Magazín 112

  • Policisté zadrželi nejmocnějšího narkobarona MS kraje
  • Pitbulteriér pokousal v Ostravě dvouleté dítě
  • Hasiči oceňovali své členy za statečnost a věrnost
  • 15. června je Světový den proti násilí na seniorech

Policisté zadrželi nejmocnějšího narkobarona MS kraje

Téměř tři roky šel toxi tým po nejmocnějším narkobaronovi v Moravskoslezském kraji. Za tu dobu vyrobil desítky kilogramů pervitinu. V minulých dnech kriminalisté akci s krycím názvem shadow, neboli stín, ukončili a muže zadrželi. Členkou gangu byla i 73letá důchodkyně.

Drogová scéna se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat z tvrdého direktu, který ji zasadil toxi tým MS kraje. Na dlouhé roky totiž s nejvyšší pravděpodobností skončí za mřížemi největší regionální výrobce špičkového pervitinu. Policisté ho sledovali téměř tři roky a za tu dobu vyrobil desítky kilogramů drogy.

Jakub Mohyla, kriminalista: "Při domovních prohlídkách v MS a Olomouckém kraji byla nalezena kompletní varna pervitinu, chemikálie, finanční prostředky, luxusní vozidlo a elektronika, která byla využívána k páchání trestné činností."

Kromě 46letého šéfa, který byl zároveň i hlavní vařič, byl zadržen také jeho kumpán a 72letá důchodkyně. Ta si přivydělávala k důchodu tím, že tablety na nachlazení nakoupené v Polsku vylupovala z blistrů. Jako jediná není ve vazbě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Žena, která je stíhána na svobodě, je ohrožena trestní sazbou 2 - 10 let a oběma mužům, kteří ve vazbě jsou, hrozí 8 - 12 let vězení."

Karvinského narkobarona čeká už třetí trest za drogy. Kdyby ho policisté nezadrželi, skončilo by mezi lidmi asi 130 kilogramů pervitinu za přibližně 150 milionů korun. Gang zásoboval drogou nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko a výpadek tak významného výrobce, by prý měl podsvětí významně zasáhnout.

Dnes vám bohužel přinášíme informaci o dalším útoku psa bojového plemene na dítě. Okolnosti jsou zarážející, protože majitelka tohoto nebezpečného psa zvíře přivedla na zahrádku restaurace v Ostravě a přivázala ho poblíž dětského koutku. Pitbulteriér bez náhubku pak pokousal dvouletou dívenku v obličeji.

Rozum zůstává stát nad chováním 34leté ženy z Ostravy, která na konci května vysedávala a pila alkohol na zahrádce restaurace v Zábřehu se svým pitbulteriérem. Pes neměl náhubek a byl přivázaný ke stolu. Bohužel seděli jen kousek od dětského koutku, kde si hrála i dvouletá dívenka. Co se přesně stalo nikdo neví.

matka pokousané dívenky: "Byl tam udělaný dětský koutek. Klouzačka, pískoviště i takový domeček. Hrála si tam spousta dětí. Během pár vteřin najednou křik, pláč, přiletěl syn s malou. Malá pokousaná v obličeji, celá od krve."

Svědci rychle přivolali záchranáře a dívenka jela do nemocnice, kde se podrobila operaci. Na tváři má celkem 4 jizvy. Majitelka psa na místě s policisty nespolupracovala. Dechová zkouška ale prokázala téměř dvě promile alkoholu v krvi.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní se shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony."

Kromě jizev na tváři má dívenka bohužel i další problémy, které snad pominou.

matka pokousané dívenky: "První týden po tom útoku byl šílený, protože mi malá nespala a budila se. Teď se v noci počůrává."

Majitelce psa hrozí rok vězení. Policisté zjistili, že několikrát od stolu odešla a nechala psa bez náhubku zcela bez dozoru. Možná právě v té chvíli kolem procházela dívenka. O dalším vývoji této události vás budeme informovat.

15. června je Světový den proti násilí na seniorech

V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den proti násilí na seniorech. Jde o dlouhodobý celospolečenský problém, který lze řešit jen velmi obtížně. Pouze malé procento obětí ho totiž přizná a nechá si pomoct. Nejčastěji jde o formu domácího násilí a dopouštějí se ho příbuzní.

Násilí páchané seniorům je natolik závažný problém, že 15. červen byl celosvětově vyhlášen jako Světový den proti násilí na seniorech. Většinou jde o domácí násilí a dopouští se ho rodinní příslušníci. Odhalit ho je velmi obtížné.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Nejčastěji u seniorů pozorujeme týrání fyzické, tzn. fyzické útoky, jaké si dokážeme představit, ale často tu fyzickou formu doprovází i forma psychická."

Senioři bohužel většinou tají, že jim někdo ubližuje a tak je důležité, aby jim pomohli lidé z jejich okolí. Sousedé, lékař a nebo další členové rodiny. Důležité je si všímat varovných signálů.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Často jsou na straně seniorů pocity viny a studu. Je to moje vina, já jsem něco špatně udělala a on má teďka právo mi ublížit."

Domácí násilí může být za určitých okolností i trestným činem a násilníci mohou skončit s pokutou a nebo ve vězení.

Lucie Galiová, oddělení prevence Policie ČR MS kraje: "Domácí násilí není v zákoně přímo definováno, ale prolíná se s ostatními protiprávními jednáními, ať už v rovině přestupkové nebo trestní. Například to může být přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin ublížení na zdraví."

Pokud chceme násilí na seniorech zastavit, je důležité, aby se každý pozorně díval kolem sebe. Pokud má například senior často na těle známky napadení, nespokojte se s výmluvou, že spadl. Dalšími signály může být zanedbaný vzhled a nebo, když senior přestane chodit pravidelně k lékaři.

Hasiči oceňovali své členy za statečnost a věrnost

Pro medaile za věrnost třetího, druhého a prvního stupně (za nejméně 10, 20 a 30 let poctivé služby), výjimečně medaili za statečnost, si přišly na dvůr „své“
okresní stanice na tři stovky hasiček a hasičů z celého kraje. „Jste výkvět našeho sboru. Díky za to, jak dobře jej reprezentujete. Není to ale poděkování jen vám, ale i
našim blízkým, bez nichž bychom tuto práci nemohli dělat,“ poznamenal Vladimír Vlček při nástupech.

Medaili za věrnost 1. stupně, tedy za poctivou práci minimálně po dobu úctyhodných 30 let, kterou by za normálních okolností obdržel na Pražském hradě,
dostal například velitel družstva na stanici HZS MSK v Bohumíně nprap. Jan Bělošický, který slouží u sboru přes 34 let, velitel čety ze stanice Ostrava-Poruba
ppor. Petr Klimoš, který slouží u sboru tak tak dlouho, a technik spojové služby nprap. Václav Vlachynský ze stanice Bruntál (33 let).

Hned tři ocenění příslušníci HZS MSK „nad 30 let“ věrné služby jsou z frýdecko-místeckého územního odboru. Šéfka prevence mjr. Ing. Hana Ulrichová,
technik strojní služby pprap. Miloslav Záviš a technik chemické služby pprap. Václav Svěrkoš.

Medaile za statečnost získali tři hasiči - prap. Ladislav Ledvoň, DiS., za zásah u požáru hotelu Fridrich u vodní nádrže Těrlicko v prosinci 2016, nstržm. Martin Snášel a pprap. Ing. Martin Šeděnka, kteří mj. „… projevili (v červnu 2020) osobní statečnost při záchraně osmileté dívky z rozbouřené řeky Ostravice ve Frýdku- Místku“.

Mezi oceněnými byl také bývalý dlouholetý velitel stanice HZS MSK v Novém Jičíně a zapálený učitel dobrovolných hasičů Ing. Josef Benýšek. Ten z rukou Vladimíra Vlčka obdržel medaili HZS ČR „Za zásluhy o bezpečnost“.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat