Magazín 112

  • ZZS MS kraje získala významné evropské ocenění
  • První pomoc u Cévní mozkové příhody
  • Policisté dopadli zloděje, který po Ostravě kradl kola
  • Hasiči z MS kraje získali ocenění za věrnost

ZZS MS kraje získala významné evropské ocenění

Následující zpráva jistě potěší všechny obyvatelé našeho regionu. Záchranná služba MS kraje získala významné evropské ocenění. Na kongresu urgentní medicíny v Portugalsku jí byla udělen nejvyšší, diamantový status za péči o pacienty po mrtvici.

Cévní mozkové příhody tvoří přibližně čtyři procenta výjezdů záchranné služby MS kraje. Obvykle to bývá kolem 3 tisíc pacientů ročně. Díky systému, který záchranáři z našeho kraje zavedli před několika lety, patříme na špičku péče o pacienty s mrtvicí v celé Evropě, což bylo oceněno na Evropském kongresu urgentní medicíny v Lisabonu.

Petr Jaššo, vedoucí školícího centra ZZS MS kraje: "Velmi těžko se počítá, jak se vlastně o pacienty staráme, ale jsou určité ukazatele, např. doba strávená na místě zásahu, správné směřování pacientů nebo vhodně zvolená léčba, které se dají sledovat a je vidět v rámci celé Evropy velké rozdíly mezi jednotlivými záchrannými službami."

Skórovací systém ocenění v této oblasti má tři stupně, zlatý, platinový a diamantový. Nejvyšší, diamantový status, získala ZZS MSK a také jihomoravští kolegové, spolu se dvěma organizacemi ze Španělska.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: "Obrovské gratulace panu řediteli a celému jeho týmu. Je vidět, že záchranku vede manažersky dobře a je to ocenění pro celý jeho zdravotnický tým, takže je to pro nás obrovská pocta a čest." 

Petr Jaššo, vedoucí školícího centra ZZS MS kraje: "Mě velmi potěšilo, že se poprvé se oceňovala i záchranka, protože do té doby se srovnávaly pouze nemocnice."

Úroveň péče o pacienty v MS kraji patří k nejlepším v celé zemi a stále se zlepšuje. Zatímco před 10 lety trvalo zahájení léčby pacienta s mrtvicí asi hodinu, dnes je to kolem 20 minut.

Policisté dopadli zloděje, který po Ostravě kradl kola

Ostravští policisté dopadli mladíka, který tři měsíce doslova řádil po celé Ostravě. V průběhu léta si před ním nemohl být jistý žádný majitel jízdního kola. Dokázal se vloupat téměř kamkoliv a svůj lup dokázal také bleskově zpeněžit. Využil totiž současného velkého nedostatku kol na trhu.

Přes léto kriminalisté zaznamenali v Ostravě nárůst krádeží jízdních kol, které byly provedeny podobným způsobem. Zapomeňte na jemnou zámečnickou práci pomocí šperháku. Zloděj používal hrubou sílu a do objektů vnikal po vypáčení zámků dveří.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vloupával se do sklepů, koláren, ale také garáží. Modus operandy byl ve většině případů stejný. Násilným způsobem pachatel vnikl do vnitřních prostor daného objektu a odcizil především jízdní kola, koloběžky, mobilní telefony, notebooky, ale také peněženku s doklady."

Díky mravenčí práci kriminalisté získali řadu stop a hlavně také videozáznam a pak už byl pachatel jasný. Šlo totiž o starého známého 29letého recidivistu. Na kola se zaměřoval kvůli jejich nedostatku na trhu. Šla tak velmi rychle a za vysokou cenu prodat.

Taťána Pytlová, spolumajitelka cyklo prodejny Bagbike: "Bohužel momentálně jízdní kola nejsou. Zvýšila se poptávka a v době covidu navíc továrny nevyráběly, pak byly problémy s dopravou. Kola tak nyní nejsou."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "29letý muž z Ostravy se doznal celkem k 18 skutkům vloupání. Jeho teritorium byla celá Ostrava. Podle výslechu obviněného měl odcizené věci prodávat náhodným lidem, aby získal peníze na jídlo. Odcizit měl téměř 30 kol (včetně elektrokol) a z toho dvě koloběžky. Celkově se škoda vyšplhala přes 900.000,- Kč. "

Rekord zloděje byla za jednu noc 4 kola, která postupně ukradl v kočárkárně paneláku ve Výškovicích. Recidivista je obviněn z několika trestných činů a hrozí mu až 5 let vězení. Při výslechu řekl, že svého jednání lituje.

Hasiči z MS kraje získali ocenění za věrnost

Sedmi zkušeným profesionálním hasičům z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje udělil generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing.
Vladimír Vlček v pondělí 1.11.2021 v pražském Národním technickém muzeu medaile za věrnost 1. stupně, tedy za 30 a více let věrné a příkladné služby. Oceněni tak byli nejvyšší věrnostní medailí za příkladnou činnost dlouholetí profesionální hasiči z HZS MSK Tomáš Beinhauer ze stanice Ostrava- Fifejdy, Rostislav Polák ze stanice Havířov, Rostislav Mikulášek ze stanice Ostrava-Jih, Miroslav Tománek ze stanice Ostrava-Zábřeh, Matěj Václav ze stanice Ostrava-Zábřeh, Rostislav Vašek ze stanice Opava a Petr Solich ze stanice Ostrava-Poruba.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat