Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje
  • V Kunčičkách usmrtilo auto ženu na přechodu
  • Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem
  • Skútrista se v Ostravě pustil do honičky s policisty
  • Mobilní očkovací tým vyrazil do Vítkova

Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje

Asi není třeba znovu popisovat, následky řádění tornáda na jižní Moravě. Na pomoc lidem vyjeli také hasiči z našeho kraje. Nejprve to byl speciální tým USAR, který se specializuje na záchranu osob ze sutin a po něm i dobrovolné jednotky, které pracovaly na odstraňování dalších následků řádění živlů.

24. června večer prošlo přes několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Následky byly katastrofální a tak hned v noci vyrazila pomoc i z MS kraje, který disponuje USAR týmem pro záchranu osob ze sutin. Nikdo netušil, kolik leží pod troskami domů lidí. 

Jiří Němčík, velitel týmu USAR MS kraje: “My jsme jeli hned za svítání do těch nejvíce zasažených obcí, což byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Tam jsme vyhodnotili stav, který tam byl a rozhodli jsme se o nasazení v Moravské Nové Vsi. Takže jsme dělali novou prohlídku a stanovování stavu těch budov."

Specialisty z USAR týmu pak nahradily sbory dobrovolných hasičů z celé země. 28. června přijelo 7 jednotek z našeho kraje do Hodonína. Mezi nimi i hasiči z Radvanic. 

Richard Dudek, SDH Radvanice: “Naše činnost spočívala zejména v zajišťování utržených střešních konstrukcí, zakrývání plachtami, řezali jsme vyvrácené stromy, odklízeli jsme suť, stržené střechy. Jsem už na ledacos zvyklý, nicméně bylo to opravdu jiné. Ten dojem byl takový zvláštní, protože ty škody, nebo ty následky opravdu byly značné."

Jednotky se střídaly po dvou dnech, nasazení bylo opravdu enormní a vyčerpávající a to nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Hasiči se střídali vždy po dvou dnech, tedy 48 hodinách. Management zastřešoval náš kraj a vlastní počet se rekrutoval z JSDH, přednostně z těch, které byly vybavovány ze strany MS kraje. Odvedli nesmírný kus práce a patří jim za to velké poděkování."

Na jižní Moravě pomáhalo v průběhu 4 týdnů 4 tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů z celé země. Všichni si zaslouží velké poděkování. 

---

V Kunčičkách usmrtilo auto ženu na přechodu

V Ostravě - Kunčičkách se v úterý ráno stala tragická nehoda, při které zahynula chodkyně. Osudná se jí stala situace, která se děje na čtyřproudých silnicích poměrně často. Zatímco auto v pravém jízdním pruhu jí dalo přednost, přiřítilo se druhé v levém a smetlo ji.

Nehoda se stala v Ostravě - Kunčičkách hned ráno před sedmou hodinou. 46letá žena chtěla po přechodu pro chodce přejít Frýdeckou ulici. Ta má čtyři pruhy a uprostřed, kvůli bezpečnosti chodců, ostrůvek. Řidič auta, které přijíždělo v pravém pruhu, ji už zdálky viděl a začal zpomalovat, aby mohla přejít. Bohužel ale v levém pruhu přijíždělo další vozidlo a řidič bohužel chodkyni vůbec neviděl.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Druhé vozidlo v levém jízdním pruhu v jízdě pokračovalo, řidič zřejmě ženu přehlédl a následně došlo ke kolizi se ženou a vozidlem. I přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci, žena svému zranění na místě podlehla."

Svědci srážky se snažili ženě pomoci, ale marně. Nepomohla ani zdravotnická záchranná služba a chodkyně svým zraněním na místě podlehla. O tom, že řidič ženu vůbec neviděl svědčí i brzdná stopa, která začíná až v polovině přechodu. Policisté celou pravou část Frýdecké ulice uzavřeli a další vozidla musela po objízdných trasách. Dopravní policie musela vše podrobně zadokumentovat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vyšetřováním nehodového děje, příčin a okolnostmi dopravní nehody se nyní policisté zabývají."

Pavel Blahut, koordinátor BESIP MS kraj: "Pokud vozidlo v pravém jízdním pruhu zastaví před přechodem pro chodce, je povinností řidiče v dalším jízdním pruhu udělat to samé a zastavit. Na druhou stranu je ale i ten chodec povinen se přesvědčit, že může bezpečně vstoupit do toho přechodu pro chodce."

Vše nasvědčuje tomu, že odpovědnost za nehodu nese hlavně řidič vozu, které ženu srazilo. Za neúmyslné usmrcení z nedbalosti mu v takovém případě hrozí 6 let vězení. 

---

Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem

Policisté z našeho kraje se zaměřují i na odhalování případů nelegální migrace. V těchto dnech si posvítili na bývalé hraniční přechody se Slovenskem. Kontrolují kamiony a náklaďáky, kde se cizinci nejčastěji schovávají například v nákladovém prostoru.

V našem zpravodajství jsme vás v letošním roce informovali už o několika záchytech migrantů v MS kraji. Například v květnu znenadání vystoupilo z kamionu z Rumunska na čerpací stanici na dálnici u Bohumína sedm Afgánců. Policisté z našeho regionu proto provádějí kontrolní akce přímo na hraničních přechodech. Aktuálně jsou v Mostech u Jablunkova a na Bumbálce.

Libor Mokroš, odbor cizinecké policie PČR MS kraje:  "Policisté se zaměřují na bývalých hraničních přechodech se Slovenskou republikou právě na kontrolu zahraničních kamionů, dodávek a obdobných typů vozidel. Kromě odhalování nelegální migrace cizích státních příslušníků policisté rovněž pátrají po osobách a věcech a kontrolují doklady. Jejich pozornosti samozřejmě neuniká ani dodržování pravidel silničního provozu a aktuálně platných ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví souvisejících s onemocněním Covid 19."

Policisté při kontrolách využívají i speciální techniku. Například Schengenbus, kde je jakási laboratoř pro odhalování padělaných dokladů  nebo také termokamera pro kontrolu vnitřku kamionu. K dispozici mají i detektor, který odhalí všechno živé ve vozidle.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté používají například vozidlo Schengenbus či detektor „Heartbeat“, který je určený na snímání srdečního tepu na základě tlukotu srdce. Na kontrolované auto připojí diody napojené na počítač. Na monitoru pak vidí, zda se v návěsu nenacházejí ukryté osoby. Policisté zkontrolují denně až desítky vozidel mezinárodní dopravy."

Nelegální migranti pak většinou končí v zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách nebo také Bělé Jezové. Tam jsou dokud neproběhne řízení o jejich vyhoštění nebo vrácení do země, kde už o azyl žádali. Tyto kontroly budou budou i nadále pokračovat.

---

Skútrista se v Ostravě pustil do honičky s policisty

Ujíždět policistům se rozhodně nevyplácí. Přesvědčil se o tom recidivista z Ostravy, který se na skútru rozhodl pustit do honičky s policejní hlídkou. Tím vše ještě zhoršil a tak nakonec skončil rovnou ve vazbě.

Policisty v Ostravě zaujal v rámci noční služby jezdec na skútru, který si to po silnici doslova šněroval. Na Opavské ulici v Třebovicích se proto rozhodli, že jej zastaví a zkontrolují, zda není opilý nebo pod vlivem nějakých drog. Ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Skútrista přidal plyn a chtěl ujet.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muži zákona se tedy rozhodli muže pronásledovat. Do akce se také zapojily okolní hlídky, které chtěly ujíždění zabránit. Motorkář se svou zběsilou jízdou vydal po chodníku, louce, ale také cyklostezce. Muži zákona řidiči chtěli policejním zátarasem zabránit v další jízdě, ale ani to nepomohlo."

Policisté vytvořili zátaras, pomocí kterého mu chtěli v další jízdě zabránit. Jezdec ale projel a dokonce na policisty i najížděl. Ti naštěstí stačili uskočit. Poblíž křižovatky u vodárny se vydal k rybníkům ale v lesíku spadl. Nic se mu nestalo a tak dále utíkal po svých a chtěl zmizet v lese. To mu ale nevyšlo.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Schoval se do lesnatého porostu, který se v blízkosti nehody nacházel. Během krátké chvilky už měl podezřelý muž ruce v poutech a byl převezen na oddělení k dalším procesním úkonům. Jak se později ukázalo, řidič měl být pod vlivem jiných návykových látkách."

Ukázalo se že jde o 11 krát trestaného recidivistu, který má uložen zákaz řízení motorových vozidel. Komisař ho obvinil ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání . Hrozí mu až 6 let vězení.

---

Mobilní očkovací tým vyrazil do Vítkova

Mobilní očkovací týmy začali objíždět odlehlejší místa našeho regionu. Což se ukazuje jako dobrá cesta k naočkování co největšího počtu lidí. Po Osoblaze a Jablunkovu vyrazili zdravotníci také do Vítkova. Zájem o vakcíny byl velký, už od rána stála před kulturním domem dlouhá fronta.

Mezi prvními naočkovanými lidmi ve Vítkově byl i 65letý Josef Žáček z obce Staré Těchanovice, které mají pouhých 142 obyvatel. Důchodce nemá chytrý telefon ani internet a tak ani pořádně nevěděl, jak se nechat naočkovat. Proto příjezd mobilního týmu do nedalekého Vítkova uvítal.

Josef Žáček, naočkovaný senior: "Určitě je to lepší, když přijedou sem. Pro nás, pro starší lidi je to těžké, protože nemáme ani chytré telefony, ani počítač. někde se registrovat je strašný problém."

Systém, kdy se očkování co nejvíce přibližuje lidem se pilotně testuje právě v našem kraji a ukazuje se, že je to dobrá volba.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "MS kraj je lídr v těch projektech. jako první realizoval očkovací místa u firem a i toto je skvělá iniciativa." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My jsme s mobilními týmy začali hned na začátku, kdy jsme objížděli zařízení sociální péče a v tomto dále pokračujme. Prováděli jsme očkování v podnicích a teď očkujeme v odlehlých lokalitách." 

Mobilní očkovací týmy už byly v příhraničních obcích Osoblaze a Jablunkovu. V těchto dnech kraj připravuje rozvrh, do kterých dalších míst vyrazí. V plánu je také očkování neregistrovaných v místech, kde se shromažďuje hodně lidí, například v obchodech jako je Kaufland nebo Lidl.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
12. srpna 2021, 17:45

Na Jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z našeho kraje

Asi není třeba znovu popisovat, následky řádění tornáda na jižní Moravě. Na pomoc lidem vyjeli také hasiči z našeho kraje. Nejprve to byl speciální tým USAR, který se specializuje na záchranu osob ze sutin a po něm i dobrovolné jednotky, které pracovaly na odstraňování dalších následků řádění živlů.

24. června večer prošlo přes několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Následky byly katastrofální a tak hned v noci vyrazila pomoc i z MS kraje, který disponuje USAR týmem pro záchranu osob ze sutin. Nikdo netušil, kolik leží pod troskami domů lidí. 

Jiří Němčík, velitel týmu USAR MS kraje: “My jsme jeli hned za svítání do těch nejvíce zasažených obcí, což byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Tam jsme vyhodnotili stav, který tam byl a rozhodli jsme se o nasazení v Moravské Nové Vsi. Takže jsme dělali novou prohlídku a stanovování stavu těch budov."

Specialisty z USAR týmu pak nahradily sbory dobrovolných hasičů z celé země. 28. června přijelo 7 jednotek z našeho kraje do Hodonína. Mezi nimi i hasiči z Radvanic. 

Richard Dudek, SDH Radvanice: “Naše činnost spočívala zejména v zajišťování utržených střešních konstrukcí, zakrývání plachtami, řezali jsme vyvrácené stromy, odklízeli jsme suť, stržené střechy. Jsem už na ledacos zvyklý, nicméně bylo to opravdu jiné. Ten dojem byl takový zvláštní, protože ty škody, nebo ty následky opravdu byly značné."

Jednotky se střídaly po dvou dnech, nasazení bylo opravdu enormní a vyčerpávající a to nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Hasiči se střídali vždy po dvou dnech, tedy 48 hodinách. Management zastřešoval náš kraj a vlastní počet se rekrutoval z JSDH, přednostně z těch, které byly vybavovány ze strany MS kraje. Odvedli nesmírný kus práce a patří jim za to velké poděkování."

Na jižní Moravě pomáhalo v průběhu 4 týdnů 4 tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů z celé země. Všichni si zaslouží velké poděkování. 

---

V Kunčičkách usmrtilo auto ženu na přechodu

V Ostravě - Kunčičkách se v úterý ráno stala tragická nehoda, při které zahynula chodkyně. Osudná se jí stala situace, která se děje na čtyřproudých silnicích poměrně často. Zatímco auto v pravém jízdním pruhu jí dalo přednost, přiřítilo se druhé v levém a smetlo ji.

Nehoda se stala v Ostravě - Kunčičkách hned ráno před sedmou hodinou. 46letá žena chtěla po přechodu pro chodce přejít Frýdeckou ulici. Ta má čtyři pruhy a uprostřed, kvůli bezpečnosti chodců, ostrůvek. Řidič auta, které přijíždělo v pravém pruhu, ji už zdálky viděl a začal zpomalovat, aby mohla přejít. Bohužel ale v levém pruhu přijíždělo další vozidlo a řidič bohužel chodkyni vůbec neviděl.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Druhé vozidlo v levém jízdním pruhu v jízdě pokračovalo, řidič zřejmě ženu přehlédl a následně došlo ke kolizi se ženou a vozidlem. I přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci, žena svému zranění na místě podlehla."

Svědci srážky se snažili ženě pomoci, ale marně. Nepomohla ani zdravotnická záchranná služba a chodkyně svým zraněním na místě podlehla. O tom, že řidič ženu vůbec neviděl svědčí i brzdná stopa, která začíná až v polovině přechodu. Policisté celou pravou část Frýdecké ulice uzavřeli a další vozidla musela po objízdných trasách. Dopravní policie musela vše podrobně zadokumentovat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vyšetřováním nehodového děje, příčin a okolnostmi dopravní nehody se nyní policisté zabývají."

Pavel Blahut, koordinátor BESIP MS kraj: "Pokud vozidlo v pravém jízdním pruhu zastaví před přechodem pro chodce, je povinností řidiče v dalším jízdním pruhu udělat to samé a zastavit. Na druhou stranu je ale i ten chodec povinen se přesvědčit, že může bezpečně vstoupit do toho přechodu pro chodce."

Vše nasvědčuje tomu, že odpovědnost za nehodu nese hlavně řidič vozu, které ženu srazilo. Za neúmyslné usmrcení z nedbalosti mu v takovém případě hrozí 6 let vězení. 

---

Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem

Policisté z našeho kraje se zaměřují i na odhalování případů nelegální migrace. V těchto dnech si posvítili na bývalé hraniční přechody se Slovenskem. Kontrolují kamiony a náklaďáky, kde se cizinci nejčastěji schovávají například v nákladovém prostoru.

V našem zpravodajství jsme vás v letošním roce informovali už o několika záchytech migrantů v MS kraji. Například v květnu znenadání vystoupilo z kamionu z Rumunska na čerpací stanici na dálnici u Bohumína sedm Afgánců. Policisté z našeho regionu proto provádějí kontrolní akce přímo na hraničních přechodech. Aktuálně jsou v Mostech u Jablunkova a na Bumbálce.

Libor Mokroš, odbor cizinecké policie PČR MS kraje:  "Policisté se zaměřují na bývalých hraničních přechodech se Slovenskou republikou právě na kontrolu zahraničních kamionů, dodávek a obdobných typů vozidel. Kromě odhalování nelegální migrace cizích státních příslušníků policisté rovněž pátrají po osobách a věcech a kontrolují doklady. Jejich pozornosti samozřejmě neuniká ani dodržování pravidel silničního provozu a aktuálně platných ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví souvisejících s onemocněním Covid 19."

Policisté při kontrolách využívají i speciální techniku. Například Schengenbus, kde je jakási laboratoř pro odhalování padělaných dokladů  nebo také termokamera pro kontrolu vnitřku kamionu. K dispozici mají i detektor, který odhalí všechno živé ve vozidle.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté používají například vozidlo Schengenbus či detektor „Heartbeat“, který je určený na snímání srdečního tepu na základě tlukotu srdce. Na kontrolované auto připojí diody napojené na počítač. Na monitoru pak vidí, zda se v návěsu nenacházejí ukryté osoby. Policisté zkontrolují denně až desítky vozidel mezinárodní dopravy."

Nelegální migranti pak většinou končí v zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách nebo také Bělé Jezové. Tam jsou dokud neproběhne řízení o jejich vyhoštění nebo vrácení do země, kde už o azyl žádali. Tyto kontroly budou budou i nadále pokračovat.

---

Skútrista se v Ostravě pustil do honičky s policisty

Ujíždět policistům se rozhodně nevyplácí. Přesvědčil se o tom recidivista z Ostravy, který se na skútru rozhodl pustit do honičky s policejní hlídkou. Tím vše ještě zhoršil a tak nakonec skončil rovnou ve vazbě.

Policisty v Ostravě zaujal v rámci noční služby jezdec na skútru, který si to po silnici doslova šněroval. Na Opavské ulici v Třebovicích se proto rozhodli, že jej zastaví a zkontrolují, zda není opilý nebo pod vlivem nějakých drog. Ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Skútrista přidal plyn a chtěl ujet.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muži zákona se tedy rozhodli muže pronásledovat. Do akce se také zapojily okolní hlídky, které chtěly ujíždění zabránit. Motorkář se svou zběsilou jízdou vydal po chodníku, louce, ale také cyklostezce. Muži zákona řidiči chtěli policejním zátarasem zabránit v další jízdě, ale ani to nepomohlo."

Policisté vytvořili zátaras, pomocí kterého mu chtěli v další jízdě zabránit. Jezdec ale projel a dokonce na policisty i najížděl. Ti naštěstí stačili uskočit. Poblíž křižovatky u vodárny se vydal k rybníkům ale v lesíku spadl. Nic se mu nestalo a tak dále utíkal po svých a chtěl zmizet v lese. To mu ale nevyšlo.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Schoval se do lesnatého porostu, který se v blízkosti nehody nacházel. Během krátké chvilky už měl podezřelý muž ruce v poutech a byl převezen na oddělení k dalším procesním úkonům. Jak se později ukázalo, řidič měl být pod vlivem jiných návykových látkách."

Ukázalo se že jde o 11 krát trestaného recidivistu, který má uložen zákaz řízení motorových vozidel. Komisař ho obvinil ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání . Hrozí mu až 6 let vězení.

---

Mobilní očkovací tým vyrazil do Vítkova

Mobilní očkovací týmy začali objíždět odlehlejší místa našeho regionu. Což se ukazuje jako dobrá cesta k naočkování co největšího počtu lidí. Po Osoblaze a Jablunkovu vyrazili zdravotníci také do Vítkova. Zájem o vakcíny byl velký, už od rána stála před kulturním domem dlouhá fronta.

Mezi prvními naočkovanými lidmi ve Vítkově byl i 65letý Josef Žáček z obce Staré Těchanovice, které mají pouhých 142 obyvatel. Důchodce nemá chytrý telefon ani internet a tak ani pořádně nevěděl, jak se nechat naočkovat. Proto příjezd mobilního týmu do nedalekého Vítkova uvítal.

Josef Žáček, naočkovaný senior: "Určitě je to lepší, když přijedou sem. Pro nás, pro starší lidi je to těžké, protože nemáme ani chytré telefony, ani počítač. někde se registrovat je strašný problém."

Systém, kdy se očkování co nejvíce přibližuje lidem se pilotně testuje právě v našem kraji a ukazuje se, že je to dobrá volba.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "MS kraj je lídr v těch projektech. jako první realizoval očkovací místa u firem a i toto je skvělá iniciativa." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My jsme s mobilními týmy začali hned na začátku, kdy jsme objížděli zařízení sociální péče a v tomto dále pokračujme. Prováděli jsme očkování v podnicích a teď očkujeme v odlehlých lokalitách." 

Mobilní očkovací týmy už byly v příhraničních obcích Osoblaze a Jablunkovu. V těchto dnech kraj připravuje rozvrh, do kterých dalších míst vyrazí. V plánu je také očkování neregistrovaných v místech, kde se shromažďuje hodně lidí, například v obchodech jako je Kaufland nebo Lidl.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-12-08-2021-17-45