Magazín 112

  • Pozor na sníh na střechách, za bezpečnost zodpovídá majitel domu
  • Strážníci MP mají Ostravu rozdělenu do 4 oblastí
  • Policisté zadrželi zloděje klobásek

Pozor na sníh na střechách, za bezpečnost zodpovídá majitel domu

Tomáš Kořistka TV Polar: V posledních dnech hasiče velmi zaměstnávají rampouchy a sníh na střechách domů, který taje a při pádu může někoho zranit. Ale pozor! Za bezpečnost zodpovídá majitel domu a měl by si na shazování najmout komerční firmu. Hasiči vyjíždějí jen v bezprostředním ohrožení lidí.

Tomáš Kořistka TV Polar: V posledních dnech jste například v Ostravě mohli na mnoha místech potkat běžné hasičské vozy i speciály s plošinou a žebříkem, které pomáhají hasičům při odstraňování rampouchů, či zmrzlého sněhu ze střech, okapů nebo také vývěsních štítů na firmách. Souvisí to s oteplením, které panuje v celém našem kraji.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby.

Tomáš Kořistka TV Polar: Podle meteorologů bude teplé počasí převládat i v následujících dnech a proto bude sněhových či ledových převisů stále dost. Chodci by měli být opatrní a hlavně v centrech měst by se měli vyhýbat rizikovým místům pod střechami. Majitelé domů by se měli snažit sníh uklidit, aby nezavinili nějaký úraz.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje má na svém webu www.hzsmsk.cz aktuální seznam firem s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty, které jsou ochotny odstraňovat sníh a led ze střech objektů za úplatu."

Tomáš Kořistka TV Polar: Nyní je v seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty, je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.

Strážníci MP mají Ostravu rozdělenu do 4 oblastí

Tomáš Kořistka TV Polar:  Na pořádek v Ostravě-Jihu dohlíží 130 strážníků ostravské městské policie. Sami by to ale nezvládli. V práci jim pomáhá kamerový systém, díky kterému už zabránili mnoha trestným činům a nebo bleskově dopadli pachatele.

Tomáš Kořistka TV Polar:  V Ostravě-Jihu dlouhodobě klesá kriminalita.Je to nejen díky rychlým zásahům městské policie, ale také díky kamerám, kterých je po celém obvodu rozmístěno celkem 380.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Při každé rekonstrukci infrastruktury, to znamená třeba podchodů a tak dále, tak už tam dodáváme nové kamery, takže věřím, že to zlepšení bude i v následujících letech."

Tomáš Kořistka TV Polar:  Kamery pomohly i starší ženě, která na zastávce Antonína Poledníka na Dubině uklouzla při vystupování z tramvaje. Poranila si nohu a nemohla vstát. Během chvíle u ní byla hlídka městské policie a pomoc koordinoval strážník u kamerového systému.

strážník do vysílačky: "Dejte pod tu ženu hliníkovou fólii, ať nepromrzne. Rozumím, provedu, konec."

Tomáš Kořistka TV Polar:  Dohledové pracoviště na Kaminského ulici je jakýmsi mozkem a jeho obsluha neustále sleduje dění v ulicích města. Ostrava - Jih je největší ze 4 služebních oblastí ostravské městské policie.

Pavel Honczek, vedoucí oblasti MP Ostrava - Jih: " Oblast Ostrava-Jih zahrnuje celkem šest městských obvodů: Ostravu – Jih, Hrabovou, Novou Bělou, Proskovice, Starou Bělou a Vítkovice. Na tomto teritoriu slouží celkem 130 strážníků. Centrální pracoviště s nepřetržitým provozem je situováno zde, na Integrovaném výjezdovém centru v Nové Bělé na ulici Kaminského."

Tomáš Kořistka TV Polar:  Díky kamerám mohou policisté dopadnout pachatele přímo při činu a nebo jen chvíli po něm. Celá oblast Jihu je navíc rozdělena do 40 okrsků a každou má na starosti konkrétní strážník.

Vít Vylíčil, okrskář MP Ostrava: "Můžeme občanům poskytnout aktuální informace z toho okrsku, známe se i osobně a to je určitě velká výhoda."

Tomáš Kořistka TV Polar:  Důležitá je i spolupráce s úřadem městského obvodu. Vedoucí a starosta se proto pravidelně scházejí.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Městská policie je potřeba. Možná mě za kolegy mrzí, že nemají plný stav, protože by samozřejmě byli vidět ještě více tam, kde je potřeba, takže to může být i výzva pro občany, aby neváhali se zapojit do činnosti městské policie a přihlásit se.”

Tomáš Kořistka TV Polar:  Strážníci často také reagují na nejrůznější oznámení občanů. Nejčastěji se týkají špatně zaparkovaných aut..

Policisté zadrželi zloděje klobásek

Tomáš Kořistka TV Polar: Řádění chmatáka, který bral na co přišel, v minulých dnech ukončili ostravští kriminalisté. Mezi jeho nejzajímavější úlovky patřilo 125 kilogramů klobásek a uzeného, které ukradl před Vánocemi. Vykrádal auta i různé objekty. Několikrát ho zachytil i kamerový systém.

Tomáš Kořistka TV Polar: Na záběrech bezpečnostní kamery vidíte muže na kole, který má v ruce dlouhou trubku. Ta mu posloužila jako páčidlo, aby se dostal do firmy v Ostravě. Policisté se o tohoto zloděje začali zajímat v létě, kdy poničil přenosné dopravní značení, ale strážníci si jej všimli díky kamerovému systému. Dopaden byl na konci ledna, když ukradl hliníkový žebřík na zahradě domu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Na základě operativní činnosti, zajištěných a vyhodnocených stop ztotožnili podezřelého, kterým byl 27letý muž z Ostravy. Unikal spravedlnosti téměř půl roku, ale trestu se nyní nevyhne. Na svědomí má celkem čtrnáct trestných činů, ke kterým se doznal."

Tomáš Kořistka TV Polar: K vniknutí do uzavřených prostor používal tento zloděj hrubou sílu. V jednom případě si dokonce dal tu práci a do garáže prokopal díru o velkosti 50 na 50 centimetrů, kterou se pak protáhl dovnitř. Uvnitř pak ukradl vrtačku. Kradl ale i potraviny.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před vánocemi ho potkalo v jednom z aut překvapení v podobě klobásek a jiných uzenin. Po násilném vniknutí měl z vnitřních prostor odcizit přepravky se 125 kg klobásek, 50 ks balení sádla a jiných uzenin."

Tomáš Kořistka TV Polar: Klobásky ale ani nestihl všechny rozprodat, než byl zadržen. Stejně tak u něho policisté našli i další předměty z krádeží. Prodával je většinou známým a peníze utrácel za běžné věci. Celková škoda je asi 300 tisíc korun. Kvůli nouzovému stavu mu hrozí dvojnásobný trest, tedy 8 let vězení.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat