Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Slezská nemocnice Opava
  • Marek Fabian - nový primář gynekologicko-porodnického oddělení SNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sledujete medicínu speciál. Dobrý den všem, kteří se zajímají o zdravotnická témata. V dnešním díle prostřednictvím rozhovoru zamíříme do Slezské nemocnice Opava, konkrétně na Gynekologicko-porodnické oddělení. Ve studiu už vítám nového primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě Marka Fabiána. Dobrý den, vítejte.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, na začátek gratulace k Vašemu povýšení k tomu, že jste se stal šéfem tohoto oddělení. My jsme před časem s Vámi natáčeli, to jste byl zástupcem primáře. Jaké teď chystáte změny?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Změny? Tím, že na oddělení pracuju delší dobu, dovolím si tvrdit, že znám na tom oddělení ty silnější i slabší stránky. Oddělení je postavené dobře, personálně bych řekl velmi dobře a ty slabší stránky bychom se snažili odstranit. Novinky plánujeme i v gynekologii i v porodnictví. V té gynekologii bychom se rádi zaměřili zejména na operativu. Chceme rozběhnout operační výkony, které se jmenují totální laparoskopické hysterektomie. Doteď se jsme je dělali víceméně jen ojediněle. Zakoupili jsme teď takový nový speciální manipulátor na dělohu, na hýbání s dělohou a v podstatě tady tu operaci nám to velice usnadní. Celá operace je pro pacientku mnohem šetrnější a provádí se celá laparoskopicky, to znamená z třech nebo čtyřech malinkatých díreček v bříšku a ta děloha se odstraňuje kompletně přesto i ty malé dírky. Zatím to provádíme na oddělení 2 lékaři, ale byl bych rád, kdybychom se během tohoto roku i díky tomu zakoupenému nástroji, kdybychom do konce roku tu operaci prováděli všichni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste ještě zmiňoval nějaké novinky v porodnictví v té části porodnické.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Porodnictví, myslím si, že na našem oddělení funguje velice dobře. Tam ty změny bych viděl tak jako spíš kosmeticky. Kromě toho, že jsme v loňském roce zakoupili porodní vanu, která byla poměrně velká položka, ale velice se nám osvědčila, ženy o ni mají obrovský zájem, do té porodní vany chtějí velice rodit. Kdykoliv se toto téma objeví, o ten porod do té vody je největší zájem, takže to máme velkou radost, že to máme k dispozici. Maminka to můžeme nabízet. No a taková moje vize, která zatím je trošičku v rukou budoucnosti, ale byl bych rád, kdyby se splnila je, že by naše porodní asistentky byly naším maminkám ještě o kousíček blíž. Myšleno je to tím, že by ta rodička měla mít možnost si vybrat třeba nějakou svoji zvolenou porodní asistentku. Ta porodní asistentka by potom jí byla nějakým způsobem k dispozici, třeba už i v těhotenství, byla by samozřejmě s ní u porodu a eventuálně kdyby bylo potřeba, tak by ji navštívila i po porodu v šestinedělí. Proč si myslím, že by toto bylo zajímavé je proto, že se víceméně ukazuje už delší dobu, že v ČR docela chybí taková ta péče mimo porod. To znamená chybí péče hlavně po porodu, kdy ta žena víceméně dochází za svým gynekologem až po šestinedělí, to znamená po šesti týdnech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k Vašemu týmu. Ten tvoří deset lékařů a zhruba třiatřicet sestřiček a dalšího zdravotnického personálu. Stačí to na tu péči, kterou momentálně poskytujete, i na to, co plánujete?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Určitě to stačí, co se týče lékařského personálu, tak jak říkáte, deset lékařů máme na oddělení stabilních, ale spolupracuje s námi ještě i pár externistů, kteří docházejí. A vlastně teď během minulého týdne jsem se domluvil s dalšími dvěma lékaři, který by k nám nastoupili. To jsou mladé paní doktorky po škole. Kde nás trošičku tlačí bota, jsou právě ti mladí lékaři, protože z těch deseti lékařů, které máme, je osm atestovaných. To znamená, že osm lékařů je plně atestovaných a schopných samostatně vykonávat tu svoji práci. A právě teď nám chybí takové ty mladší paní doktorky nebo doktoři, které bychom si zaučili a které by začínali jakoby od nuly. Mám teď docela dost zájemců. Takže lékařský kolektiv je myslím si, že velmi dobře nastavený. Ze sestřičky nebo ze středním zdravotním personálem je to složitější, tam je nedostatek víceméně pořád, ale také nejsme ve skluzu, ale určitě by se tam prostor na příjem nových porodních asistentek objevil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme trošku naše diváky provést tím Gynekologicko-porodnickým oddělením Slezské nemocnice. Vy ho máte docela nadstandardně a hezky vybavené, zejména to porodnické oddělení. Na tom vám asi hodně záleží, aby se maminky cítily před i po porodu velmi dobře. Nechám to teď na Vás.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Je to tak. Je to dneska trend. Ta porodnice samozřejmě kromě toho, že musí poskytovat nějakou kvalitní péči, myslím si, že musí něco i nabízet, musí nějakým způsobem vypadat. Nebudu zastírat, že hraje určitě nějakou roli i konkurence. To znamená, že každá porodnice chce ty maminky mít na svojí straně a obzvlášť ty, které jsou z jejího regionu. Takže myslím si, že porodní sály máme úplně krásné, nové. Je tam absolutně komplexní vybavení. Máme čtyři porodní pokoje, které na ten náš region, na ten náš počet porodů, jsou absolutně dostačující. Nemůže se stát, že by se na nějakou maminku nedostalo nebo něco podobného. Díky panu řediteli, ředitelství navíc máme možnost neustále to oddělení zvelebovat. Teď momentálně máme nové nadstandardní pokoje, které prošly kompletní rekonstrukcí. Doplňuje se tam ještě rekonstrukce koupelen a sociálních zařízení. Následovat bude výměna vlastně všech koupelen a sociálních zařízení na celém oddělení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zmínil, že chcete zavést pro maminky takové komfortnější provázení tím těhotenstvím a tou dobou po porodu. Jaký názor nebo respektive jaká spolupráce Vašeho oddělení je s dulami?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Duly u nás samozřejmě mají možnost přijít s maminkou k porodu a využívají tady tuto možnost. Je to postavené asi tak, že v podstatě ta žena samotná se rozhodne, jestli tu dulu u porodu chce nebo nechce. Samozřejmě není to nutnost, je to čistě její volba. My teď máme v plánu nebo už domluveno, že bychom se koncem listopadu chtěli sejít se všemi dulami nebo s většinou dul, které v tom našem regionu působí, abychom mohli podebatovat o té spolupráci a aby si i tu naši porodnici rádi vybírali k tomu porodu s tou rodičkou a rádi je tam doprovázeli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se Vaše oddělení specializuje, to jsou také obraty plodu z polohy podélné koncem pánevní do polohy podélné hlavičkou zevními hmaty. Doufám, že to říkám správně. To asi nedělá každé zařízení, nebo?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Nedělá to určitě každé zařízení. I obrat konce pánevního na hlavičku je poměrně jednoduchý úkon, ale nedá se samozřejmě splnit na sto procent. Ta úspěšnost toho od toho možného obratu na hlavičku je asi padesát až šedesát procent. Tady ty procenta i my splňujeme. V podstatě, dá se říct, že každé druhé miminko se povede na tu hlavičku otočit. Záleží tam na spoustě podmínek. Například jestli ta žena rodí už poněkolikáté, jestli je tam dostatečné množství plodové vody a tak dále. Ale každopádně je myslím si skvělé, aby ta žena o té možnosti věděla, protože je to pro ní možnost, jak se třeba vyhnout císařskému řezu, to znamená operaci. I když se to nepovede, má ta žena alespoň pocit, že pro to něco zkusila udělat. Takže si myslím, že pokud to povědomí těch žen by bylo, že tady ta možnost je, byla by škoda to, aby to nevyužili. Je to šance na to porodit přirozeně, samozřejmě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě, pane primáři, si říct, jaké jsou požadavky dnešních žen? A teď napříč jak gynekologickým, tak porodním oddělením. A vy se snažíte jim vyhovět? Na co kladou důraz? Co chtějí při tom, když k vám nastoupí do nemocnice nejčastěji?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: V té gynekologické péči bych řekl, je to takové jednodušší. Ty ženy jdou k operacím například, anebo jsou tam na nějaké pohlídaní těhulky. Tady ty ženy jsou většinou nenáročné, oni si velice pochvalují tu péči, kterou tam mají, oni jsou vděčné, že si o ně postaráno a že jdou co nejrychleji domů. Větší závazek je právě v tom porodnictví, protože ty ženy v tom porodnictví chtějí, aby ten porod byl za prvé co možná nejvíc přirozený, aby tam bylo do něho co nejmíň zásahů, ideálně lékařských zásahů. Samozřejmě, to se nedá splnit bezezbytku, ale snažíme se, aby ty lékařské zásahy tam byly co nejmenší. No a samozřejmě ty ženy chtějí, aby to prostředí jim bylo co nejblíž doma. Doma rodit bezpečné samozřejmě není, ale když už teda ty ženy máme v porodnici, chceme, aby to bylo bezpečné a zároveň ale aby se tam cítili příjemně a aby se jim to blížilo tomu domácímu prostředí to přivedení toho potomka na svět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor. Ještě jednou Vám přeji hodně štěstí.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Děkuju Vám za pozvání. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
03. listopadu 2022, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sledujete medicínu speciál. Dobrý den všem, kteří se zajímají o zdravotnická témata. V dnešním díle prostřednictvím rozhovoru zamíříme do Slezské nemocnice Opava, konkrétně na Gynekologicko-porodnické oddělení. Ve studiu už vítám nového primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě Marka Fabiána. Dobrý den, vítejte.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, na začátek gratulace k Vašemu povýšení k tomu, že jste se stal šéfem tohoto oddělení. My jsme před časem s Vámi natáčeli, to jste byl zástupcem primáře. Jaké teď chystáte změny?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Změny? Tím, že na oddělení pracuju delší dobu, dovolím si tvrdit, že znám na tom oddělení ty silnější i slabší stránky. Oddělení je postavené dobře, personálně bych řekl velmi dobře a ty slabší stránky bychom se snažili odstranit. Novinky plánujeme i v gynekologii i v porodnictví. V té gynekologii bychom se rádi zaměřili zejména na operativu. Chceme rozběhnout operační výkony, které se jmenují totální laparoskopické hysterektomie. Doteď se jsme je dělali víceméně jen ojediněle. Zakoupili jsme teď takový nový speciální manipulátor na dělohu, na hýbání s dělohou a v podstatě tady tu operaci nám to velice usnadní. Celá operace je pro pacientku mnohem šetrnější a provádí se celá laparoskopicky, to znamená z třech nebo čtyřech malinkatých díreček v bříšku a ta děloha se odstraňuje kompletně přesto i ty malé dírky. Zatím to provádíme na oddělení 2 lékaři, ale byl bych rád, kdybychom se během tohoto roku i díky tomu zakoupenému nástroji, kdybychom do konce roku tu operaci prováděli všichni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste ještě zmiňoval nějaké novinky v porodnictví v té části porodnické.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Porodnictví, myslím si, že na našem oddělení funguje velice dobře. Tam ty změny bych viděl tak jako spíš kosmeticky. Kromě toho, že jsme v loňském roce zakoupili porodní vanu, která byla poměrně velká položka, ale velice se nám osvědčila, ženy o ni mají obrovský zájem, do té porodní vany chtějí velice rodit. Kdykoliv se toto téma objeví, o ten porod do té vody je největší zájem, takže to máme velkou radost, že to máme k dispozici. Maminka to můžeme nabízet. No a taková moje vize, která zatím je trošičku v rukou budoucnosti, ale byl bych rád, kdyby se splnila je, že by naše porodní asistentky byly naším maminkám ještě o kousíček blíž. Myšleno je to tím, že by ta rodička měla mít možnost si vybrat třeba nějakou svoji zvolenou porodní asistentku. Ta porodní asistentka by potom jí byla nějakým způsobem k dispozici, třeba už i v těhotenství, byla by samozřejmě s ní u porodu a eventuálně kdyby bylo potřeba, tak by ji navštívila i po porodu v šestinedělí. Proč si myslím, že by toto bylo zajímavé je proto, že se víceméně ukazuje už delší dobu, že v ČR docela chybí taková ta péče mimo porod. To znamená chybí péče hlavně po porodu, kdy ta žena víceméně dochází za svým gynekologem až po šestinedělí, to znamená po šesti týdnech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k Vašemu týmu. Ten tvoří deset lékařů a zhruba třiatřicet sestřiček a dalšího zdravotnického personálu. Stačí to na tu péči, kterou momentálně poskytujete, i na to, co plánujete?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Určitě to stačí, co se týče lékařského personálu, tak jak říkáte, deset lékařů máme na oddělení stabilních, ale spolupracuje s námi ještě i pár externistů, kteří docházejí. A vlastně teď během minulého týdne jsem se domluvil s dalšími dvěma lékaři, který by k nám nastoupili. To jsou mladé paní doktorky po škole. Kde nás trošičku tlačí bota, jsou právě ti mladí lékaři, protože z těch deseti lékařů, které máme, je osm atestovaných. To znamená, že osm lékařů je plně atestovaných a schopných samostatně vykonávat tu svoji práci. A právě teď nám chybí takové ty mladší paní doktorky nebo doktoři, které bychom si zaučili a které by začínali jakoby od nuly. Mám teď docela dost zájemců. Takže lékařský kolektiv je myslím si, že velmi dobře nastavený. Ze sestřičky nebo ze středním zdravotním personálem je to složitější, tam je nedostatek víceméně pořád, ale také nejsme ve skluzu, ale určitě by se tam prostor na příjem nových porodních asistentek objevil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme trošku naše diváky provést tím Gynekologicko-porodnickým oddělením Slezské nemocnice. Vy ho máte docela nadstandardně a hezky vybavené, zejména to porodnické oddělení. Na tom vám asi hodně záleží, aby se maminky cítily před i po porodu velmi dobře. Nechám to teď na Vás.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Je to tak. Je to dneska trend. Ta porodnice samozřejmě kromě toho, že musí poskytovat nějakou kvalitní péči, myslím si, že musí něco i nabízet, musí nějakým způsobem vypadat. Nebudu zastírat, že hraje určitě nějakou roli i konkurence. To znamená, že každá porodnice chce ty maminky mít na svojí straně a obzvlášť ty, které jsou z jejího regionu. Takže myslím si, že porodní sály máme úplně krásné, nové. Je tam absolutně komplexní vybavení. Máme čtyři porodní pokoje, které na ten náš region, na ten náš počet porodů, jsou absolutně dostačující. Nemůže se stát, že by se na nějakou maminku nedostalo nebo něco podobného. Díky panu řediteli, ředitelství navíc máme možnost neustále to oddělení zvelebovat. Teď momentálně máme nové nadstandardní pokoje, které prošly kompletní rekonstrukcí. Doplňuje se tam ještě rekonstrukce koupelen a sociálních zařízení. Následovat bude výměna vlastně všech koupelen a sociálních zařízení na celém oddělení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zmínil, že chcete zavést pro maminky takové komfortnější provázení tím těhotenstvím a tou dobou po porodu. Jaký názor nebo respektive jaká spolupráce Vašeho oddělení je s dulami?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Duly u nás samozřejmě mají možnost přijít s maminkou k porodu a využívají tady tuto možnost. Je to postavené asi tak, že v podstatě ta žena samotná se rozhodne, jestli tu dulu u porodu chce nebo nechce. Samozřejmě není to nutnost, je to čistě její volba. My teď máme v plánu nebo už domluveno, že bychom se koncem listopadu chtěli sejít se všemi dulami nebo s většinou dul, které v tom našem regionu působí, abychom mohli podebatovat o té spolupráci a aby si i tu naši porodnici rádi vybírali k tomu porodu s tou rodičkou a rádi je tam doprovázeli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se Vaše oddělení specializuje, to jsou také obraty plodu z polohy podélné koncem pánevní do polohy podélné hlavičkou zevními hmaty. Doufám, že to říkám správně. To asi nedělá každé zařízení, nebo?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Nedělá to určitě každé zařízení. I obrat konce pánevního na hlavičku je poměrně jednoduchý úkon, ale nedá se samozřejmě splnit na sto procent. Ta úspěšnost toho od toho možného obratu na hlavičku je asi padesát až šedesát procent. Tady ty procenta i my splňujeme. V podstatě, dá se říct, že každé druhé miminko se povede na tu hlavičku otočit. Záleží tam na spoustě podmínek. Například jestli ta žena rodí už poněkolikáté, jestli je tam dostatečné množství plodové vody a tak dále. Ale každopádně je myslím si skvělé, aby ta žena o té možnosti věděla, protože je to pro ní možnost, jak se třeba vyhnout císařskému řezu, to znamená operaci. I když se to nepovede, má ta žena alespoň pocit, že pro to něco zkusila udělat. Takže si myslím, že pokud to povědomí těch žen by bylo, že tady ta možnost je, byla by škoda to, aby to nevyužili. Je to šance na to porodit přirozeně, samozřejmě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě, pane primáři, si říct, jaké jsou požadavky dnešních žen? A teď napříč jak gynekologickým, tak porodním oddělením. A vy se snažíte jim vyhovět? Na co kladou důraz? Co chtějí při tom, když k vám nastoupí do nemocnice nejčastěji?

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: V té gynekologické péči bych řekl, je to takové jednodušší. Ty ženy jdou k operacím například, anebo jsou tam na nějaké pohlídaní těhulky. Tady ty ženy jsou většinou nenáročné, oni si velice pochvalují tu péči, kterou tam mají, oni jsou vděčné, že si o ně postaráno a že jdou co nejrychleji domů. Větší závazek je právě v tom porodnictví, protože ty ženy v tom porodnictví chtějí, aby ten porod byl za prvé co možná nejvíc přirozený, aby tam bylo do něho co nejmíň zásahů, ideálně lékařských zásahů. Samozřejmě, to se nedá splnit bezezbytku, ale snažíme se, aby ty lékařské zásahy tam byly co nejmenší. No a samozřejmě ty ženy chtějí, aby to prostředí jim bylo co nejblíž doma. Doma rodit bezpečné samozřejmě není, ale když už teda ty ženy máme v porodnici, chceme, aby to bylo bezpečné a zároveň ale aby se tam cítili příjemně a aby se jim to blížilo tomu domácímu prostředí to přivedení toho potomka na svět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor. Ještě jednou Vám přeji hodně štěstí.

Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Děkuju Vám za pozvání. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-03-11-2022-18-46