Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • MSK dá 3 miliony korun na zaměstnávání handicapovaných
  • V Opavě vzniklo chráněné bydlení pro mentálně postižené
  • 100letá oslavenkyně v MS Kočově
  • Válečný veterán Jan Ihnatík oslavil 102. narozeniny
  • Karneval v Lidovém domě ve F-M bavil handicapované

Vítám vás u dalšího dílu pořadu Léta běží tak, jak jste zvyklí vám, v následujících deseti minutách nabídneme témata ze sociální oblasti našeho regionu, tedy Moravskoslezského kraje.

MSK dá 3 miliony korun na zaměstnávání handicapovaných

Lidé se zdravotním postižením, sociálním nebo kulturním znevýhodněním mívají potíže najít si práci. Zaměstnání jim nejčastěji nabízejí sociální podniky. Právě jim je určen dotační program, který vyhlásili krajští radní. V dotačním programu jsou alokovány 3 miliony korun. Jsou určeny pro podniky sdružené v Klastru sociálních inovací a podniků – SINEC nebo jsou vedeny v seznamu sociálních podniků Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a působí v Moravskoslezském kraji. Peníze je možné použít na pořízení materiálně-technického vybavení sociálních podniků, jejich rekonstrukce či opravy. Žádosti do tohoto dotačního programu je možné podávat od 25. do 29. března 2024..

V opavské městské části Vlaštovičky vzniklo nové chráněné bydlení pro lidi s lehkým mentálním hendikepem. Čtyři bytové jednotky vybudovala Charita Opava, a to na místě původního rodinného domu, který dostala darem.

V Opavě vzniklo chráněné bydlení pro mentálně postižené

V Opavě Vlaštovičkách slavnostně otevřeli chráněné bydlení. V novostavbě bezbariérového rodinného domu najdou svůj nový domov 4 klienti Charity Opava. Každý bude mít svou komfortně vybavenou bytovou jednotku.

Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Charita Opava v roce 2007 získala nemovitost, rodinný dům se zahradou manželů Brunclíkových, kteří pocházeli tady z Jarkovic. Původně jsme se snažili tu původní nemovitost zachránit, zrekonstruovat a chtěli jsme tady vybudovat bytový dům o čtyřech bytových jednotkách. Nakonec bylo rozhodnuto tu původní stavbu odstranit a vybudovat zcela nový objekt, který by odpovídal standardům MPSV.”

Stavba domu začala začátkem roku 2023 a byla dokončena v rekordním čase. Charitě Opava se na ni podařilo získat většinu peněz z EU a na nový dům přispěli také lidé v Tříkrálové sbírce.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme za to rádi, protože s Charitou Opava spolupracujeme velmi úzce, jsou to naši partneři v rámci poskytování sociálních služeb v Opavě. My ročně dotujeme zejména služby, které poskytují několika miliony korun stejně jako MS kraj a důvěra v tohoto partnera je obrovská. Věřím, že tento projekt bude ku prospěchu potřebných lidí.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když si vezmu, že lidé s mentálním postižením mají právo bydlet jako všichni ostatní zdraví mezi normálními lidmi, tak jsem za to rád, že se to povedlo. My máme takový poslední, já tomu říkám vřed MS kraje, kdy máme ještě jedno ústavní zařízení, a to v Dolních Životicích, kde žije 85 klientů.”

Do nově vybudovaných bytů se budou klienti stěhovat už v březnu a podporu jim budou zajišťovat sociální pracovníci nedalekého domu sv. Cyrila a Metoděje.

Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Budou tady mít podporu pracovníka chráněného bydlení, ale ten tady nebude celý den, nebude tady celodenní přítomnost personálu, bude tady chodit ve smluvenou dobu.”

Pomáhat jim bude s čistotou v domě, nákupy, osobní hygienou i s vařením.

100letá oslavenkyně v MS Kočově

Teď vás zveme na jednu z oslav, na kterých můžeme být s kamerou. Před nedávnem oslavila své sté narozeniny Juliana Brenkusová z Moravskoslezského Kočova. Zde prožila více než 75 let. Své výjimečné výročí oslavila se svou rodinou a vedení obce.

V kulturním domě se k oslavě sjela celá početná rodina, více než 130 gratulantů.

Josef Havlík (nez.), starosta Moravskoslezského Kočova: „Paní Brenkusová, jak jsem říkal, to je taková naše královna v MS Kočově Já přeji ještě další léta, ale další léta aby přežila šťastně. Dobře a ještě v takové zdravotní kondici, v jaké žije doposud.“

Rodina paní Brenkusové je obrovská. 28 vnuků a nespočet pravnuků a prapravnuků.

Juliana Brenkusová, oslavenkyně: Deset děcek jsem porodila. Osm chlapců a dvě holky, Jolanka a Janička.

Stoletá oslavenkyně dnes žije u své nejmladší dcery a sklízí uznání celé rodiny.

Jolana Brenkusová Štyksová, nejmladší dcera: „Moje maminka je úplně nejkrásnější, nejhodnější, neluxusnější maminečka, kterou si můžeme přát.“

Jiří Štyks, zeť: „Babička je milionová. Úplně nejlepší na celém světě. Kdyby ji měli druzí, tak by si ji všichni jenom chválili.“

Karel Brenkus, nejstarší syn: „Babička pro nás udělala vše, co mohla. Jak se scházíme všichni, třeba u nás v Kočově, tam se dělá vždycky veselí, dělají se makrely, my jsme jako myslivci, jak vnuk, tak syn, udělají se klobásy, guláše. My se sejdeme u nás v Kočově, u mě na baráku, už jsem nejstarší, takže vždycky je veselo, někdy se nás sejde i dvacet, třicet a zpívá se.“

Babička se stovky dožívá v obdivuhodné duševní i tělesné pohodě.

Juliana Brenkusová, oslavenkyně: „Dobře. Trochu noha, koleno, ale to se dá zvládnout.“

Na slavnosti nechyběla ani velkolepá hostina a dechovka Taliánka z Rýmařova.

Válečný veterán Jan Ihnatík oslavil 102. narozeniny

A ještě jedna oslava. Neuvěřitelných 102 let oslavil válečný veterán plukovník ve výslužbě Jan Ihnatík. Byl příslušníkem 1. československého armádního sboru a přímý účastník Dukelské i Jaselské operace. V současnosti je nejstarším druhoválečným veteránem v České republice.

“Pevné zdraví, spoustu sil do dalších let a stále stejný úsměv.” I to padlo na mimořádné oslavě Jana Ihnatíka. Válečnému hrdinovi popřál ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek, hejtman Jan Krkoška nebo primátor Ostravy Jan Dohnal a další gratulanti. Jan Ihnatík se narodil 1. března 1922 v obci Poroškovo na Podkarpatské Rusi. V armádě zůstal až do penze. Dnes žije se svou manželkou v Ostravě.

Karneval v Lidovém domě ve F-M bavil handicapované

V Lidovém domě ve Frýdku-Místku proběhl tradiční karneval pro lidi s hendikepem a nejen pro ně. Zúčastnilo se rekordních asi 150 klientů z nejrůznějších organizací ve městě i okolí. Pojďte se podívat, jak to vypadalo na místě.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."

účastníci akce:

"Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."

"Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok, budu moc ráda."

"Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

A to už je z dnešních témat magazínu Léta běží vše. Jsme rádi, že jste byli s námi. Mějte hezké dny a brzy na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
05. března 2024, 17:25

Vítám vás u dalšího dílu pořadu Léta běží tak, jak jste zvyklí vám, v následujících deseti minutách nabídneme témata ze sociální oblasti našeho regionu, tedy Moravskoslezského kraje.

MSK dá 3 miliony korun na zaměstnávání handicapovaných

Lidé se zdravotním postižením, sociálním nebo kulturním znevýhodněním mívají potíže najít si práci. Zaměstnání jim nejčastěji nabízejí sociální podniky. Právě jim je určen dotační program, který vyhlásili krajští radní. V dotačním programu jsou alokovány 3 miliony korun. Jsou určeny pro podniky sdružené v Klastru sociálních inovací a podniků – SINEC nebo jsou vedeny v seznamu sociálních podniků Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a působí v Moravskoslezském kraji. Peníze je možné použít na pořízení materiálně-technického vybavení sociálních podniků, jejich rekonstrukce či opravy. Žádosti do tohoto dotačního programu je možné podávat od 25. do 29. března 2024..

V opavské městské části Vlaštovičky vzniklo nové chráněné bydlení pro lidi s lehkým mentálním hendikepem. Čtyři bytové jednotky vybudovala Charita Opava, a to na místě původního rodinného domu, který dostala darem.

V Opavě vzniklo chráněné bydlení pro mentálně postižené

V Opavě Vlaštovičkách slavnostně otevřeli chráněné bydlení. V novostavbě bezbariérového rodinného domu najdou svůj nový domov 4 klienti Charity Opava. Každý bude mít svou komfortně vybavenou bytovou jednotku.

Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Charita Opava v roce 2007 získala nemovitost, rodinný dům se zahradou manželů Brunclíkových, kteří pocházeli tady z Jarkovic. Původně jsme se snažili tu původní nemovitost zachránit, zrekonstruovat a chtěli jsme tady vybudovat bytový dům o čtyřech bytových jednotkách. Nakonec bylo rozhodnuto tu původní stavbu odstranit a vybudovat zcela nový objekt, který by odpovídal standardům MPSV.”

Stavba domu začala začátkem roku 2023 a byla dokončena v rekordním čase. Charitě Opava se na ni podařilo získat většinu peněz z EU a na nový dům přispěli také lidé v Tříkrálové sbírce.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme za to rádi, protože s Charitou Opava spolupracujeme velmi úzce, jsou to naši partneři v rámci poskytování sociálních služeb v Opavě. My ročně dotujeme zejména služby, které poskytují několika miliony korun stejně jako MS kraj a důvěra v tohoto partnera je obrovská. Věřím, že tento projekt bude ku prospěchu potřebných lidí.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když si vezmu, že lidé s mentálním postižením mají právo bydlet jako všichni ostatní zdraví mezi normálními lidmi, tak jsem za to rád, že se to povedlo. My máme takový poslední, já tomu říkám vřed MS kraje, kdy máme ještě jedno ústavní zařízení, a to v Dolních Životicích, kde žije 85 klientů.”

Do nově vybudovaných bytů se budou klienti stěhovat už v březnu a podporu jim budou zajišťovat sociální pracovníci nedalekého domu sv. Cyrila a Metoděje.

Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Budou tady mít podporu pracovníka chráněného bydlení, ale ten tady nebude celý den, nebude tady celodenní přítomnost personálu, bude tady chodit ve smluvenou dobu.”

Pomáhat jim bude s čistotou v domě, nákupy, osobní hygienou i s vařením.

100letá oslavenkyně v MS Kočově

Teď vás zveme na jednu z oslav, na kterých můžeme být s kamerou. Před nedávnem oslavila své sté narozeniny Juliana Brenkusová z Moravskoslezského Kočova. Zde prožila více než 75 let. Své výjimečné výročí oslavila se svou rodinou a vedení obce.

V kulturním domě se k oslavě sjela celá početná rodina, více než 130 gratulantů.

Josef Havlík (nez.), starosta Moravskoslezského Kočova: „Paní Brenkusová, jak jsem říkal, to je taková naše královna v MS Kočově Já přeji ještě další léta, ale další léta aby přežila šťastně. Dobře a ještě v takové zdravotní kondici, v jaké žije doposud.“

Rodina paní Brenkusové je obrovská. 28 vnuků a nespočet pravnuků a prapravnuků.

Juliana Brenkusová, oslavenkyně: Deset děcek jsem porodila. Osm chlapců a dvě holky, Jolanka a Janička.

Stoletá oslavenkyně dnes žije u své nejmladší dcery a sklízí uznání celé rodiny.

Jolana Brenkusová Štyksová, nejmladší dcera: „Moje maminka je úplně nejkrásnější, nejhodnější, neluxusnější maminečka, kterou si můžeme přát.“

Jiří Štyks, zeť: „Babička je milionová. Úplně nejlepší na celém světě. Kdyby ji měli druzí, tak by si ji všichni jenom chválili.“

Karel Brenkus, nejstarší syn: „Babička pro nás udělala vše, co mohla. Jak se scházíme všichni, třeba u nás v Kočově, tam se dělá vždycky veselí, dělají se makrely, my jsme jako myslivci, jak vnuk, tak syn, udělají se klobásy, guláše. My se sejdeme u nás v Kočově, u mě na baráku, už jsem nejstarší, takže vždycky je veselo, někdy se nás sejde i dvacet, třicet a zpívá se.“

Babička se stovky dožívá v obdivuhodné duševní i tělesné pohodě.

Juliana Brenkusová, oslavenkyně: „Dobře. Trochu noha, koleno, ale to se dá zvládnout.“

Na slavnosti nechyběla ani velkolepá hostina a dechovka Taliánka z Rýmařova.

Válečný veterán Jan Ihnatík oslavil 102. narozeniny

A ještě jedna oslava. Neuvěřitelných 102 let oslavil válečný veterán plukovník ve výslužbě Jan Ihnatík. Byl příslušníkem 1. československého armádního sboru a přímý účastník Dukelské i Jaselské operace. V současnosti je nejstarším druhoválečným veteránem v České republice.

“Pevné zdraví, spoustu sil do dalších let a stále stejný úsměv.” I to padlo na mimořádné oslavě Jana Ihnatíka. Válečnému hrdinovi popřál ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek, hejtman Jan Krkoška nebo primátor Ostravy Jan Dohnal a další gratulanti. Jan Ihnatík se narodil 1. března 1922 v obci Poroškovo na Podkarpatské Rusi. V armádě zůstal až do penze. Dnes žije se svou manželkou v Ostravě.

Karneval v Lidovém domě ve F-M bavil handicapované

V Lidovém domě ve Frýdku-Místku proběhl tradiční karneval pro lidi s hendikepem a nejen pro ně. Zúčastnilo se rekordních asi 150 klientů z nejrůznějších organizací ve městě i okolí. Pojďte se podívat, jak to vypadalo na místě.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."

účastníci akce:

"Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."

"Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok, budu moc ráda."

"Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

A to už je z dnešních témat magazínu Léta běží vše. Jsme rádi, že jste byli s námi. Mějte hezké dny a brzy na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-05-03-2024-17-25