Kulturní okénko

  • Dům umění patří pohybu i dětem
  • Hrad Sovinec, Slavnosti pánů ze Sovince

Dům umění patří pohybu i dětem

Teď vás zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě hned na dvě výstavy. Tou první je výstava významná autorky a výsostné experimentátorky Adély Matasové s názvem Mezičas.

Michal Koleček, kurátor výstavy: “Díla tady vystavená vznikala v rozmezí od roku 1974 až do roku 2019. Nejedná se ale o nějakou retrospektivní výstavu, ale vlastně jsme se s autorkou zaměřili na výběr takových děl, která v sobě obsahují fenomén pohybu a s tím pohybem různým způsobem pracují.”

Dokonce je tady jedno dílo, které ještě nikdy nikde vystaveno nebylo.

Adéla Matasová, sochařka a multimediální výtvarnice: “To jsou věci, které jsem našla po mnoha letech. Pořád jsem je hledala, nemohla jsem je najít a to je tím, jak si člověk řekne, že některé věci musí doopravdy dobře uložit. Ale podařilo se. To všechno jsou amatérské fotografie. Je to 74. rok, tak jsme z toho měli radost. Kolegové mě přesvědčili, že je to strašně zajímavý vstup. V těch letech dělat scénickou performativní věc, to se nedělalo. Takže vy jste první jako Ostrava.”

Na své si v Domě umění přijdou i děti. A to na interaktivní výstavě s názvem Bylo nebylo.

Jana Sedláková, kurátorka výstavy: “Jsou zde vystavena díla našich sbírek a ke každému z nich se váže nějaký tvůrčí tip a kreativní zóna, kde mají děti k dispozici veškerý materiál výtvarný a pomůcky a mohou si tam něco zkoušet, objevovat, hrát si a tvořit.”

Celkem je tady vystaveno 11 děl z různých oblastí, ať už je to malba, kresba, fotografie, nebo prostorová tvorba.

Jana Sedláková, kurátorka výstavy: “Děti tady můžou stříhat, lepit, muchlat papír. Mohou poslouchat hudbu, reagovat na nějaký vizuální a zvukový vjem. Můžou si tady hrát se semínky na prosvětlovací desce a vytvářet nějaké kompozice. Potom tady máme koutek, kde si mohou zahrát divadlo, kde mají k dispozici různé loutky, hračky, plyšáky.”

Na výstavě nechybí ani lachtan Serafín, plastika sochaře Jana Laudy, která je průvodcem nejmenších dětí, které do Domu umění chodí na různé programy a workshopy.

---

Slavnosti pánů ze Sovince

V další reportáži vás pozveme na jednu z hlavních akcí na hradě Sovinci u Rýmařova. Slavnosti pánů ze Sovince jsou vlastně poctou zakladatelům hradu a každoroční přehlídkou středověkých skupin s bohatým doprovodným programem.

Celý víkend na hradě uvedl historický průvod hlavních účastníků oslav.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Tuto akci věnujeme zakladatelům hradu, což jsou právě tito Pánové za Sovince a na jejich počest tady probíhají různá rytířská setkání i utkání, no a vystoupí zde úžasní šermíři Markus M z Přerova, kteří si pozvali kamarády Duel z Brna, dále Memento Mori z Uherského Ostrohu a Fratres in armis od Mladé Boleslavi.“

Samuel Hofmann: „Jsem Ješek Pňovský ze Sovince, poslední dědic starého rodu Pánů ze Sovince, toto je pan Kryštof z Boskovic, má vznešená návštěva.“

Po celý víkend historické skupiny z celé republiky předváděly své umění, mnohdy i ve velmi netradiční podobě.

Pavel Jurčeka, skupina Memento mori: „Jsme šermířská a divadelní společnost Memento mori z Uherského Ostrohu a dělal jsme tady pohádku. No a v pohádce si můžete dovolit leccos, nakonec to bylo i vidět, je to velice neortodoxní a neotřelá pohádka, takhle my blbneme po padesátce.“

Radim Lisický, skupina Duel, Brno: „My jsme skupina Duel Brno, spolupracujeme na dnešním víkendu se skupinou Markus M z Přerova a předvedeme vám gotický turnaj tří národů.“

Jirka Hýbl, skupina Fratres in armis: „My jsme Fraters in armis z Mladé Boleslavi a okolí, dneska tady budeme vystupovat celý den s vystoupením „Nezapomeňte“, které vlastně je ukázkou božích soudů a různých šarvátek a duelů."

Na hradě samozřejmě nechyběl bohatý doprovodný program pro veřejnost, kovář, lukostřelci i sokolníci. Probíhaly také pravidelné prohlídky hradu.

Alice Šimšová, sokolnice: „My jsme ze záchytné stanice Pateřín a přivezli jsme tady na ukázku pár našich svěřenců, zejména se jedná o dravce lovecky vedené."

Petra Faksová, sokolnice: „K nám do stanice se samozřejmě přijet podívat můžete, ale určitě je to lepší po telefonické domluvě, protože všichni, co pracujeme ve stanici, ještě pracujeme v normální práci.“

Speciálním zakončením slavností byl pak večerní program s průvodem, kouzelníkem a kombinovaným vystoupením všech historických skupin.

---Mohlo by Vás také zajímat