Léta běží

  • Předškoláci malují přání pro seniory
  • Frýdek-Místek se zapojil do projektu Nesoudíme. Pomáháme
  • Ve Stonavě se pokračuje v humanitárních sbírkách

Lukáš Zavadil, TV Polar: Právě startuje pořad Léta běží, který na Polaru mapuje dění v sociální oblasti, přeji dobrý den u jeho sledování.

Předškoláci malují přání pro seniory
Lukáš Zavadil, TV Polar: Koronavirová doba izoluje seniory. Zejména ty v nemocnicích či pobytových zařízeních, kde kvůli koronaviru jsou zakázány návštěvy. A tak děti začaly malovat přání, kterými chtějí dát najevo, že na seniory myslí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Anděl s křídly z dětských rukou - to je motiv, který zdobí víc jak tři desítky přání vytvořených předškoláky. Sdělení je jednoduché: ať má každý v této složité době koronavirové pandemie svého anděla strážného. A dvě ruce symbolizují dotek, který teď mezi lidmi kvůli hygienickým omezením chybí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Děti z firemní školky při Slezské nemocnici malovaly přání k říjnovému Dni seniorů pro pacienty z geriatrického a doléčovacího nemocničního oddělení. Ovšem tvoření děti tak bavilo, že nakonec nezůstalo jen u přání.

Anna Fialová, ředitelka Dětské skupiny při Slezské nemocnici:
„Kromě přání jsme namalovali také velké výkresy, které budou mít pacienti na pokojích jako výzdobu.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Cílem takovýchto akcí je propojit nejmladší a nejstarší generaci.

Pavla Kasášová, koordinátorka projektu, Ministerstvo práce a soc. Věcí:
„Doufáme, že vztahy zůstanou a spolupráce bude trvat i nadále. Přihlásily se nám už dětské skupiny, které chtějí pro seniory malovat i na Vánoce.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Osobně ale děti své výtvory kvůli omezeným návštěvám v nemocnici doručit nemohly. Doručovatele udělaly pro tentokrát sestřičky.

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací odd., Slezská nemocnice: „Přáníčka předáme s paní primářkou našim pacientům na oddělení geriatrie.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Srdečné pozdravy od dětí mohou čekat pacienti, za kterými se teď blízcí kvůli zákazu návštěv v souvislosti s epidemií koronaviru nějaký ten čas nebudou moci dostat.

----------------------------------------------------------------

Frýdek-Místek se zapojil do projektu "Nesoudíme. Pomáháme"

Lukáš Zavadil, TV Polar: Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.


Lukáš Zavadil, TV Polar: Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR:
"Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku
: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Lukáš Zavadil, TV Polar:Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu poradna@linkapomoci.cz. Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR:
"Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR:
"Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

Lukáš Zavadil, TV Polar: V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.

--------------------------------------------------

Ve Stonavě se pokračuje v humanitárních sbírkách
Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve Stonavě pokračují s humanitárními sbírkami. Ve spolupráci s obcí další opět zorganizovala Liduše Raticová k uctění památky její maminky paní Anny Wicherkové, dlouhodobé organizátorky této akce. Tentokrát byla sbírka určena pro Textilní banku.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pravidelně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim organizovala paní Anna Wicherková ve spolupráci s obcí a za pomoci dalších dobrovolníků humanitární sbírku použitého ošacení. Bohužel v lednu její obětavé srdce dotlouklo. Její odkaz v pomoci druhým, ale stále v obci přežívá. Pomyslné žezlo v organizaci sbírky nyní převzala její dcera.

Liduše Raticová, organizátorka sbírky:
„Nechala odkaz. Už před dvanácti lety začala tuto sbírku provozovat. Je nám velkou ctí, že v tom můžeme pokračovat, pokud budou lidé spokojeni a budou vozit použité věci.“

„Dobrý den.“ „Předáváme si to ve dveřích.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Sbírka použitého ošacení se i přes nepříznivou pandemickou situaci setkala s velkým ohlasem.

„Zase nám přibyl další pytel. Oblečení dáme sem a boty tam. Máme to rozděleno.“

Liduše Raticová, organizátorka sbírky:
„Jak je vidět, zájem byl obrovský, především od občanů Stonavu a to i díky radnici, která nám udělala velkou reklamu, dala o sbírce vědět občanům. I když je ta situace ohledně kovidu taková, jaká je, máme velkou účast.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Darované ošacení bylo určeno pro textilní banku a zcela jistě pomůže potřebným lidem, především na Ukrajině.

K
arel Folwarczny, zástupce ředitele, Textilní banka.cz, z.ú.: „Je to obdivuhodné, že občané obce Stonava do toho šli a nebáli se. Tak jako každý rok, tak i v letošním roce ta sbírka půjde na Zakarpatskou Ukrajinu. Chtěl bych jménem neziskové organizace Textilní banka poděkovat vedení obce, manželům Raticovým a dalším dobrovolníkům, kteří tady kolem toho byli a starali se. Je to obdivuhodné a já velice děkuji za ty věci, protože i když je ta situace jaká je, v Evropě a vlastně na celém světě, tak přece jenom máme tam ty věci dostat.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Další sbírka použitého ošacení by měla ve Stonavě proběhnout na jaře.

 „Děkujeme a těšíme se zase na jaro. Sbírka zase bude.“

Lukáš Zavadil, TV Polar:Tolik z našich témat, uvidíme se opět příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat