Magazín 112

  • Hasiči varují: pozor při zapalování adventních věnců
  • Silnici z Ostravice na Bílou blokovaly uvízlé kamiony

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná bezpečnostní magazín televize Polar 112. V neděli jsme na adventním věnci zapalovali první svíčku a v této souvislosti pro vás máme varování hasičů. Buďte při tom opatrní. V Adventní době totiž každoročně přibývá požárů. Hlavní zásadou je nenechávat svíčky delší dobu bez dozoru.

Hasiči varují: pozor při zapalování adventních věnců

Tomáš Kořistka, TV Polar: Ukázkový případ požáru od adventního věnce se odehrál před lety v Opavě. Seniorka nechtěla z pověrčivosti svíčku na adventním věnci zhasnout a tak ji nechala dohořet. Napadlo jí, že nejbezpečnější bude, když věnec položí do vany. Bohužel byla vana z plastu.

majitel vyhořelého bytu: "Stála u té svíčky jak svatá panna a pak to dala do té vany. Jak to dohořívalo, chytl věnec a pak ten plast od vany, protože netušila, že vana je plastová. Pak to blaflo všechno."

Tomáš Kořistka, TV Polar:  Podobných případů bývá každoročně po celé zemi mnoho a proto hasiči varují a nabádají občany k opatrnosti.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Do adventního věnce a dalších vánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Když už začne hořet a není oheň příliš velký, pokuste se ho uhasit vlastními silami. Rozhodně ale neriskujte.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Podobné zásady jako pro svíčky, by měly platit i pro betlémské světlo. To je nejlepší uchovávat v lucerně, která je pro otevřený oheň určená. Další možností je speciální váza a nebo v krajním případě větší zavařovací sklenice.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální hořící svíčky, které jsou odděleny od zbytku věnce ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova byste je měli automaticky sfoukávat.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pokud není svíčka řádně oddělená od hořlavé části adventního věnce, nesmí se svíčky zapalovat. Když zapalujete svíčky na dekoraci, vždy se ještě jednou přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby se nepřevrhly."

Tomáš Kořistka, TV Polar: K požáru stačí byť jen jedna zapálená svíčka, která stojí v blízkosti textilií, v nábytkových sestavách nebo se dokonce může dotýkat smrkových či jedlových větviček. Velké riziko může být i průvan, ve kterém svíčka stojí.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje, hlavně ne mezi rozdováděnými dětmi či volně se pohybujícími domácími mazlíčky."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Pozor by si měli dávat zvláště majitelé koček. Vyšetřovatelé hasičů se setkávají s případy, kdy byl příčinou požáru adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Ta skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a už hořelo.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Po odchodu z domu je jednoznačně nejlepším řešením všechny hořící svíčky zhasnout. Základní zásadou ale zůstává: neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru. Byly zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Například před pěti lety způsobil v našem kraji požár neodborně „položený“ adventní věnec.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Rodinka z Opavska dostala opravdu, ale opravdu nedobrou radu, že adventní svíčka musí vždy dohořet bez uhašení. Proto na noc položili tito lidé adventní věnec zodpovědně v koupelně do „bezpečné“ vany. Zapomněli ale, že není litinová, ale plastová. Následný požár v koupelně způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun, tři lidé byli zraněni."

I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pokud nemáte speciální vázu či uzavřenou lucerničku s kovovým rámem a skleněnými stěnami, poslouží třeba větší zavařovací (okurková) sklenice. Ale nesmí být použita příliš vysoká svíčka."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.)"

Tomáš Kořistka, TV Polar:  V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, ihned volejte hasiče pomocí tísňové linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

Silnici z Ostravice na Bílou blokovaly uvízlé kamiony

Tomáš Kořistka, TV Polar: O víkendu poprvé v této sezóně silněji sněžilo a hned v pondělí uježděný sníh způsobil problémy v dopravě. Silnici mezi Ostravicí a Bílou zatarasily kamiony, které nevyjely kopec. V oblasti přehrady Šance mají proto v zimě velké nákladní vozy vjezd zakázán, což řidiči ignorovali.

Tomáš Kořistka, TV Polar:  Je to už zimní klasika. Silnice 1/56 Mezi Ostravicí a Bílou vede podél přehrady Šance, takže se nesolí, ale sype štěrkem. V táhlém stoupání každou zimu končily desítky kamionů, které často zablokovaly celou silnici. Proto policisté rozhodli, že cesta bude v zimě pro vozidla nad 12 tun uzavřena. Jenže se najdou řidiči, kteří značku nerespektují a pak to dopadne takhle.

ukrajinský řidič kamionu: "Dojel jsem až tady, ale dále to nešlo. Klouzalo to. Jsem naložený, takže je auto těžké."

Tomáš Kořistka, TV Polar:  Řidič se nejprve pokoušel upevnit sněhové řetězy. To se mu nepovedlo a tak musel zavolat odtahovou službu.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Podle předběžných informací nerespektoval řidič kamionu dopravní značení, které je na komunikaci ve směru z Ostravice na Bílou a samozřejmě také ve směru opačném aktivováno v daných případech (sníh, nepříznivé podmínky pro jízdu). Jedná se o zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun."

Tomáš Kořistka, TV Polar:  Policisté řídili dopravu kyvadlově. O kus dál totiž uvízl další kamion ze stejného důvodu. Užila si tak specializovaná firma, která provádí odtahy kamionů.

pracovník odtahové služby: "Přijede vyprošťovák Tatra 8 x 8 a ten ho vytáhne nahoru. "

Tomáš Kořistka, TV Polar:  Za nerespektování značky si řidič kamionu může vysloužit pokutu maximálně 2 tisíce korun. Mnohem více tak bude bolet cena za odtahovou službu. Ta se v případě kamionu pohybuje kolem 15 tisíc korun.

Tomáš Kořistka, TV Polar: 112 končí, díky za pozornost a při nakupování buďte opatrní na své věci. Na viděnou.


      Redakčně upraveno / zkráceno.      Mohlo by Vás také zajímat