Magazín 112

  • Hasiči bojovali s požárem ve firmě v Kunčicích
  • Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť
  • Zloději hodinek v Ostravě byli odhaleni díky médiím
  • V Komenského sadech se vzpomínalo na válečné veterány
  • Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO

Hasiči bojovali s požárem ve firmě v Kunčicích

Mohutné černé mraky stoupaly v pondělí dopoledne z průmyslového areálu v Ostravě-Kunčicích. Při požáru, který tam ze zatím neznámých příčin vznikl, totiž chytly pneumatiky a oheň proto způsobil i silný kouř. Hasičům se naštěstí podařilo uchránit výrobní haly.

Krátce po půl desáté bylo operační středisko Hasičského záchranného sboru MS kraje informováno o požáru v průmyslovém areálu Ostravě- Kunčicích. Po příjezdu hasičů na místo už mohutné plameny šlehaly do výšky kolem 10 metrů a z ohně se také silně kouřilo, protože hořely i pneumatiky. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Šest jednotek hasičů zasahovalo v pondělí dopoledne v průmyslovém areálu v Ostravě-Kunčicích. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za půl hodiny, další půl hodiny jim zabralo dohašování s vyvážením vraků aut na volnou plochu a jejich dohašováním."

Epicentrum požáru bylo pravděpodobně v přístřešku pro vysokozdvižný vozík a plameny se rychle rozšířily i do okolí, kde byly uskladněny vraky vozidel k ekologické likvidaci.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hořel vysokozdvižný vozík, několik vraků vozidel, určených k ekologické likvidaci, pneumatiky, hořlavé kapaliny a kovový přístřešek. Nikdo nebyl zraněn, předběžná škoda byla odhadnuta na 60 tisíc korun."

Jak oheň vznikl bude nyní předmětem vyšetřování. Je ale nepravděpodobné, že by šlo o žhářství. Pravděpodobnější bude závada na vysokozdvižném vozíku. Důležité je, že hasiči včasným zásahem uchránili halu za milion korun. 

---

Strážníci MP Ostrava začali s kontrolami chatovišť

Skončila sezóna zahradničení a chataření spousta nejrůznějších rekreačních objektů tak zůstává přes zimu prázdná. Proto se v tomto období strážníci daleko více zaměřují i na lokality jako jsou zahrádkářské kolonie nebo chatové oblasti., které se mohou snadno stát cílem zlodějů.

Chatová oblast v Hrabové je jednou ze sedmi podobných lokalit v katastru územního obvodu Ostrava-Jih, na které se v následujícím zimní období budou strážníci MP zaměřovat. Nejde jen o běžné hlídky, ale také o hipologickou skupinu, která může využít výhod pohledu z koňského hřbetu. 

Rudolf Šupík, strážník hipolog: "Hlídkovou službu v oblasti chat a rekreačních objektů provádíme velmi často. Využíváme toho, že z těch koní máme náležitý rozhled i přes vyšší ploty." 

Chaty a zahrádky pomáhají střežit také kynologové se svými svěřenci. Osmiletý Jury je už zkušený hlídač a běda každému zloději, kterého vypátrá.

Hana Dajdová, strážnice kynoložka: "Ten pes působí na případného pachatele mnohem preventivněji, než běžná hlídka. Navíc, kdyby byla narušena branka, tak ten pes se vypustí do zahrady a on případného pachatele nalezne a štěkotem nám to oznámí." 

Akce mají i  preventivní charakter a strážníci chatařům a zahrádkářům poradí, jak co nejlépe objekt na zimu zabezpečit.

Jindřich Machů, mluvčí PČR Ostrava: "Důležité je nenechávat v chatě žádné cenné věci. Chaty a chatky řádně uzamknout, pokud mají okenice, zabednit. "

Majitelé by ale i v zimě měli občas svůj majetek zkontrolovat. Podívat se mohou i k sousedům a dobrá je vzájemná dohoda. 

---

Zloději hodinek v Ostravě byli odhaleni díky médiím

Policisté už znají jména zlodějů, kteří v Ostravě ukradli z vitríny klenotnictví obchodního centra dvoje hodinky. Pomohli jim občané, kteří viděli videozáznam z bezpečnostních kamer. Pachatelům hrozí vězení.

V polovině října jsme vás jménem policie požádali o pomoc při ztotožnění zlodějů, kteří v nákupním centru v Ostravě -Porubě ukradli hodinky. Bylo to v době, kdy byl otevřen už jen supermarket a ostatní obchůdky byly zavřeny. Mříž se ale ukázala jako slabá ochrana. Jeden ze zlodějů se navíc rychle podělil o úspěch s kamarádem a ten ukradl další hodinky.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Díky poznatku a následnému šetření policisté vyslechli v dané věci tři osoby, a jak se ukázalo, nebyly si až tak cizí. Z výslechů vyplývá, že se mělo jednat o trojici kamarádů. Nejdříve měl 43letý muž poškodit vitrínu a následně odcizit hodinky, přičemž 30letá žena mu měla dělat stěnu a krýt ho svým tělem. Potom předal své zkušenosti 32letému kamarádovi, který v krádeži pokračoval."

Díky zveřejnění videozáznamu se polici přihlásili svědci, kteří zloděje poznali. Ti si pak pro něj přišli a od něj dostali tip i na další pachatele. Tedy ženu, která dělala zloději stěnu a druhého zloděje. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli poděkovat médiím za zveřejnění výzvy do tisku a veřejnosti za poskytnutí informací k totožnosti podezřelé osoby. Na základě sdělení veřejnosti došlo ke ztotožnění jednoho podezřelého muže a následně už operativní činností byly ztotožněny i zbývající dvě osoby."

Celkem oba zloději odcizili čtvery hodinky způsobili tak škodu téměř za 30 000,- Kč. Jeden z pachatelů je navíc recidivista, takže mu hrozí 3 roky vězení. Dalšímu o rok méně. 

---

V Komenského sadech se vzpomínalo na válečné veterány

Den válečných veteránů, který se slaví 11. listopadu se i v naší zemi stále více dostává do povědomí lidí. I když už veteránů světové války není mnoho, přibývá novodobých veteránů, protože válečných konfliktu je po celém světe stále dost. I proto je v této době velmi důležité si jejich službu České republice připomínat. V Ostravě se vzpomínalo u památníku v Komenského sadech.

Den veteránů se slaví 11. listopadu, protože v roce 1918 bylo v tomto dni ve vlakovém voze u francouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi státy Dohody a Německem a skončila tak 1. světová válka. Od roku 2004 je Den veteránů připomínán i u nás.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství: "Tento den vnímám jako důležitou připomínku toho, že zde máme lidi, kteří položili to nejcennější co měli, svůj život a přispěli k tomu, abychom my mohli žít v ve svobodném státě." 

V Ostravě se na válečné veterány vzpomíná už tradičně v Komenského sadech. Věnce se pokládají u památníku Rudé armády.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Je velmi dobře, že si každý rok připomínáme Den válečných veteránů. Jsou to naši vojáci, kteří bojovali a bojují za ideály demokracie a národní identity."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já ty významy vidím dva. Jednak vzdát hold lidem, kteří prolili krev za svobodu naší země, za naše národy obecně, kteří vůbec položili život ve všech válkách světa a současně i vyjádřit jakousi naději, že to jednou nebude třeba." 

Z pamětníků 2. světové války už bohužel v letošním roce přišla jen partizánská spojka Dana Milatová. Ostatní veteráni jsou už výhradně z novodobých válek.

Jaroslav Honegr, válečný veterán: "Byl jsem jako veterinární lékař na misi v Iráku a v Pákistánu. Ta první byla v době války a ta druhá byla humanitární mise po zemětřesení."  

Symbolem Dne veteránů je vlčí mák, což má svůj původ v básni Na flanderských polích.

---

Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO

Nedostatek krve, který v posledních týdnech trápí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava, pomohli v pondělí snížit policisté z celého našeho kraje. Hned od rána zaplnili odběrové místo a důležité je, že mezi nimi byla řada prvodárců.

V pondělí ráno se do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nahrnuly desítky policistů, ale nebojte se, tentokrát nešlo o zásah. Policisté vyslyšeli výzvu k dárcovství, protože nemocnici v poslední době sužuje nedostatek krve. 

Zuzana Čermáková, primářka krevního centra FNO: "V těchto dnech se potýkáme s poměrně významnými výkyvy v našich krevních zásobách. Pacienti přicházejí v horším stavu, protože se za covidu léčba odkládala. Tím pádem jsou větší nároky na spotřebu krve." 

Policisté nepřijeli pouze z Ostravy, ale z celého kraje. Byli mezi nimi kriminalisté, uniformovaní policisté i dopraváci, pěšáci i velitelé. 

anketa, policisté MS kraje: "Policie nás vyzvala, jestli nechceme darovat krev a plno z nás vyslyšelo." 

"Darovat krev je dobré, já už daruju od nějakých dvaceti let."

"Beru to jako pomoc ostatním." 

Krev nakonec darovalo přes čtyřicet policistů. Přibližně polovina z nich jsou prvodárci a dá se tedy předpokládat, že krev budou nyní dávat pravidelně. 

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Znovu se potvrdila ta veliká sounáležitost v našem kraji a já si moc vážím tady těch prvodárců:" 

Jak vidíte, tak stav krevních zásob opravdu není příliš velký a nikdy nevíte, kdy můžete krev potřebovat i vy. Proto pokud zvažuje, že se stanete dárcem, teď je ten správný čas. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat