně a další zajímavosti.” 

  A právě návštěva webových stránek muzea je v tuto chvíli de facto také jedinou formou, jak se na procházkovou výstavu v Příboře mohou vydat i lidé mimo Novojičínsko.

Možná tomu neuvěříte, ale i v tomto nelehkém období se můžete osobně vypravit na výstavu. Muzeum Beskyd si pro veřejnost připravilo malou expozici o historii pivovarnictví na hukvaldském panství. Chtělo tím alespoň trochu potěšit veřejnost, která podle aktuálních nařízení může na procházky pouze po katastru města.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Venkovní výstava - pivovarnictví

Máte rádi pivo? A víte něco o jeho historii? Zvláště té, která je velmi úzce spjata s Frýdkem-Místkem a jeho okolím? Osobně si teď můžete zajít na výstavu, kterou najdete na nádvoří frýdeckého zámku.

Petr Juřák, historik: Je tady představeno pivovarnictví od svého počátku, to znamená nejdříve ve městech, kde měšťané vařili pivo a bylo právo vařit pivo v měšťanských domech a potom samozřejmě jsou zmíněny panské pivovary, respektive firemní pivovary.

Karolína Bobková, Muzeum Beskyd: Přesto, že je muzeum již několik měsíců uzavřeno, chtěli jsme veřejnosti nabídnout něco, co je pro naše muzeum charakteristické. A to výstavy bezpochyby jsou.

Výstava vznikla už v minulém roce a představuje kompletní historii výroby piva na hukvaldském panství. Vařit pivo mohli měšťané už od založení města. Tehdy to ale ještě nebylo podmíněno právem udíleným vrchností.

Petr Juřák, historik: Teprve v okamžiku, kdy se vrchnost rozhodla mít příjem z vaření piva, začala vydávat listiny, které povolovaly měšťanům právo vařit pivo a vlastně to byly ty první momenty, kdy my víme o vaření piva ve městech. To právo vaření piva dostávali měšťané v jednotlivých městech hukvaldského panství, to znamená v Moravské Ostravě, Brušperku, Místku, Frenštátu a Příboru.

Výstavu podtrhuje také řada dobových fotografií a dokumentů.

Petr Juřák, historik: Jsou tady i fotky některých pivovarníků. Je to hlavně rodina Jungů, která měla v nájmu hukvaldský pivovar. Hukvaldský pivovar, to byl panský pivovar, který vznikl v 16. století.

Frýdecký zámek kvůli mimořádným vládním opatřením očekává v těchto dnech příliv návštěvníků, proto připravil tuto formu symbolické malé výstavy.

Karolína Bobková, Muzeum Beskyd: Díky platným vládním nařízením se obyvatelé mohou vlastně pohybovat jen v katastru své obce. No a vzhledem k tomu, že okolí frýdeckého zámku k procházkám doslova vybízí, mohou si lidé tu procházku zpříjemnit právě tou výstavou věnovanou pivovarnictví.

Výstava bude na k vidění minimálně do 21. března, není ale vyloučeno, že by mohla být prodloužena.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat