Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Sociální poradna Anima Viva v Opavě pomáhá lidem v krizi
  • Senioři se rozloučili s létem a dostali i dárek
  • Služba homesharing v MSK hledá nové hostitele, host: Pavla Solnická

Začíná pořad Léta běží, máme pro vás témata ze sociální oblasti našeho regionu a dnes i hosta ve studiu, už za chvíli. Dobrý den.

Sociální poradna Anima Viva v Opavě pomáhá lidem v krizi

Sociální poradna Anima Viva v Opavě už téměř dvě desetiletí pomáhá lidem s duševním onemocněním řešit nejrůznější problémy, které jim život do cesty postavil. Ovšem pomoc odborníků tady může vyhledat, každý, kdo se ocitl v krizi.

Sociální poradna Anima Viva sídlí v klášterním středisku na Sušilově ulici. Záběr poradenství je široký.
Petra Tesařová, vedoucí, Sociální poradna Anima Viva:
„Lidé, kteří mají nějaký psychický problém, jsou v něm často tak ponořeni, že v konečné důsledku neřeší jeden problém. Ale musí najednou vyřešit spoustu věcí, které se jim nakupily už dlouhou dobu předtím.“

V poslední době tady lidé chtějí nejčastěji pomoci s dluhy. Radí se také o rodinných vztazích, které kvůli svému psychickému onemocnění zpřetrhali. Nebo hledají zaměstnání, které by odpovídalo jejich zdravotnímu stavu.

Vlaďka, klientka Sociální poradny Anima Viva:
„Podporují nás i psychicky. Podrží nás. Prozkoumají to všechno, mají obrovský profesionální přehled.“

Konzultace poskytují pracovnice Sociální poradny ambulantně. Ovšem v případě potřeby za klienty vyrazí i do terénu. Podle zdejších pracovníků počet lidí s psychickými problémy narůstá. Svědčí o tom také fakt, že zatímco během loňského roku přišlo do poradny 140 klientů, letos v už polovině roku jejich počet dávno překročil stovku.

Senioři se rozloučili s létem a dostali i dárek

V domově seniorů v Havířově se rozloučili s létem. Na zahradní party nechyběla hudba, dobré jídlo a senioři dostali také dárek. A to od maminek s dětmi, které klienty pravidelně navštěvují v rámci dobrovolnického projektu Adráček.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov:
"Jsou zde klienti i z druhého střediska Luna na Šumbarku. Oblíbenost této akce je masivní."

Na zahradě nechyběly ani maminky s dětmi, které v rámci projektu Adráček pravidelně seniory navštěvují. Tentokrát nepřišly s prázdnou a klientům donesly dárek.
Alena Bystroňová, dobrovolnice projektu ADRÁČEK:
"Vzniklo to vlastně, když jsme tady byly na Adráčku, takhle jsme si tady hrály a některé z babičky, když viděly, jak se houpou děti, tak se chtěly také pohoupat. Takže nás s holkama napadlo, že seženeme houpačku, že mezi sebou vysbíráme peníze. Napsala jsem email výrobci houpaček, jestli by nám neudělal cenu."

anketa:
“Je skvělá, jak se dobře houpe na ní. Houpy hou. Já se tam dívám na tu malou holčičku, jak se houpe.”

Senioři se na zahradní party bavili do pozdního odpoledne. Pokud bude krásné babí léto, určitě budou trávit volné chvíle i na nové houpačce.

Služba homesharing v MSK hledá nové hostitele, host: Pavla Solnická

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží i dnes Pavla Solnická za organizacemi Mikasa. Dobrý den.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Našim dnešním tématem je homesharing, o kterém jsme my dva, spolu tedy minimálně jednou mluvili. Lidé teď ale mají jedinečnou možnost si homesharing vyzkoušet. Tak než se dostaneme k tomu, zkuste popsat vlastně, co to homesharing je.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Ráda bych řekla, že homesharingu je novou aktivitou, ale není to úplně pravda, protože už funguje zhruba dva roky. Homesharing je vlastně sdílená péče o osoby s autismem. Úplně konkrétně to znamená, že na jedné straně máme nějakou rodinu, která pečuje o dítě s autismem, a ta péče může být těžká, náročná, v některých případech i nepřetržitá. Aby si ti rodiče mohli alespoň někdy na chvíli oddechnout, odpočinout, je tady homesharing. Pokud se přihlásí, budeme se jim snažit najít nějakého člověka, který je laik, obyčejný člověk, který o tom třeba nemusí ani nic vědět a my mu pomůžeme. Připravíme ho takovým způsobem, aby mohl té rodině odlehčit. Odlehčit tím způsobem, že si na chvíli v uvozovkách půjčí to dítě k sobě domů a pečuje o něj, hraje si s ním, tráví s ním volný čas a poté nějaké domluvené chvílí ho zase vrátí domů.. Takhle funguje homesharing.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jste říkala, ta služba začala fungovat v Moravskoslezském kraji nedávno. Mikasa je jedinou organizací v našem regionu, která ji provozuje. Jaké jsou zatím zkušenosti?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: V Moravskoslezském kraji jsme jediní, kdo ji provozuje. Zkušenosti jsou zhruba dvouleté, ještě asi se nedá úplně vyslovit nějaký adekvátní závěr, ale myslím si, že funguje. Funguje dobře a snažíme se, aby fungoval ještě lépe. Nejsme jediní v rámci ČR, protože máme dalších asi šest propojených organizací. Všechny jsou pod záštitou Nadačního fondu a Abakus a v různých krajích napříč celou ČR se snaží různé organizace homesharing rozjíždět a myslím, že se jim to daří srovnatelně jako nám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Máte k dispozici aktuální video materiál, který to, o čem teď mluvíme, popíše možná sám za sebe. Pojďme se podívat na zkušenosti s homesharingem.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Za mě určitě díky tomu homesharingu každý čtvrtek můžu vypnout, můžu vypnout to přemýšlení nad prací, protože Radim nám dává úplně jiný pohled na svět. Díky Radima jsem si uvědomil, že svět není jenom černobílý, ale že je velice barevny. Radim někdy dokáže dát strašně takovou filozofickou otázku, na kterou dodnes neznám odpověď. Také díky tomu jsem získal i nového kamaráda, dokážu to říct takhle, i novou rodinu.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Schůzky s Raďou mi pomohly, co se týče fakt přílivu pozitivní energie, hodně mě to nabíjí a musím říct, že nechodím domů tolik vyčerpaná a znechucená. Spíše se těším na čtvrtek, že půjdeme na procházku a bude to fajn.

Radim Konečný, klient homesharingu: Já se taky těším na čtvrtek, že půjdeme na procházku. Bude to fajn.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Jo? Pokecáme?

Radim Konečný, klient homesharingu: Pokecáme na Kofole.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolik je aktuálně lidí, které do projektů máte zapojené? Ta zkušenost, kterou jsme viděli, je jediná jedinečná, nebo podobných lidí je více?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Zkušenost, kterou jsme viděli konkrétně našeho klienta Radima se svými hostiteli nejsou jediní. Máme tam spoustu takových aktivně fungujících lidí v homesharingu. Jako jedny z mnoha můžu jmenovat třeba malého Matěje. Chlapec s podobnou diagnózou autismu, trošku ještě náročnější na péči. Žije s maminkou a svou starší sestrou a maminka se do homesharingu přihlásila právě proto, aby získala čas hlavně na tu starší dceru, Matějovu sestru a našli jsme jim perfektní šikovnou připravenou hostitelku paní Martinu, která si ho bere o víkendu, pečuje o něj a pak zase vrátí odpočaté mamince a hlavně spokojené sestře, která má alespoň na chvíli tu mámu sama pro sebe.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolik lidí takhle čeká na svého hostitele?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Čeká jich tam více než padesát, více než 50 dětí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná to z toho videa částečně vyplynulo, ale co vlastně homesharing pro člověka, který by si ho chtěl vyzkoušet a stát se hostitelem, co všechno obnáší?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Co obnáší? Neobnáší nic stěžejního. Stačí, když má ten člověk chuť, odhodlání a volný čas. Pokud se opravdu přihlásí, my už ho pak tou cestou homesharingovou provedeme, pomůžeme mu. V podstatě mu pořád budeme krýt záda. A pokud dojde až do finále a opravdu se potká s tím dítětem, čeká ho spoustu věcí. Pro každého to znamená něco trošku jinačí. Ale je to prostě výzva. Může si posunout své hranice, může se podívat na ten svět jinýma očima, těma očima toho dítěte s autismem. Je to o jiném sebepojetí, je to o jiném způsobu trávení volného času. Lidé na chvíli zapomenou na starosti z práce, na starosti z domácnosti a všechno to vypustí a jenom si hrají a tráví čas s dítětem. To je mnohdy velmi osvobozující pro člověka, který je v běžném dennodenní zápřahu někde.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ptám se na to vždycky, kdyby vaše vyprávění přesvědčilo někoho z diváků, co tedy mohou lidé udělat, aby případně mohli začít a kde se přihlásit?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Je to velmi jednoduché. Stačí, když se podívají na naše stránky organizace Mikasa, či-li www.mikasazs.cz a tam v sekci homesharing je velmi jednoduché tlačítko "Chci se stát hostitelem". Hostitel je ten člověk, který teda bude na přechodnou dobu přebírat péči o dítě, vyplní velmi jednoduchou přihlášku, jenom s klasickými kontaktními údaji a my už se mu potom ozveme a řekneme mu, co a jak všechno bude probíhat dál.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pavla Solnická s organizacemi Mikasa, děkuju za Váš čas.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Taky děkuju.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Příště přineseme další témata. Sledujte pořad Léta běží, budu se těšit, na viděnou příště.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
06. září 2022, 17:25

Začíná pořad Léta běží, máme pro vás témata ze sociální oblasti našeho regionu a dnes i hosta ve studiu, už za chvíli. Dobrý den.

Sociální poradna Anima Viva v Opavě pomáhá lidem v krizi

Sociální poradna Anima Viva v Opavě už téměř dvě desetiletí pomáhá lidem s duševním onemocněním řešit nejrůznější problémy, které jim život do cesty postavil. Ovšem pomoc odborníků tady může vyhledat, každý, kdo se ocitl v krizi.

Sociální poradna Anima Viva sídlí v klášterním středisku na Sušilově ulici. Záběr poradenství je široký.
Petra Tesařová, vedoucí, Sociální poradna Anima Viva:
„Lidé, kteří mají nějaký psychický problém, jsou v něm často tak ponořeni, že v konečné důsledku neřeší jeden problém. Ale musí najednou vyřešit spoustu věcí, které se jim nakupily už dlouhou dobu předtím.“

V poslední době tady lidé chtějí nejčastěji pomoci s dluhy. Radí se také o rodinných vztazích, které kvůli svému psychickému onemocnění zpřetrhali. Nebo hledají zaměstnání, které by odpovídalo jejich zdravotnímu stavu.

Vlaďka, klientka Sociální poradny Anima Viva:
„Podporují nás i psychicky. Podrží nás. Prozkoumají to všechno, mají obrovský profesionální přehled.“

Konzultace poskytují pracovnice Sociální poradny ambulantně. Ovšem v případě potřeby za klienty vyrazí i do terénu. Podle zdejších pracovníků počet lidí s psychickými problémy narůstá. Svědčí o tom také fakt, že zatímco během loňského roku přišlo do poradny 140 klientů, letos v už polovině roku jejich počet dávno překročil stovku.

Senioři se rozloučili s létem a dostali i dárek

V domově seniorů v Havířově se rozloučili s létem. Na zahradní party nechyběla hudba, dobré jídlo a senioři dostali také dárek. A to od maminek s dětmi, které klienty pravidelně navštěvují v rámci dobrovolnického projektu Adráček.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov:
"Jsou zde klienti i z druhého střediska Luna na Šumbarku. Oblíbenost této akce je masivní."

Na zahradě nechyběly ani maminky s dětmi, které v rámci projektu Adráček pravidelně seniory navštěvují. Tentokrát nepřišly s prázdnou a klientům donesly dárek.
Alena Bystroňová, dobrovolnice projektu ADRÁČEK:
"Vzniklo to vlastně, když jsme tady byly na Adráčku, takhle jsme si tady hrály a některé z babičky, když viděly, jak se houpou děti, tak se chtěly také pohoupat. Takže nás s holkama napadlo, že seženeme houpačku, že mezi sebou vysbíráme peníze. Napsala jsem email výrobci houpaček, jestli by nám neudělal cenu."

anketa:
“Je skvělá, jak se dobře houpe na ní. Houpy hou. Já se tam dívám na tu malou holčičku, jak se houpe.”

Senioři se na zahradní party bavili do pozdního odpoledne. Pokud bude krásné babí léto, určitě budou trávit volné chvíle i na nové houpačce.

Služba homesharing v MSK hledá nové hostitele, host: Pavla Solnická

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží i dnes Pavla Solnická za organizacemi Mikasa. Dobrý den.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Našim dnešním tématem je homesharing, o kterém jsme my dva, spolu tedy minimálně jednou mluvili. Lidé teď ale mají jedinečnou možnost si homesharing vyzkoušet. Tak než se dostaneme k tomu, zkuste popsat vlastně, co to homesharing je.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Ráda bych řekla, že homesharingu je novou aktivitou, ale není to úplně pravda, protože už funguje zhruba dva roky. Homesharing je vlastně sdílená péče o osoby s autismem. Úplně konkrétně to znamená, že na jedné straně máme nějakou rodinu, která pečuje o dítě s autismem, a ta péče může být těžká, náročná, v některých případech i nepřetržitá. Aby si ti rodiče mohli alespoň někdy na chvíli oddechnout, odpočinout, je tady homesharing. Pokud se přihlásí, budeme se jim snažit najít nějakého člověka, který je laik, obyčejný člověk, který o tom třeba nemusí ani nic vědět a my mu pomůžeme. Připravíme ho takovým způsobem, aby mohl té rodině odlehčit. Odlehčit tím způsobem, že si na chvíli v uvozovkách půjčí to dítě k sobě domů a pečuje o něj, hraje si s ním, tráví s ním volný čas a poté nějaké domluvené chvílí ho zase vrátí domů.. Takhle funguje homesharing.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jste říkala, ta služba začala fungovat v Moravskoslezském kraji nedávno. Mikasa je jedinou organizací v našem regionu, která ji provozuje. Jaké jsou zatím zkušenosti?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: V Moravskoslezském kraji jsme jediní, kdo ji provozuje. Zkušenosti jsou zhruba dvouleté, ještě asi se nedá úplně vyslovit nějaký adekvátní závěr, ale myslím si, že funguje. Funguje dobře a snažíme se, aby fungoval ještě lépe. Nejsme jediní v rámci ČR, protože máme dalších asi šest propojených organizací. Všechny jsou pod záštitou Nadačního fondu a Abakus a v různých krajích napříč celou ČR se snaží různé organizace homesharing rozjíždět a myslím, že se jim to daří srovnatelně jako nám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Máte k dispozici aktuální video materiál, který to, o čem teď mluvíme, popíše možná sám za sebe. Pojďme se podívat na zkušenosti s homesharingem.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Za mě určitě díky tomu homesharingu každý čtvrtek můžu vypnout, můžu vypnout to přemýšlení nad prací, protože Radim nám dává úplně jiný pohled na svět. Díky Radima jsem si uvědomil, že svět není jenom černobílý, ale že je velice barevny. Radim někdy dokáže dát strašně takovou filozofickou otázku, na kterou dodnes neznám odpověď. Také díky tomu jsem získal i nového kamaráda, dokážu to říct takhle, i novou rodinu.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Schůzky s Raďou mi pomohly, co se týče fakt přílivu pozitivní energie, hodně mě to nabíjí a musím říct, že nechodím domů tolik vyčerpaná a znechucená. Spíše se těším na čtvrtek, že půjdeme na procházku a bude to fajn.

Radim Konečný, klient homesharingu: Já se taky těším na čtvrtek, že půjdeme na procházku. Bude to fajn.

Tereza a Michal Juřičkovi, hostitelé: Jo? Pokecáme?

Radim Konečný, klient homesharingu: Pokecáme na Kofole.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolik je aktuálně lidí, které do projektů máte zapojené? Ta zkušenost, kterou jsme viděli, je jediná jedinečná, nebo podobných lidí je více?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Zkušenost, kterou jsme viděli konkrétně našeho klienta Radima se svými hostiteli nejsou jediní. Máme tam spoustu takových aktivně fungujících lidí v homesharingu. Jako jedny z mnoha můžu jmenovat třeba malého Matěje. Chlapec s podobnou diagnózou autismu, trošku ještě náročnější na péči. Žije s maminkou a svou starší sestrou a maminka se do homesharingu přihlásila právě proto, aby získala čas hlavně na tu starší dceru, Matějovu sestru a našli jsme jim perfektní šikovnou připravenou hostitelku paní Martinu, která si ho bere o víkendu, pečuje o něj a pak zase vrátí odpočaté mamince a hlavně spokojené sestře, která má alespoň na chvíli tu mámu sama pro sebe.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolik lidí takhle čeká na svého hostitele?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Čeká jich tam více než padesát, více než 50 dětí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná to z toho videa částečně vyplynulo, ale co vlastně homesharing pro člověka, který by si ho chtěl vyzkoušet a stát se hostitelem, co všechno obnáší?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Co obnáší? Neobnáší nic stěžejního. Stačí, když má ten člověk chuť, odhodlání a volný čas. Pokud se opravdu přihlásí, my už ho pak tou cestou homesharingovou provedeme, pomůžeme mu. V podstatě mu pořád budeme krýt záda. A pokud dojde až do finále a opravdu se potká s tím dítětem, čeká ho spoustu věcí. Pro každého to znamená něco trošku jinačí. Ale je to prostě výzva. Může si posunout své hranice, může se podívat na ten svět jinýma očima, těma očima toho dítěte s autismem. Je to o jiném sebepojetí, je to o jiném způsobu trávení volného času. Lidé na chvíli zapomenou na starosti z práce, na starosti z domácnosti a všechno to vypustí a jenom si hrají a tráví čas s dítětem. To je mnohdy velmi osvobozující pro člověka, který je v běžném dennodenní zápřahu někde.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ptám se na to vždycky, kdyby vaše vyprávění přesvědčilo někoho z diváků, co tedy mohou lidé udělat, aby případně mohli začít a kde se přihlásit?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Je to velmi jednoduché. Stačí, když se podívají na naše stránky organizace Mikasa, či-li www.mikasazs.cz a tam v sekci homesharing je velmi jednoduché tlačítko "Chci se stát hostitelem". Hostitel je ten člověk, který teda bude na přechodnou dobu přebírat péči o dítě, vyplní velmi jednoduchou přihlášku, jenom s klasickými kontaktními údaji a my už se mu potom ozveme a řekneme mu, co a jak všechno bude probíhat dál.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pavla Solnická s organizacemi Mikasa, děkuju za Váš čas.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Taky děkuju.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Příště přineseme další témata. Sledujte pořad Léta běží, budu se těšit, na viděnou příště.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace Mikasa: Na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-06-09-2022-17-25