Magazín 112

  • MS kraj přispěje profesionálním i dobrovolným hasičům
  • Vandalové počmárali mobiliář v Bělském lese hákovými kříži
  • Starosta Ostravy - Jihu nabízí odměnu za dopadení vandalů
  • V minulém týdnu se staly v MS kraji dvě vraždy

MS kraj přispěje profesionálním i dobrovolným hasičům

Moravskoslezský kraj opět významně přispěje profesionálním jednotkám hasičů na nové vybavení i na rekonstrukci stanic. Peníze dostanou i dobrovolní hasiči , kteří mají v integrovaném záchranném systému důležitou roli.

Hasičský záchranný sbor MS kraj patří v naší zemi k úplné špičce a fungování Integrovaného bezpečnostního centra nám závidí celá Evropa. Je ale velmi důležité udržovat techniku na špičkové úrovni a proto krajský úřad každý rok přispívá hasičům na její obnovu. Letos to bude 37 milionů korun.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Hasiči jsou nepostradatelní při zajišťování bezpečnosti obyvatel kraje. A během pandemie se jejich přínos pro společnost ještě více potvrdil. Proto je nutné, aby měli pro svou činnost kvalitní vybavení. Nejmodernější technická zařízení mohou výrazně zvýšit efektivitů zásahů. Kraj proto přispěje 15 a půl milionu na čtyři nové cisternové stříkačky a další potřebné technické prostředky. Nikdo by si přece nepřál, aby hasiči pracovali a často i zachraňovali lidské životy se zastaralou technikou."

V posledních měsících se hasiči podílejí různým způsobem na boji s koronavirem. Rozváželi roušky, provádějí dekontaminace celých budov a nyní rozvážejí očkovací vakcíny. Část peněz půjde i na dekontaminační sprchu a další prostředky.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „V posledních týdnech byli naši hasiči důležití při rozvozu vakcín po celém regionu. Rozvezli tisícovky dávek v nově pořízených kompresorových chladničkách s interními teploměry.

Radim Kuchař, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Pomoci kraje si velmi ceníme. Nakoupíme například 4 cisternové protichemické vozy, dieselagregáty pro nouzovou výrobu elektřiny nebo zvedací tlakové vaky."

12 milionů korun půjde i na rekonstrukce hasičsských stanic. 3 miliony dostanou i dobrovolní hasiči. využijí je na odbornou přípravu, akce pro děti a udržování tradic. Dostanou také 31 zdravotnických batohů za téměř 2 miliony korun.

Vandalové počmárali mobiliář v Bělském lese hákovými kříži

V Bělském lese už podruhé v krátké době řádili vandalové. Nacistickými znaky posprejovali naučné cedule u vstupu do lesa z ulice Čujkovova a také cedule označující surikatí stezku, která je určena dětem.

Sotva, co se do Bělského lesa vrátilo pět opravených naučných cedulí, které koncem února někdo posprejoval hákovými kříži a jinými svastikami, musí se opravovat dalších šest. Posprejované jsou stejnými symboly na dvou místech lesoparku.

Anketa: návštěvnice Bělského lesa: “Jsou to svině a policajti kolem toho chodí a vůbec si toho nevšímají. To je neuvěřitelné, to jsme na to dneska přišli. Je to hrozné.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “V sobotu 21. března krátce po 11. hodině jsme přijali oznámení od občana o posprejovaných tabulích v Bělském lese, na kterých byly nastříkané hákové kříže. Vzhledem k okolnostem případu jsme na místo přivolali Policii ČR, která si celou věc převzala.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tentokrát se to týká surikatí stezky s tím, že u vstupu do lesa v té severní části je poškozena ta cedule Jak se lidé mají v lese chovat. Tady se nám prohání nějaká partička nejspíše, která se možná hecuje navzájem.”

Vandalové tentokrát neponičili jen cedule a surikatí stezku, ale hákovými kříži počmárali i stromy.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “V areálu u dětského hřiště jsou počmárané dva stromy, jeden dub a borovice na druhé straně. Jsou to magoři, kteří znehodnocují tady ten městský mobiliář, protože to stojí spoustu energie, spoustu oprav, peněz a bylo by hezčí, kdyby to tady zůstalo v tom smysluplném jakoby duchu.”

Poškozeny jsou ovšem i lanové překážky pro děti. Zatímco při únorovém řádění sprejerů škoda přesáhla 5 tisíc korun, teď se zřejmě vyšplhá na více než dvojnásobek.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “U této poškozené cedule ovšem nebude stačit vyměnit jen cedulku, nebo tu tabulku, ale bude se muset demontovat, odvézt na stolárnu, vybrousit a znova ošetřit nátěrem, zase dovézt zpátky, takže spousta nákladů souvisejících s tím navíc. Pokud to takhle bude pokračovat, tak si tady odchytneme asi toho člověka, tedy.”

Celý Bělský les je momentálně pod dohledem tří kamer, které jsou napojeny na městskou policii. A jak se ukazuje, tento počet je nedostatečný.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Ten výukový areál je částečně pokrytý kamerovým systémem. Ta jižní část od Dakoty. Ty altánky uprostřed jsou zabírány kamerovým systémem z budovy ostravských městských lesů, ale asi by to chtělo tuto část posílit, protože kdyby ten vandalismus měl takto vzrůstat, tak by to stálo spoustu dalších finančních nákladů.”

Ostravské městské lesy proto chtějí vyvolat další jednání, která by vedla k posílení kamerového systému.

Starosta Ostravy - Jihu nabízí odměnu za dopadení vandalů

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Pomyslný pohár trpělivosti přetekl. Vážím si snahy zaměstnanců společnosti Ostravské městské lesy a zeleň, kteří se starají o naše zelené srdce obvodu. Spolupracujeme na tom, aby byl Bělský les příjemným místem k odpočinku a načerpání energie. Nesmyslné sprejování nacistických symbolů po všem okolo má za následek nejen finanční náklady na obnovu, ale i zklamání návštěvníků lesa a těch, kteří o les pečují. Ti co škody páchají, se chovají jako gauneři. Tak na ně jako na gaunery coby soukromá osoba vypisuji odměnu 5000 korun za pomoc při jejich dopadení.“

Celý Bělský les je momentálně pod dohledem tří kamer, které jsou napojeny na dispečink městské policie. A jak se ukazuje, tento počet je nedostatečný. Ostravské městské lesy proto chtějí vyvolat další jednání, která by vedla k posílení kamerového systému.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat