Léta běží

  • II. ročník bíloveckého seniorského víceboje
  • Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let
  • Senioři v Charitě Studénka se rozloučili s létem
  • V DK Poklad otevřeli Senior info

Je tady další vydání pořadu Léta běží, dobrý den. V minulém pořadu jsme spolu s vámi navštívili krajské sportovní hry seniorů v Kopřivnici. Dnes zamíříme do Bílovce, kde se senioři sešli u dalších sportovních disciplín. U tamní základní školy Komenského se totiž konal II. ročník Bíloveckého seniorského víceboje.

II. ročník bíloveckého seniorského víceboje

Osmdesátka seniorů z celého kraje se sešla ve středu 15. září. Všechny disciplíny byly přizpůsobeny věku a fyzickým schopnostem účastníků. Organizátoři vybírali disciplíny tak, aby se nikdo nezranil.

Anna Římanová, předsedkyně Svazu tělesně postižených seniorů v Bílovci:
"Jsou to spíše takové pohybové hry se srandou. Máme tady šipky, cornhole, máme tady házení na koš a podobně."

Jaroslav Kotas, Organizace zdravotně postižených z Nového Jičína:
"My tak v průběhu roku soutěžíme v disciplínách, jaké jsou tady. Ještě šipky, bowling hrajeme. Ne, že bychom trénovali, ale v průběhu roku máme tři, čtyři akce, které ty lidi baví."

zástupkyně týmu z Bílovce: "V pondělí jsme myslím tak trošku zkoušeli, ale jinak to bereme jako hru."

Podle organizátorky soutěže seniorům pohyb chybí a podobné aktivity by uvítali klidně každý týden.

Anna Římanová, předsedkyně Svazu tělesně postižených seniorů v Bílovci:
"Jich schází ten lidský kontakt. Dlouho byli sami doma jsou převážně vdovy nebo vdovci. Jsou sami. Děti na ně nemají čas, jsou zaměstnaní, mají rodiny a podobně."

Renata Mikolašová, starostka Bílovce:
"Jsem ráda, že se setkali senioři, že sportují, že se spolu pobaví a že si ten den hlavně užijí."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Když teďka mluvím se seniory, které potkávám, tak jsou nadšení, že se opět potkávají a opět soutěží a navazují přátelství. A to je hodně důležité."

V seniorské kategorii vybojoval první místo Slavkov, druhé a třetí místo vyhrály dva domácí týmy z Bílovce. V kategorii svazu tělesně postižených vyhrál zlato i bronz domácí tým, stříbro si odnesl tým z Nového Jičína.

Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let


Domov Alzheimer v Karviné-Darkově oslavil své 7. narozeniny. Klienti i zaměstnanci si užili velkou zahradní party, kde nechyběl bohatý program, folkor nebo prezentace lidové tvorby.

Na zahradě Domova Alzheimer se konala narozeninová oslava k 7. výročí jeho otevření. Pro všechny klienty, jejich rodiny, zaměstnance i významné hosty a podporovatele domova z veřejnoprávních institucí byl připraven bohatý program.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov:
"Ano, už je to 7 let, co poskytujeme službu Domov se zvláštním režimem nejen karvinským občanům, ale i občanům ze vzdálenějšího okolí. Máme kapacitu 118 klientů a je toho času naplněn. Narozeninový den slouží klientům, rodinám, ale i zaměstnancům za jejich práci."

Po úvodním přivítání se přítomným představila skupina Bábrlinky z Darkova.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov:
"Jsou to naše klientky, které se pravidelně cvičí ve zpěvu. Potom jsme si my, zaměstnanci, připravili tanec Jerusalema, strašně jsme si to užili, zkoušeli jsme to, má to být symbol toho, že táhneme za jeden provaz, že se dokážeme semknout, jak pečovatelé, tak sestry, údržbáři, tak zaměstnanci kanceláří."

Volnou zábavu na zahradě s ochutnávkou gastronomických pochoutek doprovázela cimbálová muzika. Byla připravena i aktivita týkající se lidových řemesel.

Radek Žádník, výkonný ředitel společnosti:
“Mám velkou radost, že se tady scházíme posedmé, že máme pravidelně každý rok plný počet klientů, že je o naše služby zájem. Že s námi spolupracuje spoustu institucí ve městě. Přeji všem zaměstnancům a klientům, aby se jim dobře dařilo ve dnech následujících."

Plány má Domov Alzheimer bohaté, stále chce zkvalitňovat pečovatelskou službu a zaměřit se na paliativní péči a další terapie.

Senioři v Charitě Studénka se rozloučili s létem

Senioři v Domově sv. Anny ve Studénce se rozloučili s létem. Druhý zářijový pátek pro ně byla připravena akce plná hudby, zábavy a dojemných setkání s rodinou a přáteli.

V Domově sv. Anny proběhla letos už podruhé akce Loučení s létem. Pracovníci charity pro seniory připravili atraktivní celodenní program.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka:
„Je to taková akce pro veřejnost, kterou chceme poděkovat jak pracovníkům, veřejnosti, tak všem lidem, kteří nás svým způsobem podporují, mají nás rádi a my máme rádi je.“

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje:
„Podívejme, přišla široká veřejnost zapojit se do chodu tohoto domova. Nám jde o to, aby sociální služby na území kraje byly opravdu otevřené, aby se každý mohl podívat, že to nejsou zavřené domy, ale že se v domovech opravdu žije. Děkuji Charitě za uspořádání této akce.“

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta:
„Dostal jsem pozvání od místní Charity, která nám na území města zajišťuje provoz domu pokojného stáří a zároveň terénní služby. Jsem na této akci velmi rád, protože se setkám jak s místními klienty, tak zde jsou i jejich rodinní příslušníci. Je to velmi povedená akce, počasí nám přeje. Věřím, že si akci užijí hlavně místní klienti, je tady muzika, spousta lidí. Za mě velmi povedená akce.“

Odpoledne si užily také děti. Nejvíce je učaroval už tradičně skákací hrad, ale i další atrakce, jako malování na obličej a soutěže.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka:
„Máme tady atrakce, různé stanoviště, soutěže. Můžou si vyzvednout kartičky a pak dostanou odměnu. Máme také sladké občerstvení, klobásky, hudbu. Posezení, povyprávění.“
Radost lidí, kteří v Domově sv. Anny žijí byla nepřehlédnutelná. Pocity štěstí pak u mnohých umocnilo setkání s rodinou a přáteli.

„Máme se dobře a děkujeme vedení a všem, kteří nám pomáhají, všem pomocníkům.“

„Nikoho tu nemám, ale jsem tady s kamarádkami.“

„Ke mně chodí domů sestřičky mi pomáhat.“

„Je to tady pěkné, hudba je super, kdysi jsme na ni tancovali.“

DJ Paul Doctor:
„Většinou se hrají lidové písničky pro seniory, ale nezapomínám ani na mladší věkové kategorie. Určitě si zpívají, protože většinu těch písniček velmi dobře znají. Taky si s nimi občas zazpívám.“

V příštím roce Charitu čeká 30. výročí založení. Už teď pracovníci přemýšlejí, jak oslavy proběhnou.

V DK Poklad otevřeli Senior info

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě už funguje Senior Info. Návštěvníci se tady dozví nejen spoustu informací o trávení volného času, ale mohou si tady dát i kávu, nebo čaj a jen tak si popovídat.

Senior Info v DK Poklad už je v provozu. Zatím funguje dvakrát týdně, a to každé úterý dopoledne a ve čtvrtky pak odpoledne. Umístěno je hned u hlavního vstupu naproti recepce.

Radka Kosmáková, DK Poklad:
“Senioři se vlastně dozví v podstatě od nás základní informace, jak budeme fungovat, jaký bude program, co můžou očekávat za kroužky, ///jaké tady budou aktivity a tak podobně a myslím si, že nějakým způsobem je chceme stmelit. Aby tady chodili, aby nás navštěvovali, aby prostě tady bylo pro ně všechno připraveno a byli tady spokojeni. A vraceli se rádi.”

Šárka Jarošová, DK Poklad:
“V rámci Senior Infa budeme poskytovat seniorům senior pasy takzvané a senior obálky. Budeme také poskytovat poradenství, ať už právnické poradenství, sociální, nebo psychologické. To v rámci teda toho kulturního domu. Detaily potom se senioři dozví od nás přímo na Senior Infu.”

Senior Info spolupracuje také se sociálním odborem porubské radnice, který seniorům pomáhá, jak může. Je tak v kontaktu nejen s kluby seniorů, ale i domy s pečovatelskou službou.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Myslím si, že to je dobré, že spolupracujeme, protože vytváříme možnost pro to, abychom uzpůsobili seniorům a vytvářeli možnosti pro trávení volného času. Společně byla uspořádaná schůzka nejen s námi, ale i se zástupci jednotlivých klubů seniorů. Na této schůzce zaměstnanci Pokladu představili svou činnost, náplň k činnosti i vůbec celkovému chodu Pokladu se mohli vyjádřit samotní senioři. Mohli si říct, co by je zajímalo, jakým způsobem by chtěli trávit nějaké volnočasové aktivity, sportovní aktivity a podobně.”

DK Poklad pro seniory otevírá i univerzitu 3. věku, na kterou lidem s trvalým bydlištěm v Ostravě-Porubě polovinou přispívá porubská radnice. Přihlášky zájemci najdou na webu kulturního domu Poklad.

Témata pořadu Léta běží jste viděli, další přineseme zase příště, budu se těšit na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat