Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • FIRMA KVŮLI DODÁVKÁM ZAVEDLA MIMOŘÁDNÉ SMĚNY
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Záchranáři z MS kraje se seznámili s novinkami z oboru

      V posledních letech zaskočily snad každého mimořádné události napříč celou zemí, na které je těžké se dopředu připravit. Poslední velkou tragédií byla střelba na Filozofické fakultě v Praze, kde šlo o život i zasahujícím záchranářům. Je proto velmi důležité nastavit ty nejlepší postupy v podobných situacích, což byl jeden z bodů celokrajského semináře záchranné služby v Ostravě.

      Pro zdravotnické záchranáře jsou pravidelná školení velmi důležitá. Seznamují se na nich s nejnovějšími trendy a postupy v urgentním lékařství, což je jedna z nejrychleji se rozvíjejících oblastí medicíny. V Moravskoslezském kraji na to vedení záchranářů velmi dbá a krom běžných školení každoročně pořádá i velký odborný seminář. 

      David Holeš, ředitel ZZS MS kraje: "Akce je zaměřená na sdělování posledních odborných témat a vnitřních problémů organizace a o provozních věcech."

      Martin Novák, vedoucí lékař ZZS Ostrava: "Kvalitní péči lze poskytovat pouze v případě, že máme kvalitní vybavení a perfektní erudici zaměstnanců. Z tohoto důvodu se organizuje široká škála vzdělávání a součástí je i tento seminář." 

      O střelbě na Filozofické fakultě v Praze hovořil Ondřej Šedivka, který má na starosti krizové řízení a zásahu se aktivně účastnil. Dalším tématem byl např. postup při zástavě krvácení u dětí. 

      Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Obrovský vývoj urgentní medicíny vidíme například u resuscitace a výuky laiků, protože postupy urgentní medicíny se zjednodušují tím, jak kvalitnější a dokonalejší jsou technické prostředky, tím jednodušší mohu být postupy."  

      Velkým tématem byly také povodně, které Moravskoslezský kraj zasáhly v září. Na každé mimořádné události je totiž pozitivní to, že se z ní dá poučit pro příště. 

      ---

      Pálení biologického odpadu je od března zakázáno

      Se slunečným jarním počasím začal úklid zahrad po zimě a jejich příprava na novou sezónu. Ale pozor, od března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje pálení biologického odpadu jako je tráva nebo listí. Výjimku má například opékání buřtů na suchém dřevě.

      Každé jaro je to stejné. Majitelé vtrhnou na zahrádky a hasiči to okamžitě poznají na zvýšeném počtu výjezdů. Týkají se tzv. požárů porostů. Při úklidu zahrad je totiž potřeba zlikvidovat listí nebo suchou tráva a nejjednodušší je všechno spálit. Při tom ale stačí chvilka neopatrnosti a oheň se nekontrolovaně rozšíří. Dým z ohně navíc obtěžuje sousedy a tak letos v březnu začala platit novela zákona, která pálení bioodpadu zakazuje. Zakázáno je i vypalování trávy.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Od 1. března letošního roku a je to dáno zákonem o ovzduší, je zakázáno pálení jakéhokoliv biologického odpadu." 

      Petr Menšík (Ostravak), místostarosta Ostravy-Vítkovic: "Bioodpad lze likvidovat tak, že si občané zažádají společnost OZO o hnědé kontejnery, které jsou vyváženy a nebo přímo odvážet bioodpad do sběrných dvorů, kde berou do dvou metrů krychlových, což je přívěsný vozík." 

      Na otevřeném ohništi je ale povoleno pálit suché dřevo, například, když si chceme opéct buřty nebo posedět s přáteli u kytary. Musíme ale dodržet některá pravidla.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Oheň by měl být ohraničen nehořlavým materiálem, měli bychom také mít připraven dostatek hasebních prostředků. Může to být třeba hasící přístroj nebo písek či kbelík s vodou." 

      Pokud jde o větší oheň na nějaké akci, jako je například pálení čarodějnic, je vhodné ho dopředu ohlásit prostřednictvím formuláře na webu hasičů paleni.izscr.cz. 

      ---

      Dopravně preventivní akce zaměřená na chodce

      V Opavě proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na chodce. Vůbec poprvé se do ní společně zapojili Policie ČR, strážníci a krajský koordinátor BESIPu.

      Chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Poměrně často si za svá zranění mohou sami. Mnozí z nich si neuvědomují, že přijíždějící vozidlo nestačí jen vidět, ale musí být vidět především oni sami. Nejen na to je v Opavě upozornila dopravně preventivní akce.

      Marek Dýčka, mluvčí MP Opava “Chceme upozornit na to, že chodci mají být nejen viděni, to znamená, rozdáváme reflexní prvky a že se mají více věnovat tomu provozu. To znamená, že nemají zapomínat na to se správně rozhlédnout, že mají navazovat s řidičem oční kontakt, aby měli jistotu, že ten řidič je dostatečně vidí, nejlépe počkat než vozidlo zastaví. Určitě nevbíhat před rozjetá vozidla. Je to velice nebezpečné.”

      Akce se uskutečnila v blízkosti frekventovaného kruhového objezdu ulic Nákladní a Oblouková.

      Dalibor Prusek, zástupce vedoucího, Dopravní inspektorát Opava: “Místo bylo vybráno protože tady v centru města je vysoký pohyb chodců a začátkem letošního roku jsme měli několik vážných dopravních nehod s účasti chodce. Jednalo se třeba o střet chodce s vozidlem na přechodu pro chodce, kdy příčinou bylo špatně vyčištěné přední sklo na vozidle. To znamená námrazy na skle. Tady bych chtěl apelovat i na řidiče ať si řádně očistí čelní skla v zimním období zejména a na chodce, protože musím vidět a musím být viděn. To znamená, ty reflexní prvky, které dneska rozdáváme jsou za účelem, aby ten chodec byl viditelný.”

      anketa: obyvatelé Opavy: “Pořád mám na kole a mám i na tašce.”

      “Máme, používáme pořád.”

      “Jak jdeš po tmě večer a nesvítí světlo, tak musí být páska.”

      “Nepoužívám pásky, já spíš nosím jakoby světla na kolo než pásky.”

      “My to máme na oblečení, tak jdeme vlastně vidět pořád.”

      Velkým nešvarem zejména mladých chodců je mobil v ruce a sluchátka na uších.

      Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Poslouchají hudbu, ne vždy se soustředí plně na to přecházení a mnohdy se stává, že bezmyšlenkovitě vstoupí na přechod a ohrozí sebe i řidiče.”

      Spousta chodců si stále myslí, že u přechodu mají absolutní přednost. Není tomu tak.

      Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Je to fáma, kde se traduje, že chodec má absolutní přednost u přechodu pro chodce. Není to takové, je potřeba oboustranná souhra. Chodec nesmí nikdy nikoho ohrozit, ani sebe ani ostatní účastníky. Mnohdy si chodec ani neuvědomuje rizikovost té situace. Počasí třeba nahrává nebo klimatické podmínky, světlost, šero. Dnešní počasí, kdy krásně svítí slunce, mnoho řidičů může být oslněno právě tímto sluníčkem a když se blíží k přechodu pro chodce, nemusí chodce registrovat včas. Chodec svým chováním opravdu může odvrátit tu rizikovou situaci.”

      Dopravně preventivní akce jsou jedním z prostředků, jak mohou policisté ovlivňovat chování nejen chodců, ale i cyklistů a řidičů.

      ---

      Zloděj používal místo klíčů páčidlo

      Na podzim loňského roku začalo na ostravské kriminálce přibývat případů nejrůznější vykradených objektů. Důkazy a hlavně podobný způsob provedení nasvědčoval, že jde o stejného pachatele. Do svého dopadení se stihl vloupat do více než 30 budov v našem a Olomouckém kraji.

      Na záznamu bezpečnostní kamery z obchodu se smíšeným zbožím je vidět zloděje při jednom z vloupání. Bral všechno co mu přišlo pod ruku a ukradl si i tašky, aby měl lup kam dávat. Podobné to bylo všude a pestré byla i škála napadených objektů. Aby znemožnil svou identifikaci, na obličeji měl vždy černou plastovou masku. 

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Úzká spolupráce mezi jednotlivými policejními články napříč celým krajem vedla ke ztotožnění podezřelé osoby. Tím byl 37letý muž."

      Vloupání měla ale jedno společné a to je dobře vidět na záběrech z nepovedené loupeže na benzínové pumpě. Místo klíčů nebo šperháků používal páčidlo a hrubou sílu. Než ho operativní činností policisté dopadli, stihl se vloupat do více než 30 objektů a ukradl z nich věci za 800 tisíc korun.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Mezi odcizenými věcmi byly například boty, oděvy, nářadí, potraviny, cigarety, alkohol či platební karta."

      Kriminalisté doporučují kvalitní zabezpečení objektů, se kterým vám může pomoci mobilní aplikace Zabezpečte se! 

      Martina Jablonská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Najdete tam různé rady a návody, jak si zabezpečit svůj majetek."

      Překvapivé je, že muž má čistý trestní rejstřík. S vloupáními začal, protože se prý dostal do špatné životní situace a potřeboval peníze. Hrozí mu 5 let vězení. 

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín 112
      27. března 2025, 17:45

      Záchranáři z MS kraje se seznámili s novinkami z oboru

      V posledních letech zaskočily snad každého mimořádné události napříč celou zemí, na které je těžké se dopředu připravit. Poslední velkou tragédií byla střelba na Filozofické fakultě v Praze, kde šlo o život i zasahujícím záchranářům. Je proto velmi důležité nastavit ty nejlepší postupy v podobných situacích, což byl jeden z bodů celokrajského semináře záchranné služby v Ostravě.

      Pro zdravotnické záchranáře jsou pravidelná školení velmi důležitá. Seznamují se na nich s nejnovějšími trendy a postupy v urgentním lékařství, což je jedna z nejrychleji se rozvíjejících oblastí medicíny. V Moravskoslezském kraji na to vedení záchranářů velmi dbá a krom běžných školení každoročně pořádá i velký odborný seminář. 

      David Holeš, ředitel ZZS MS kraje: "Akce je zaměřená na sdělování posledních odborných témat a vnitřních problémů organizace a o provozních věcech."

      Martin Novák, vedoucí lékař ZZS Ostrava: "Kvalitní péči lze poskytovat pouze v případě, že máme kvalitní vybavení a perfektní erudici zaměstnanců. Z tohoto důvodu se organizuje široká škála vzdělávání a součástí je i tento seminář." 

      O střelbě na Filozofické fakultě v Praze hovořil Ondřej Šedivka, který má na starosti krizové řízení a zásahu se aktivně účastnil. Dalším tématem byl např. postup při zástavě krvácení u dětí. 

      Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Obrovský vývoj urgentní medicíny vidíme například u resuscitace a výuky laiků, protože postupy urgentní medicíny se zjednodušují tím, jak kvalitnější a dokonalejší jsou technické prostředky, tím jednodušší mohu být postupy."  

      Velkým tématem byly také povodně, které Moravskoslezský kraj zasáhly v září. Na každé mimořádné události je totiž pozitivní to, že se z ní dá poučit pro příště. 

      ---

      Pálení biologického odpadu je od března zakázáno

      Se slunečným jarním počasím začal úklid zahrad po zimě a jejich příprava na novou sezónu. Ale pozor, od března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje pálení biologického odpadu jako je tráva nebo listí. Výjimku má například opékání buřtů na suchém dřevě.

      Každé jaro je to stejné. Majitelé vtrhnou na zahrádky a hasiči to okamžitě poznají na zvýšeném počtu výjezdů. Týkají se tzv. požárů porostů. Při úklidu zahrad je totiž potřeba zlikvidovat listí nebo suchou tráva a nejjednodušší je všechno spálit. Při tom ale stačí chvilka neopatrnosti a oheň se nekontrolovaně rozšíří. Dým z ohně navíc obtěžuje sousedy a tak letos v březnu začala platit novela zákona, která pálení bioodpadu zakazuje. Zakázáno je i vypalování trávy.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Od 1. března letošního roku a je to dáno zákonem o ovzduší, je zakázáno pálení jakéhokoliv biologického odpadu." 

      Petr Menšík (Ostravak), místostarosta Ostravy-Vítkovic: "Bioodpad lze likvidovat tak, že si občané zažádají společnost OZO o hnědé kontejnery, které jsou vyváženy a nebo přímo odvážet bioodpad do sběrných dvorů, kde berou do dvou metrů krychlových, což je přívěsný vozík." 

      Na otevřeném ohništi je ale povoleno pálit suché dřevo, například, když si chceme opéct buřty nebo posedět s přáteli u kytary. Musíme ale dodržet některá pravidla.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Oheň by měl být ohraničen nehořlavým materiálem, měli bychom také mít připraven dostatek hasebních prostředků. Může to být třeba hasící přístroj nebo písek či kbelík s vodou." 

      Pokud jde o větší oheň na nějaké akci, jako je například pálení čarodějnic, je vhodné ho dopředu ohlásit prostřednictvím formuláře na webu hasičů paleni.izscr.cz. 

      ---

      Dopravně preventivní akce zaměřená na chodce

      V Opavě proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na chodce. Vůbec poprvé se do ní společně zapojili Policie ČR, strážníci a krajský koordinátor BESIPu.

      Chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Poměrně často si za svá zranění mohou sami. Mnozí z nich si neuvědomují, že přijíždějící vozidlo nestačí jen vidět, ale musí být vidět především oni sami. Nejen na to je v Opavě upozornila dopravně preventivní akce.

      Marek Dýčka, mluvčí MP Opava “Chceme upozornit na to, že chodci mají být nejen viděni, to znamená, rozdáváme reflexní prvky a že se mají více věnovat tomu provozu. To znamená, že nemají zapomínat na to se správně rozhlédnout, že mají navazovat s řidičem oční kontakt, aby měli jistotu, že ten řidič je dostatečně vidí, nejlépe počkat než vozidlo zastaví. Určitě nevbíhat před rozjetá vozidla. Je to velice nebezpečné.”

      Akce se uskutečnila v blízkosti frekventovaného kruhového objezdu ulic Nákladní a Oblouková.

      Dalibor Prusek, zástupce vedoucího, Dopravní inspektorát Opava: “Místo bylo vybráno protože tady v centru města je vysoký pohyb chodců a začátkem letošního roku jsme měli několik vážných dopravních nehod s účasti chodce. Jednalo se třeba o střet chodce s vozidlem na přechodu pro chodce, kdy příčinou bylo špatně vyčištěné přední sklo na vozidle. To znamená námrazy na skle. Tady bych chtěl apelovat i na řidiče ať si řádně očistí čelní skla v zimním období zejména a na chodce, protože musím vidět a musím být viděn. To znamená, ty reflexní prvky, které dneska rozdáváme jsou za účelem, aby ten chodec byl viditelný.”

      anketa: obyvatelé Opavy: “Pořád mám na kole a mám i na tašce.”

      “Máme, používáme pořád.”

      “Jak jdeš po tmě večer a nesvítí světlo, tak musí být páska.”

      “Nepoužívám pásky, já spíš nosím jakoby světla na kolo než pásky.”

      “My to máme na oblečení, tak jdeme vlastně vidět pořád.”

      Velkým nešvarem zejména mladých chodců je mobil v ruce a sluchátka na uších.

      Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Poslouchají hudbu, ne vždy se soustředí plně na to přecházení a mnohdy se stává, že bezmyšlenkovitě vstoupí na přechod a ohrozí sebe i řidiče.”

      Spousta chodců si stále myslí, že u přechodu mají absolutní přednost. Není tomu tak.

      Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Je to fáma, kde se traduje, že chodec má absolutní přednost u přechodu pro chodce. Není to takové, je potřeba oboustranná souhra. Chodec nesmí nikdy nikoho ohrozit, ani sebe ani ostatní účastníky. Mnohdy si chodec ani neuvědomuje rizikovost té situace. Počasí třeba nahrává nebo klimatické podmínky, světlost, šero. Dnešní počasí, kdy krásně svítí slunce, mnoho řidičů může být oslněno právě tímto sluníčkem a když se blíží k přechodu pro chodce, nemusí chodce registrovat včas. Chodec svým chováním opravdu může odvrátit tu rizikovou situaci.”

      Dopravně preventivní akce jsou jedním z prostředků, jak mohou policisté ovlivňovat chování nejen chodců, ale i cyklistů a řidičů.

      ---

      Zloděj používal místo klíčů páčidlo

      Na podzim loňského roku začalo na ostravské kriminálce přibývat případů nejrůznější vykradených objektů. Důkazy a hlavně podobný způsob provedení nasvědčoval, že jde o stejného pachatele. Do svého dopadení se stihl vloupat do více než 30 budov v našem a Olomouckém kraji.

      Na záznamu bezpečnostní kamery z obchodu se smíšeným zbožím je vidět zloděje při jednom z vloupání. Bral všechno co mu přišlo pod ruku a ukradl si i tašky, aby měl lup kam dávat. Podobné to bylo všude a pestré byla i škála napadených objektů. Aby znemožnil svou identifikaci, na obličeji měl vždy černou plastovou masku. 

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Úzká spolupráce mezi jednotlivými policejními články napříč celým krajem vedla ke ztotožnění podezřelé osoby. Tím byl 37letý muž."

      Vloupání měla ale jedno společné a to je dobře vidět na záběrech z nepovedené loupeže na benzínové pumpě. Místo klíčů nebo šperháků používal páčidlo a hrubou sílu. Než ho operativní činností policisté dopadli, stihl se vloupat do více než 30 objektů a ukradl z nich věci za 800 tisíc korun.

      Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Mezi odcizenými věcmi byly například boty, oděvy, nářadí, potraviny, cigarety, alkohol či platební karta."

      Kriminalisté doporučují kvalitní zabezpečení objektů, se kterým vám může pomoci mobilní aplikace Zabezpečte se! 

      Martina Jablonská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Najdete tam různé rady a návody, jak si zabezpečit svůj majetek."

      Překvapivé je, že muž má čistý trestní rejstřík. S vloupáními začal, protože se prý dostal do špatné životní situace a potřeboval peníze. Hrozí mu 5 let vězení. 

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-27-03-2025-17-45