Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Rozpočet pro sociální oblast v MSK pro rok 2023
  • Průkazky na Senior Taxi ve F-M platí i v roce 2023
  • Hendikepovaní se učili připravovat kávu
  • Ostrava ocenila dobrovolníky roku 2022

Opět je tady pořad Léta běží. Pojďte se spolu s námi podívat, co se děje v sociální oblasti našeho regionu.

Rozpočet pro sociální oblast v MSK pro rok 2023

Moravskoslezský kraj má schválený rozpočet na rok 2023. Mezi výdaji jsou samozřejmě i peníze do sociální oblasti. Souvisí s nimi i řada zajímavých projektů.

14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let. Náš pořad samozřejmě zajímalo, kolik peněz půjde na sociální oblast.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Musím říct, že jsme s kolegy nad rozpočtem opravdu dlouho seděli a chci poděkovat i panu náměstkovi pro finance a investice, i panu hejtmanovi a všem kolegům, protože do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni. Sociální služby budou podpořeny nejen dotací 80 milionů na dofinancování, ale i 40 miliony na podporu zvyšování kvality. Tedy výtahy, zvedáky do sociálních služeb. Tedy nekrátíme peníze pro naše poskytovatele, protože si uvědomujeme, že sociální služby na našem území MSK jsou třeba a že seniorů je mnoho a my pro ně prostě tu službu musíme zajistit.”

Dobrá zpráva pro nestátní neziskové organizace, které působí v sociální oblasti našeho regionu. Ani letos je kraj nenechá na holičkách a pomůže jim překonat složité období, které je čeká vždy na začátku roku.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “MSK dlouhodobě podporuje sociální služby v překlenutí doby, než přijdou státní peníze. Státní peníze k nám většinou dorazí až při březnovém zastupitelstvu, kdy je přerozdělujeme mezi všechny poskytovatele. V letošním roce jsme opět rozhodli o návratné finanční výpomoci, půjčce, všem sociálním službám na území Moravskoslezského kraje, tedy nezisku, ve výši 197,5 milionu korun. Ty jim pomohou překlenout období, než jim přijdou státní peníze. Pak nám je vrátí zpátky. Nemusí si brát půjčky a úvěry.”

Kraj bude pokračovat například v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici. Pokračovat bude i projekt hlásičů požáru a detektorů oxidu uhelnatého, které zvýší bezpečnost v domácnostech, kde žijí senioři. Lidé nad 65 let je dostanou zdarma.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My se samozřejmě snažíme dostat mezi seniory co nejvíce těchto hlásičů, protože se ukazuje, že mají nesmírně pozitivní vliv na riziko, které vzniká, když ten hlásič doma nemají a nevšimnou si, že někde něco hoří nebo je tam velká koncentrace CO. Jsem rád, že se to dnes stalo standardem, využíváme k tomu síť našich Senior Pointů a bavíme se už o sedmi a půl tisících těchto hlásičů požáru a asi šesti a půl tisíců hlásičů CO, takže je to něco, co fakt pomáhá. Chtěl bych vyzvat naše seniory, aby si o to přišli říct.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Opravdu zájem na našich seniorpointech, kterých máme v kraji 16, nejvíce z celé republiky, a které jsme na příští rok znovu podpořili částkou 1,5 milionu korun, nám hlásí, že zájem seniorů o hlásiče je větší a větší. Znovu jsme nakoupili další hlásiče. 13,5 tisíce domácností, od roku 2017, má díky Moravskoslezskému kraji ochranu svých domácností zajištěnou.”

Na Senior pointech si lidé také mohou vyřídit Senior pasy. Provozní dobu i kontakty na jednotlivé Senior Pointy najdete na stránkách seniorppointy.cz

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “V rámci Senior Pointů se snažíme k nim dostávat informace z MSK nebo z daného města. Jsou tam ale i různé besedy, například s úřadem práce, kdy na tomto místě sdělují informace a senioři tam chtějí dojít, odmítají jít na velké úřady, chtějí do svého přirozeného prostředí. Ptají se tam na různé možnosti, ať už v dotacích nebo třeba v pomoci s bydlením.”

Průkazky na Senior Taxi ve F-M platí i v roce 2023

Lidé ve Frýdku-Místku mají stále větší zájem o službu Senior Taxi. Město eviduje nárůst počtu přepravených cestujících. Novinkou je, že již vydané průkazy, kterými se senioři musí u řidiče prokazovat, zůstávají v platnosti i v příštím roce. Lidé si tak nemusejí nic měnit.

Hendikepovaní se učili připravovat kávu

Lidé s duševním a mentálním postižením z opavské sociálně terapeutické dílny Radost se učili jak připravit dobrou kávu. Už nějaký ten čas mají k dispozici pojízdnou kavárnu, kde kávu nabízejí na nejrůznějších akcích. Teď se mohli zdokonalit pod vedením baristky Šárky Bolatzké.

V rámci terapie si klienti sociálně terapeutické dílny Radost, kterou navštěvují duševně nemocní a pro osoby s mentálním postižením, otevřeli svou první kavárnu před 6 lety. To bylo na Landscape festivalu. Od té doby je vášeň pro kávu neopustila. Nějaký čas pak provozovali kavárnu v opavském nákupním centru. Složitou přípravu kávy přenechali automatickému stroji. Teď je baristka učí, jak i takovou kávu připravit co nejlépe.

Šárka Bolatzká, baristka: „Standartně pracujeme na kávovarech, které jsou pákové. Tady máme k dispozici automat. Ale i s tím jsme se sžili.“

Na začátku byla teorie. Málokdo věděl, že káva je ovoce. Seznámili se s detaily pěstování, sklízení i pražení. Pak přišla na řadu praxe. Začali přípravou espressa. Následovalo o něco složitější caffé latte a cappuccino.

Lucie Švejdíková, vedoucí, Sociálně terapeutická dílna Radost, Charita Opava: „Kreslení do kávy mléčnou pěnou, to jsme ještě nedělali. A chtěli jsme to moc umět. Takže doufám, že budeme mít příležitost, se to naučit.“

Šárka Bolatzká přizpůsobila svůj náročný baristický kurz schopnostem jeho účastníků. A soustředila se více na praktickou stránku.

Šárka Bolatzká, baristka: „Barista pracuje precizně, čistě a s grácií k práci. Za prvé by ji měl mít rád, protože ta káva pak lépe chutná, to jsem tady dávala hodně na jevo, aby se tím ten barista i bavil.“

Nakonec došlo také na přípravu kávy do kelímku. Takový nápoj totiž kurzisté nabízejí nejčastěji. A to díky pojízdné kavárně. S financováním přestavby tříkolky na mobilní stánek pomohli lidé v internetové sbírce. Od loňského podzimu poskytuje stánek občerstvení např. na venkovních festivalech či sportovních utkáních.

Ivo Mludek, mluvčí, Charita Opava: „Kavárna od té doby jezdí na spoustu akcí. Obsluhují ji klienti sociálně terapeutické dílny Radost. Strašně je to baví.“

Je jasné, že během tří hodinového kurzu není možné naučit se o kávě vše. Klienti sociálně terapeutické dílny Radost teď ale budou mít možnost získané zkušenosti procvičovat v nově vybudované tréninkové kavárně.

Ostrava ocenila dobrovolníky roku 2022

Ostrava už pravidelně před Vánoci myslí na lidi, kteří nezištně pomáhají ostatním a tak jim alespoň děkuje vyhlášením v rámci ankety Dobrovolník roku. Za letošní rok bylo oceněno 11 dobrovolníků.

Slavnostní akt u příležitosti ankety Dobrovolník roku 2022 se letos uskutečnil opět přímo na Magistrátu města Ostravy. Ocenění si převzalo celkem 11 vybraných. Dobrovolníci si tak poděkování mohli vyslechnout přímo od Zbyňka Pražáka náměstka ostravského primátora.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Mé upřímné poděkování náleží všem dobrovolníkům, kteří své schopnosti a svůj čas věnují pomoci druhým. V jejich řadách vídám dobrovolníky, kteří prakticky celý svůj život zasvětili pomoci potřebným. Letos mě potěšila doslova vlna solidarity lidí, která se zvedla ihned v prvních hodinách po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ať už se jednalo o zajišťování humanitární pomoci, směřující přímo do postižených oblastí, či angažování se v pomoci přijíždějícím uprchlíkům, která v různé podobě pokračuje dodnes."

Mezi letošními oceněnými je například Pavel Szturc, který pomáhá v hospici již 11 let. Svůj čas dělí mezi individuální návštěvy pacientů u lůžka a pořádání aktivit pro klienty Hospice sv. Lukáše.

Pavel Szturc, Dobrovolník roku 2022: "Pro mně je dobrovolnictví jakousi kompenzací k práci, k mému podnikání."

Dobrovolnicí roku je též Zdeňka Hyvnarová, zakladatelka dobrovolnické organizace OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům. Organizaci vede, pořádá různé aktivity, pomáhá klientům a klientkám v akutní fázi nemoci, dobrovolnicí je pět let.

Zdeňka Hyvnarová, Dobrovolnice roku 2022: "Já jsem onkologicky onemocněla sama a když jsem byla nemocná, zjistila jsem především, že mi chybí informace."

Ocenění Dobrovolník roku Ostrava udílí u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který je od roku 1985 připomínán 5. prosince. Město v letošním roce podpořilo v dotační oblasti sociální péče a zdravotnictví aktivitu dobrovolnictví částkou asi 1,7 milionu korun.

Tolik z magazínu Léta běží. Mějte klidné dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
20. prosince 2022, 17:25

Opět je tady pořad Léta běží. Pojďte se spolu s námi podívat, co se děje v sociální oblasti našeho regionu.

Rozpočet pro sociální oblast v MSK pro rok 2023

Moravskoslezský kraj má schválený rozpočet na rok 2023. Mezi výdaji jsou samozřejmě i peníze do sociální oblasti. Souvisí s nimi i řada zajímavých projektů.

14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let. Náš pořad samozřejmě zajímalo, kolik peněz půjde na sociální oblast.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Musím říct, že jsme s kolegy nad rozpočtem opravdu dlouho seděli a chci poděkovat i panu náměstkovi pro finance a investice, i panu hejtmanovi a všem kolegům, protože do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni. Sociální služby budou podpořeny nejen dotací 80 milionů na dofinancování, ale i 40 miliony na podporu zvyšování kvality. Tedy výtahy, zvedáky do sociálních služeb. Tedy nekrátíme peníze pro naše poskytovatele, protože si uvědomujeme, že sociální služby na našem území MSK jsou třeba a že seniorů je mnoho a my pro ně prostě tu službu musíme zajistit.”

Dobrá zpráva pro nestátní neziskové organizace, které působí v sociální oblasti našeho regionu. Ani letos je kraj nenechá na holičkách a pomůže jim překonat složité období, které je čeká vždy na začátku roku.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “MSK dlouhodobě podporuje sociální služby v překlenutí doby, než přijdou státní peníze. Státní peníze k nám většinou dorazí až při březnovém zastupitelstvu, kdy je přerozdělujeme mezi všechny poskytovatele. V letošním roce jsme opět rozhodli o návratné finanční výpomoci, půjčce, všem sociálním službám na území Moravskoslezského kraje, tedy nezisku, ve výši 197,5 milionu korun. Ty jim pomohou překlenout období, než jim přijdou státní peníze. Pak nám je vrátí zpátky. Nemusí si brát půjčky a úvěry.”

Kraj bude pokračovat například v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici. Pokračovat bude i projekt hlásičů požáru a detektorů oxidu uhelnatého, které zvýší bezpečnost v domácnostech, kde žijí senioři. Lidé nad 65 let je dostanou zdarma.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My se samozřejmě snažíme dostat mezi seniory co nejvíce těchto hlásičů, protože se ukazuje, že mají nesmírně pozitivní vliv na riziko, které vzniká, když ten hlásič doma nemají a nevšimnou si, že někde něco hoří nebo je tam velká koncentrace CO. Jsem rád, že se to dnes stalo standardem, využíváme k tomu síť našich Senior Pointů a bavíme se už o sedmi a půl tisících těchto hlásičů požáru a asi šesti a půl tisíců hlásičů CO, takže je to něco, co fakt pomáhá. Chtěl bych vyzvat naše seniory, aby si o to přišli říct.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Opravdu zájem na našich seniorpointech, kterých máme v kraji 16, nejvíce z celé republiky, a které jsme na příští rok znovu podpořili částkou 1,5 milionu korun, nám hlásí, že zájem seniorů o hlásiče je větší a větší. Znovu jsme nakoupili další hlásiče. 13,5 tisíce domácností, od roku 2017, má díky Moravskoslezskému kraji ochranu svých domácností zajištěnou.”

Na Senior pointech si lidé také mohou vyřídit Senior pasy. Provozní dobu i kontakty na jednotlivé Senior Pointy najdete na stránkách seniorppointy.cz

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “V rámci Senior Pointů se snažíme k nim dostávat informace z MSK nebo z daného města. Jsou tam ale i různé besedy, například s úřadem práce, kdy na tomto místě sdělují informace a senioři tam chtějí dojít, odmítají jít na velké úřady, chtějí do svého přirozeného prostředí. Ptají se tam na různé možnosti, ať už v dotacích nebo třeba v pomoci s bydlením.”

Průkazky na Senior Taxi ve F-M platí i v roce 2023

Lidé ve Frýdku-Místku mají stále větší zájem o službu Senior Taxi. Město eviduje nárůst počtu přepravených cestujících. Novinkou je, že již vydané průkazy, kterými se senioři musí u řidiče prokazovat, zůstávají v platnosti i v příštím roce. Lidé si tak nemusejí nic měnit.

Hendikepovaní se učili připravovat kávu

Lidé s duševním a mentálním postižením z opavské sociálně terapeutické dílny Radost se učili jak připravit dobrou kávu. Už nějaký ten čas mají k dispozici pojízdnou kavárnu, kde kávu nabízejí na nejrůznějších akcích. Teď se mohli zdokonalit pod vedením baristky Šárky Bolatzké.

V rámci terapie si klienti sociálně terapeutické dílny Radost, kterou navštěvují duševně nemocní a pro osoby s mentálním postižením, otevřeli svou první kavárnu před 6 lety. To bylo na Landscape festivalu. Od té doby je vášeň pro kávu neopustila. Nějaký čas pak provozovali kavárnu v opavském nákupním centru. Složitou přípravu kávy přenechali automatickému stroji. Teď je baristka učí, jak i takovou kávu připravit co nejlépe.

Šárka Bolatzká, baristka: „Standartně pracujeme na kávovarech, které jsou pákové. Tady máme k dispozici automat. Ale i s tím jsme se sžili.“

Na začátku byla teorie. Málokdo věděl, že káva je ovoce. Seznámili se s detaily pěstování, sklízení i pražení. Pak přišla na řadu praxe. Začali přípravou espressa. Následovalo o něco složitější caffé latte a cappuccino.

Lucie Švejdíková, vedoucí, Sociálně terapeutická dílna Radost, Charita Opava: „Kreslení do kávy mléčnou pěnou, to jsme ještě nedělali. A chtěli jsme to moc umět. Takže doufám, že budeme mít příležitost, se to naučit.“

Šárka Bolatzká přizpůsobila svůj náročný baristický kurz schopnostem jeho účastníků. A soustředila se více na praktickou stránku.

Šárka Bolatzká, baristka: „Barista pracuje precizně, čistě a s grácií k práci. Za prvé by ji měl mít rád, protože ta káva pak lépe chutná, to jsem tady dávala hodně na jevo, aby se tím ten barista i bavil.“

Nakonec došlo také na přípravu kávy do kelímku. Takový nápoj totiž kurzisté nabízejí nejčastěji. A to díky pojízdné kavárně. S financováním přestavby tříkolky na mobilní stánek pomohli lidé v internetové sbírce. Od loňského podzimu poskytuje stánek občerstvení např. na venkovních festivalech či sportovních utkáních.

Ivo Mludek, mluvčí, Charita Opava: „Kavárna od té doby jezdí na spoustu akcí. Obsluhují ji klienti sociálně terapeutické dílny Radost. Strašně je to baví.“

Je jasné, že během tří hodinového kurzu není možné naučit se o kávě vše. Klienti sociálně terapeutické dílny Radost teď ale budou mít možnost získané zkušenosti procvičovat v nově vybudované tréninkové kavárně.

Ostrava ocenila dobrovolníky roku 2022

Ostrava už pravidelně před Vánoci myslí na lidi, kteří nezištně pomáhají ostatním a tak jim alespoň děkuje vyhlášením v rámci ankety Dobrovolník roku. Za letošní rok bylo oceněno 11 dobrovolníků.

Slavnostní akt u příležitosti ankety Dobrovolník roku 2022 se letos uskutečnil opět přímo na Magistrátu města Ostravy. Ocenění si převzalo celkem 11 vybraných. Dobrovolníci si tak poděkování mohli vyslechnout přímo od Zbyňka Pražáka náměstka ostravského primátora.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Mé upřímné poděkování náleží všem dobrovolníkům, kteří své schopnosti a svůj čas věnují pomoci druhým. V jejich řadách vídám dobrovolníky, kteří prakticky celý svůj život zasvětili pomoci potřebným. Letos mě potěšila doslova vlna solidarity lidí, která se zvedla ihned v prvních hodinách po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ať už se jednalo o zajišťování humanitární pomoci, směřující přímo do postižených oblastí, či angažování se v pomoci přijíždějícím uprchlíkům, která v různé podobě pokračuje dodnes."

Mezi letošními oceněnými je například Pavel Szturc, který pomáhá v hospici již 11 let. Svůj čas dělí mezi individuální návštěvy pacientů u lůžka a pořádání aktivit pro klienty Hospice sv. Lukáše.

Pavel Szturc, Dobrovolník roku 2022: "Pro mně je dobrovolnictví jakousi kompenzací k práci, k mému podnikání."

Dobrovolnicí roku je též Zdeňka Hyvnarová, zakladatelka dobrovolnické organizace OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům. Organizaci vede, pořádá různé aktivity, pomáhá klientům a klientkám v akutní fázi nemoci, dobrovolnicí je pět let.

Zdeňka Hyvnarová, Dobrovolnice roku 2022: "Já jsem onkologicky onemocněla sama a když jsem byla nemocná, zjistila jsem především, že mi chybí informace."

Ocenění Dobrovolník roku Ostrava udílí u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který je od roku 1985 připomínán 5. prosince. Město v letošním roce podpořilo v dotační oblasti sociální péče a zdravotnictví aktivitu dobrovolnictví částkou asi 1,7 milionu korun.

Tolik z magazínu Léta běží. Mějte klidné dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-20-12-2022-17-25