Magazín 112

  • Policejní majáček pomůže ochránit děti v Ostravě
  • Prevence je nejméně stejně důležitá jako represe
  • S odstraňováním škod pomohli v Hraběticích hasiči
  • Starý nábytek ke kontejnerům nepatří

Policejní majáček pomůže ochránit děti v Ostravě

Začal nový školní rok a je velmi důležité, abychom hned od počátku dětem vštěpovali zásady bezpečného chování. Policisté pro školáky v Ostravě připravili projekt Majáček, který jim bude připomínat jak správně reagovat. Dostali proto speciální sešity pro výuku běžných předmětů.

Na děti ze Základní školy Dětská v Ostravě-Porubě dnes čekaly dárky. Jednotlivé třídy prvního stupně obcházeli policisté s oddělení prevence a rozdávali školákům speciální sešity. 

Martina Jablońská, policejní preventistka: "Chceme vám představit takové krásné barevné sešity."

Policisté vybrali deset krizových situací, se kterými se děti nejčastěji mohou setkat a ty pak nechali namalovat na obal sešitů, které budou využívat pro výuku běžných předmětů, jako je čeština nebo matematika. 

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Na přední straně je kritická situace, která je řešena špatně a vzadu je ta stejná situace řešena dobře. Uvnitř jsou pro děti rady." 

anketa, školáci: "Děti tady dělají oheň samy a házejí tam špatné věci. Jsou ještě malí a nezahrává se s ohněm." 

"Tady kluk provozuje psa a to se nesmí."

Prevence je velmi důležitá součást policejní práce a právě u dětí to platí dvojnásob.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Prevence je zásadní. Policie svou práci zaměřuje na několik sfér. Samozřejmě i na represi a trestní řízení, ale prevence dělá tu práci ještě před tím, než se něco stane a to je to nejlepší." 

Sešity postupně dostanou všechny děti na prvním stupni ostravských škol. Policisté už ale pracují na tom, aby se tento povedený projekt rozšířil minimálně po celém našem kraji. 

---

Prevence je nejméně stejně důležitá jako represe

Ostrava se stala hostitelem unikátního setkání 4 ředitelů městských policií od nás i ze zahraničí. Cílem bylo předat si zkušenosti s preventivními programy, protože všechna velká města řeší podobné problémy.

Zástupci vedení městských policií z Ostravy, Brna, Košic a maďarského Miškolce se setkali při jednání, na kterém sdíleli zkušenosti v oblasti preventivních aktivit. Ředitelé se shodli, že prevence kriminality má obrovský význam a je mnohem lepší a také levnější negativním jevům předcházet, než ji později potírat. 

Slavomír Pavelčák, náčelník MP Košice: "Problematika prevence kriminality a vůbec protispolečenské činnosti je podobná jak v Čechách, tak na Slovensku nebo Maďarsku a je určitě důležité, abychom si předávali zkušenosti z praxe." 

Csaba Vincze, ředitel MP Miškolc: "Máme podobné problémy a také se to snažíme podobě řešit prevencí. Nás trápí vandalismus, rušení veřejného pořádku i černé skládky."

Ostravský ředitel se pochlubil, že v loňském roce byla v Ostravě nejnižší kriminalita za 10 let, na čemž mají preventivní programy strážníků jistě také zásluhu.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Prevence je hlavním úkolem nás všech a to jak v tom přímém výkonu služby, tak v rámci realizace jednotlivých preventivních projektů."

Podobné problémy jako Ostrava řeší i Brno a Ukazuje se, že cílení na zranitelné skupiny jako jsou senioři nebo děti nese ovoce. 

Luboš Oprchaj, ředitel MP Brno: "Snažíme se , aby společnost vnímala,že děláme i tu preventivní činnost. Hlídáme přechody pro chodce, staráme se o seniory a jsme tady opravdu pro občany." 

Ostatní ředitelé ocenili také fungování Integrovaného bezpečnostního centra které nám závidí celá Evropa.

---

S odstraňováním škod pomohli v Hraběticích hasiči

Jak už asi jistě víte, Hraběticemi na Novojičínsku se přehnala větrná smršť a napáchala obyvatelům značné škody. Na místo velmi rychle dorazili hasiči, kteří pomohli lidem především se zakrýváním poničených střech, protože hrozily deště.

Hned sedm jednotek hasičů vyjelo na pomoc obyvatelům Jeseníku nad Odrou části Hrabětice, kde větrná smršť způsobila doslova spoušť. Hrabětice jsou malou obcí s 20 domky a vítr řádil téměř všude. Poškozeny byly domky, stodoly a vichřice shodila i kříž z věže kapličky. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Je malým zázrakem, že se tato událost s vysoko létajícími plechy, křesly či trampolínou obešla bez zranění. Na zahradě u jednoho z rodinných domků spadla i mohutná stoletá lípa.  Hasiči ji pořezali. Místy byla ztrouchnivělá, především u kořenů."

Po řádění vichřice šlo především o čas, protože neustále hrozily deště a lidem často chyběly kusy střech, což by v případě lijáku mohlo znamenat další škody. Na místo dorazili také odborníci na meteorologické jevy, aby zjistili, co se vlastně stalo. 

Matěj Grék, meteorolog: "Každopádně to bylo tornádo, máme k dispozici nové záběry z kamer z toho místa a je vidět i vír na poli. Takže to tornádo doopravdy bylo." 

Zajímavé je, že tato část Jeseníku nad Odrou je jediná, která nebyla zasažena vodou při bleskových povodních v roce 2009.

Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou: "Povodně byly ve všech místních částích kromě Hrabětic, tzn. v Jeseníku, Polouvsí, Blahutovicích. Hrabětice byly ušetřeny, bohužel je ale nyní stihl silný vítr." 

V neděli byly v obci přistavěny kontejnery na likvidaci odpadu, které lidé plnili především rozbitými taškami ze střech. V pondělí už žila obec běžným životem. Občané kontaktovali své pojišťovny a řešili škody. 

---

Starý nábytek ke kontejnerům nepatří

V Ostravě se stále často objevuje nešvar ukládání nepotřebných věcí ke kontejnerům. Strážníci se ale na toto přestupkové jednání zaměřují a tak se jim v uplynulých dnech podařilo odhalit hned čtyři takové případy. Pachatelům hrozí vysoké pokuty.

V Ostravě není výjimkou, že jsou kontejnery obložené starým nábytkem nebo jiným velkoobjemovým odpadem. Původci těchto černých skládek chtějí, aby za ně někdo odpad zlikvidoval, ale dopouštějí se přitom přestupku. Ostravští strážníci se na to zaměřují a v posledních dnech se jim podařilo vyřešit hned 4 takové případy.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Ve třech případech to bylo na základě zjištění strážníka u kamerového systému a v jednom případě jsme vyjížděli na základě oznámení občana." 

Kamerový systém je pro strážníky velkým pomocníkem. na tomto záběru vidíte, jak muž se ženou odnášejí ke kontejnerům nábytek. Tady zase můžete vidět zárubně dveří, které si po příjezdu strážníků majitel zase odvezl, včetně stavební suti. OZO přitom občanům nabízí několik způsobů legální likvidace odpadu.

Aleš Staniczek, vedoucí provozovny Služby pro obce OZO Ostrava: "Můžu to odevzdat do sběrného dvora a pokud toho mám více, mohu to odvézt do Kunčic. Také lze přes náš eshop objednat kontejner, kde se to nahází a my to odvezeme." 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě, že je to oznámeno správnímu orgánu, hrozí sankce do výše 100 tisíc korun." 

Pokud tyto případy strážníci řeší, je samozřejmostí, že kromě pokuty musejí občané tento odpad zlikvidovat legálně. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat