Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • V MSK začala fungovat centra duševního zdraví: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK
  • Nová místa v Domov pro seniory Vila Vančurova

V MSK začala fungovat centra duševního zdraví: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK

Lukáš Zavadil, TV Polar: Začíná pořad Léta běží a jeho hostem je dnes náměstek hejtmana pro sociální oblast a také poslanec Jiří Navrátil. Vítejte u nás po čase.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj spouští ostrý provoz center duševního zdraví v našem regionu. To je bezesporu dobrá zpráva. Vysvětlíme, jak centra fungují a veškeré podrobnosti k tomu. Ale možná nejprve trochu do historie. Co tomu předcházelo? Jak se kraj dostal k tomu, že spustil Centra duševního zdraví?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Moravskoslezský kraj už dlouhodobě připravoval tuto koncepci center duševního zdraví. Musím říct, že to byla dlouhá práce nejenom odboru zdravotního, ale taktéž odboru sociálního v Moravskoslezském kraji. A my jsme nastavili tzv. pilotní projekt, který byl financován z Evropy. Právě v letošním roce už přišel do financování z části zdravotní, to znamená z pojišťoven a z části té sociální, hrazený ze státního rozpočtu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Duševní zdraví jako takové. Moravskoslezský kraj, dříve ocelová pěst republiky, dnes, jak se říká, kraj rázovitý, ale zřejmě pod povrchem, to možná vypadá trochu jinak. Co říkají čísla, statistiky nebo co říkají samotní lékaři, se kterými jste v kontaktu o duševním zdraví lidí v našem regionu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Pokud vycházíme opravdu ze statistik a také z údajů, které máme od lékařů v rámci center duševního zdraví, ale jakéhokoliv duševního zdraví v rámci celého našeho kraje, ale i v rámci nemocnic, návštěvy psychiatrů, psychologů, 5% obyvatelstva v Moravskoslezském kraji potřebuje tuto péči.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zpět, tedy k Centrum duševního zdraví. Pojďme si říct, jak budou fungovat.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Je to na bázi zdravotní a sociální. Nikdy to nesmí suplovat to, že je nedostatek psychologů nebo psychiatrů. Vždycky klient nebo pacient, který potřebuje péči právě v Centru duševního zdraví, musí využívat obě dvě služby. To znamená jak psychologa či psychiatra, ale taktéž druhého peer konzultanta nebo sociálního pracovníka. Jde o to, aby se opravdu tyto věci provázely dohromady.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Čistě v praxi. Jak se člověk, který tuto péči potřebuje do center duševního zdraví dostane?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Je to samozřejmě na doporučení lékaře, to znamená psychologa z terénu, ale je to taktéž pro ty, kteří odcházejí z psychiatrické léčebny, z psychiatrické nemocnice, aby se zkrátila jejich léčba právě na lůžku, ale aby se mohli zařadit hlavně do společnosti, do přirozeného prostředí, mezi majoritní společnost.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kde mohou lidé tato centra navštívit? Kde jste je zřídili?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Center duševního zdraví navštívit mohou v Ostravě, Frýdku-Místku a Opavě. Navíc ve fakultní nemocnici funguje tzv. multidisciplinární tým, který je určen hlavně pro děti.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se říct, kdo je cílovou skupinou?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Cílovou skupinou je opravdu obyvatelstvo od malých dětí až po ty nejstarší.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdokoliv, kdo tu péči potřebuje. Jaké obory lékařů a zdravotníků se tam vlastně o klienty postarají. Jsou to jenom psychiatři?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Jsou to psychiatři, psychologové a je tam samozřejmě i zdravotnický personál. Co se týká opravdu těch sociálních, musíme upozornit na to, že jsou tam důležití ti peer konzultanti. Jsou to lidé, kteří prošli nějakým psychickým problémem, dostali se z něho a pomáhají právě těm lidem najít tu cestu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Víme, že nejenom v Moravskoslezském kraji je docela problém například se zubaři, čekací doby. Jak je to s kapacitou duševních center?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Center duševních zdraví dneska kapacitně vycházejí a my toto chceme trvat i do budoucna. To znamená, že v případě, že nám to bude potřeba, budeme samozřejmě rozšiřovat o další jedno centrum.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakou péči tato centra naopak nenabízejí a nesplňují? Kdo tam vlastně v podstatě jakoby nemá co dělat?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Opravdu tam nemůže přijít člověk, který má nějaký psychický problém a jen ho chce rychle vyřešit a říci: "na psychologa bych hodně dlouho čekal, u psychiatra je také dlouhá čekačka, tak pojďme tedy do centra duševního zdraví, tam mě určitě vezmou". Opravdu, takto to nejde. Musí navštívit svého lékaře, nebo musí přijít právě z psychiatrické nemocnice a my se o něj v tomto centru postaráme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžeme se vrátit ještě zpátky k tomu zkušebnímu provozu. Jak on probíhal? Zřejmě tedy dopadl dobře.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Zkušební provoz byl tehdy financován z Evropy. My jsme chtěli odzkoušet v rámci Moravskoslezského kraje, jaké budeme potřebovat i finanční prostředky na to, aby to mohlo fungovat. Jak už jsem zmínil, ta zdravotnická část je placena ze zdravotního pojištění, ale ta sociální se říkalo, že bude placena ze státního rozpočtu. Jenom se v podstatě nenašly ty zdroje, jestli to bude platit sociální, tedy ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo ministerstvo zdravotnictví. Jsem rád, že došlo k té dohodě, že opravdu ministerstvo zdravotnictví si to vzalo za své a v letošním roce již Moravskoslezský kraj obdržel dvacet celých jedna milionů korun na fungování center pro letošní rok.

Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme několikrát natáčeli na konferenci, která probíhá na krajském úřadě. Tam se hodně mluvilo o reformě psychiatrické péče. Souvisí to tedy s touto reformou?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ano, souvisí. My totiž v rámci těchto přednášek chceme zapojit do toho zdravotníky z různých center, aby se naučili, jak s takovýmito lidmi pracovat, kam je odeslat, a že právě tady máme ty centra duševního zdraví, aby s nimi komunikovali. To je pro nás to důležité, proto jsme se rozhodli i do budoucna opět v těchto přednáškách a v těchto konzultacích pokračovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste o tom financování mluvil? O tom zkušebním i o tom ostrém provozu. Budou na centra duševního zdraví peníze i v budoucnu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Věřím v to. My jsme totiž řekli, že jsme schopni zaplatit z tzv. kapitoly Tři sta třináct, což jsou peníze, které nám přicházejí na sociální služby na území Moravskoslezského kraje, platí tzv. terénní ambulantní pobytové služby na našem území. Ale když jsme zaslali peníze z této kapitoly a my neobdržíme nikdy stoprocentní požadavek, tak jsme mohli centrum v letošním roce poslat pouze deset milionů korun tak, abychom je přerozděluje na všechny. To, že rozhodlo ministerstvo, že nám zašle celou částku dvaceti milionů, jsme rádi, protože opravdu takto zaplatíme centra ze sta procent.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Téma duševního zdraví a vůbec psychiatrické, psychologické péče nejen v souvislosti s tou reformou. Jaké další kroky a projekty kraj chystá v budoucnu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Kraj chystá i tzv. projekty transformace svých zařízení. Jsou to zařízení, která jsou pro lidi určená s mentálním a zdravotním postižením. Chceme vystavět nové domky například v Pržně. To všechno je pro nás velmi důležité, starat se o lidi v tomto kraji, nejenom ty, kteří potřebují už tu péči v seniorském věku, ale i pro ty mladší.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží byl náměstek hejtmana pro sociální oblast a také poslanec Parlamentu České republiky Jiří Navrátil. Děkuju za rozhovor a díky za Váš čas.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já děkuji za pozvání a hezký den i vašim divákům.


Nová místa v Domov pro seniory Vila Vančurova

Domov pro seniory Vila Vančurova v Opavě se rozrostl o další místa. Díky přístavbě tady mohli navýšit kapacitu o 52 lůžek na celkových 126. Pečují tady jak o soběstačné seniory, tak i o ty, kteří potřebují neustálý dohled.

Prvorepubliková vila na Vančurově ulici byla postavena na počátku minulého století. Původně zde bylo sanatorium, později porodnice a poslední roky je v budově domov pro seniory.

Miroslav Glos, ředitel Vila Vančurova o. p. s.: „Provozujeme jej osm let a za osm let jsme neustále plní. Nemáme jediné volné místo. To byl důvod, proč vlastně vystavět novou část.“

V původní budově jsou převážně jednolůžkové pokoje. Jména zde mají nejen nájemníci, ale také jednotlivé místnosti a také chodby. To aby se zdejší obyvatele v rozlehlém domě lépe orientovali. Ubytováno je zde 72 klientů. Někteří jsou zcela soběstační, jiní potřebují kvůli svému zdravotnímu stavu dohled. Zájem o bydlení v tomto bezbariérovém domě je velký. Proto byl přistavený zadní trakt, který poskytuje další volná místa. A propojil obě budovy spojovacím krčkem.

Miroslav Glos, ředitel Vila Vančurova o. p. s.: „Momentálně máme novou kapacitu 52 klientů. Nyní máme 100 lidí v pořadníku. Takže už dnes jsme plní.“

K dispozici jsou zde dvojlůžkové pokoje, třeba pro manželské páry. V přízemí je možné vyjít z jednotlivých bytů na předzahrádku. Jinde jsou balkony. Pokoje jsou částečně zařízené nábytkem. Součástí objektu je také rozlehlá terasa. Zdejším klientům budou poskytovány dva druhy sociálních služeb.

Zdeňka Kordulová, sociální pracovnice, Vila Vančurova o. p. s.: „Domov se zvláštním režimem je určen pro lidi s demencí, domov pro seniory pro běžného seniora.“

Počet pobytových míst v sociálních zařízeních pro seniory v Opavě je nyní kolem pětistovky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta kapacita pro Opavu dostatečná není. Takže my budeme dále pracovat na tom, abychom další takovéto pavilony otevřeli.“

Stavba přišla na 100 mil. Kč. Plná kapacita vily Vančurova je nyní 126 klientů.

Sledovali jste pořad Léta běží - díky, že jste byli s námi. Další vydání nabídneme 19. července. Hostem ve studiu bude Ivan Sekanina, předseda spolku Počteníčko. Mějte se hezky a klidné letní dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
05. července 2022, 17:20

V MSK začala fungovat centra duševního zdraví: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK

Lukáš Zavadil, TV Polar: Začíná pořad Léta běží a jeho hostem je dnes náměstek hejtmana pro sociální oblast a také poslanec Jiří Navrátil. Vítejte u nás po čase.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj spouští ostrý provoz center duševního zdraví v našem regionu. To je bezesporu dobrá zpráva. Vysvětlíme, jak centra fungují a veškeré podrobnosti k tomu. Ale možná nejprve trochu do historie. Co tomu předcházelo? Jak se kraj dostal k tomu, že spustil Centra duševního zdraví?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Moravskoslezský kraj už dlouhodobě připravoval tuto koncepci center duševního zdraví. Musím říct, že to byla dlouhá práce nejenom odboru zdravotního, ale taktéž odboru sociálního v Moravskoslezském kraji. A my jsme nastavili tzv. pilotní projekt, který byl financován z Evropy. Právě v letošním roce už přišel do financování z části zdravotní, to znamená z pojišťoven a z části té sociální, hrazený ze státního rozpočtu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Duševní zdraví jako takové. Moravskoslezský kraj, dříve ocelová pěst republiky, dnes, jak se říká, kraj rázovitý, ale zřejmě pod povrchem, to možná vypadá trochu jinak. Co říkají čísla, statistiky nebo co říkají samotní lékaři, se kterými jste v kontaktu o duševním zdraví lidí v našem regionu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Pokud vycházíme opravdu ze statistik a také z údajů, které máme od lékařů v rámci center duševního zdraví, ale jakéhokoliv duševního zdraví v rámci celého našeho kraje, ale i v rámci nemocnic, návštěvy psychiatrů, psychologů, 5% obyvatelstva v Moravskoslezském kraji potřebuje tuto péči.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zpět, tedy k Centrum duševního zdraví. Pojďme si říct, jak budou fungovat.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Je to na bázi zdravotní a sociální. Nikdy to nesmí suplovat to, že je nedostatek psychologů nebo psychiatrů. Vždycky klient nebo pacient, který potřebuje péči právě v Centru duševního zdraví, musí využívat obě dvě služby. To znamená jak psychologa či psychiatra, ale taktéž druhého peer konzultanta nebo sociálního pracovníka. Jde o to, aby se opravdu tyto věci provázely dohromady.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Čistě v praxi. Jak se člověk, který tuto péči potřebuje do center duševního zdraví dostane?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Je to samozřejmě na doporučení lékaře, to znamená psychologa z terénu, ale je to taktéž pro ty, kteří odcházejí z psychiatrické léčebny, z psychiatrické nemocnice, aby se zkrátila jejich léčba právě na lůžku, ale aby se mohli zařadit hlavně do společnosti, do přirozeného prostředí, mezi majoritní společnost.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kde mohou lidé tato centra navštívit? Kde jste je zřídili?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Center duševního zdraví navštívit mohou v Ostravě, Frýdku-Místku a Opavě. Navíc ve fakultní nemocnici funguje tzv. multidisciplinární tým, který je určen hlavně pro děti.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se říct, kdo je cílovou skupinou?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Cílovou skupinou je opravdu obyvatelstvo od malých dětí až po ty nejstarší.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdokoliv, kdo tu péči potřebuje. Jaké obory lékařů a zdravotníků se tam vlastně o klienty postarají. Jsou to jenom psychiatři?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Jsou to psychiatři, psychologové a je tam samozřejmě i zdravotnický personál. Co se týká opravdu těch sociálních, musíme upozornit na to, že jsou tam důležití ti peer konzultanti. Jsou to lidé, kteří prošli nějakým psychickým problémem, dostali se z něho a pomáhají právě těm lidem najít tu cestu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Víme, že nejenom v Moravskoslezském kraji je docela problém například se zubaři, čekací doby. Jak je to s kapacitou duševních center?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Center duševních zdraví dneska kapacitně vycházejí a my toto chceme trvat i do budoucna. To znamená, že v případě, že nám to bude potřeba, budeme samozřejmě rozšiřovat o další jedno centrum.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakou péči tato centra naopak nenabízejí a nesplňují? Kdo tam vlastně v podstatě jakoby nemá co dělat?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Opravdu tam nemůže přijít člověk, který má nějaký psychický problém a jen ho chce rychle vyřešit a říci: "na psychologa bych hodně dlouho čekal, u psychiatra je také dlouhá čekačka, tak pojďme tedy do centra duševního zdraví, tam mě určitě vezmou". Opravdu, takto to nejde. Musí navštívit svého lékaře, nebo musí přijít právě z psychiatrické nemocnice a my se o něj v tomto centru postaráme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžeme se vrátit ještě zpátky k tomu zkušebnímu provozu. Jak on probíhal? Zřejmě tedy dopadl dobře.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Zkušební provoz byl tehdy financován z Evropy. My jsme chtěli odzkoušet v rámci Moravskoslezského kraje, jaké budeme potřebovat i finanční prostředky na to, aby to mohlo fungovat. Jak už jsem zmínil, ta zdravotnická část je placena ze zdravotního pojištění, ale ta sociální se říkalo, že bude placena ze státního rozpočtu. Jenom se v podstatě nenašly ty zdroje, jestli to bude platit sociální, tedy ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo ministerstvo zdravotnictví. Jsem rád, že došlo k té dohodě, že opravdu ministerstvo zdravotnictví si to vzalo za své a v letošním roce již Moravskoslezský kraj obdržel dvacet celých jedna milionů korun na fungování center pro letošní rok.

Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme několikrát natáčeli na konferenci, která probíhá na krajském úřadě. Tam se hodně mluvilo o reformě psychiatrické péče. Souvisí to tedy s touto reformou?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ano, souvisí. My totiž v rámci těchto přednášek chceme zapojit do toho zdravotníky z různých center, aby se naučili, jak s takovýmito lidmi pracovat, kam je odeslat, a že právě tady máme ty centra duševního zdraví, aby s nimi komunikovali. To je pro nás to důležité, proto jsme se rozhodli i do budoucna opět v těchto přednáškách a v těchto konzultacích pokračovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste o tom financování mluvil? O tom zkušebním i o tom ostrém provozu. Budou na centra duševního zdraví peníze i v budoucnu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Věřím v to. My jsme totiž řekli, že jsme schopni zaplatit z tzv. kapitoly Tři sta třináct, což jsou peníze, které nám přicházejí na sociální služby na území Moravskoslezského kraje, platí tzv. terénní ambulantní pobytové služby na našem území. Ale když jsme zaslali peníze z této kapitoly a my neobdržíme nikdy stoprocentní požadavek, tak jsme mohli centrum v letošním roce poslat pouze deset milionů korun tak, abychom je přerozděluje na všechny. To, že rozhodlo ministerstvo, že nám zašle celou částku dvaceti milionů, jsme rádi, protože opravdu takto zaplatíme centra ze sta procent.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Téma duševního zdraví a vůbec psychiatrické, psychologické péče nejen v souvislosti s tou reformou. Jaké další kroky a projekty kraj chystá v budoucnu?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Kraj chystá i tzv. projekty transformace svých zařízení. Jsou to zařízení, která jsou pro lidi určená s mentálním a zdravotním postižením. Chceme vystavět nové domky například v Pržně. To všechno je pro nás velmi důležité, starat se o lidi v tomto kraji, nejenom ty, kteří potřebují už tu péči v seniorském věku, ale i pro ty mladší.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží byl náměstek hejtmana pro sociální oblast a také poslanec Parlamentu České republiky Jiří Navrátil. Děkuju za rozhovor a díky za Váš čas.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já děkuji za pozvání a hezký den i vašim divákům.


Nová místa v Domov pro seniory Vila Vančurova

Domov pro seniory Vila Vančurova v Opavě se rozrostl o další místa. Díky přístavbě tady mohli navýšit kapacitu o 52 lůžek na celkových 126. Pečují tady jak o soběstačné seniory, tak i o ty, kteří potřebují neustálý dohled.

Prvorepubliková vila na Vančurově ulici byla postavena na počátku minulého století. Původně zde bylo sanatorium, později porodnice a poslední roky je v budově domov pro seniory.

Miroslav Glos, ředitel Vila Vančurova o. p. s.: „Provozujeme jej osm let a za osm let jsme neustále plní. Nemáme jediné volné místo. To byl důvod, proč vlastně vystavět novou část.“

V původní budově jsou převážně jednolůžkové pokoje. Jména zde mají nejen nájemníci, ale také jednotlivé místnosti a také chodby. To aby se zdejší obyvatele v rozlehlém domě lépe orientovali. Ubytováno je zde 72 klientů. Někteří jsou zcela soběstační, jiní potřebují kvůli svému zdravotnímu stavu dohled. Zájem o bydlení v tomto bezbariérovém domě je velký. Proto byl přistavený zadní trakt, který poskytuje další volná místa. A propojil obě budovy spojovacím krčkem.

Miroslav Glos, ředitel Vila Vančurova o. p. s.: „Momentálně máme novou kapacitu 52 klientů. Nyní máme 100 lidí v pořadníku. Takže už dnes jsme plní.“

K dispozici jsou zde dvojlůžkové pokoje, třeba pro manželské páry. V přízemí je možné vyjít z jednotlivých bytů na předzahrádku. Jinde jsou balkony. Pokoje jsou částečně zařízené nábytkem. Součástí objektu je také rozlehlá terasa. Zdejším klientům budou poskytovány dva druhy sociálních služeb.

Zdeňka Kordulová, sociální pracovnice, Vila Vančurova o. p. s.: „Domov se zvláštním režimem je určen pro lidi s demencí, domov pro seniory pro běžného seniora.“

Počet pobytových míst v sociálních zařízeních pro seniory v Opavě je nyní kolem pětistovky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta kapacita pro Opavu dostatečná není. Takže my budeme dále pracovat na tom, abychom další takovéto pavilony otevřeli.“

Stavba přišla na 100 mil. Kč. Plná kapacita vily Vančurova je nyní 126 klientů.

Sledovali jste pořad Léta běží - díky, že jste byli s námi. Další vydání nabídneme 19. července. Hostem ve studiu bude Ivan Sekanina, předseda spolku Počteníčko. Mějte se hezky a klidné letní dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-05-07-2022-17-24