Magazín 112

  • Policisté dopadli internetového predátora
  • Bezpečné chování na internetu
  • Přibývá letních úrazů, kterým se dá často předejít
  • V Ostravě bylo otevřeno očkovací centrum bez registrace

Policisté dopadli internetového predátora

Ostravským policistům se podařilo vypátrat dalšího sexuálního predátora na sociálních sítích. Tentokrát jde o 20letého mladíka, který na svém profilu předstíral, že je dívka, aby ze školačky vylákal erotické fotografie a videa. Nyní mu hrozí vězení.

Vyšetřování případu odstartovala matka 14leté dívky z Olomoucka, když při náhodné kontrole mobilu své dcery objevila pornografické fotografie a videa. Matka se zachovala správně, když okamžitě vše ohlásila na policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Dcera matce měla uvést, že na jednom internetovém portálu byla oslovena „novou kamarádkou“, která se představila jako 15letá dívka. Po krátké době dopisování se začaly bavit i o sexu a nakonec na žádost měla své vrstevnici poslat i erotické fotky či videa. Provedeným prověřováním bylo zjištěno, že uživatel daného profilu (15leté dívky) na sociální síti má být 20letý muž z Ostravy."

Mladík naštěstí dívku nezačal vydírat, jak se to děje v podobných případech, kdy predátoři vyhrožují zveřejněním videí a fotek na internetu. Vše si prý nechával pro sebe.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Pod tíhou důkazů a zajištěné komunikace se k samotnému činu doznal. Uvedl, že věděl, že dívce je 14 let. Měl to brát jako zábavu."

V podobných případech je důležitá role rodičů, kteří by měli dětem nebezpečí sociálních sítí vysvětlit a zároveň je ale i kontrolovat.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MS kraje: "Apelujeme na rodiče, ať věnují pozornost svým dětem, zejména s kým přes sociální sítě komunikují a na jaké téma. Důležitá je také komunikace s dětmi o této problematice."

Policie také doporučuje rodičům, aby nikdy nemazali komunikaci mezi obětí a predátorem a ihned kontaktovali policii.

Přibývá letních úrazů, kterým se dá často předejít

Letní měsíce jsou pro záchrannou službu MS kraje tradičně velmi náročné. Téměř třetinu výjezdů tvoří úrazy při nejrůznějších činnostech a to od sportu až po opilecké pády. Velké části těchto zranění se dá ale předcházet.

Zdravotníci nevědí kam dřív skočit. V sobotu zasahovaly posádky záchranné služby MS kraje u 365 případů. Z toho bylo hned 94 pacientů zraněných při nejrůznějších úrazech, tedy téměř čtvrtina. Lepší to nebylo ani v předchozích dvou týdnech. První prázdninovou sobotu vyjížděli 89 krát a druhou 102 krát.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Největší skupinu tvořili pacienti po nejrůznějších pádech, jichž týmy zachraňovaly téměř šest desítek. U části z nich se jednalo o prosté pády, mnohdy osob v seniorském věku – po zakopnutí, ztrátě rovnováhy, či při kolapsu." 

pacientka úrazové ambulance: "Mám něco s nohou, spadla jsem z postele"

Další skupinou zraněných jsou sportovci. Nejčastěji potřebují ošetření bruslaři, lidé, kteří spadnou na koloběžce nebo na kole.

pacient úrazové ambulance: "Jel jsem na kole pod most v Přívoze a proti mě šel opilý chlap. řval jsem ať uhne, ale zavadil jsem o něho a spadl jsem." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Dvacet dalších pádů bylo ovlivněno alkoholem. Mezi příčiny dále patřily kupříkladu pády ze schodů, stromů, ze svahu, ale také z pergoly, patra domu nebo nákladové rampy, či při vystupování z vlaku.

MUDr. Robin Stančík, lékař úrazové chirurgie MNO: "U bruslařů jsou to hlavně úrazy horních končetin. Kolo, to jsou především úrazy žeber, horních i dolních končetin. Někdy přivezou i pacienta s úrazem pánve."

Lékaři nabádají všechny k opatrnosti. Velké části letních úrazů lze totiž snadno zabránit. Senioři by pak neměli přeceňovat své síly.

V Ostravě bylo otevřeno očkovací centrum bez registrace

Ostrava jako druhé město po Praze ve středu ráno otevřela očkovací místo pro neregistrované zájemce. Zájem o očkování byl velký a první lidé už stáli ve frontě 2 hodiny před otevřením. Najdete ho v obchodním centru Nová Karolina.

V 8 hodin ráno se ve středu otevřelo v Nové Karolině v Ostravě nové očkovací místo. Od těch stávajících se liší především v tom, že se do něj lidé nemusí dopředu registrovat. Prostě jen přijdou a dostanou jednorázovou injekci vakcíny Johnson. Ostrava je po Praze dalším místem, kde se lze nechat naočkovat bez registrace.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR: "V tuto chvíli je nutné tu strategii změnit. Je nutné maximálně zjednodušit očkování, zrušit všechny možné bariéry a nabídnout lidem očkování tzv. pod nos."

Zájem lidí byl tak velký, že se tvořila dlouhá fronta. První zájemce přišel už dokonce krátce po šesté hodině ráno.

anketa: 

"Ne vždy máte možnost ovlivnit pracovní dobu. Objednáte se a můžete se jít klouzat." "Hlavně je to skoro o měsíc rychlejší."

"Tady si přijdu, když mám volno."

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Pravděpodobně v neděli dosáhneme 10 milionů vyočkovaných vakcín, takže vakcinace probíhá úspěšně já jsem velice rád, že je tady tolik lidí."

Očkování zajišťují profesionálové z Fakultní nemocnice Ostrava. Denně zvládnou naočkovat přibližně 800 lidí. Vakcín je prý v současné době dostatek.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat