Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Na hřbitovech buďte opatrní a hlídejte si své věci
  • V Centru bezpečné jízdy Libros trénovali vojenští řidiči
  • Zloděj si troufl vykrást zlatnictví s cihlou v ruce
  • Intimní fotografie jdou na internetu snadno zneužít
  • Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie
  • Armádní řidiči ze zemí NATO trénovali na ostravském polygonu
  • Cihla na vloupání do ostravského zlatnictví nestačila
  • Intimní fotografie jsou zneužít velmi snadno

Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie

Na hřbitovy v těchto dnech míří davy lidí. V souvislosti se svátkem Památky zesnulých na ně dohlíží státní i městská policie. Preventivně se zaměří také na silniční provoz v jejich okolí a bezpečnost.

2. listopadu si každoročně připomínáme Památku zesnulých, neboli Dušičky. Při této příležitosti lidé v hojném počtu nosí na hroby svíčky, kytice, věnce a jiné květinové vazby a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

Anketa: prodejci dušičkového zboží: “Spoustu dušičkových vazeb. Věnce, mističky, prostě tak, aby to dlouho vydrželo, nějaké aranžé. Kdo si přeje velký věnec, tak dostane velký věnec, nějaký malý věnec. Máme toho dost. Přírodní převážně, takže žádné nějaké umělotiny. Takže se snažíme šišky, přírodní vazby, Sbíráme přes léto, přes zimu, přes léto. Nasbíráme, vyrobíme, prodáme.”

“Řezané květy, potom vazby různé, to dělají holky přímo u zahradníka, a ty chryzantémy od malého vypěstované až po ty největší, až se to vykulatí. Sadila jsem jich, myslím, dva tisíce. Doufám. že prodám co nejvíc. Letos už tu je málo těch stánků, bývá jich víc, chodí lidi.”

anketa: návštěvníci městského hřbitova: “Vnímám to i smutně. Včera jsem byla, dneska jdu, po částech si to nosím, protože potom to je najednou hodně a teď ještě není tolik lidí ani v trolejbuse, takže se to ještě dá. Tradičně lesní kytičku vždycky a chryzamténky potom už umělé do vázičky.”

“Chodím pravidelně každý týden. Chodím buď sobotu nebo neděli, takže to už mám tak vžité a na dušičky vlastně chodíme celá rodina se tu sejdeme nebo se domluvíme a všichni tady přijdeme rozsvítíme a zapomínáme. Já mám nejraději ty lesní vazby a většinou dávám ty živé. Pokud to nezmrzne tak dávám živé chryzantémy.”

“Dušičky vnímám jako osobní záležitost k těm pozůstalým a chodíme tady, dá se říct, každou neděli dopoledne nebo před obědem. Tak to nějak vyzdobíme, zapálíme pár svíček a zavzpomínáme.”

“Tak jednou za 2 měsíce vezmu vždycky vnučku na procházku. Vnučka hrozně ráda zpívá, moje maminka byla v MŠ učitelka, takže ona ji tady pěkně zazpívá, ukloní se, takové rituály tady máme od malinka a teď jsou všesvaté tak člověk nemůže zapomenout. Rodiče jsme měli jenom jedny. To je taková pieta a patří to k životu.”

Protože příležitost dělá zloděje, na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie a zároveň nabádá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: “Při parkování vozidla by z preventivních důvodů neměli nechávat žádné věci, sebou na hřbitov by návštěvníci určitě neměli nosit žádné velké finanční obnosy a své osobní věci by měli mít vždy pod stálým dohledem. Policisté žádají všechny řidiče i chodce ke zvýšené opatrnosti v silničním provozu."

Řidiči by měli myslet i na takzvané sváteční jezdce a na silnicích by tak měli být obzvláště trpěliví a ohleduplní.

---

Armádní řidiči ze zemí NATO trénovali na ostravském polygonu

V centru Libros v Ostravě před několika dny trénovali profesionální armádní řidiči, a to z několika zemí Evropy. Během tréninkového dne se jim věnovali profesionální instruktoři.

Tomáš Přibyl, vedoucí instruktor: “Budou trénovat přetáčivý smyk, budou zkoušet aquaplaningovou vanu a budou zkoušet i nedotáčivost vozidla. Hlavně si budou uvědomovat to, že řízení vozidla je zodpovědnost a je třeba se tomu plně věnovat.”

Do Librosu se tentokrát dostal výběr nejlepších řidičů z úkolového uskupení, které aktuálně působí na Slovensku. Šlo o vojáky z Německa, Slovenska, Slovinska a České republiky. V Ostravě byli poprvé a díky spolupráci pravděpodobně ne naposledy. 

Jiří Smeták, starší instruktor a koordinátor řidičské přípravy: “Je potřeba, aby ovládali svá vozidla dokonale a nestalo se nějaké zranění nebo poškození techniky. A samozřejmě zdokonalování jejich řidičských dovedností.”

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: “Tady na cvičišti Libros si mohou vojáci mohou vyzkoušet věci, které v normální dopravě nevyzkouší a když je vyzkouší, tak se z toho stane nějaká tragédie. Takže tady v bezpečném prostředí zkoušíme nebezpečné věci.”

Jiří Smeták, starší instruktor a koordinátor řidičské přípravy: “Ti řidiči musejí zvládat to krizové řízení, ten smyk, tak, aby se nic nestalo a nepřevrátili se.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Máme tady špičkový polygon, smykovou desku. Ti kluci to umí, takže běžně nám tady cvičí jednotky IZS, už i vojáci tady byli.”

Jan Krkoška, (ANO), hejtman MS kraje: “Vojáci se mohou naučit zacházet s technikou. Samozřejmě to umí, ale mnohdy jde o centimetry nebo o lidský život, kdy potřebují tu situaci vnímat úplně jinak. A to nabízí tento polygon a za to jsem velmi rád, že můžeme do celého světa předávat zkušenosti tady z Ostravy.”

---

Cihla na vloupání do ostravského zlatnictví nestačila

Naivní zloděj doplatil na svou chamtivost. Nejprve se pokusil vloupat do zlatnictví v Ostravě pouze s cihlou v ruce, což se samozřejmě nepovedlo a tak utekl. Pak se v něm ale probudila soutěživost a k výloze se vrátil, aby dílo dokonal. Byli tam už ale policisté.

O vloupání do zlatnictví, se policisté dozvěděli velmi rychle. Majitelé obchodu totiž měli prodejnu důkladně zabezpečenou. Hned, jak se po první ráně cihlou do výlohy spustil alarm, věděli o tom a policii volali. Kamery uvnitř prodejny všechno nahrávaly a další kamera byla i na ulici 28. října. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Prvotní prověrka okolí byla ze strany zasahujících hlídek i psovoda negativní. Tito však ve své činnosti pokračovali a netrvalo dlouho, kdy si psovod všiml muže odpovídajícího popisu. Toho si do svých rukou převzali policisté obvodního oddělení."

Prvosledové hlídky dorazily velmi rychle na místo a začaly propátrávat okolí. Dorazil i kynolog se služebním psem Pirlem a i když stopu ztratili, nakonec zloděje dostali právě oni. Neúspěšný pokus se totiž muži rozležel v hlavě a rozhodl se vrátit a práci dodělat. Kynolog ho podle popisu poznal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:  "Vrchní inspektor obvodního oddělení Ostrava-Mariánské Hory zadrženého muže k uvedenému skutku vyslechl, kdy se nakonec k činu doznal. Uvedl, že se jednalo o momentální nápad. Měl procházet ulicí a vidět vystavené zlato za výlohou, proto se rozhodl prodejnu vykrást."

Není náhodou, že se muži vloupání nepovedlo. Bylo od něj velmi naivní myslet si, že zlatnictví nebude dobře chráněno. 

Vlastimil Šimoníček, manažer prodejny zlatnictví: "Prodáváme drahé věci, jsme zlatnictví, takže máme několikasystémové zabezpečení, jak elektronické, tak mechanické. Doporučuji to všem obchodníkům."

Policisté podobné zabezpečení velmi doporučují. Nejlepší je kombinace kvalitního zámku, mechanického zabezpečení a elektroniky. Je také dobré zvážit napojení na pult centralizované ochrany. 

---

Intimní fotografie jsou zneužít velmi snadno

Další případy kyberkriminality vyšetřují Ostravští policisté. Tentokrát jde o vydírání spojené s intimními fotografiemi. Žena naletěla podvodníkovi a poslala mu své fotky. On ji pak začal vydírat.

Žena v seniorském věku se prostřednictvím sociální sítě seznámila s mužem z Německa. Měl přezdívku Gerhard a psal ji o svém  životě. Osamělá žena mu uvěřila a po pár dnech začali flirtovat. Nakonec ji poslal intimní fotografii a chtěl po ní na oplátku to samé. Bohužel mu žena vyhověla.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Posílal ženě lichotky, až do té chvíle, než ji přiměl se vyfotit. Starší žena mu zpočátku poslala fotografie “pouze“ intimních míst. To se však údajnému nápadníkovi nelíbilo. Doslova jí vyzval, aby mu natočila video i s obličejem. Jak zazněl požadavek, tak se stalo a žena se nakonec natočila včetně intimních partií."

Tady můžete vidět chat na sociální síti, který následoval. Muž požadoval 500 dolarů, jinak intimní fotografie pošle dětem i vnukům ženy. V této chvíli se už ale žena zachovala správně. Peníze neposlala a kontaktovala policii. 

Lucie Procházková, mluvčí PČR Ostrava: "Uvědomte si, že výměnou intimního materiálu riskujete vydírání, proto nikomu nic neposílejte a chraňte si své soukromí. Ve chvíli, kdy po vás někdo bude požadovat zaslání peněz, nikdy nic neplaťte. Své požadavky totiž budou zvyšovat, proto se hned obraťte na Policii ČR."

Podobný případ šetří policisté i z poškozeným mužem, který se s ctitelkou seznámil přes Instagram a také ji poslal intimní fotky. Pak chtěla 25 tisíc korun, jinak vše rozešle jeho přátelům. I v tomto případě se muž obrátil na policii. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
02. listopadu 2023, 17:45

Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie

Na hřbitovy v těchto dnech míří davy lidí. V souvislosti se svátkem Památky zesnulých na ně dohlíží státní i městská policie. Preventivně se zaměří také na silniční provoz v jejich okolí a bezpečnost.

2. listopadu si každoročně připomínáme Památku zesnulých, neboli Dušičky. Při této příležitosti lidé v hojném počtu nosí na hroby svíčky, kytice, věnce a jiné květinové vazby a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

Anketa: prodejci dušičkového zboží: “Spoustu dušičkových vazeb. Věnce, mističky, prostě tak, aby to dlouho vydrželo, nějaké aranžé. Kdo si přeje velký věnec, tak dostane velký věnec, nějaký malý věnec. Máme toho dost. Přírodní převážně, takže žádné nějaké umělotiny. Takže se snažíme šišky, přírodní vazby, Sbíráme přes léto, přes zimu, přes léto. Nasbíráme, vyrobíme, prodáme.”

“Řezané květy, potom vazby různé, to dělají holky přímo u zahradníka, a ty chryzantémy od malého vypěstované až po ty největší, až se to vykulatí. Sadila jsem jich, myslím, dva tisíce. Doufám. že prodám co nejvíc. Letos už tu je málo těch stánků, bývá jich víc, chodí lidi.”

anketa: návštěvníci městského hřbitova: “Vnímám to i smutně. Včera jsem byla, dneska jdu, po částech si to nosím, protože potom to je najednou hodně a teď ještě není tolik lidí ani v trolejbuse, takže se to ještě dá. Tradičně lesní kytičku vždycky a chryzamténky potom už umělé do vázičky.”

“Chodím pravidelně každý týden. Chodím buď sobotu nebo neděli, takže to už mám tak vžité a na dušičky vlastně chodíme celá rodina se tu sejdeme nebo se domluvíme a všichni tady přijdeme rozsvítíme a zapomínáme. Já mám nejraději ty lesní vazby a většinou dávám ty živé. Pokud to nezmrzne tak dávám živé chryzantémy.”

“Dušičky vnímám jako osobní záležitost k těm pozůstalým a chodíme tady, dá se říct, každou neděli dopoledne nebo před obědem. Tak to nějak vyzdobíme, zapálíme pár svíček a zavzpomínáme.”

“Tak jednou za 2 měsíce vezmu vždycky vnučku na procházku. Vnučka hrozně ráda zpívá, moje maminka byla v MŠ učitelka, takže ona ji tady pěkně zazpívá, ukloní se, takové rituály tady máme od malinka a teď jsou všesvaté tak člověk nemůže zapomenout. Rodiče jsme měli jenom jedny. To je taková pieta a patří to k životu.”

Protože příležitost dělá zloděje, na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie a zároveň nabádá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: “Při parkování vozidla by z preventivních důvodů neměli nechávat žádné věci, sebou na hřbitov by návštěvníci určitě neměli nosit žádné velké finanční obnosy a své osobní věci by měli mít vždy pod stálým dohledem. Policisté žádají všechny řidiče i chodce ke zvýšené opatrnosti v silničním provozu."

Řidiči by měli myslet i na takzvané sváteční jezdce a na silnicích by tak měli být obzvláště trpěliví a ohleduplní.

---

Armádní řidiči ze zemí NATO trénovali na ostravském polygonu

V centru Libros v Ostravě před několika dny trénovali profesionální armádní řidiči, a to z několika zemí Evropy. Během tréninkového dne se jim věnovali profesionální instruktoři.

Tomáš Přibyl, vedoucí instruktor: “Budou trénovat přetáčivý smyk, budou zkoušet aquaplaningovou vanu a budou zkoušet i nedotáčivost vozidla. Hlavně si budou uvědomovat to, že řízení vozidla je zodpovědnost a je třeba se tomu plně věnovat.”

Do Librosu se tentokrát dostal výběr nejlepších řidičů z úkolového uskupení, které aktuálně působí na Slovensku. Šlo o vojáky z Německa, Slovenska, Slovinska a České republiky. V Ostravě byli poprvé a díky spolupráci pravděpodobně ne naposledy. 

Jiří Smeták, starší instruktor a koordinátor řidičské přípravy: “Je potřeba, aby ovládali svá vozidla dokonale a nestalo se nějaké zranění nebo poškození techniky. A samozřejmě zdokonalování jejich řidičských dovedností.”

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: “Tady na cvičišti Libros si mohou vojáci mohou vyzkoušet věci, které v normální dopravě nevyzkouší a když je vyzkouší, tak se z toho stane nějaká tragédie. Takže tady v bezpečném prostředí zkoušíme nebezpečné věci.”

Jiří Smeták, starší instruktor a koordinátor řidičské přípravy: “Ti řidiči musejí zvládat to krizové řízení, ten smyk, tak, aby se nic nestalo a nepřevrátili se.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Máme tady špičkový polygon, smykovou desku. Ti kluci to umí, takže běžně nám tady cvičí jednotky IZS, už i vojáci tady byli.”

Jan Krkoška, (ANO), hejtman MS kraje: “Vojáci se mohou naučit zacházet s technikou. Samozřejmě to umí, ale mnohdy jde o centimetry nebo o lidský život, kdy potřebují tu situaci vnímat úplně jinak. A to nabízí tento polygon a za to jsem velmi rád, že můžeme do celého světa předávat zkušenosti tady z Ostravy.”

---

Cihla na vloupání do ostravského zlatnictví nestačila

Naivní zloděj doplatil na svou chamtivost. Nejprve se pokusil vloupat do zlatnictví v Ostravě pouze s cihlou v ruce, což se samozřejmě nepovedlo a tak utekl. Pak se v něm ale probudila soutěživost a k výloze se vrátil, aby dílo dokonal. Byli tam už ale policisté.

O vloupání do zlatnictví, se policisté dozvěděli velmi rychle. Majitelé obchodu totiž měli prodejnu důkladně zabezpečenou. Hned, jak se po první ráně cihlou do výlohy spustil alarm, věděli o tom a policii volali. Kamery uvnitř prodejny všechno nahrávaly a další kamera byla i na ulici 28. října. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Prvotní prověrka okolí byla ze strany zasahujících hlídek i psovoda negativní. Tito však ve své činnosti pokračovali a netrvalo dlouho, kdy si psovod všiml muže odpovídajícího popisu. Toho si do svých rukou převzali policisté obvodního oddělení."

Prvosledové hlídky dorazily velmi rychle na místo a začaly propátrávat okolí. Dorazil i kynolog se služebním psem Pirlem a i když stopu ztratili, nakonec zloděje dostali právě oni. Neúspěšný pokus se totiž muži rozležel v hlavě a rozhodl se vrátit a práci dodělat. Kynolog ho podle popisu poznal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:  "Vrchní inspektor obvodního oddělení Ostrava-Mariánské Hory zadrženého muže k uvedenému skutku vyslechl, kdy se nakonec k činu doznal. Uvedl, že se jednalo o momentální nápad. Měl procházet ulicí a vidět vystavené zlato za výlohou, proto se rozhodl prodejnu vykrást."

Není náhodou, že se muži vloupání nepovedlo. Bylo od něj velmi naivní myslet si, že zlatnictví nebude dobře chráněno. 

Vlastimil Šimoníček, manažer prodejny zlatnictví: "Prodáváme drahé věci, jsme zlatnictví, takže máme několikasystémové zabezpečení, jak elektronické, tak mechanické. Doporučuji to všem obchodníkům."

Policisté podobné zabezpečení velmi doporučují. Nejlepší je kombinace kvalitního zámku, mechanického zabezpečení a elektroniky. Je také dobré zvážit napojení na pult centralizované ochrany. 

---

Intimní fotografie jsou zneužít velmi snadno

Další případy kyberkriminality vyšetřují Ostravští policisté. Tentokrát jde o vydírání spojené s intimními fotografiemi. Žena naletěla podvodníkovi a poslala mu své fotky. On ji pak začal vydírat.

Žena v seniorském věku se prostřednictvím sociální sítě seznámila s mužem z Německa. Měl přezdívku Gerhard a psal ji o svém  životě. Osamělá žena mu uvěřila a po pár dnech začali flirtovat. Nakonec ji poslal intimní fotografii a chtěl po ní na oplátku to samé. Bohužel mu žena vyhověla.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Posílal ženě lichotky, až do té chvíle, než ji přiměl se vyfotit. Starší žena mu zpočátku poslala fotografie “pouze“ intimních míst. To se však údajnému nápadníkovi nelíbilo. Doslova jí vyzval, aby mu natočila video i s obličejem. Jak zazněl požadavek, tak se stalo a žena se nakonec natočila včetně intimních partií."

Tady můžete vidět chat na sociální síti, který následoval. Muž požadoval 500 dolarů, jinak intimní fotografie pošle dětem i vnukům ženy. V této chvíli se už ale žena zachovala správně. Peníze neposlala a kontaktovala policii. 

Lucie Procházková, mluvčí PČR Ostrava: "Uvědomte si, že výměnou intimního materiálu riskujete vydírání, proto nikomu nic neposílejte a chraňte si své soukromí. Ve chvíli, kdy po vás někdo bude požadovat zaslání peněz, nikdy nic neplaťte. Své požadavky totiž budou zvyšovat, proto se hned obraťte na Policii ČR."

Podobný případ šetří policisté i z poškozeným mužem, který se s ctitelkou seznámil přes Instagram a také ji poslal intimní fotky. Pak chtěla 25 tisíc korun, jinak vše rozešle jeho přátelům. I v tomto případě se muž obrátil na policii. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-02-11-2023-17-46