Magazín 112

 • Ostravští strážníci dostali stužku za záchranu života
 • Nová policejní služebna v Sokolské ulici
 • Stařenka se vloupala do restaurace

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná bezpečnostní magazín televize Polar 112. 

Ostravští strážníci dostali stužku za záchranu života

  Tomáš Kořistka, TV Polar:  Mezi ostravskými strážníky jsou další dva nositelé stužky za záchranu života. Tito policisté v září vytáhli z řeky Opavy muže, který se málem utopil. Následovala úspěšná resuscitace a díky nim tak tonoucí přežil. Ve středu obdrželi z rukou primátora toto prestižní ocenění.

  Koncem září měli strážníci Michal Sieraga a David Bogar běžnou hlídku. V devět večer zvolala na tísňovou linku žena, že její manžel spadl v Třebovicích ze srázu do řeky Opavy, topí se a ona ho sama nezvládne vytáhnout. Strážníci vyrazili na místo. Muž ležel ve vodě obličejem dolů a byl v bezvědomí. Strážníci neváhali ani vteřinu.

  Michal Sieraga, strážník MP: "Byl pod hladinou. Byla úplná tma a bylo vidět jen bundu. Seběhli jsme s kolegou dolů, já jsem skočil do vody, pána jsem chytil kolem pasu a dostali jsme ho na břeh."

  David Bogar, strážník MP: "Pak jsme mu poskytovali první pomoc. Já jsme vysílačkou přivolal ještě hasiče a záchranku."

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Na místo dorazila další hlídka strážníků a hasiči, aby pomohli muže vytáhnout nahoru na příjezdovou cestu, kde se ho ujali zdravotníci. Tonoucí přežil a strážníci si jistě zaslouží za profesionální zákrok ocenění.

  Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Tyhle případy ukazují potřebnost strážníků a jejich připravenost. Také zvedají prestiž celé Městské policie Ostrava."

  Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Jsem hrdý na své muže."

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Stužky za záchranu života se udělují od roku 2002 a za tu dobu ji dostalo 33 ostravských strážníků. V současné době se jejich služba velmi změnila, a většinu jejich práce tvoří kontrola dodržování vládních opatření. Od začátku výjimečného stavu řešili strážníci zhruba 2200 přestupků v souvislosti s nedodržováním proticovidových opatření. Třetině lidí stačilo domluvit, třetina dostala pokutu a zbytek přestupků jde do správního řízení.

  ----------------------------------------------------------------------

  Nová policejní služebna v Sokolské ulici

  Ve Frýdku-Místku bude úplně nové policejní oddělení. Zázemí najdou policisté v budově, kterou jim poskytl bezúplatně magistrát. Ten také aktuálně provádí rekonstrukci interiéru a vše připravuje proto, aby se do budovy mohlo nastěhovat 40 nových policistů z oddělní hlídkové služby. Bývalá ubytovna na Sokolské ulici bude místem, kde najdou už brzy zázemí desítky nových policistů. Aktuálně tady probíhají stavební úpravy, které objekt přemění na novou policejní služebnu.

  Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rekonstrukce se týká druhého a třetího nadzemního podlaží. Provede se výměna omítek, výmalba, podlahy a včetně sociálních zařízení, sprch, kuchyňských linek. To jsou takové ty práce a činnosti, které se provádějí běžně v rámci rekonstrukcí, ale pro účely policie je třeba budovu nebo tu její část vybavit i mřížemi, bezpečnostními dveřmi, protipožárními dveřmi a datovými rozvody."

  Díky nové služebně se posílí bezpečnost ve městě, a to magistrát vítá. Proto policii vyšel maximálně vstříc.

  Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme okamžitě začali jednat, hledali jsme lokalitu a místo, kde bychom je mohli umístit a vybrali jsme tady tuto městskou budovu na ulici Sokolská, která je v blízkosti ulice Míru. Tady bude nově od listopadu, nejpozději prosince, 40 nových policistů, kteří budou mít jako prioritu být v terénu a pomáhat s veřejným pořádkem."Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Policie má samozřejmě zájem na tom, aby mohla budovu užívat co nejdříve. My jsme se snažili tu rekonstrukci maximálně uspíšit, ale musíme respektovat i dodací lhůtu zhotovitele, kterým jsou Technické služby s tím, že dodací lhůta je 90 dní. Takže práce už probíhají, doufejme, že budou dokončeny co nejdříve, nicméně není možné vyloučit, že to stěhování a zahájení činnosti bude postupné, je to třeba mezi městem a policií koordinovat."

  Zřízením oddělení hlídkové služby se navýší počet policistů v terénu a zkrátí se dojezdové časy.

  Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To znamená, když někdo zavolá 158 nebo 112, že se někde něco děje, tak policisté budou drtivou většinou v terénu, tady budou mít pouze zázemí, kde se budou moci převléknout, osprchovat, vyměnit směny, ale chceme právě zajistit větší bezpečnost občanů ve městě a toho tady tím docílíme."

  Rekonstrukce vyjde na více než jeden milion korun a v plné výši ji uhradí město.

  Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli investovat městské prostředky do rekonstrukce, jednak proto, že to je budova v majetku města a jednak samozřejmě proto, že je to pro účely Policie České republiky, což je účel, který je ve veřejném zájmu."Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že to je velký úspěch pro Frýdek-Místek. Kdybychom nejednali tak rychle, jak jsme jednali a neměli takovou dobrou spolupráci s Policí České republiky, tak by se nám těch 40 policistů k nám do Frýdku-Místku nepodařilo získat a byli by možná v nějakém jiném městě."

  Policie bude mít také výhodu, že budovu dostane od města bezúplatně.

  ---------------------------------------------------------------------

  Stařenka se vloupala do restaurace

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Unikátní případ vyšetřují ostravští kriminalisté. Ještě nikdo z nich a zřejmě ani jejich kolegové v celé České republice totiž nezadrželi téměř 90letou lupičku. Tato stařenka se vloupala pomocí sekyry do zavřené restaurace. Strážníkům, kteří byli na místě první vysvětlila, že nutně potřebovala cigarety.

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Strážníci ostravské městské policie měli běžnou hlídku a na kolech objížděli hodinu po poledni svůj rajón v Ostravě - Zábřehu. Na okraji Bělského lesa uslyšeli zvuk alarmu, který ozýval z nedaleké restaurace. Kvůli vládním opatřením jsou restaurace uzavřeny a tak bylo hned jasné, že se něco děje. U brány našli utržené lanko, které ji zajišťovalo.

  Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že objekt restaurace vykazuje známky násilného vniknutí do objektu. V restauraci samotné pak zaznamenali pohyb."

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Strážníci zavolali posily a s prsty na kohoutcích zbraní šli do akce. Dveře byly ale zavřené a tak pachatele vyzvali, aby vyšel před restauraci a vzdal se jim. Čekalo je velké překvapení.

  Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Přistoupili k zákonné výzvě k opuštění objektu pachatelem. K jejich překvapení pak z objektu vypáčeným oknem vylezla 87letá seniorka."

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Stařenka strážníkům řekla, že si do restaurace šla pro cigarety. Mezitím už dorazila i státní policie, která si lupičku převzala.

  Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Inspektor zahájil trestní stíhání a ženu obvinil z trestného činu krádež. Z důvodu trvání nouzového stavu ženě hrozí až 8 let vězení."

  Tomáš Kořistka, TV Polar: Důchodkyně bude také podrobena zdravotnímu vyšetření psychiatrem a je tak možné, že bude nakonec celá věc odložena a žena skončí v nějakém ústavu.

    Redakčně upraveno / zkráceno.    Mohlo by Vás také zajímat


    Dnešní premiéry