F-M chystá stacionární radary, přispějí k bezpečnosti
Frýdek-Místek uvažuje o pořízení nových stacionárních radarů na měření rychlosti. Mají být na vytipovaných rizikových místech, kde řidiči nedodržují rychlost. Měřících míst bude více než radarů. Ty se budou v jednotlivých lokalitách střídat. Cílem je zvýšení bezpečnosti na silnicích a ochrana chodců.
Ve Frýdku-Místku postupně hledají různá řešení, která mají za cíl přispět k vyšší bezpečnosti hlavně chodců na přechodech. Strážníci na některých místech měří rychlost a nově se chystají další opatření.
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ve Frýdku-Místku je několik nebezpečných míst, kde řidiči automobilů nedodržují rychlost a ohrožují tím chodce. Proto pro zvýšení bezpečností přijímáme komplexní opatření. Zavedli jsme tzv. červenou vlnu, kdy v noci svítí všechny semafory červeně. A pokud řidič jede předepsanou rychlostí, přepnou se na zelenou. V opačném případě řidiči svítí červená. K dalším opatřením patří zřízení dalších semaforů, v plánu jsou také přechody pro chodce, ostrůvky a podobně."
Město si nechalo odborníky situaci v dopravě vyhodnotit a výsledkem je dokument, který předkládá několik rizikových a nebezpečných míst. Město na ně proto příští rok umístí stacionární radary k měření rychlosti. Při jejich zřízení bude také spolupracovat s okolními obcemi.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nám se spojily ty dva podněty, kdy bychom rádi vyšli vstříc okolním obcím, pro které musíme nějakým způsobem tu službu zajistit, aby mohli pořídit radar na svém území. A zároveň jsme se rozhodli, že na území města, v těch nejkritičtějších místech, které jsou u škol, kde se pohybuje hodně dětí a tak dále, bychom umístili radary. Takovým způsobem, že například na deseti místech se bude měřit rychlost, ale řidiči nikdy nebudou vědět, který z těch radarů je aktivní."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Smyslem není vybírat pokuty za rychlou jízdu, ale přimět řidiče, aby dodržovali dopravní značení a nejezdili v těchto místech rychle. A tím neohrožovali chodce."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Veškeré prostředky, které bychom potom získali z toho měření bychom dávali zpět do bezpečnosti silničního provozu. Do opravy komunikací a do vzniku nových parkovacích míst. A myslím si, že pokud se spojí tyhle dvě věci, bude to přínosné jak pro občany, a hlavně pro děti, kteří jsou chodci a budou se cítit bezpečněji, tak i pro řidiče. Kteří budou vědět, že jsou místa, kde mají opravdu dát pozor, kde mají dát nohu z plynu."
Podobný systém měření funguje i v jiných městech v kraji i napříč celou republikou.
---
Slezskoostravští hasiči zhodnotili uplynulý rok
První Sbory dobrovolných hasičů ze Slezské Ostravy zasedly k valným hromadám, kde požárníci hodnotili úspěchy i výzvy roku 2024. Před první adventní nedělí se sešli hasiči z Koblova a Muglinova a tématem jejich valných hromad byly taky zářijové povodně.
Hasičský sport, výchova mládeže nebo organizace různých komunitních akcí jsou důležitou úlohou Sborů dobrovolných hasičů. Mezi jejich činnost ale samozřejmě patří taky méně příjemné povinnosti, jako je kácení stromů nebo samotné hašení požárů. V letošním roce pak museli dobrovolní hasiči projít těžkou zkouškou v podobě živelných pohrom.
Ivo Adámek, velitel jednotky SDH Muglinov: „Letošní rok byl výjimečný a ty největší živelné katastrofy si asi pamatuje každý obyvatel Ostravy. Byly to povodně a byly to větrné smrště, které přišly v červnu ve dvou vlnách. Během těch dvou velkých živelných katastrof jsme zasahovali v sedmdesáti pěti případech z celkových sto osmnácti mimořádných událostí, u kterých jsme zatím letos zasahovali. Ty povodně byly samozřejmě nejnáročnější. Jednotka byla prakticky nonstop nasazená po dobu dvou týdnů, takže opravdu veliké fyzické, ale i psychické vypětí všech členů jednotek.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zejména povodně umožnily dobrovolným hasičům prokázat, že jsou nejenom důležitou součástí Integrovaného záchranného systému, ale zároveň taky společnosti jako celku. Já mám opravdu pozitivní ohlasy na to, jak se hasiči během povodní i celého roku zapojovali do pomoci občanům Slezské Ostravy, ale i okolních obcí. Za to jim určitě patří velké poděkování a těm koblovským bude možná takovým symbolickým dárkem i nová cisternová automobilová stříkačka, kterou by měli v příštím roce obdržet.“
Koblovští dobrovolní hasiči vyjížděli v letošním roce k rekordním padesáti dvěma událostem a zářijové povodně nejvíce zasáhly právě území Koblova.
Pavel Kopiš, velitel jednotky SDH Koblov: „K činnostem zasahující jednotky patřila plošná evakuace, záchrana osob včetně zvířat, stavění hráze v oblastní Žabníku za asistence mnoha dobrovolníků z Koblova, čištění odtokových pustí do přečerpávací stanice Žabník, zajištění nouzového čerpání vody z přečerpávací stanice Štěrkovna a v neposlední řadě rozsáhlé čerpání vody ze sklepů a zahrad a likvidování následků povodní.“
V rámci valných hromad ale hasiči probrali i veselejší události, jako povedené akce nebo úspěchy v požárním sportu.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: „Na konci roku po valné hromadě míváme ještě dvě akce. Jednou je rozsvěcení stromku, který ale vzhledem k tomu, že se tu dneska všichni sešli, budeme rozsvěcovat dneska, ať se nemusíme zítra scházet znovu. Věříme totiž, že po dnešní valné hromadě by někteří členové nedošli, a spojili jsme proto jedno s druhým. Poslední akci máme za týden, kdy pořádáme Mikulášskou stezku.“
Sbor dobrovolných hasičů z Koblova pak svůj vánoční strom rozsvítí poslední pátek před Štědrým dnem.
---
Karvinští strážníci řešili o svátcích hlavně výtržnosti
Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku měli městští strážníci napilno. Alkohol byl hlavním viníkem mnoha problémů, od rvaček a výtržnictví až po škody na majetku, jako jsou rozbitá okna či dveře.
Závěr roku byl očima strážníků městské policie víceméně průměrný, celkem řešili 286 zákroků. 187 z nich bylo řešeno na základě oznámení občanů.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Kdybych měl z toho velkého množství zákroků vybrat ty podstatné, tak musím začít ulicí Polskou, kde ještě před Vánoci se muž dostal do alkoholového delíria, zastavoval auta, bil do nich pěstí u restaurace Ovečka. Skákal po novém bílém Hyundai, proti tomu jsme museli zakročit a použít donucovací prostředky. Zajímavé bylo, že když jsme ukončili ten zákrok, tak z blízkého okolí přiběhl muž, který byl velmi pohoršen tím, že tam ten pachatel vykřikoval, nedal si říct a bohužel skončil také v poutech, ten byl oznámen za přestupek - neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Potom byl poměrně vážný zákrok u kina Centrum, kde se mladí muži po vánoční veselici porvali. Výsledek byl, že tam jeden zůstal ležet v bezvědomí. Tam hlídky policie i strážníků byly okamžitě, na místo byla zavolána záchranka a věc si převzala policie. Pak byly přestupky, já bych je nazval agresivita vůči majetku, vybitá skla, výlohy, vyjeli jsme například na radnici, kde se ozval signál PCO, kde muž jen tak rozbil pěstí okno. Taktéž jsme zakročili na ulici Okružní, kde muž vybil vstupní dveře, pak byla situace na ulici Divišova, kde muž nejen pod vlivem alkoholu, ale i drog ukopl zrcátko, ke všemu se přiznal, přiznal. Zaznamenali jsme přes svátky 2 požáry, to je samozřejmě věc hasičů a policie, nicméně nám chodí výstrahy, kdy se na místo zajedeme podívat, poptáme se, zda hasiči něco nepotřebují a jedeme po svém."
I na Silvestra řešili strážníci dvě hromadné rvačky, tentokrát na ulici Prameny a Fučíkova. Tam situaci strážníci uklidnili bez toho, aby došlo k ublížení na zdraví.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Pak jsme měli takovou třešničku na dortu, hlídka zjistila řidiče, který jel bez světel, když ho zastavili, doznal se, že pil alkohol a nafoukal 1,41 promile. Takže na místo opět přivolána policie."
Počet oznámení od občanů ukazuje, že vůči výtržnostem a vandalismu nejsou lhostejní.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Statisticky máme navýšení počtu oznámení od občanů, vnímám to jako důvěru občanů, bez nich by ta bezpečnost nebyla taková, jaká je. My o svátcích se zaměřujeme právě na veřejný pořádek a jsme vděčni za to, že nám to občané oznamují. Chtěl bych poděkovat strážníkům za takové nasazení, těch zákroků bylo hodně a přistupovali ve všem velmi profesionálně.”
---
Dobrovolní hasiči z Janovic mají novou cisternu
Dobrovolní hasiči z Janovic mají novou automobilovou cisternu. Obec ji za necelý milion korun odkoupila od Třineckých železáren.
Svatopluk Běrský (STAN), starosta Janovic: “Zhruba tři roky v obci Janovice uvažujeme o inovaci hasičské techniky, protože stále používáme techniku z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Zvažovali jsme nákup nového auta, nicméně v současné době stavíme kanalizaci, takže nemáme dostatek volných finančních prostředků. Přemýšleli jsme i o přesunu techniky z vyššího útvaru, ale to se nám nepodařilo. Nakonec se nám naskytla příležitost koupit zánovní cisternu Mercedes Atego, kterou jsme okamžitě využili. Vozidlo jsme financovali z vlastních zdrojů, což znamená, že není vázáno na žádnou dotaci. Nyní je to obecní auto a nejsme vázání žádnou dotací.”
Petr Holub, SDH Janovice: “Na dosluhující cisternu se už těžce sháněly náhradní díly. Ve spolupráci s obcí byla tedy pořízena tato nová technika – Mercedes Atego. Počet zásahů naší jednotky roste, v loňském roce jsme vyjížděli k celkem 46 událostem, z čehož 33 bylo technických zásahů. Nejčastěji šlo o pomoc při povodních. Naše jednotka zasahovala nejen v Janovicích, ale také v okolních obcích, jako je Krásná, Frýdlant nad Ostravicí, Pržno nebo Baška. Kromě toho jsme se podíleli na velkokapacitním čerpání vody po zářijových povodních v Ostravě."
Petr Holub, SDH Janovice: “Tento vůz je univerzálně vybaven pro různé typy zásahů, s výjimkou vyprošťovacího zařízení pro dopravní nehody, protože nejsme předurčeni k tomuto typu zásahů. Jinak je vybavený pro hašení požárů, čerpání vody při povodních nebo obecně pro práci s vodou. Díky vlastní elektrocentrále jsme energeticky nezávislí. Cisterna se používá i k hašení požárů komínových těles a k dalším zásahům. Jedním z posledních zásahů loňského roku byl požár rodinného domu zde v Janovicích. Zasahovali jsme spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Bašky a Frýdlantu nad Ostravicí a s profesionální jednotkou z Frýdku-Místku."
Petr Holub, SDH Janovice: “Chtěl bych vyzvat všechny občany, kteří mají zájem pomáhat nejen našim obyvatelům, ale také lidem z okolních obcí, aby se přihlásili a stali se dobrovolnými hasiči v naší obci."
---