Magazín TV medicína

 • Hemodialýzu potřebují lidé, kterým nefungují ledviny, Délka léčby není časově omezená, Pozitiva moderní hemodialýzy, MUDr. Petr Buček, vedoucí lékař, Hemodialyzační středisko Nemocnice ve Frýdku-Místku
 • Hřiště pro děti na vozíčku
 • Ostrava má očkovací centrum bez registrace

Začíná pravidelná pořad o zdraví, jsem ráda, že se díváte. Hostem bude vedoucí lékař hemodialyzačního střediska Petr Buček z Nemocnice ve Frýdku-Místku. V Ostravě se začalo očkovat bez nutnosti registrace a v Opavě najdete ojedinělé hřiště. 

Hřiště pro děti na vozíčku

V Opavě si mohou hrát spolu se zdravými dětmi také děti na vozíčku. Nové hřiště vyrostlo v parčíku nedaleko centra města díky nápadu manželů Carbolových. Podívejte se na reportáž.

  Pavel Carbol je upoután na invalidní vozík. Sám nejlépe ví, co tento hendikep v každodenním životě obnáší. Nepřemýšlí však jen o sobě, ale snaží se zpříjemňovat život také ostatním s omezeným pohybem. S manželkou Lenkou chtěli dopřát hru dětem zdravým i hendikepovaným na společném hřišti. A tak je napadlo sem přidat zábavu také pro děti na vozíčku.

  Pavel Carbol, předseda, Opavském bez bariér: „Proč oddělovat svět dětí, které jsou hendikepované a svět dětí, které jsou zdravé, které mohou normálně běhat a hrát.“

  Usilovali o to, aby vedle tradičních herních prvků na hřišti byly i ty speciální pro vozíčkáře. Na tento kolotoč mohou bez problémů nastoupit i děti na kolečkovém křesle. Stejně tak mohou vyzkoušet houpačku.

  Aleš Brückner, výrobce dětských prolézaček: „U našich herních prvků jsou ty dimenze i trojnásobné, než u klasických herních prvků. Taková houpačka pro vozíčkáře to je 200 kg na obou stranách.“

  Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Tento úspěšný nápad pro Opavu je skutečně vlaštovkou ve městě. Já bych byl rád, kdyby to pokračovalo.

  Manželé Carbolovi hledají další finanční možnosti, jak zpřístupnit i další hřiště dětem s hendikepem. Rádi by jim dopřáli třeba speciální prolézačky či pískoviště pro vozíčkáře.

  Ostrava má očkovací centrum bez registrace

   V 8 hodin ráno se ve středu otevřelo v Nové Karolině v Ostravě nové očkovací místo. Od těch stávajících se liší především v tom, že se do něj lidé nemusí dopředu registrovat. Prostě jen přijdou a dostanou jednorázovou injekci vakcíny Janssen. Ostrava je po Praze dalším místem, kde se lze nechat naočkovat bez registrace.

   Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR: "V tuto chvíli je nutné tu strategii změnit. Je nutné maximálně zjednodušit očkování, zrušit všechny možné bariéry a nabídnout lidem očkování tzv. pod nos."

   Zájem lidí byl tak velký, že se tvořila dlouhá fronta. První zájemce přišel už dokonce krátce po šesté hodině ráno.

   anketa: "Ne vždy máte možnost ovlivnit pracovní dobu. Objednáte se a můžete se jít klouzat."

   "Hlavně je to skoro o měsíc rychlejší."

   "Tady si přijdu, když mám volno."

   Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Pravděpodobně v neděli dosáhneme 10 milionů vyočkovaných vakcín, takže vakcinace probíhá úspěšně já jsem velice rád, že je tady tolik lidí."

   Očkování zajišťují profesionálové z Fakultní nemocnice Ostrava. Denně zvládnou naočkovat přibližně 800 lidí. Vakcín je prý v současné době dostatek.

   Hemodialýzu potřebují lidé, kterým nefungují ledviny, Délka léčby není časově omezená, Pozitiva moderní hemodialýzy, MUDr. Petr Buček, vedoucí lékař, Hemodialyzační středisko Nemocnice ve Frýdku-Místku

   Redakčně upraveno / zkráceno.   Mohlo by Vás také zajímat