Magazín 112

22. ročník Dnů NATO v Mošnově bude rekordní

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná bezpečnostní magazín televize POLAR. Dnes pro vás máme speciální vydání 112, které se bude věnovat blížícím se Dnům NATO, které se konají už za tři týdny. V Mošnově se tedy znovu uskuteční jedna z největších air show v Evropě. Letošní ročník bude rekordní, a to ve více směrech, zejména ale v počtu účastnických zemí, kterých se letos předvede dvaadvacet. Partnerem bude přímo Severoatlantická aliance.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nemusíme nijak zvlášť představovat. Letos se koná už jejich dvaadvacátý ročník a i zemí, které představí svou vojenskou techniku a armádu, bude dvaadvacet. I letos je připraveno mnoho zajímavého.

Zbyněk Pavlačík, organizátor Dnů NATO: Máme letos dvaadvacátý ročník a zase symbolických dvaadvacet zemí plus Severoatlantická aliance, což je v celé historii nejvyšší počet zúčastněných zemí. Dále také máme nejdelší program dynamických ukázek, což nás tedy velice těší, protože si myslíme, že my jsme před jedním ne jenom z nejlepších programů vůbec v historii naší akce, ale také letos v celé historii budeme zde mít několik premiér i derniér. Mezi ty premiéry bych řadil, že poprvé vztyčíme vlajku účastnické země z Jižní Ameriky, a to konkrétně Brazílie, která zde předvede svůj moderní a střední dopravní letoun C-390 Millennium. Také vlastně poprvé zde budeme mít, to je myslím v celé širším regionu střední a východní Evropy, a to je zase nejmodernější švédský taktický víceúčelový letoun Gripen E čtyři a půl generace. Dále nás teda těší, že se po šesti letech vrací Jordánsko a to a to v podobě účasti zde tehdy populární ženské protiteroristické jednotky, která bude mít společnou ukázku se zásahovou jednotkou Krajského ředitelství Policie České republiky. Dále vlastně velké zastoupení zde bude mít Německo a Spojené státy, které zde předvedou pestrou škálu své techniky, ať už pozemní a letecké. A to je to, co naši akci dělá vlastně unikátní, že to není jenom o těch ukázkách pozemních nebo leteckých, ale je to o tom všem dohromady.

Zbyněk Pavlačík, organizátor Dnů NATO: B-52 budeme mít po deseti letech zde dva kusy s tím, že zatím pouze v sobotu bude B-52 k vidění i ve vzduchu právě po těch deseti letech a další bude poprvé od roku 2019, kdy jsme ho měli na statické ukázce. Na této statické opět, a to po celou dobu trvání akce. Doufáme, že seznam techniky ještě není finální. My ale chceme být seriózní a nechceme tedy zveřejnit něco, co ještě nemáme stoprocentně potvrzeno. Ale věříme, řekněme, ta šance je poměrně vysoká, že v nadcházejících dnech bychom ještě zveřejnili další atraktivní účasti. Také máme po několika letech dvě akrobatické skupiny. To je ta forma účasti, která je pro návštěvníky jednou z nejatraktivnějších. Budeme zde mít na mošnovském nebi poprvé švýcarskou akrobatickou skupina Patrola Swiss, která se před tím účastnila v ČR pouze na dnu otevřených dveří v Čáslavi, ale to v omezeném počtu čtyřech letounů, když to u nás budou v plné sestavě letounu šesti. Dále je to i zde již známá chorvatská akrobatická skupina Krila oluje. Takže myslím si, že sestava těchto dvou akrobatických skupin bude pro diváky velkým tahákem.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Toto setkání a konání Dnů NATO a vzdušných sil se tentokrát odehrává ve velmi výjimečné situaci, protože víme, že na Ukrajině zní válečný konflikt, který svým způsobem je nepřímou konfrontací mezi řekněme Ruskou federací a mezi evropskými zeměmi a samozřejmě zeměmi, které tvoří součást NATO. Je to samozřejmě věc o to důležitější, protože si myslím, že je třeba ukázat jednotu, kterou v podstatě tady společně si udržujeme. Já jsem hrdý na to, že Česká republika je součástí této jednoty, že skutečně tady pomáháme. Já jsem se teďka nedávno díval na to, kdo jak pomáhá, a patříme mezi skutečně minimálně prvních deset zemí světa, které pojaly tu situaci na Ukrajině velmi svědomitě a odpovědně. Takže tyto dny NATO budou svým způsobem výjimečné. Nicméně domnívám se, že když je konáme, opět demonstruje právě to, co jsem teďka říkal. Tu jednotu a že jsme připraveni se bránit proti jakékoliv agresi, která může nastat. Já teda pevně věřím, že na to nedojde, ale je třeba být na tyto věci připraven. Takže já jsem i rád za to, že tentokrát tady máme i rekordní účast. To znamená dvaadvacátý ročník znamená i dvaadvacet zemí, které se toho zúčastní. Takže to číslo 22 je docela magické a pevně věřím, že vše proběhne v klidu a důstojně. Myslím si, že bude to opět řekněme, informace pro naše lidi, že tady je armáda, že tady jsou naši spojenci a že tedy jsme připraveni se bránit proti jakýmkoliv výpadům, které teďka vidíme na území Ukrajiny.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Naše armáda se na akci bude loučit s vrtulníky Mi-24/35, které už ve výzbroji po téměř padesáti letech nahradí americké stroje Venom a Viper. Představí se nové vozidla pěchoty i systém protivzdušné obrany.

Ivo Střecha, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR: Je to akce, která má zásadní vliv na formování toho bezpečnostního prostředí, hlavně na území ČR a obyvatelstva. Chceme ukázat ten technologický pokrok. Ono je to výzva nejenom pro vlastní fungování, ale i pro náš personál, protože opravdu ten skok technologický od toho, co dneska máme, a od toho, co budeme mít, nebo již máme. Něco, co bylo pořízeno v krátké době v minulosti, je obrovský a samozřejmě je to velký nárok na ten management, abychom ty technologie využívali, co nejsmysluplnější a neefektivní způsobem. Navíc ta Ukrajina a ten konflikt, který tam probíhá, ukazuje, že doopravdy ty technologie mají zásadní vliv, co se na tom bojišti děje a jestli naše profesionální armáda, která není početná, ale má hrát nějakou zásadní roli na tom bojišti, tak ty technologie jsou stoprocentně významné. Takže jsem rád, že tady ta událost tady bude. Jsem rád, že tady můžeme ukázat valnou část toho, co jsme v dávné minulosti pořídili, a i to, co v blízké budoucnosti pořizovat armáda bude.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Tradičním partnerem akce je také Moravskoslezský kraj a město Ostrava. Strážníci dohlédnou na organizaci, ale prezentovat se budou i v ukázkách.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Nemyslím si, že pořádáním téhle té akce zvyšujeme nějakým způsobem riziko. Naopak myslím si, že je to důležitá symbolika v tom, že ji pořádáme nadále nebo spolu pořádáme, že se ten její rozsah zvětšuje, že tím dáváme najevo tu příslušnost k té Severoatlantické alianci.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Policie se postará, aby nikdo nezmeškal letadlo při cestě na dovolenou. Bude k tomu zřízena horká linka.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Statické dynamické ukázky, moje zásahová jednotka Moravskoslezského kraje bude participovat na ukázce z protiteroristickou ženskou jordánskou jednotkou, která tady byla před několika lety. Co se týče té bezpečnostní, jednak vnitřní bezpečnost v areálu, kterou řešíme s Armádou České republiky, vnější bezpečnost areálu a samozřejmě okolní komunikace, dopravní policie, participace na příjezdech návštěvníků a samozřejmě i těch, kteří využívají letiště na něco jiného než na ukázky Dnů NATO. To znamená chtějí odletět na dovolenou, charterovým letem nebo běžnou linkou. Možná bych zmínil stále ohrožení České republiky, první stupeň ohrožení České republiky terorismem, které znamená určité jiné mechanismy, než za běžných okolností. Zvýšená bezpečnost, zvýšená ostraha na vstupech, bezpečnostní prohlídky, které bude provádět pořadatel a na kterých ale ve formě supervizoru bude participovat Policie ČR. Taktéž nemůžeme zapomenout na konflikt na Ukrajině, a proto naše zvýšené úsilí, aby celé ty dva v podstatě, respektive tři dny s těmi předchozími ukázkami, proběhly v pořádku.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dny NATO se konají 17. a 18. září.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Rozhodně si tedy udělejte čas. Bude to stát za to. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat