Magazín 112

  • Vojáci aktivních záloh ubránili elektrorozvodnu v Kletné
  • Hasiči likvidovali v Bludovicích únik kyseliny z cisterny
  • Řidiči zpacifikovali na benzince v Ostravě zloděje

Vojáci aktivních záloh ubránili elektrorozvodnu v Kletné

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit.

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém."

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené.

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den."

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země.

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc."

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií.

Hasiči likvidovali v Bludovicích únik kyseliny z cisterny

Nebezpečnou situaci museli v pondělí odpoledne řešit hasiči v Bludovicích. Z poškozeného kamionu totiž začala unikat silná žíravina kyselina chlorovodíková a tak musel být celý zásah realizován ve speciálních oblecích. Evakuováno bylo více než 30 lidí a část nebezpečné látky se dostalo i do přilehlého vodního toku.

Patnáct minut po 16 hodině byla na tísňovou linku linku nahlášena nebezpečná havárie v Bludovicích na Novojičínsku. Z návěsové cisterny kamionu unikala kyselina chlorovodíková, která je životu nebezpečná. Je těkavá a při vdechnutí leptá sliznici, ale i pokožku a způsobuje slzení očí.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Nasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva. V poškozené cisterně bylo dle průzkumu více než 20 tun kyseliny. Prasklinu zasahující hasiči v protichemických oděvech utěsnili a pravidelně prováděli kontrolu těsnosti popřípadě uchycení ucpávky upravili."

Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali kyselost vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který do toku sypali.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Zahájili jsme společně s hasiči neutralizaci chemikálie a naředili vodu v toku vodou z cisteren. Došlo k úhynu jednotek kusů menších ryb do velikosti 5 cm. V současné době jsou už v toku vidět živé ryby a raci. Místo bude i nadále sledováno."

V okruhu asi sto metrů byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace více než tří desítky osob. Většina z nich našla útočiště u příbuzných a známých. Po deváté hodině večer byla kyselina přečerpána do jiné cisterny a byla provedena očista celého úsek. Kolem půlnoci zásah skončil.

Řidiči zpacifikovali na benzince v Ostravě zlodějeMohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry