Magazín 112

  • Záchranná služba znovu rozjíždí službu first responderů
  • Policisté dopadli 15letého lupiče
  • Provozovatelé sdílených kol v Ostravě bojují se zloději
  • Hasiči bojovali 3 dny s požárem seníku ve Lhotce

Policisté dopadli 15letého lupiče

Pouhé tři měsíce vydržel mladík z Ostravy sekat dobrotu poté, co dosáhl trestní odpovědnosti, tedy patnácti let. V minulém týdnu během asi 3 hodin přepadl a brutálně zmlátil dva lidi. Kriminalisté ho naštěstí rychle dopadli a nyní už se z vězení hned tak nedostane. V minulosti už jako mladistvý spáchal několik loupeží, ale vždy byl pouze vrácen do výchovného ústavu.

Petra Ščuku z Ostravy jsme vám představili už ve 13letech, kdy oloupil v Ostravě školáka, pak ještě strhl ženě náušnice a za pár týdnů pobodal a oloupil další ženu. Vždy na útěky z výchovného ústavu. Pak byl ale umístěn do ústavu v Polance, kde už není tak snadné utéct a byl chvíli klid. Jenže na začátku prázdnin utekl z vycházky a několik týdnů se skrýval. Vědět dal o sobě 24. srpna, kdy během chvíle oloupil dva lidi.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V úterý 24. srpna 2021 jsme přijali hned tři trestní oznámení, které spojoval, jak se později ukázalo jeden pachatel. Dvě oznámení spočívaly v loupežném přepadení v Ostravě – Mariánských Horách a v centru Ostravy a třetí pak byl pokus vloupání do pokladny charitativní sbírky. V obou případech si měl pachatel vybrat snadné cíle."

První oloupený byl roznašeč reklamních letáků, kterému vzal 2 tisíce korun. Pak šel do nákupního centra Karolina, kde se snažil marně vykrást charitativní kasičku. Pak se vrhl na invalidního muže, shodil ho na zem a několikrát mu dupnul na hlavu. Na záběrech vidíte jak ho pronásleduje těsně před napadením.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté z 1. oddělení obecné kriminality vytěžili kamerový systém, podle kterého následně poznali možného pachatele. Okamžitá spolupráce s kriminalisty z Mariánských Hor je dovedla k přesvědčení, že i brzkou ranní loupež v Mariánských Horách má mít na svědomí právě ztotožněný mladík."

Ještě tentýž den ho policisté dopadli. Ukázalo se že už má 3 měsíce 15 let a tak zažádali soud o vazbu. Ten vyhověl.

Dalibor Zecha, soudce Okresního soudu v Ostravě: "Soud mladistvého podezřelého vzal do vazby poté, co u něj shledal všechny tři vazební důvody, tedy že by se mohl skrývat před trestním řízením, ovlivňovat svědky, případně by mohl opakovat protiprávní činnost."

Trestní rejstřík 15letého Petra Ščuky je neuvěřitelný. Už v 10 letech propíchal gumy 25 vozidlům, kradl a od 13 už také loupil. Nejčastější provinění je maření úředního rozhodnutí, kdy v několika desítkách případů utekl z výchovného ústavu. Nyní mu hrozí 5 let vězení.

Provozovatelé sdílených kol v Ostravě bojují se zloději

Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě svádí marný boj se zloději. V některých částech města se v jednom dni ztratilo i více než 10 kol a když pak byly některé nalezeny, měly vylomené zámky. Ostrava je na tom nejhůře nejen z České republiky, ale ze všech měst Evropy, kde Nextbike kola provozuje.

V neděli 5. září zadržela hlídka Městské policie Ostrava kousek od centra Vítkovic chlapce, který se násilím snažil odblokovat sdílené jízdní kolo. Všimli si ho strážníci u monitorů kamerového systému.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Byl zadržen mladistvý, který jel na poškozeném sdíleném jízdním kole. Toto jednání bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu a rovněž na orgán sociálně právní ochrany dětí."

Toto byl případ, jakých se v Ostravě staly v létě desítky a provozovatel sdílených jízdních kol jen bezradně opravuje a hledá kradená kola. Tady můžete vidět některá z nich ve skladu, kde čekají na opravu.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "V současné době je mimo asi 250 kol. Úspěšně se nám daří ta kola dávat zpátky do provozu díky tomu, že jsme na tomto místě a jsme schopni z těch součástek, které nám zbyly, dávat ty zámky zpátky."

Zloděj vylomí zámek a zajede si kam potřebuje. Na zpáteční cestu si pak buď kolo vezme znovu a nebo, když už ho někdo odvezl, ukradne jiné. Nextbike kola třeba po týdnu někde najde zničená. Často ve vyloučených lokalitách.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Od začátku července jsme přijali 74 oznámení od poškozené společnosti. Jedná se o 3 trestné činy a ve zbytku se jedná o přestupková jednání."

Problémem je, že škoda za vylomený zámek je 2 a půl tisíce, takže se jedná o přestupek, který řeší úřady. Těm se pak prý už nedaří pachatele předvolat.

Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Z těch zkušeností víme, že to převážně dělají lidé, kteří ještě nejsou ani zletilí, takže o to je ten problém větší."

Policisté a strážníci se v posledních dnech na sdílená kola zaměřují a pokles krádeží je už prý patrný. Může to ale také být chladným počasím.

Hasiči bojovali 3 dny s požárem seníku ve Lhotce

Hasiči už třetí den bojují s požárem seníku ve Lhotce na Frýdeckomístecku. Doutnající seno musí být z objektu vyvezeno, rozhrabáno a důkladně skropeno vodou. Veškeré zásoby krmení na zimu jsou ale zničené.

V sobotu 28. srpna vyrazili k ohlášenému požáru seníku ve Lhotce první jednotky hasičů z Frýdku - Místku. Bylo šest hodin odpoledne a postupně byly povolávány další a další jednotky především dobrovolných hasičů. Bylo jasné, že likvidace požáru potrvá dlouho a bude potřeba zajistit mnoho vody.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Už po příjezdu prvních jednotek na místo události byl seník o půdorysu přibližně 20 x 60 metrů požárem zcela zasažen, uvnitř bylo uskladněno téměř 1500 balíků sena určených pro krmení. Hasiči v první fázi zásahu chránili vodními proudy vedle stojící budovu, postupně k hašení seníku nasadili osm vodních proudů."

Na nedalekém rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště se třemi čerpadly. Odtud jednotky dopravovaly kyvadlově vodu na požářiště cisternami. Seno bylo nakladačem majitele postupně vyváženo na sousední louku, kde jej hasiči rozhrabávali a dohašovali. To ale v neděli zakázal statik.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Statik v průběhu odpoledne zakázal vstup do objektu civilním osobám, velitel zásahu si proto na místo povolal pásové rypadlo se lžící od kolegů ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Díky němu mohou hasiči seno vyvážet, aniž bychom vstupovali pod poškozenou konstrukci."

Práce na likvidaci požáru pokračovaly i v pondělí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun. Zemědělci přišli o veškeré krmivo na zimu. Příčina požáru je v šetření, vyšetřovatelé ještě v pondělí nemohli dovnitř.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry