Magazín TV medicína

 • Opravená sociálně-terapeutická dílny Radost včleňuje handicapované do normálního života
 • Nemocnice Havířov chce rozvíjet onkologickou péči
 • Krnovská ortopedie hledá nové lékaře, Počítačová navigace přesně navádí operatéra, MUDr. Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov

Další díl pořadu TV Medicína je tady, jsem ráda, že se díváte. O čem bude? Onkologických pacientů v regionu stále přibývá. Nesmírně důležitá je pro ně dostupná péče, a to nejlépe v místě bydliště. V havířovské nemocnici funguje ambulance a stacionář, který nyní prošel kompletní rekonstrukcí. Jak jsou na tom na ortopedii v Krnově a co tam mají nového? O tom nám řekne primář ortopedie Mojmír Svoboda.

Opravená sociálně terapeutická dílna Radost včleňuje zdravotně hendikepované do normálního života

Charita Opava má rekonstruované prostory sociálně terapeutické dílny, kde mohou pracovat lidé s lehkým mentálním a duševním onemocněním. Původní prostory nebyly bezbariérové. Takže lidé, kteří měli problém s mobilitou, sem nemohli. Podívejte se na reportáž.

Charita Opava otevřela po necelém roce oprav sociálně terapeutickou dílnu Radost. 25 milionů korun na rekonstrukci se podařilo získat převážně z evropských dotací a pak také z Tříkrálové sbírky. Novým prostorám přijel požehnat ostravsko–opavský biskup Martin David.

Do rekonstrukce se Charita pustila proto, že původní prostory přestaly vyhovovat moderním nárokům.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Protože jsme chtěli posunout naše klienty do lepších prostor, do lepšího prostředí. Potřebovali jsem výtah vybudovat, abychom měli bezbariérové prostory.“

Nyní mají klienti pro nacvičování dovedností k dispozici samostatnou šicí a truhlářskou dílnu, místnost pro ruční práce, jako je tkaní či pletení košíků nebo cvičnou kuchyň. A chystá se také zahrada, kde se budou klienti učit pěstovat zeleninu a bylinky.

Lucie Švejdíková, vedoucí sociálně terapeutické dílny Radost, Charita Opava: „Mají možnost se naučit různým dovednostem, pracovním návykům, takže mají i režim, a to je také důležité.“

Zatímco původní prostory nabídly místo pro 25 klientů, teď jich zde může najednou pracovat až 40.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Je to úžasné, že se podařilo navýšit kapacitu.Těchto lidí je totiž ve společnosti poměrně dost. Předpokládám, že to uspokojí do značné míry poptávku.“

Prostory v přízemí budovy se časem ještě promění v kavárnu, kde budou připravovat nápoje a také obsluhovat hosty klienti dílny.

Nemocnice v Havířově chce rozvíjet onkologickou péči, investovala i do modernizace stacionáře 

Klinickou onkologickou péči v havířovské nemocnice podstupují pacienti v onkologické ambulanci a stacionáři. Prostory prošly stavební a interiérovou rekonstrukcí.

  Onkologických pacientů v regionu stále přibývá. Nesmírně důležitá je pro ně dostupná péče, a to nejlépe v místě bydliště. V havířovské nemocnici funguje ambulance a stacionář, který nyní prošel kompletní rekonstrukcí tak, aby se pacienti cítili například během chemoterapie příjemně. Paní Marta Marčová prošla sama onkologickým onemocněním a nyní pomáhá v rámci organizace INNA i ostatním pacientům.

  Marta Marčová, vedoucí onkologické organizace INNA Havířov: "Tohle to prostředí je úplně úžasné. Já tady chodím na kontroly pravidelně, takže jsem viděla, jak to vypadalo, takže to je nebe a dudy. Takže se mi to moc líbí a myslím, že to pacientům tu psychiku povzbudí.”

  Josef Kopecký, primář urologického oddělení Nemocnice Havířov: "Každý stimul pro toho pacienta je vhodný. Když přijdete k lékaři, který o vás nemá zájem a bude tam v ušmudlaném prostředí, asi se vám tam nebude chtít podruhé. A u těch onkologickým pacientů je důležité, aby byli správně motivováni, dobře naladění na léčbu, protože ta psychika dělá strašně moc a jejich motivace je strašně důležitá. A proto je fajn, že to pracoviště je tady a nemusí dojíždět do center, která jsou daleko.”

  Lékařů v oboru onkologie je nedostatek. Nemocnice ale spolupracuje s Fakultní nemocnici v Ostravě. Díky zajištění částečných úvazků lékařů, mohou nyní pomoci více pacientům.

  Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Naší snahou do budoucna je jednoznačně mít vlastního onkologa v tomto novém pracovišti, aby mohla ta péče navazovat na spolupráci s komplexním onkologickým centrem v Ostravě ještě plynuleji, abychom mohli nabídnout péči v naší velké spádové oblasti."

  V současné době jen na chemoterapii dochází do stacionáře na 100 pacientů týdně.

  Redakčně upraveno / zkráceno.  Mohlo by Vás také zajímat