Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici
  • Policisté oživili v Porubě muže po kolapsu

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná 112, bezpečnostní magazín Televize POLAR. Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže nejen studentům v přípravě, ale mohou se v ní zdokonalovat i lékaři a zdravotníci. Práci zdravotnických záchranářů je věnována podstatná část zařízení a v první pomoci se mohou v budoucnu zdokonalovat i ostatní složky integrovaného záchranného systému, tedy například hasiči či policisté.

Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici

Tomáš Kořistka, TV Polar: Studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nabízí zcela nové možnosti vzdělávání. Po dvanácti letech příprav a třech intenzivních letech výstavby, zařizování a vybavování bylo otevřeno simulační centrum, tedy jakási cvičná nemocnice, a to rozhodně není nadsázka.

Vlastimil Válek (TOP 09), ministr zdravotnictví: Já jsem prošel ty simulační centra, nejenom v ČR, ale i v zahraničí. Viděl jsem jich dvacet, možná třicet. Mohu říct, že toto patří mezi opravdu světová simulační centra. Perfektně vybavená, perfektně promyšlená. Ten plán, jak mi říkala paní proděkanka, je naprosto dobře srozumitelný a výuka počtu studentů tady opravdu bude probíhat výborně. Já jsem si jistý poté, co jsme se bavili s panem ředitelem a s panem děkanem, že i postgraduální výuka tady bude vypadat výborně. To je to, co potřebuje české zdravotnictví a koneckonců Moravskoslezský kraj také. Víte sami, že v některých profesích tady je blbá dostupnost. My jsme se s panem hejtmanem domlouvali na tom, že Moravskoslezský kraj bude ten pilotní, kde se pokusíme vymyslet, jak zlepšit dostupnost stomatologů, jak zlepšit dostupnost praktických lékařů a pediatrů, lékařů pro děti a dorost. Simulační centrum je také jeden kamínek v celé té skládačce, která postupně tu situaci může zlepšovat. Chci moc poděkovat jak tobě, tak vám.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Naši studenti a nepochybně časem i lékaři a jiní postgraduální, budou tady získávat určité manuální schopnosti. Budou si zkoušet své teoretické znalosti, konvertovat do těch praktických zručností. Budou tady nacvičovat i koordinaci procesů, která je strašně důležitá. Souhra, komunikace, to musí všechno běžet. Body od 1 do 10 musí běžet postupně, tam není čas v terénu na to, aby v akutních situacích zvažovali, jestli ten nebo ten, kam se má postavit a co má dělat. Je tady skutečně i byt, kde si mohou nasimulovat. Nejsme jenom v nemocnici, ale už jsme mimo nemocnici, kde záchranáři si můžou nacvičit, jak dostat pacienta z malé koupelny například. Takže myslel jsem tady na všechno možné, včetně slaňování. Já věřím, že to splní ta naše očekávání. Kdysi, když ten projekt začínal a celou dobu probíhal pod vedením paní děkanky Zavadské, bylo to něco, co bylo budoucnost. Bylo to i moderní. Chtěli jsme to mít, abychom skutečně se zařadili mezi ty nejlepší lékařské fakulty, které v tomto ohledu vychovávají studenty. Teď je to ale v podstatě už ani ne jako budoucnost, ale už je to taková běžná přítomnost. Najednou za těch pár let se stalo něco, co je dnes už poměrně, ne že běžné, ale co už dnes vnímáme, že je nezbytně nutné pro lékařské fakulty a v budoucnu to bude absolutní nezbytnost.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Součástí simulačního centra je například urgentní příjem, jednotka intenzivní péče, operační i porodní sál. Cvičná nemocnice je vybavena lůžky i přístroji. Pacienty nahrazují dokonalé simulátory.

Daniel Toman, odborný asistent pro výuku chirurgie: Mně se to líbí moc, protože momentů, když já jsem začínal chirurgií před deseti lety, my jsme tuhle možnost neměli. My jsme museli jít na nějaký kurz dvoudenní, třídenní, někde placený mimo domov. To jsme byli mladí a tím pádem tam jsme se to naučili, ale i tak, když jsme se vrátil, tak jsme neoperovali. Takhle v podstatě můžete operovat kdykoliv. I mladý chirurg může tedy přijít a může operovat celý víkend, zkoušet si laparoskopii, zkoušet si šít, zkoušet si tyhle věci, které začínající chirurg nedostane hned do ruky.

Student Lékařské fakulty OU: To je vlastně úžasné na to, vyzkoušet si to dopředu, jak se to všechno posouvá, že člověk si to může všechno natrénovat, zkusit, než vůbec půjde někam do toho terénu, potom dělat ty zákroky.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Část simulačního centra bude sloužit i budoucím zdravotnickým záchranářům, kteří v něm mají i vlastní operační středisko.

Student Lékařské fakulty OU: Pro mě dle mého názoru ta simulační medicína je nejdůležitější určitě pro ty záchranáře, kde se naučí s tím simulovaným pacientem pracovat v tom terénu i na tom urgentním příjmu, kde probíhala ukázka a člověk strhne oči strašně moc do praxe, protože ty modely v dnešní době jsou strašně vyvinuté a toho pacienta to dokáže simulovat mnohonásobně lépe, než kdy se v těch dobách, kdy toho figuranta dělal nějaký vyučující a neuměl nasimulovat všechny ty potíže toho pacienta.

Studentka Lékařské fakulty OU: Moc se nám to líbí a já si myslím, že je to příjemná a skvělá zkušenost k tomu nacvičit si reálné situace, které se dějí ve světě dnes a denně a my se díky tomu můžeme naučit a připravit se na to, co nás v budoucnu v práci čeká.

Studentka Lékařské fakulty OU: Určitě to není ani úplně blízko, ale ani úplně daleko, protože přece jenom ten pacient s námi nemluví nějak nebo nereaguje tak, jak bychom úplně potřebovali. Ale je to takový ten mezistupeň mezi teoretickou výukou a tou praxí v té nemocnici a hodně to dává tím, že si už můžeme osahat ty přístroje, jak fungují, co dělat, když se něco děje.

Učitel, Lékařská fakulta OU: Pacient pochopitelně nás překvapil a přestal dýchat, takže se nám to rozhodování značně zjednodušilo a kolegové ho můžou napojit na umělé dýchání.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já si myslím, že právě tento nástroj je strašně důležitý. Já použiju jeden citát Abrahama Lincolna: "Chcete-li předpovědět svou budoucnost, tak si ji musíte vytvořit". Já jsem ji trošku parafrázoval v době, kdy jsem právě připravoval to supr počítačové centrum, jsem říkal: "Chcete-li předpovídat svou budoucnost, tak si ji musíte nasimulovat". Já si myslím, že tímto způsobem máme možnost vytvořit pro naši budoucnost, lékaře, kteří budou připraveni, protože nikdy nemáte všechny možnosti k dispozici, když máte k dispozici takovýto simulační nástroj.

Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby MS kraje: Nás není třeba přesvědčovat, my to opravdu budeme velmi využívat, protože jsou věci, běžná výuka, taková ta frontální, ta může probíhat kdekoliv, ale pro práci v urgentní medicíně potřebujete práci pod tlakem a v týmu a tu týmovou spolupráci nenatrénujete na živých lidech, ale na co nejvěrnější simulaci. Právě to je obrovský význam, že tady jak student, tak samozřejmě, ale i v postgraduálu ten člen toho týmu dostane zadanou událost, přijde mu na vysílačku, operační centrum ji zpracuje, on bude plnit nějakou konkrétní misi, bude pracovat. Může si vyzkoušet vlastně práci na místě, v simulovaném bytě, kdekoli, pak bude pracovat v sanitním voze. To všechno samozřejmě bude kontrolováno. Pak dostane perfektní zpětnou vazbu, aby věděl, co udělal dobře, co udělal špatně. Takže pro nás je to splnění vlastně snu, který začal někdy před deseti lety.

Tomáš Kořistka, TV Polar: A aby to mladí záchranáři neměli tak jednoduché, mohou jim to vyučující ztížit, například o záchranu z výšky.

Policisté oživili v Porubě muže po kolapsu

Tomáš Kořistka, TV Polar: Policisté byli v Ostravě přivoláni k mrtvému bezdomovci na invalidním vozíku. Hlídka po svém příjezdu přesto okamžitě zahájila resuscitaci a i díky pomoci first respondera, který na místo události dorazil, se podařilo bezdomovce oživit. Operační důstojník Centra tísňového volání přijal oznámení o mrtvém muži na invalidním vozíku na Hlavní třídě v Ostravě Porubě. Na místo vyrazila hlídka z místního oddělení. Muž skutečně vypadal jako mrtvý, ale policisté to nezabalili a rozhodli se, že se ho pokusí oživit.

Policista u zásahu: Tři, dva, jedna. My jsme zahájili ještě před příjezdem resuscitaci. Přijel nám tady first responder od hasičů, takže ten nás potom vystřídá a jistil to srdeční masáží. Teď je tady erzeta. Provádíme pořád nějaký pokus o tu záchranu života na místě.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Po chvíli ještě přiběhl také vyškolený zachránce neboli first responder, a tak se mohli ve fyzicky namáhavé masáži srdce všichni střídat. Tak to pokračovalo až do příjezdu záchranné služby. Nakonec se muže opravdu oživit podařilo a záchranka ho převezla do nemocnice.

Policista u zásahu: Je živý, máme ho ve Fakultce na urgentní příjem.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: Policisté procházejí pravidelně nějakými kurzy první pomoci, zejména oddělení hlídkové služby, které vyjíždí na to místo jako první. Dojezdové časy se pohybují kolem dvou minut, tak jsou připraveni. Nejedná se jenom o záchranu života jako takového, ale i vyvádění lidí z hořících domů a tak dále.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Podle posledních informací ale po několika hodinách bezdomovec přesto v nemocnici zemřel. Nic to ale nemění na tom, že policisté a záchranáři odvedli dobrou práci a potvrdili svou připravenost na různé situace.

Tomáš Kořistka, TV Polar: 112 končí, díky za pozornost a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
13. října 2022, 17:45

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná 112, bezpečnostní magazín Televize POLAR. Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže nejen studentům v přípravě, ale mohou se v ní zdokonalovat i lékaři a zdravotníci. Práci zdravotnických záchranářů je věnována podstatná část zařízení a v první pomoci se mohou v budoucnu zdokonalovat i ostatní složky integrovaného záchranného systému, tedy například hasiči či policisté.

Lékařská fakulta OU má cvičnou nemocnici

Tomáš Kořistka, TV Polar: Studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nabízí zcela nové možnosti vzdělávání. Po dvanácti letech příprav a třech intenzivních letech výstavby, zařizování a vybavování bylo otevřeno simulační centrum, tedy jakási cvičná nemocnice, a to rozhodně není nadsázka.

Vlastimil Válek (TOP 09), ministr zdravotnictví: Já jsem prošel ty simulační centra, nejenom v ČR, ale i v zahraničí. Viděl jsem jich dvacet, možná třicet. Mohu říct, že toto patří mezi opravdu světová simulační centra. Perfektně vybavená, perfektně promyšlená. Ten plán, jak mi říkala paní proděkanka, je naprosto dobře srozumitelný a výuka počtu studentů tady opravdu bude probíhat výborně. Já jsem si jistý poté, co jsme se bavili s panem ředitelem a s panem děkanem, že i postgraduální výuka tady bude vypadat výborně. To je to, co potřebuje české zdravotnictví a koneckonců Moravskoslezský kraj také. Víte sami, že v některých profesích tady je blbá dostupnost. My jsme se s panem hejtmanem domlouvali na tom, že Moravskoslezský kraj bude ten pilotní, kde se pokusíme vymyslet, jak zlepšit dostupnost stomatologů, jak zlepšit dostupnost praktických lékařů a pediatrů, lékařů pro děti a dorost. Simulační centrum je také jeden kamínek v celé té skládačce, která postupně tu situaci může zlepšovat. Chci moc poděkovat jak tobě, tak vám.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Naši studenti a nepochybně časem i lékaři a jiní postgraduální, budou tady získávat určité manuální schopnosti. Budou si zkoušet své teoretické znalosti, konvertovat do těch praktických zručností. Budou tady nacvičovat i koordinaci procesů, která je strašně důležitá. Souhra, komunikace, to musí všechno běžet. Body od 1 do 10 musí běžet postupně, tam není čas v terénu na to, aby v akutních situacích zvažovali, jestli ten nebo ten, kam se má postavit a co má dělat. Je tady skutečně i byt, kde si mohou nasimulovat. Nejsme jenom v nemocnici, ale už jsme mimo nemocnici, kde záchranáři si můžou nacvičit, jak dostat pacienta z malé koupelny například. Takže myslel jsem tady na všechno možné, včetně slaňování. Já věřím, že to splní ta naše očekávání. Kdysi, když ten projekt začínal a celou dobu probíhal pod vedením paní děkanky Zavadské, bylo to něco, co bylo budoucnost. Bylo to i moderní. Chtěli jsme to mít, abychom skutečně se zařadili mezi ty nejlepší lékařské fakulty, které v tomto ohledu vychovávají studenty. Teď je to ale v podstatě už ani ne jako budoucnost, ale už je to taková běžná přítomnost. Najednou za těch pár let se stalo něco, co je dnes už poměrně, ne že běžné, ale co už dnes vnímáme, že je nezbytně nutné pro lékařské fakulty a v budoucnu to bude absolutní nezbytnost.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Součástí simulačního centra je například urgentní příjem, jednotka intenzivní péče, operační i porodní sál. Cvičná nemocnice je vybavena lůžky i přístroji. Pacienty nahrazují dokonalé simulátory.

Daniel Toman, odborný asistent pro výuku chirurgie: Mně se to líbí moc, protože momentů, když já jsem začínal chirurgií před deseti lety, my jsme tuhle možnost neměli. My jsme museli jít na nějaký kurz dvoudenní, třídenní, někde placený mimo domov. To jsme byli mladí a tím pádem tam jsme se to naučili, ale i tak, když jsme se vrátil, tak jsme neoperovali. Takhle v podstatě můžete operovat kdykoliv. I mladý chirurg může tedy přijít a může operovat celý víkend, zkoušet si laparoskopii, zkoušet si šít, zkoušet si tyhle věci, které začínající chirurg nedostane hned do ruky.

Student Lékařské fakulty OU: To je vlastně úžasné na to, vyzkoušet si to dopředu, jak se to všechno posouvá, že člověk si to může všechno natrénovat, zkusit, než vůbec půjde někam do toho terénu, potom dělat ty zákroky.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Část simulačního centra bude sloužit i budoucím zdravotnickým záchranářům, kteří v něm mají i vlastní operační středisko.

Student Lékařské fakulty OU: Pro mě dle mého názoru ta simulační medicína je nejdůležitější určitě pro ty záchranáře, kde se naučí s tím simulovaným pacientem pracovat v tom terénu i na tom urgentním příjmu, kde probíhala ukázka a člověk strhne oči strašně moc do praxe, protože ty modely v dnešní době jsou strašně vyvinuté a toho pacienta to dokáže simulovat mnohonásobně lépe, než kdy se v těch dobách, kdy toho figuranta dělal nějaký vyučující a neuměl nasimulovat všechny ty potíže toho pacienta.

Studentka Lékařské fakulty OU: Moc se nám to líbí a já si myslím, že je to příjemná a skvělá zkušenost k tomu nacvičit si reálné situace, které se dějí ve světě dnes a denně a my se díky tomu můžeme naučit a připravit se na to, co nás v budoucnu v práci čeká.

Studentka Lékařské fakulty OU: Určitě to není ani úplně blízko, ale ani úplně daleko, protože přece jenom ten pacient s námi nemluví nějak nebo nereaguje tak, jak bychom úplně potřebovali. Ale je to takový ten mezistupeň mezi teoretickou výukou a tou praxí v té nemocnici a hodně to dává tím, že si už můžeme osahat ty přístroje, jak fungují, co dělat, když se něco děje.

Učitel, Lékařská fakulta OU: Pacient pochopitelně nás překvapil a přestal dýchat, takže se nám to rozhodování značně zjednodušilo a kolegové ho můžou napojit na umělé dýchání.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já si myslím, že právě tento nástroj je strašně důležitý. Já použiju jeden citát Abrahama Lincolna: "Chcete-li předpovědět svou budoucnost, tak si ji musíte vytvořit". Já jsem ji trošku parafrázoval v době, kdy jsem právě připravoval to supr počítačové centrum, jsem říkal: "Chcete-li předpovídat svou budoucnost, tak si ji musíte nasimulovat". Já si myslím, že tímto způsobem máme možnost vytvořit pro naši budoucnost, lékaře, kteří budou připraveni, protože nikdy nemáte všechny možnosti k dispozici, když máte k dispozici takovýto simulační nástroj.

Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby MS kraje: Nás není třeba přesvědčovat, my to opravdu budeme velmi využívat, protože jsou věci, běžná výuka, taková ta frontální, ta může probíhat kdekoliv, ale pro práci v urgentní medicíně potřebujete práci pod tlakem a v týmu a tu týmovou spolupráci nenatrénujete na živých lidech, ale na co nejvěrnější simulaci. Právě to je obrovský význam, že tady jak student, tak samozřejmě, ale i v postgraduálu ten člen toho týmu dostane zadanou událost, přijde mu na vysílačku, operační centrum ji zpracuje, on bude plnit nějakou konkrétní misi, bude pracovat. Může si vyzkoušet vlastně práci na místě, v simulovaném bytě, kdekoli, pak bude pracovat v sanitním voze. To všechno samozřejmě bude kontrolováno. Pak dostane perfektní zpětnou vazbu, aby věděl, co udělal dobře, co udělal špatně. Takže pro nás je to splnění vlastně snu, který začal někdy před deseti lety.

Tomáš Kořistka, TV Polar: A aby to mladí záchranáři neměli tak jednoduché, mohou jim to vyučující ztížit, například o záchranu z výšky.

Policisté oživili v Porubě muže po kolapsu

Tomáš Kořistka, TV Polar: Policisté byli v Ostravě přivoláni k mrtvému bezdomovci na invalidním vozíku. Hlídka po svém příjezdu přesto okamžitě zahájila resuscitaci a i díky pomoci first respondera, který na místo události dorazil, se podařilo bezdomovce oživit. Operační důstojník Centra tísňového volání přijal oznámení o mrtvém muži na invalidním vozíku na Hlavní třídě v Ostravě Porubě. Na místo vyrazila hlídka z místního oddělení. Muž skutečně vypadal jako mrtvý, ale policisté to nezabalili a rozhodli se, že se ho pokusí oživit.

Policista u zásahu: Tři, dva, jedna. My jsme zahájili ještě před příjezdem resuscitaci. Přijel nám tady first responder od hasičů, takže ten nás potom vystřídá a jistil to srdeční masáží. Teď je tady erzeta. Provádíme pořád nějaký pokus o tu záchranu života na místě.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Po chvíli ještě přiběhl také vyškolený zachránce neboli first responder, a tak se mohli ve fyzicky namáhavé masáži srdce všichni střídat. Tak to pokračovalo až do příjezdu záchranné služby. Nakonec se muže opravdu oživit podařilo a záchranka ho převezla do nemocnice.

Policista u zásahu: Je živý, máme ho ve Fakultce na urgentní příjem.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: Policisté procházejí pravidelně nějakými kurzy první pomoci, zejména oddělení hlídkové služby, které vyjíždí na to místo jako první. Dojezdové časy se pohybují kolem dvou minut, tak jsou připraveni. Nejedná se jenom o záchranu života jako takového, ale i vyvádění lidí z hořících domů a tak dále.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Podle posledních informací ale po několika hodinách bezdomovec přesto v nemocnici zemřel. Nic to ale nemění na tom, že policisté a záchranáři odvedli dobrou práci a potvrdili svou připravenost na různé situace.

Tomáš Kořistka, TV Polar: 112 končí, díky za pozornost a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-13-10-2022-17-45