Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě
  • MS kraj podpoří dobrovolné i profesionální hasiče
  • Postrach slezskoostravských zahrad je za mřížemi

Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě

Tomáš Tikal, TV Polar: Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na ostravském Letišti Leoše Janáčka v Mošnově navštívilo 185 tisíc lidí. Je to o 75 tisíc více než v minulém roce. Návštěvníci si užili ukázky špičkové vojenské techniky z celého světa. Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě nabídla 100 letounů a tisícovku další techniky z devatenácti zemí, což přitáhlo v sobotu i v neděli desetitisíce lidí. Zájem budily především nejnovější stíhačky F-35.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor Dnů NATO: Naším hlavním cílem více než dvacet let není tu akci dělat větší a větší, ale zajímavější pro návštěvníky. I tak jsme rádi, že se nám podařilo zajistit velmi atraktivní program jak na české účasti, tak i co se týče té zahraniční, protože ohledně té české zde máme vůbec první veřejnou premiéru nového vrtulníkového systému H1, což jsou ty dva americké Venom a Viper. Ale také zde máme poslední veřejné vystoupení vrtulníku Mi-24. Jsme rádi, že zde máme také, jako první akce vůbec v celé střední a východní Evropě, pět nejmodernější letounu páté generace F-35, tři americké a dva britské, přičemž ty britské se zde prezentují vůbec poprvé mimo Velkou Británii, takže to je i řekněme událost evropského významu. No a pak také bych vyzdvihnul Polsko jako letošní partnerskou zemi, které zde opravdu prezentuje to nejmodernější, co za poslední roky pořídilo. Teprve před ani ne měsícem jsme obdrželi z Koreje letoun FA-50, který tady se ukazuje poprvé také mimo Polsko, stejně jako ten britský letoun F-35b. Polsko zde ukazuje známý systém HIMARS, který v České republice veřejnost nemohla si ještě prohlédnout, ale je to bezpilotní prostředek a jejich nový bojový tank K2 Black Panther. Opravdu je tady toho hodně nového, což nás těší. Jsou tu novinky a ne nějaká technika, která by se opakovala každý rok.

Tomáš Tikal, TV Polar: V té souvislosti prozradil premiér Fiala, že Česká republika plánuje nákup celé letky stíhaček F-35.

Petr Fiala (ODS), premiér ČR: Tyto letouny si pořizuje řada zemí v Severoatlantické alianci. F-35 se stávají standardem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dny NATO nabídly další bohatý program. Například hasiči našeho kraje byli oceněni za pomoc při rozsáhlých požárech v Řecku. Téměř dvě stovky tisíc návštěvníků Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR na ostravském letišti představují obrovský turistický potenciál. Ostrava a Moravskoslezský kraj chtějí z této vysoké návštěvnosti vytěžit co nejvíce. Dny NATO jsou největší akcí pořádanou na území Moravskoslezského kraje a zástupci kraje i Ostravy oceňují, že dokáží přitáhnout do našeho regionu statisíce lidí.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Dny NATO jsou jednou z atrakcí, která tady láká celou řadu turistů, zahraničních hostů a tím pádem máme obsazené hotely. Máme samozřejmě tady jiné atraktivity navštívené těmito lidmi a snažíme se jaksi propagovat náš Moravskoslezský kraj právě prostřednictvím takto velkých eventů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou roli tady má Moravskoslezský kraj? Podporuje nějak tuto akci?

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Moravskoslezský kraj samozřejmě finančně podporuje Dny NATO už dlouhodobě a máme tady i stánky, které ukazují, co všechno máme v Moravskoslezském kraji. Ukazujeme tady atraktivity, které tady máme a také návštěvník může dostat cyklo mapu do ruky, turistickou mapu apod.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: Pro nás to přináší spoustu věcí. Zaprvé sem na letiště dorazí obrovské množství lidí, kteří by sem třeba jinak nepřijeli, ale je tady ten přesah, protože jedná se opravdu o Dny NATO, Severoatlantické aliance, které nám jakoby připomínají, že jsme součástí aliance a že být součástí aliance pro nás neznamená pouze benefity, ale i závazky. Já jsem rád, že tato akce v sobě generuje všechny tyhle tři věci.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jenom pro kraj, když to řeknu, je to samozřejmě největší společenská akce, která v kraji je. Dvě stě tisíc lidí, myslím si, že tento víkend bude překonaný asi rekord, ale zároveň je to ukázka toho, že letiště Mošnově funguje a je to ukázka toho, co znamená být v NATO. Vzhledem k tomu, co se děje kousek od nás, poslední dva ročníky mají zcela jinačí význam.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co můžeme dneska tady ukázat?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Hlavně musíme ukázat svaly, protože opravdu to, co se děje kousek od nás, kde Putin napadl svého souseda, kde se zastaví? Zastaví se ve Lvově? Nebo nebo v Žatci nebo v Ostravě? Takže opravdu je tady ukázka síly. Bezesporu, to si musíme přiznat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na Dnech NATO se také jednalo o modernizaci Letiště Leoše Janáčka.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Čeká nás velké jednání o opravě dráhy, protože dráha byla naposledy spravena v roce 1985 a ti, kdo mají možnost startovat, vidí, že už to trošku drncá. Hledáme ve spolupráci s armádou prostředky na to, jak tu dráhu spravit, protože těch pět miliard, kolik to bude stát, je v tuto chvíli nad síly krajského rozpočtu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak to budete řešit?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Pokusíme se vyjednat s armádou nějakou spoluúčast, pokud možno co největší.

Tomáš Tikal, TV Polar: Organizátoři věří, že v příštím roce si najde cestu na Dny NATO přes dvě stě tisíc lidí.

---

MS kraj podpoří dobrovolné i profesionální hasiče

Kraj patří dlouhodobě mezi významné podporovatele hasičů a to jak dobrovolných, tak profesionálních. Nyní zastupitelé schválili 35 milionů korun, za které budou nakoupeny nové cisterny i moderní technika. Peníze půjdou i na opravy zbrojnic.

Hasiči z našeho kraje patří mezi nejlépe vybavené v rámci celé naší země a to i díky MS kraji. Ten nyní nakoupil profesionálním hasičům moderní techniku za téměř šest milionů korun. Jde o  zařízení, která pomohou hasičům v efektivitě zásahu a navíc zvýší i jejich bezpečnost. 

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Díky novým termovizním kamerám, speciálním filtrům a spektometrům budou zásahy našich profesionálních hasičů efektivnější i bezpečnější. S krajským hasičským záchranným sborem spolupracuje Moravskoslezský kraj dlouhodobě, tentokrát jsme jim na potřebné technické vybavení přispěli celkem 5,8 milionu korun. Jejich práce si nesmírně vážíme."

Kraj také podpoří jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí na území Moravskoslezského kraje. Dva a půl milionu rozdělili krajští zastupitelé mezi 11 obcí na pořízení dopravního automobilu nebo požárního přívěsu, dalších 12 milionů korun využije 6 obcí na cisternové stříkačky.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Dobrovolní hasiči mají mnohdy zastaralou techniku a tam jsem velmi rád, že jsme je podpořili částkou 29 milionů korun."

Aleš Boháč, náměstek starosty SDH Ostrava-Radvanice: "Jsem rád, že kraj dobrovolných hasičům přispívá, tak aby mohli pomáhat účelně." 


14 a půl milionu půjde z krajského rozpočtu na stavby nebo rekonstrukce požárních zbrojnic. Tento příspěvek získá 7 obcí.

---

Postrach slezskoostravských zahrad je za mřížemi

Teď potěšíme obyvatele Slezské Ostravy. Právě tam totiž od jara řádil zloděj, který se specializoval na zahrady rodinných domků a bral vše, co se dá zpeněžit. Policisté jej v minulých dnech zadrželi a na trest si počká ve vězení.

V dubnu se začaly ve Slezské Ostravě množit krádeže, které měly podobný modus operandi. Zloděj se různými způsoby dostal na zahrady rodinných domků a kradl všechno, na co přišel. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V některých případech využil otevřených branek nebo mobilního oplocení. Jakmile tam byla překážka v podobě zámku, neodradilo ho to a za použití hrubé sily na pozemek či do domu vniknul."

Řádil v Michálkovicích, Radvanicích nebo Heřmanicích. Ukradl obrazy, stolní hodiny, elektrické kolo, desítky hodinek či platební kartu, ale také motorovou pilu, sekeru či elektrické ruční míchadlo. Policisté postupně nastřádali důkazy, které je dovedli až k pachateli.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté ze Slezské Ostravy postupně střádali důkazy, vyhodnocovali zajištěné stopy a díky operativní činnosti ztotožnili možného pachatele. Vzhledem k tomu, že se jednalo o muže na pohybu, byl vydán předchozí souhlas s jeho zadržením."

V této souvislosti policisté připomínají majitelům domů obezřetnost.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli znovu apelovat na majitele rodinných domů, aby své branky zamykali a chránili svůj majetek. I přesto, že máte auto zaparkované na svém pozemku, tak ho řádně zabezpečte, zkontrolujte a nenechávejte v něm žádné cenné věci, ani klíče. Auto není trezor."

V tomto případě už pachatel sedí za mřížemi pro předchozí trestnou činnost. Čeká ho ale další soud, kde mu hrozí až 5 let vězení. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
28. září 2023, 17:44

Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě

Tomáš Tikal, TV Polar: Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na ostravském Letišti Leoše Janáčka v Mošnově navštívilo 185 tisíc lidí. Je to o 75 tisíc více než v minulém roce. Návštěvníci si užili ukázky špičkové vojenské techniky z celého světa. Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě nabídla 100 letounů a tisícovku další techniky z devatenácti zemí, což přitáhlo v sobotu i v neděli desetitisíce lidí. Zájem budily především nejnovější stíhačky F-35.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor Dnů NATO: Naším hlavním cílem více než dvacet let není tu akci dělat větší a větší, ale zajímavější pro návštěvníky. I tak jsme rádi, že se nám podařilo zajistit velmi atraktivní program jak na české účasti, tak i co se týče té zahraniční, protože ohledně té české zde máme vůbec první veřejnou premiéru nového vrtulníkového systému H1, což jsou ty dva americké Venom a Viper. Ale také zde máme poslední veřejné vystoupení vrtulníku Mi-24. Jsme rádi, že zde máme také, jako první akce vůbec v celé střední a východní Evropě, pět nejmodernější letounu páté generace F-35, tři americké a dva britské, přičemž ty britské se zde prezentují vůbec poprvé mimo Velkou Británii, takže to je i řekněme událost evropského významu. No a pak také bych vyzdvihnul Polsko jako letošní partnerskou zemi, které zde opravdu prezentuje to nejmodernější, co za poslední roky pořídilo. Teprve před ani ne měsícem jsme obdrželi z Koreje letoun FA-50, který tady se ukazuje poprvé také mimo Polsko, stejně jako ten britský letoun F-35b. Polsko zde ukazuje známý systém HIMARS, který v České republice veřejnost nemohla si ještě prohlédnout, ale je to bezpilotní prostředek a jejich nový bojový tank K2 Black Panther. Opravdu je tady toho hodně nového, což nás těší. Jsou tu novinky a ne nějaká technika, která by se opakovala každý rok.

Tomáš Tikal, TV Polar: V té souvislosti prozradil premiér Fiala, že Česká republika plánuje nákup celé letky stíhaček F-35.

Petr Fiala (ODS), premiér ČR: Tyto letouny si pořizuje řada zemí v Severoatlantické alianci. F-35 se stávají standardem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dny NATO nabídly další bohatý program. Například hasiči našeho kraje byli oceněni za pomoc při rozsáhlých požárech v Řecku. Téměř dvě stovky tisíc návštěvníků Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR na ostravském letišti představují obrovský turistický potenciál. Ostrava a Moravskoslezský kraj chtějí z této vysoké návštěvnosti vytěžit co nejvíce. Dny NATO jsou největší akcí pořádanou na území Moravskoslezského kraje a zástupci kraje i Ostravy oceňují, že dokáží přitáhnout do našeho regionu statisíce lidí.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Dny NATO jsou jednou z atrakcí, která tady láká celou řadu turistů, zahraničních hostů a tím pádem máme obsazené hotely. Máme samozřejmě tady jiné atraktivity navštívené těmito lidmi a snažíme se jaksi propagovat náš Moravskoslezský kraj právě prostřednictvím takto velkých eventů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou roli tady má Moravskoslezský kraj? Podporuje nějak tuto akci?

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Moravskoslezský kraj samozřejmě finančně podporuje Dny NATO už dlouhodobě a máme tady i stánky, které ukazují, co všechno máme v Moravskoslezském kraji. Ukazujeme tady atraktivity, které tady máme a také návštěvník může dostat cyklo mapu do ruky, turistickou mapu apod.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: Pro nás to přináší spoustu věcí. Zaprvé sem na letiště dorazí obrovské množství lidí, kteří by sem třeba jinak nepřijeli, ale je tady ten přesah, protože jedná se opravdu o Dny NATO, Severoatlantické aliance, které nám jakoby připomínají, že jsme součástí aliance a že být součástí aliance pro nás neznamená pouze benefity, ale i závazky. Já jsem rád, že tato akce v sobě generuje všechny tyhle tři věci.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jenom pro kraj, když to řeknu, je to samozřejmě největší společenská akce, která v kraji je. Dvě stě tisíc lidí, myslím si, že tento víkend bude překonaný asi rekord, ale zároveň je to ukázka toho, že letiště Mošnově funguje a je to ukázka toho, co znamená být v NATO. Vzhledem k tomu, co se děje kousek od nás, poslední dva ročníky mají zcela jinačí význam.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co můžeme dneska tady ukázat?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Hlavně musíme ukázat svaly, protože opravdu to, co se děje kousek od nás, kde Putin napadl svého souseda, kde se zastaví? Zastaví se ve Lvově? Nebo nebo v Žatci nebo v Ostravě? Takže opravdu je tady ukázka síly. Bezesporu, to si musíme přiznat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na Dnech NATO se také jednalo o modernizaci Letiště Leoše Janáčka.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Čeká nás velké jednání o opravě dráhy, protože dráha byla naposledy spravena v roce 1985 a ti, kdo mají možnost startovat, vidí, že už to trošku drncá. Hledáme ve spolupráci s armádou prostředky na to, jak tu dráhu spravit, protože těch pět miliard, kolik to bude stát, je v tuto chvíli nad síly krajského rozpočtu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak to budete řešit?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Pokusíme se vyjednat s armádou nějakou spoluúčast, pokud možno co největší.

Tomáš Tikal, TV Polar: Organizátoři věří, že v příštím roce si najde cestu na Dny NATO přes dvě stě tisíc lidí.

---

MS kraj podpoří dobrovolné i profesionální hasiče

Kraj patří dlouhodobě mezi významné podporovatele hasičů a to jak dobrovolných, tak profesionálních. Nyní zastupitelé schválili 35 milionů korun, za které budou nakoupeny nové cisterny i moderní technika. Peníze půjdou i na opravy zbrojnic.

Hasiči z našeho kraje patří mezi nejlépe vybavené v rámci celé naší země a to i díky MS kraji. Ten nyní nakoupil profesionálním hasičům moderní techniku za téměř šest milionů korun. Jde o  zařízení, která pomohou hasičům v efektivitě zásahu a navíc zvýší i jejich bezpečnost. 

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: „Díky novým termovizním kamerám, speciálním filtrům a spektometrům budou zásahy našich profesionálních hasičů efektivnější i bezpečnější. S krajským hasičským záchranným sborem spolupracuje Moravskoslezský kraj dlouhodobě, tentokrát jsme jim na potřebné technické vybavení přispěli celkem 5,8 milionu korun. Jejich práce si nesmírně vážíme."

Kraj také podpoří jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí na území Moravskoslezského kraje. Dva a půl milionu rozdělili krajští zastupitelé mezi 11 obcí na pořízení dopravního automobilu nebo požárního přívěsu, dalších 12 milionů korun využije 6 obcí na cisternové stříkačky.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Dobrovolní hasiči mají mnohdy zastaralou techniku a tam jsem velmi rád, že jsme je podpořili částkou 29 milionů korun."

Aleš Boháč, náměstek starosty SDH Ostrava-Radvanice: "Jsem rád, že kraj dobrovolných hasičům přispívá, tak aby mohli pomáhat účelně." 


14 a půl milionu půjde z krajského rozpočtu na stavby nebo rekonstrukce požárních zbrojnic. Tento příspěvek získá 7 obcí.

---

Postrach slezskoostravských zahrad je za mřížemi

Teď potěšíme obyvatele Slezské Ostravy. Právě tam totiž od jara řádil zloděj, který se specializoval na zahrady rodinných domků a bral vše, co se dá zpeněžit. Policisté jej v minulých dnech zadrželi a na trest si počká ve vězení.

V dubnu se začaly ve Slezské Ostravě množit krádeže, které měly podobný modus operandi. Zloděj se různými způsoby dostal na zahrady rodinných domků a kradl všechno, na co přišel. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V některých případech využil otevřených branek nebo mobilního oplocení. Jakmile tam byla překážka v podobě zámku, neodradilo ho to a za použití hrubé sily na pozemek či do domu vniknul."

Řádil v Michálkovicích, Radvanicích nebo Heřmanicích. Ukradl obrazy, stolní hodiny, elektrické kolo, desítky hodinek či platební kartu, ale také motorovou pilu, sekeru či elektrické ruční míchadlo. Policisté postupně nastřádali důkazy, které je dovedli až k pachateli.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté ze Slezské Ostravy postupně střádali důkazy, vyhodnocovali zajištěné stopy a díky operativní činnosti ztotožnili možného pachatele. Vzhledem k tomu, že se jednalo o muže na pohybu, byl vydán předchozí souhlas s jeho zadržením."

V této souvislosti policisté připomínají majitelům domů obezřetnost.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli znovu apelovat na majitele rodinných domů, aby své branky zamykali a chránili svůj majetek. I přesto, že máte auto zaparkované na svém pozemku, tak ho řádně zabezpečte, zkontrolujte a nenechávejte v něm žádné cenné věci, ani klíče. Auto není trezor."

V tomto případě už pachatel sedí za mřížemi pro předchozí trestnou činnost. Čeká ho ale další soud, kde mu hrozí až 5 let vězení. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-28-09-2023-17-44