Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Sousedský den v Adelante Armády spásy
  • Netradiční Sportovní hry seniorů mají v Karviné úspěch
  • Náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil: MSK pokračuje v podpoře pěstounství

Začíná pořad Léta běží, jako obvykle pro vás máme témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.

Sousedský den v Adelante Armády spásy

Nejprve míříme na Sousedský den, který před několika dny uspořádalo Adelante - služba Armády spásy v Ostravě-Mariánských Horách, a to nejen pro své klienty a zaměstnance. Pojďte se podívat, jaká byla na místě atmosféra.

Langoše, popcorn, muzika a příjemně strávený den. Pro někoho maličkost a běžná věc, pro lidi bez domova ovšem může znamenat svátek.

Tomáš Hruška, ředitel Adelante: “Sousedský den pořádáme proto, protože jsme vlastně taky něčí sousedé a naši klienti jsou něčí sousedé. Aby jednou za čas byla příležitost přijít sem do areálu, kouknout, jak to tady vypadá, co děláme. Pro klienty je to vytržení z běžného dne. Někteří využívají naše služby dva, tři dny v týdnu, ale někteří roky a ty dny jsou pak tak nějak stejné. A ten jiný den umožní život vidět z jiného úhlu a stává se, že to někoho motivuje k tomu, aby zkusil něco jiného, než zkusil předtím.”

Klienti i návštěvníci se také mohli nechat ostříhat nebo oholit. Na místě totiž byla připravena kadeřnice.

Sára Imreová, kadeřnice: “Já jsem tady už předtím už měla praxi, kdy jsem tady chodila stříhat. Chtějí to většinou strojkem co nejvíc nakrátko, protože je to pro ně nejvíc pohodlné. Oni vlastně přijdou, ostříhají se, pak se jdou dát nějak dokupy. A sluší jim to, fakt jim to potom sluší, jsou to fešáci pánové.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Já chci poděkovat Armádě spásy a jejím zaměstnancům hlavně za to, že se podařil ucelený program pro tyto lidi. Máme zde noclehárnu, krizová centra, ale co je nejdůležitější, tak v Ostravě vznikla také první “ordinace pro chudé.” Probíhá tady v jeden den, kdy je to přímo s lékařem a jinak jsou to medici, kteří pomáhají těmto lidem, kteří v podstatě nemají svého lékaře a mohou zde dojít a ty nejdůležitější věci vyřešit zde.”

Netradiční Sportovní hry seniorů mají v Karviné úspěch

Karvinští senioři se mezi sebou utkali v netradičních sportovních hrách, které si sami připravili. Fyzická kondice nebyla až tak důležitá, rozhodovala trpělivost, šikovnost a někdy i rychlost při plnění úkolů.

Netradiční hry seniorů patří v Karviné mezi oblíbené tradice. Členové městských klubů se pravidelně scházejí na zahradě jednoho z klubů, aby si tady zasoutěžili v několika disciplínách a strávili příjemný den.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálních služeb MMK: "Je to soubor netradičních, originálních disciplín, které si organizují jednotlivé kluby seniorů mezi sebou. Naším cílem je, aby se tito členové dobře pobavili, měli dobré zázemí a měli příležitost se setkat s ostatními z jiných klubů."

Celkem si senioři připravili osm disciplín, některé z nich se týkaly běžných každodenních činností v životě.

Zdeňka Trombalová, zástupkyně MKS Karviná-Nové Město: "Připravili jsme příbory naházené v lavorku. Vidlička, nůž, malá lžička a velká lžíce a bude se to dávat do příborníku.”

Eva Domesová, zástupkyně MKS U Lesa: “Připravili jsme soutěž kdy každý soutěžící musí najít správný klíč k zámku, zámek otevřít a tím pro něho soutěž skončí. Bude se to časově počítat pro deset lidí. Přemýšleli jsme, jakou hru bychom připravili, protože už je spoustu ročníků a aby se ta hra neopakovala, tak jsme nakonec přišli na to.”

Kromě seniorů ze místních sedmi městských klubů se her zúčastnil i tým z polského Rybnika a také členové Svazu tělesně postižených. Na závěr soutěžního dne čekaly na seniory i odměny.

Náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil: MSK pokračuje v podpoře pěstounství

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu LÉTA BĚŽÍ je dnes náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil. Vítejte u nás po čase.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den Vám i divákům.

Lukáš Zavadil, TV Polar: My dnes máme téma pěstounství, o kterém jsme tady v pořadu LÉTA BĚŽÍ, i my dva ve studiu ostatně, hovořili několikrát. Dnes ale všechny diváky pozveme na zajímavou akci, nad kterou máte záštitu. O tom ale později. Pojďme ještě k tomu samotnému pěstounství. Jak se aktuálně vede u nás v Moravskoslezském kraji?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že chci na tomto místě hlavně pochválit své zaměstnance a spolupracovníky, protože například kampaň Dejme dětem rodinu, která v Moravskoslezském kraji již má tradici, přináší výsledky. Naproti ostatním krajům jsme velmi úspěšní nejenom v hledání nových pěstounských rodin a pěstounů jako samostatných, ale hlavně i v umísťování dětí. Za mě, každé dítě, které je umístěno do pěstounské nebo náhradní rodiny, je úspěch a je to daleko lepší věc, než aby dítě vyrůstalo v ústavní péči. A pokud se mám podívat trochu na čísla, tak například od roku 2017 až do roku 2022 se Moravskoslezskému kraji přihlásilo přibližně 870 žadatelů právě o náhradní rodinnou péči. Za to období jsme umístili do náhradních rodin, ať už do přechodné pěstounské péče, do trvalé anebo do náhradních rodin, 594 dětí, což je opravdu úspěch. V průměru to vychází 100 dětí na rok.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je něco, co aktuálně řešíte anebo připravujete? Nebo pracujete tady u nás v kraji pro to, aby pěstounství jako takové mělo ještě lepší podmínky a mohlo ještě lépe pomáhat ve společnosti?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Jsou to právě akce, které pořádáme v Moravskoslezském kraji, ať už představujeme široké veřejnosti, co to pěstounství vlastně je, ale je to také podpora samostatných pěstounů. Hlavně těch přechodných pěstounů, kteří to mají opravdu velmi složité. Přece jenom jsou připraveni na to přijmout v každém okamžiku dítě do své rodiny a mají ho na přechodnou dobu, možná v délce půl roku, někdy rok, což je takové to maximální, když se říká, že by mělo být dítě v přechodné péči. A tito pěstouni jsou pro nás velmi důležití, protože my říkáme, že raději, když už se něco stane, aby dítě právě přešlo do přechodné pěstounské péče, zkusíme sanovat onu rodinu. A pokud to opravdu nejde, nabídnout právě dítě do trvalé pěstounské péče či náhradní rodiny.

Lukáš Zavadil, TV Polar: 23. září v sobotu propukne v Ostravě další ročník úspěšné akce Den rodin s otevřeným srdcem aneb Spolu ruku v ruce. Co Moravskoslezský kraj jako pořadatel připravil?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Tentokrát jsme pozvali Ewu Farnou. Myslím si, že by to mělo být velké lákadlo pro širokou veřejnost v rámci celého Moravskoslezského kraje, ale nebráníme se tomu, aby přijeli i ze Zlínského a Olomouckého kraje, protože pěstounství je v rámci celé ČR. Na tomto místě bude zábavný program nejenom pro děti, ale hlavně pro dospělé, kteří se dozvědí právě ty nejdůležitější věci. Jak se například stát pěstounem, co je to náhradní rodinná péče, ale také tzv. neformální pečující. My chceme na tomto místě představit a poděkovat hlavně lidem, kteří například v přirozeném domácím prostředí pečují nejen o děti s hendikepem, ale například i o své blízké.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Každoročně tedy oceňujete nejlepší pěstouny. Vybírali jste i letos? Posílali lidé návrhy?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, toto už je tradice Moravskoslezského kraje a neprozradím dneska ta jména, protože přeci jenom má to být překvapení. Ale opravdu i zde jsou vybraní právě pěstouni, ať už v té přechodné či náhradní rodině. Nesmíme zapomenout také na dvě důležité akce. Jmenujou se Den rodin a ty jsou předvoj toho, že budeme právě pořádat tak velkou akci. A tradičně 10. září se sejdeme s lidmi z našeho kraje, kdy jim chceme představit to pěstounství jako takové i s různými soutěžemi a to na hradě Sovinec a 17.9. v Tatře Kopřivnici v muzeu bude volná prohlídka muzea, samozřejmě zábavný program a i zde budeme představovat náhradní rodinnou péči.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Tak to byla pozvánka pro vás z úst náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřího Navrátila, který byl hostem u nás ve studiu. Já za to děkuji, mějte se hezky.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Já také moc děkuju, Mějte se hezky a na shledanou.

Tolik z dnešního vydání magazínu Léta běží. Mějte klidné dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat