Léta běží

  • MS kraj přispěl na pořízení nových aut pro Armádu spásy
  • 15. červen je Dnem proti násilí na seniorech, host: Lucie Paprsteinová
  • Domov Bílá Opava navýšil kapacitu lůžek

Dobrý den, začíná pořad Léta běží. I tentokrát nabídnu témata ze sociální oblasti našeho regionu.

Moravskoslezský kraj přispěl na pořízení nových aut pro Armádu spásy

Moravskoslezský kraj předal čtyři nová auta Armádě spásy. Ta na jejich pořízení dostala 80 procent nákladů v dotačním programu zvýšení kvality sociálních služeb v našem regionu.

Moravskoslezský kraj svůj dotační program spustil už před několika lety. Podporuje v něm neziskový sektor sociálních služeb, které nezřizuje přímo kraj nebo obce a města. V programu jde primárně o zvýšení kvality sociálních služeb.

Jiří Navrátil (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Toto je zářný příklad, jsou to hmatatelné věci, vozidla, která my podpoříme 80 procenty a 20 procent si musí ta sociální služba přidat ze svého rozpočtu nebo z darů."

Vozidla budou nasazena na konkrétní sociální služby Armády Spásy po celém Moravskoslezském kraji.

Tomáš Surovka, oblastní ředitel Armády spásy v MS kraji:
"Když začnu od západu, tak to jsou sociální služby v Krnově. Pak dvě vozidla jsou pro Ostravu, jedno z nich je pro terénní program, který vyjíždí za klienty do různých míst. Druhé vozidlo slouží pro služby azylového domu v rámci Ostravy. Na východ půjde vozidlo CNG pro Havířov tak, abychom i tam šetřili životní prostředí, tam to bude sloužit v rámci azylových domů."

Kraj v dotačním programu přispívá také na pořízení dalších věci, např. lůžek, výtahů nebo na opravy koupelen. Letos je vyčleněno 40 milionů korun.

Tomáš Surovka, oblastní ředitel Armády spásy v MS kraji:
"MS kraj je jedinečný v tom, že vypsal dotaci i do preventivních služeb. My už takto máme obnovené čtyři vozy a z předchozí dotace máme také čtyři vozy."

Naopak Moravskoslezský kraj zatím stále hlásí problémy s vyplácením peněz z kapitoly 313 státního rozpočtu, ze které přicházejí peníze na fungování sociálních služeb na území našeho regionu.

Jiří Navrátil (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "
My jsme pro letošní rok žádali o 2,9 miliardy pro všechny poskytovatele, kteří poskytují sociální služby na území Moravskoslezského kraje více jak 750 soc. služeb. Obdrželi jsme ale ze státního rozpočtu pouze 2,4 miliardy korun, což je o 500 milionů méně. Právě těmito programy, které dáváme, tak přispíváme 120 miliony korun z vlastního rozpočtu mimo vlastní příspěvkové organizace a tím se snažíme tu ztrátu nějakým způsobem pokrýt."

15. červen je dnem proti násilí na seniorech


Domov Bílá Opava navýšil kapacitu lůžek


Domov Bílá Opava v Opavě rozšířil své kapacity. Rekonstrukcí vnitřních prostor zde přibyly ubytovací kapacity pro 19 seniorů . Nové pokoje vznikly v nevyužitém podkroví budovy. Díky velkému zájmu jsou už obsazené.

Dům pro seniory, byl postavený na počátku minulého století jako starobinec. Rekonstrukcí prošel hned několikrát. Nyní skončily úpravy rozsáhlého podkroví, které dříve sloužilo jako sklad nepotřebných věcí.

Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava:
„Zjistil jsem, že je tady spousta nevyužitých prostor, které nabízejí využití např. pro pokoje či kanceláře.“

V nejvyšším patře budovy vznikly kromě kanceláří a prostor určených pracovníkům domova také nové pokoje se zvláštním režimem pro klienty s demencí. Část podlaží, kde bylo původně zázemí administrativy, bylo přestavěno na další pokoje.

Iva Szczepaňská, vedoucí přímé péče a zdravotního úseku, Domov Bílá Opava:
„Zájem je obrovský, protože tlak na ubytování je velký. V databázi máme zhruba 200 čekatelů. Čekací doba je rok, rok a půl.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
„Sociální služby jsou čím dál tím více žádanou službou. Proto jsme se rozhodli, že budeme zvedat kapacity v našich zařízení, jak jen to půjde.“
Zařízení poskytuje ubytování lidem, kteří potřebují celodenní péči a podporu. Pokoje jsou uzpůsobené také pro invalidy na vozíčku. Přístup je bezbariérový. Nájemníci se už začali pomalu zabydlovat.

Alfons Nábělek, klient, Domov Bílá Opava:
„Líbí se mi tu a je mi tu dobře.“

Domov Bílá Opava má nyní kapacitu 149 lůžek. 15 ti měsíční rekonstrukce za 20,5 mil. korun, kterou financoval Moravskoslezský kraj, probíhala za běžného provozu. Její součástí bylo také zvýšení požární bezpečnosti v objektu a výstavba kogenerační jednotky.

Tolik z našich témat, na viděnou příště.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry