Kvůli požáru hasiči evakuovali 11 osob
V centru Ostravy museli hasiči evakuovat 11 osob z hořícího bytového domu. Oheň vznikl na chodbě, ale přesnou příčinu určí teprve další vyšetřování.
Požár obytného domu na Nádražní ulici v Přívozue spozoroval nejprve personál pizzerie Adriano, která je hned vedle. Operační středisko dostalo informaci o půl sedmé večer a na místo byly vyslány všechny složky Integrovaného záchranného systému. Jako první dorazili policisté z obvodního oddělení a ihned začali se záchranou.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Okamžitě situaci začali řešit. Už při příjezdu viděli z domu vycházející hustý dým a muže, který se snažil menší požár v chodbě domu uhasit. Okamžitě s tímto navázali komunikaci a snažili se zjistit, zda se v domě nachází další osoby."
Z okna v prvním patře volaly o pomoc několik lidí. Někteří už dokonce vylezli na parapety. K jejich záchraně použili hasiči nastavovací žebřík. Další osoby, nacházející se v zakouřených prostorách domu, vyvedli hasiči za použití vyváděcích masek. Venku si 11 evakuovaných osob převzali zdravotníci, kteří museli 5 z nich ošetřit."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranáři ošetřovali celkem pět osob, které byly v době požáru uvnitř objektu. Všechny byly při vědomí a mimo ohrožení života. Šlo o tři dospělé ve věkovém rozmezí osmadvacet až devětasedmdesát let, šestnáctiletého chlapce a roční dítě. Pacienti byli vyšetřeni, jednalo se u nich vesměs o lehké nadýchání se zplodin hoření."
Díky rychlému zásahu se podařilo uchránit majetek v hodnotě půl milionu korun. Vyšetřovatel předběžně určil škodu způsobenou požárem na 3 tisíce. příčina vzniku požáru je předmětem šetření. Oheň vznikl na chodbě, kde byl uskladněn stavební materiál.
---
Vedení Ostravy poděkovalo občanům za záchranu života
Velké štěstí měl starší muž, kterého přímo na ulici v Ostravě postihla zástava srdce. Během chvíle k němu totiž doběhla hlídka strážníků, ale i několik dalších občanů, kteří ho společně oživovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Zachránci byli oceněni vedením města.
Na konci listopadu loňského roku prováděla dvojice strážníků hlídku na Hlavní třídě v Porubě, když se od svědka dozvěděli o člověku, který leží na chodníku na protější straně ulice. Okamžitě se tam vydali a hned bylo jasné, že muž má vážné zdravotní problémy.
zasahující hlídka MP Ostrava: "Zjistili jsme, že nejeví známky života. Položil jsem pána na záda a začal jsem provádět resuscitaci."
"já jsem si to nikdy neuměla představit, ale v tu chvíli mi to přišlo všechno automatické."
Ke strážníkům se po chvíli přidali také tři zdravotní sestry z fakultní nemocnice, které procházely kolem a zastavila i sanitka, která měla na palubě přenosný defibrilátor, ten ale bohužel výboj nedoporučil a tak se všichni střídali až do příjezdu záchranky.
oceněná sestra: "Nevím, kolik času uběhlo, protože u té resuscitace ta doba ubíhá strašně pomalu a zdá se to nekonečné."
oceněný zdravotník: "My jsme připravovali ambuvak a následně jsme vystřídali strážníky na místě."
Zdravotní sestry, strážníky i osádku sanitky ocenilo vedení města Ostravy. Strážníci navíc dostali stužku za záchranu života.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Každá záchrana života je neskutečný počin a je to vlastně naplnění poslání každého strážníka."
Od roku 2005 bylo stužkou za záchranu života již oceněno 53 strážníků Městské policie Ostrava, kteří zachránili 32 lidských životů.
---
Krajský úřad nechal odstranit nebezpečný odpad z Bohumína
V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.
Více než 6 let bylo v bývalém autosalonu v Bohumíně - Pudlově uskladněno 330 tun nebezpečného odpadu, který byl nelegálně přivezen z Polska. Město likvidaci nechtělo financovat a tak kontejnery s chemikáliemi stály v budově. Na podzim ale přišly povodně, které situaci dramaticky zhoršily. Některé nádoby popadaly, vytekly a hrozila havárie. Kraj proto rozhodl, že odpad nechá zlikvidovat.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "K dnešnímu dni je již třetina toho odpadu vymístěna a připravuje se její likvidace."
Nádoby jsou plné nejrůznějších hořlavých a žíravých látek, které jsou asi odpad z nějakého autoservisu.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Jedná se primárně o znečištěné oleje, motorovou naftu, žíraviny, kyseliny. Ta směs je opravdu různorodá."
Firma , která likvidaci zajišťuje, převeze asi do konce března veškeré chemikálie do Ostravy, kde se pak budou postupně spalovat.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Bude to převezeno do spalovny nebezpečných odpadů, která je provozována na základě integrovaného povolení, v souladu s nejlepšími dostupnými technologiemi."
Náklady necelých 11 milionů korun bude kraj požadovat po ministerstvu životního prostředí, které by pak mělo peníze vymáhat na Polsku. Podobná skládka zřejmě od stejného původce byla i ve Frýdku-Místku, který ji nechal na své náklady zlikvidovat hned v roce 2019.
---
Zloděje v objektu vypátral služební pes Vincent
Dnes se dozvíte o případu, kdy policisté, díky všímavosti souseda, zabránili krádeži ve skladu v Ostravě. I když se zloději v objektu poschovávali, pro služebního psa Vincenta, bylo jejich vypátrání snadným úkolem.
Operační důstojník policie přijal na lince 158 hovor od svědka, který viděl, jak čtyři podezřelí muži vnikli do skladu v Ostravě-Vratimově. Po chvíli vyšli ven a naložili do přistaveného auta nějaké věci. Po nějaké době se vrátili a šli dovnitř znovu.
telefonát na linku 158: "Dobrý den, dívám se, že naproti souseda vykrádají s autem a už tu byli jednou. Já jsem to hlásil i majiteli."
Policisté z obvodního oddělení i prvosledová hlídka dorazili velmi rychle na místo. Vchody do budovy zajistili, protože vše nasvědčovalo tomu, že zloději jsou stále uvnitř.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté byli na místě během pár minut. Při prvním ohledání bylo jasné, že do objektu bylo vniknuto násilně. Na místo přivolali psovoda se svým čtyřnohým parťákem."
První zloděj se skrýval ve skříni, kde byla okamžitě psem Vincentem označen. Zbývající tři muži byli vypátrání ve sklepě, kde se choulili za mrazícím boxem.
Zloději nejprve tvrdili, že ve skladu chtěli jen přespat. Všem bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření ze spáchání krádeže. Hrozí jim až 3 roky vězení.
---
Ocenění hrdiny – řidiče krnovské sanitky
Vedení krnovské nemocnice ocenilo hrdinný čin řidiče své přepravní sanitky. Ten se stal náhodným svědkem havárie auta, které se před ním dostalo do smyku při náledí a převracelo se přes střechu. Zákrok nebyl jednoduchý a hrozilo při něm i nebezpečí výbuchu.
Řidič ženu vyprostil z auta a přivolal pomoc záchranářů.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Pan Martin Ocásek je výborný řidič, myslím, že jeden z našich nejlepších řidičů, jsem rád, že se zachoval zcela profesionálně a zachoval se tak, že je to opravdu hodno obdivu. Řidič naší dopravní zdravotní služby, takže má jenom základní školení řidiče, ale i přesto, jak poskytl první pomoc, tak technicky zabezpečil vozidlo, ze kterého vytékal benzín a zabránil další katastrofě. Takže se zachoval opravdu jako profík.“
K havárii došlo na namrzlé vozovce na boční silnici při běžné dopravní cestě sanitky.
Martin Ocásek, oceněný řidič DZS: „Bylo to v to pondělí, kdy hlásili velkou námrazu, sníh, kdy paní dostala smyk na namrzlé vozovce. Převrátil se jí vůz dvakrát přes střechu, bylo nutné ji vytáhnout ze strany spolujezdce. Rychle do bezpečí, do sanitky jsem jí naložil, protože tam vytékal benzín a rychle jsme se vlastně dostali do bezpečí. Vyčkal jsem do příjezdu záchranných složek, volali jsme následně pomocí jedné paní, která projížděla kolem. Jak jsem vytahoval paní z vraku, tak nám pomáhala vytočit záchranku.“
Při podobných akcích je důležité brát ohled na šokové chování pacientů.
Martin Ocásek, oceněný řidič DZS: „Paní byla v šoku, byla nějak ze začátku sesunutá níže pod palubovkou. V první moment jsem jí jakoby hledal v tom voze, zabouchal jsem na vrak, paní se nějak probudila z toho šoku, vylezla, teď nastala taková panika, neustále se mi snažila vylézt zespodu, tak jsem jí nasměroval, aby se snažila nějak pootevřít kličkou dveře toho spolujezdce.“
Zásadním ohrožením při záchraně byl také únik PHM.
Martin Ocásek, oceněný řidič DZS: „Tak jsem následně ty dveře vypáčil, vytáhl jsem jí z toho vraku, rychle umístil do sanitky, začal jsem okamžitě couvat pryč, protože tam vytékal opravdu benzín. Žena naštěstí neutrpěla vážná poranění. Stěžovala si pouze na brnění rukou a bolest nohy, byla v takovém šoku, plakala, měl jsem jí v teplé sanitce do příjezdu záchranářů.“
Zákrok podtrhl důležitost proškolení nejen záchranářů, ale všech ostatních řidičů.
---