Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Moravskoslezský kraj opět ocení výjimečné pěstouny
  • Skončil pátý ročník Senior akademie v Opavě
  • Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči: Také v Moravskoslezském kraji proběhl Týden rané péče

Znělka oznámila začátek pořadu Léta běží. V následujících deseti minutách se jako vždy budeme věnovat sociální tématice v Moravskoslezském kraji. Vítejte a dobrý den.

Moravskoslezský kraj opět ocení výjimečné pěstouny

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči. Jedním z kroků, jak na ni upozornit, je oceňování pěstounů, které se koná v rámci projektu Dejme dětem rodinu.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Moravskoslezský kraj je v rámci ČR lídrem v umísťování dětí do náhradních rodin. Jsme přesvědčeni o tom, že než děti dát do ústavu, je lepší jim najít náhradní rodinu nebo pěstouna. Proto podporujeme kampaň Dejme dětem rodinu. V rámci ní v letošním roce taktéž vyhodnotíme nejlepší pěstouny z MSK. Nominaci můžete zasílat i vy. V rámci kampaně inspirujeme všechny, kdo mají zájem o získání informací, jak se stát pěstounem. Proto neváhejte, získejte informace od nás nebo navštivte kteroukoliv z akcí Dejme dětem rodinu v Moravskoslezském kraji.”

Skončil pátý ročník Senior akademie v Opavě

V únoru zasedlo v Opavě 75 seniorů do pomyslných lavic a teď v květnu je opustilo. Pátý ročník senior akademie nabídl 13 setkání s různými tématy. Mimo jiné i přednášku ředitelů záchranných složek.

Po tříleté covidové pauze se konečně opavští senioři dočkali dalšího ročníku senior akademie. První přednáška proběhla počátkem února a pak už každý další čtvrtek bylo pro účastníky připraveno v obecním domě nové téma. Častokrát se mluvilo o bezpečí, a to nejen fyzickém, ale také o bezpečném chování na internetu.

Anketa: “Všechny přednášky byly opravdu vynikající udělané, poučné hlavně, i zábavné, byly to věci vážně a třeba i trošku k zasmání."

“Je vidět, že se snaží udělat něco pro důchodce a překvapili nás mile.”

“Nejvíc, kdy nám vykládal jeden pán o počítačové bezpečnosti, o různých podvodech. Myslím si, že nejen důchodci by si toto měli vyslechnout, ale i třeba mladší lidé.”

Přednášky poskytly zájemcům spoustu nových informací. Většina seniorů se minimálně jednou setkala s podvodnými emaily či telefonáty. O přímou zkušenost s podvodníky se podělila účastnice senior akademie paní Hanka. Při výměně zámku ji zloději připravili o 5 tisíc korun.

Dagmar Polášková, organizátorka akce, Magistrát Opava: “Co se týče těch přednášek, ty přednášky byly koncipované tak, aby opravdu zahrnovaly témata, která nějakým způsobem souvisejí s bezpečností této cílové skupiny. Plánujeme samozřejmě i pokračování a věřím, že nás nepřeruší nějaké nepředvídané okolnosti a budeme moci navázat i v příštím roce.”

Letošní pátý ročník senior akademie připravilo město Opava ve spolupráci s opavskou kulturní organizací. Díky tomuto spojení byly přednášky doplněny o výstavu Zachraň jídlo, Dílnu linoryt a také například prohlídku Švédské kaple.

 “Moje pocity jsou naprosto úžasné, protože jsem viděla velmi aktivní zájemce, kteří se této senior akademie účastní. Mám z toho velkou radost, jelikož se sami zúčastnili i těch doprovodných programů, které jsme pro ně připravili. My jsme se snažili, aby ten program byl pestrý, aby si ten každý našel to své. Byly připraveny filmy o historické tematice, čili pro lidi, kteří mají rádi historii. Připravili jsme komentované prohlídky aktuální výstav, které jsme měli v tom půlroce.”

Poslední setkání účastníků senior akademie je vždy slavnostní. Pozváni jsou speciální hosté a senioři vedle osvědčení dostanou i drobný dárek.

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči: Také v Moravskoslezském kraji proběhl Týden rané péče

Lukáš Zavadil, TV Polar: Raná péče, tedy služba pro rodiny s dětmi s postižením v raném věku. Téma, kterému jsme se v pořadu Léta běží, už věnovali a rozvineme ho i dnes. Vítám tady Kristýnu Mezníkovou ze Společnosti pro ranou péči v Ostravě. Dobrý den.

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Také v Moravskoslezském kraji v minulých dnech proběhla velká akce Týden rané péče. Co vše vlastně nabídla? Jak proběhla?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Týden rané péče je osvětová a informační kampaň, která je zaměřená na informování o tom, čemu čelí rodiny, které vychovávají dítě s postižením v raném věku, to znamená od narození do sedmi let. V rámci této kampaně informujeme laiky i odborníky různými způsoby. Konkrétně u nás v Ostravě naše pobočka Ostravská společnosti pro ranou péči připravila jednak Den otevřených dveří, na kterém jsme přivítali několik škol, sociální pracovníky a další návštěvníky. Připravili jsme setkání rodin u nás na zahradě v Centru rané péče, na rodinné ulici v Ostravě Zábřehu a také jsme uspořádali výstavu fotografií, která je k vidění až do 9. června v Kulturním zařízení Ostrava Jih K-Trio a jsou to fotografie fotografky Evy Palkovičové a zachycují okamžiky z konzultací rané péče přímo v rodinách.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké bylo letos ústřední téma nebo možná motto Týdne rané péče?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Motto kampaně znělo Stavíme mosty, že to bylo celé o propojování. Naším cílem je jednak propojovat rodiny dětí s postižením s ranou péčí, ale také propojovat odborníky, zdravotníky a všechny další osoby, které jsou zainteresované do péče o rodiny dětí s postižením navzájem tak, aby rodina získala co nejkomplexnější péči.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V rámci toho motta, podařilo se vám tedy postavit mosty? Jak jste spokojeni s tím, jak celý ten týden proběhl?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Já myslím, že jsme určitě mosty postavili a nebylo jich málo. V rámci Týdne rané péče se totiž konala také velká mezinárodní konference rané péče v Praze, na které jsme také byli účastníky, kam se sjelo 500 účastníků z celého světa z jednadvaceti zemí. Tam měli určitě odborníci možnost navzájem diskutovat o všech možných tématech, které se týkají podpory rodin dětí s postižením.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaká aktuálně řešíte ta palčivá témata, která možná třeba padla i na té panelové diskuzi v konferenci?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Já myslím, že takovým ústředním tématem současné doby je včasnost a dostupnost rané péče. Podle našich analýz, které jsme zpracovávali v loňském roce, se raná péče včas dostane pouze k jedné třetině rodin, které by ji mohly potřebovat. To znamená dvě třetiny rodin se k ní dostávají pozdě, anebo vůbec. Situace je různá v různých regionech České republiky. V některých případech rodiče musí čekat na zahájení rané péče i několik měsíců nebo třeba i více než 400 dnů, což je u těch nejmenších dětí opravdu problém, protože tam opravdu záleží na každém dni a je škoda každého dne, kdy to dítě nedostává podporu a nemůže se ve svém vývoji posouvat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud vás rodič požádá o pomoc tady v Moravskoslezském kraji, jak dlouho čeká?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Tady v našem kraji je situace, alespoň v naší společnosti, pro ranou péči velmi příznivá. V tuhle chvíli pořadníky nemáme. Ročně spolupracujeme asi se stovkou rodin z celého Moravskoslezského kraje a v tuto chvíli zájemci na službu čekat nemusí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co třeba financování? Řešili jste v rámci konference i toto téma?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Ano, to je určitě další palčivé téma rané péče, protože v tuhle chvíli je nastaveno čtrnáct různých systémů financování rané péče podle jednotlivých krajů, což přináší v tom běžném provozu určité problémy a zároveň ty státní peníze, to znamená zdroje z dotačních programů kraje, měst, obcí pokrývají zhruba 60 až 70 % nákladů a zbytek musíme získat vlastními silami, což je v některých obdobích určitě náročné.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Platí něco i rodiče?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Pro rodiče je služba dle zákona o sociálních službách bezplatná. To znamená rodiče nic neplatí, požádají o službu a poradkyně začne dojíždět přímo za nimi domů a v domácím prostředí poskytuje potřebnou podporu jak dítěti, tak rodičům.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Proto tedy připomeňme všem rodičům s dětmi s hendikepem, kteří nás dejme tomu sledují, pokud by potřebovali, obrátit se na odborníky ve své složité životní situaci, kde požádat o pomoc?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Stačí nalézt kontaktní formulář na stránkách www.ranapece.cz a tam najdou veškeré kontakty i pro jiné regiony než třeba jenom Ostravsko a Moravskoslezský kraj.

To je vše z tohoto vydání pořadu Léta běží, budu se těšit na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
23. května 2023, 17:20

Znělka oznámila začátek pořadu Léta běží. V následujících deseti minutách se jako vždy budeme věnovat sociální tématice v Moravskoslezském kraji. Vítejte a dobrý den.

Moravskoslezský kraj opět ocení výjimečné pěstouny

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči. Jedním z kroků, jak na ni upozornit, je oceňování pěstounů, které se koná v rámci projektu Dejme dětem rodinu.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Moravskoslezský kraj je v rámci ČR lídrem v umísťování dětí do náhradních rodin. Jsme přesvědčeni o tom, že než děti dát do ústavu, je lepší jim najít náhradní rodinu nebo pěstouna. Proto podporujeme kampaň Dejme dětem rodinu. V rámci ní v letošním roce taktéž vyhodnotíme nejlepší pěstouny z MSK. Nominaci můžete zasílat i vy. V rámci kampaně inspirujeme všechny, kdo mají zájem o získání informací, jak se stát pěstounem. Proto neváhejte, získejte informace od nás nebo navštivte kteroukoliv z akcí Dejme dětem rodinu v Moravskoslezském kraji.”

Skončil pátý ročník Senior akademie v Opavě

V únoru zasedlo v Opavě 75 seniorů do pomyslných lavic a teď v květnu je opustilo. Pátý ročník senior akademie nabídl 13 setkání s různými tématy. Mimo jiné i přednášku ředitelů záchranných složek.

Po tříleté covidové pauze se konečně opavští senioři dočkali dalšího ročníku senior akademie. První přednáška proběhla počátkem února a pak už každý další čtvrtek bylo pro účastníky připraveno v obecním domě nové téma. Častokrát se mluvilo o bezpečí, a to nejen fyzickém, ale také o bezpečném chování na internetu.

Anketa: “Všechny přednášky byly opravdu vynikající udělané, poučné hlavně, i zábavné, byly to věci vážně a třeba i trošku k zasmání."

“Je vidět, že se snaží udělat něco pro důchodce a překvapili nás mile.”

“Nejvíc, kdy nám vykládal jeden pán o počítačové bezpečnosti, o různých podvodech. Myslím si, že nejen důchodci by si toto měli vyslechnout, ale i třeba mladší lidé.”

Přednášky poskytly zájemcům spoustu nových informací. Většina seniorů se minimálně jednou setkala s podvodnými emaily či telefonáty. O přímou zkušenost s podvodníky se podělila účastnice senior akademie paní Hanka. Při výměně zámku ji zloději připravili o 5 tisíc korun.

Dagmar Polášková, organizátorka akce, Magistrát Opava: “Co se týče těch přednášek, ty přednášky byly koncipované tak, aby opravdu zahrnovaly témata, která nějakým způsobem souvisejí s bezpečností této cílové skupiny. Plánujeme samozřejmě i pokračování a věřím, že nás nepřeruší nějaké nepředvídané okolnosti a budeme moci navázat i v příštím roce.”

Letošní pátý ročník senior akademie připravilo město Opava ve spolupráci s opavskou kulturní organizací. Díky tomuto spojení byly přednášky doplněny o výstavu Zachraň jídlo, Dílnu linoryt a také například prohlídku Švédské kaple.

 “Moje pocity jsou naprosto úžasné, protože jsem viděla velmi aktivní zájemce, kteří se této senior akademie účastní. Mám z toho velkou radost, jelikož se sami zúčastnili i těch doprovodných programů, které jsme pro ně připravili. My jsme se snažili, aby ten program byl pestrý, aby si ten každý našel to své. Byly připraveny filmy o historické tematice, čili pro lidi, kteří mají rádi historii. Připravili jsme komentované prohlídky aktuální výstav, které jsme měli v tom půlroce.”

Poslední setkání účastníků senior akademie je vždy slavnostní. Pozváni jsou speciální hosté a senioři vedle osvědčení dostanou i drobný dárek.

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči: Také v Moravskoslezském kraji proběhl Týden rané péče

Lukáš Zavadil, TV Polar: Raná péče, tedy služba pro rodiny s dětmi s postižením v raném věku. Téma, kterému jsme se v pořadu Léta běží, už věnovali a rozvineme ho i dnes. Vítám tady Kristýnu Mezníkovou ze Společnosti pro ranou péči v Ostravě. Dobrý den.

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Také v Moravskoslezském kraji v minulých dnech proběhla velká akce Týden rané péče. Co vše vlastně nabídla? Jak proběhla?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Týden rané péče je osvětová a informační kampaň, která je zaměřená na informování o tom, čemu čelí rodiny, které vychovávají dítě s postižením v raném věku, to znamená od narození do sedmi let. V rámci této kampaně informujeme laiky i odborníky různými způsoby. Konkrétně u nás v Ostravě naše pobočka Ostravská společnosti pro ranou péči připravila jednak Den otevřených dveří, na kterém jsme přivítali několik škol, sociální pracovníky a další návštěvníky. Připravili jsme setkání rodin u nás na zahradě v Centru rané péče, na rodinné ulici v Ostravě Zábřehu a také jsme uspořádali výstavu fotografií, která je k vidění až do 9. června v Kulturním zařízení Ostrava Jih K-Trio a jsou to fotografie fotografky Evy Palkovičové a zachycují okamžiky z konzultací rané péče přímo v rodinách.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké bylo letos ústřední téma nebo možná motto Týdne rané péče?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Motto kampaně znělo Stavíme mosty, že to bylo celé o propojování. Naším cílem je jednak propojovat rodiny dětí s postižením s ranou péčí, ale také propojovat odborníky, zdravotníky a všechny další osoby, které jsou zainteresované do péče o rodiny dětí s postižením navzájem tak, aby rodina získala co nejkomplexnější péči.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V rámci toho motta, podařilo se vám tedy postavit mosty? Jak jste spokojeni s tím, jak celý ten týden proběhl?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Já myslím, že jsme určitě mosty postavili a nebylo jich málo. V rámci Týdne rané péče se totiž konala také velká mezinárodní konference rané péče v Praze, na které jsme také byli účastníky, kam se sjelo 500 účastníků z celého světa z jednadvaceti zemí. Tam měli určitě odborníci možnost navzájem diskutovat o všech možných tématech, které se týkají podpory rodin dětí s postižením.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaká aktuálně řešíte ta palčivá témata, která možná třeba padla i na té panelové diskuzi v konferenci?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Já myslím, že takovým ústředním tématem současné doby je včasnost a dostupnost rané péče. Podle našich analýz, které jsme zpracovávali v loňském roce, se raná péče včas dostane pouze k jedné třetině rodin, které by ji mohly potřebovat. To znamená dvě třetiny rodin se k ní dostávají pozdě, anebo vůbec. Situace je různá v různých regionech České republiky. V některých případech rodiče musí čekat na zahájení rané péče i několik měsíců nebo třeba i více než 400 dnů, což je u těch nejmenších dětí opravdu problém, protože tam opravdu záleží na každém dni a je škoda každého dne, kdy to dítě nedostává podporu a nemůže se ve svém vývoji posouvat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud vás rodič požádá o pomoc tady v Moravskoslezském kraji, jak dlouho čeká?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Tady v našem kraji je situace, alespoň v naší společnosti, pro ranou péči velmi příznivá. V tuhle chvíli pořadníky nemáme. Ročně spolupracujeme asi se stovkou rodin z celého Moravskoslezského kraje a v tuto chvíli zájemci na službu čekat nemusí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co třeba financování? Řešili jste v rámci konference i toto téma?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Ano, to je určitě další palčivé téma rané péče, protože v tuhle chvíli je nastaveno čtrnáct různých systémů financování rané péče podle jednotlivých krajů, což přináší v tom běžném provozu určité problémy a zároveň ty státní peníze, to znamená zdroje z dotačních programů kraje, měst, obcí pokrývají zhruba 60 až 70 % nákladů a zbytek musíme získat vlastními silami, což je v některých obdobích určitě náročné.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Platí něco i rodiče?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Pro rodiče je služba dle zákona o sociálních službách bezplatná. To znamená rodiče nic neplatí, požádají o službu a poradkyně začne dojíždět přímo za nimi domů a v domácím prostředí poskytuje potřebnou podporu jak dítěti, tak rodičům.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Proto tedy připomeňme všem rodičům s dětmi s hendikepem, kteří nás dejme tomu sledují, pokud by potřebovali, obrátit se na odborníky ve své složité životní situaci, kde požádat o pomoc?

Kristýna Mezníková, koordinátorka projektů, Společnost pro ranou péči, Ostrava: Stačí nalézt kontaktní formulář na stránkách www.ranapece.cz a tam najdou veškeré kontakty i pro jiné regiony než třeba jenom Ostravsko a Moravskoslezský kraj.

To je vše z tohoto vydání pořadu Léta běží, budu se těšit na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-23-05-2023-17-24