Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Chirurgické řešení obezity - bariatrická operace
  • Zastupitelé MS kraje schválili rekordní investice
  • Zlomený krček ve vysokém věku je velkou komplikací.
  • Měkké tkáně se léčí špatně a dlouho: MUDr. Mojmír Svoboda, primář ortopedie SZZ Krnov

Vítám vás v novém kalendářním roce a jsem ráda, že jste si udělali čas na pořad TV Medicína. Kraj bude letos hospodařit s téměř 12 miliardami korun a v plánu má rekordní investice. Nejvíce půjde do zdravotnictví. O úskalí úrazů bude mluvit primář ortopedie krnovské nemocnice Mojmír Svoboda. Co obnáší operační léčba obezity, to je už obsahem následující reportáže z třinecké nemocnice.

Chirurgické řešení obezity - bariatrická operace

O operační léčbu obezity se zajímá řada dospělých, kteří mají dlouhodobé problémy, nemohou nebo nedokáží zhubnout. K této operaci se dopracují pacienti po důkladné přípravě a pod vedením lékařského konzilia.

V čem spočívá chirurgické řešení vysvětluje chirurg Pavel Martynek.

Pavel Martynek, primář operačních sálů: Do ambulance bariatrie se kvůli 135 kilogramům tělesné váhy dostal pan Marian Kawulok, který v průběhu 5 let přibral 50 kilo.

Marian Kawulok, pacient: Ani bariatrická operace ale nezaručí doživotně štíhlou postavu, pokud po ní nebudete dodržovat doporučená pravidla, zejména co se týče jídelníčku.

Zastupitelé MS kraje schválili rekordní investice

Moravskoslezský kraj bude v letošním roce hospodařit s téměř 12 miliardami korun. Nejvíce investic přes 0,629 miliard korun půjde do zdravotnictví. Podívejte se na reportáž.

11 miliard 993 milionů korun, to je rozpočet pro letošní rok, který schválili na sklonku minulého roku zastupitelé Moravskoslezského kraje. Příjmy budou o 2 miliardy 700 milionů nižší a na schodek využije kraj úvěry a úspory.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice - predikce Ministerstva financí předpokládá růst HDP o 2 procenta. Vychází ze strategických dokumentů schválených krajským zastupitelstvem, zejména ze Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2019 - 2027, a bude naplňovat programové prohlášení rady kraje Vize 2030."

Kraj očekává po covidové recesi růst výkonnosti české ekonomiky a tím také vyšší příjmy ze sdílených daní. Proti loňsku by to mohlo být o asi 9 procent. V plánu jsou proto rekordní investice.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,146 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. Nejvíce investic přes 0,629 miliardy korun půjde do zdravotnictví."

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti půjde v příštím roce více než 1 miliarda korun a co je nejdůležitější a je to velkým úspěchem této koalice, že se po 21 letech podařilo zahájit stavbu prvního domova pro seniory v rámci MS kraje."

Největší část rozpočtu jde na provoz příspěvkových organizací 2, 8 miliard a na dopravu 2, 3 miliardy korun. Pro tento rok kraj také počítá s vyšším využitím úvěrů. Převážně budou tyto peníze sloužit na předfinancování evropských projektů.

Měkké tkáně se léčí špatně a dlouho: MUDr. Mojmír Svoboda, primář ortopedie SZZ Krnov

Simona Součková, TV Polar: Pan primář ortopedického oddělení krnovské nemocnice, Mojmír Svoboda, je naším dnešním hostem. Pane primáři, Dobrý den. Krnovské nemocnice má dlouholetou tradici, co se týče ortopedie. Nicméně, já bych se dnes chtěla zeptat na věc, která souvisí s její polohou. To znamená, že je to velmi blízko do hor, je v podstatě spádovou nemocnicí i pro lidi, kteří dejme tomu si přivodí nějaký úraz nebo něco se stane.

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ano, máte pravdu.

Simona Součková, TV Polar: Dneska už to není jenom turistika, ale je to ve velké míře cyklistika, na kolečkových bruslích se jezdí, na kolo běžkách elektrických, toho je spousta. Čili já se zeptám, jaké nejčastější úrazy svalového a kosterního systému ošetřujete v krnovské nemocnici?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Vy se ptáte po těch sportovních úrazech, ale my jsme ortopedie traumatologií a bohužel nejvíc těch úrazů jsou u starších lidí. Zlomený krček stehenní kosti, to asi všichni vědí, co to je, ten potom může toho pacienta limitovat nebo dokonce mu způsobit velkou újmu.

Simona Součková, TV Polar: Pojďme nejdřív k tomu krčku, když říkáte, že máte starší populaci nejvíce. Zlomenina krčku, to je fakt oříšek pro ty starší lidi, protože se to nemusí vždy podařit operovat. Čili jaké jsou ty možnosti? Můžeme to vysvětlit?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ten zlomený krček stehenní kosti to je to, co nás nosí de facto, tak u mladého člověka to skoro nevidíme, jenom po auto haváriích, když narazí do palubní desky. Ale u starších lidí je to pravidlem, máme x lidí za týden. Respektive nám se to na všech pracovištích traumatologických a ortopedické se toto opakuje. A to je dáno tím, že ti lidi, jak jdou životem, tak ty kosti se odbourávají, méně zavápňují a chřadnou. Stačí obyčejný pád v koupelně nebo někde v kuchyni a způsobí si toto. Postup je vždycky operační. Kromě toho, kdy nám nedoporučí internista nebo anesteziolog vůbec do té operace jít. To je v momentě v nejhorších případech, když pacient už nemůže projít. Jinak jsou postupy vymyšlené tak, že všechno se operuje. V polovině případů dáváme umělé klouby. Což je výhoda, když je ta zlomenina šikovná a my můžeme kloub vyměnit. Výhoda je v tom, že pacient byť má věk 80 nebo 90 roků, může se první den po operaci na to postavit.

Simona Součková, TV Polar: Když to tedy není v takovém ideálním postavení, dávají se tam třeba i nějaké šrouby, hřeby?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Přesně tak, dávají tam šrouby, hřeby, ale ty jsou zase bohužel odvislé od toho, že ta tkáň není tak pevná a nevydrží všecko. Ty šrouby jsou vymyšlené tak, že vydrží všecko, ale ta tkáňová stěna to neumí. Tím pádem jsme nuceni toho pacienta nechat trošičku od zlehčovat o berlích a pro ty starší lidi je to veliký problém. Takže ta rehabilitace je tam to gró, co může toho pacienta zachránit po té operaci.

Simona Součková, TV Polar: Ano, čili i pro člověka, který je před tím aktivní a zlomí si takhle nešikovně nohu, tak to může znamenat už to, že se třeba k těm aktivitám předtím nebude schopen vrátit?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ano.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, pojďme se tedy vrátit ještě k těm úrazům, co si lidé tak nejčastěji způsobují Když se vrhnou na sport?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Je to napříč úplně celou pohybovou soustavou. Když teda mluvíte o pod Jesenicku, my jsme Hrubý Jeseník, tak úrazy z lyží jsou nejčastější. Často jsou utrhnuté vazy v koleni. Samozřejmě i zlomeniny, ale ty lyže fungují tak, že se otáčí, jak se vede vázání a to vám trhá vazy v koleni, to jsou ty nejhorší úrazy pro to koleno, hlavně u těch mladých lidí. U snowboardu je to jinak, tam naopak ty nohy jsou přivázané, to vidíme. Vidíte z té ambulance ty nohy jsou přivázané, takže pacient nemá porouchaná kolena, ale má zlomené zápěstí nebo pochroumaná ramena, jak padal dopředu nebo dozadu. Takže to jsou takové zajímavosti sportovních úrazů z těch lyží nebo z hor a pak bohužel kola. Teď bohužel nám vozí z těch cyklotrailů a to jsou úrazy krční páteře.

Simona Součková, TV Polar: Při úrazech se velmi často poranění svaly nebo šlachy. Jak se léčí měkké tkáně?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Špatně, právě že to je až zajímavě, že porucha kosti, řekněme zlomená mimo kloub teda, ona se hojí poměrně slušně i u starších lidí nebo dospělých lidí řekněme. Protože děti se hojí perfektně, jejich kosti se hojí nádherně, ale u dospělých je to problém. Avšak bohužel šlachy, hlavně úpony, to je největší problém. Je to červená nit celé ortopedie. To jsou takzvané entezopatie. To jsou mikro traumata, když se nakonec po nějaké degeneraci se ta šlacha nebo úponce roztrhne a to se hojí velmi nebo léčí se to velmi špatně.

Simona Součková, TV Polar: Co taková ruka? Dneska hodně děláme na počítači, strnulé polohy, co tady ty drobné úpony na dlaních. Trápí to dost lidí, co s tím?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Teď nevím přesně, co myslíte úplně to hlavní, co řešíme, ale základ jsou ramena. Rameno to je to, co nás jakoby uvozovkách živí, to, co nám plní ambulance a i operační sál. To jsou úpony, které se degenerují v rameni. Anebo se utrhnout při určitých sportech. A my to můžeme "over head" jakoby nad hlavové činnosti, to jsou volejbalové, tenisové sporty, které trhají úpony, tam je složitá soustava v tom rameni a stačí natrhnout trošičku ten úpon a už to způsobí další pochod bolestem.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já věřím, že ortopedie v Krnově bude mít stále dostatek pacientů, že budete mít stále výborné přístrojové vybavení a že se vám daří i personálně mít tým, na který se můžete spolehnout.

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Vám to přejeme samozřejmě Vám děkuji za návštěvu a vám milí diváci děkuji za pozornost a těším se příště, na viděnou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
05. ledna 2022, 17:42

Vítám vás v novém kalendářním roce a jsem ráda, že jste si udělali čas na pořad TV Medicína. Kraj bude letos hospodařit s téměř 12 miliardami korun a v plánu má rekordní investice. Nejvíce půjde do zdravotnictví. O úskalí úrazů bude mluvit primář ortopedie krnovské nemocnice Mojmír Svoboda. Co obnáší operační léčba obezity, to je už obsahem následující reportáže z třinecké nemocnice.

Chirurgické řešení obezity - bariatrická operace

O operační léčbu obezity se zajímá řada dospělých, kteří mají dlouhodobé problémy, nemohou nebo nedokáží zhubnout. K této operaci se dopracují pacienti po důkladné přípravě a pod vedením lékařského konzilia.

V čem spočívá chirurgické řešení vysvětluje chirurg Pavel Martynek.

Pavel Martynek, primář operačních sálů: Do ambulance bariatrie se kvůli 135 kilogramům tělesné váhy dostal pan Marian Kawulok, který v průběhu 5 let přibral 50 kilo.

Marian Kawulok, pacient: Ani bariatrická operace ale nezaručí doživotně štíhlou postavu, pokud po ní nebudete dodržovat doporučená pravidla, zejména co se týče jídelníčku.

Zastupitelé MS kraje schválili rekordní investice

Moravskoslezský kraj bude v letošním roce hospodařit s téměř 12 miliardami korun. Nejvíce investic přes 0,629 miliard korun půjde do zdravotnictví. Podívejte se na reportáž.

11 miliard 993 milionů korun, to je rozpočet pro letošní rok, který schválili na sklonku minulého roku zastupitelé Moravskoslezského kraje. Příjmy budou o 2 miliardy 700 milionů nižší a na schodek využije kraj úvěry a úspory.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice - predikce Ministerstva financí předpokládá růst HDP o 2 procenta. Vychází ze strategických dokumentů schválených krajským zastupitelstvem, zejména ze Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2019 - 2027, a bude naplňovat programové prohlášení rady kraje Vize 2030."

Kraj očekává po covidové recesi růst výkonnosti české ekonomiky a tím také vyšší příjmy ze sdílených daní. Proti loňsku by to mohlo být o asi 9 procent. V plánu jsou proto rekordní investice.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,146 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. Nejvíce investic přes 0,629 miliardy korun půjde do zdravotnictví."

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti půjde v příštím roce více než 1 miliarda korun a co je nejdůležitější a je to velkým úspěchem této koalice, že se po 21 letech podařilo zahájit stavbu prvního domova pro seniory v rámci MS kraje."

Největší část rozpočtu jde na provoz příspěvkových organizací 2, 8 miliard a na dopravu 2, 3 miliardy korun. Pro tento rok kraj také počítá s vyšším využitím úvěrů. Převážně budou tyto peníze sloužit na předfinancování evropských projektů.

Měkké tkáně se léčí špatně a dlouho: MUDr. Mojmír Svoboda, primář ortopedie SZZ Krnov

Simona Součková, TV Polar: Pan primář ortopedického oddělení krnovské nemocnice, Mojmír Svoboda, je naším dnešním hostem. Pane primáři, Dobrý den. Krnovské nemocnice má dlouholetou tradici, co se týče ortopedie. Nicméně, já bych se dnes chtěla zeptat na věc, která souvisí s její polohou. To znamená, že je to velmi blízko do hor, je v podstatě spádovou nemocnicí i pro lidi, kteří dejme tomu si přivodí nějaký úraz nebo něco se stane.

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ano, máte pravdu.

Simona Součková, TV Polar: Dneska už to není jenom turistika, ale je to ve velké míře cyklistika, na kolečkových bruslích se jezdí, na kolo běžkách elektrických, toho je spousta. Čili já se zeptám, jaké nejčastější úrazy svalového a kosterního systému ošetřujete v krnovské nemocnici?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Vy se ptáte po těch sportovních úrazech, ale my jsme ortopedie traumatologií a bohužel nejvíc těch úrazů jsou u starších lidí. Zlomený krček stehenní kosti, to asi všichni vědí, co to je, ten potom může toho pacienta limitovat nebo dokonce mu způsobit velkou újmu.

Simona Součková, TV Polar: Pojďme nejdřív k tomu krčku, když říkáte, že máte starší populaci nejvíce. Zlomenina krčku, to je fakt oříšek pro ty starší lidi, protože se to nemusí vždy podařit operovat. Čili jaké jsou ty možnosti? Můžeme to vysvětlit?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ten zlomený krček stehenní kosti to je to, co nás nosí de facto, tak u mladého člověka to skoro nevidíme, jenom po auto haváriích, když narazí do palubní desky. Ale u starších lidí je to pravidlem, máme x lidí za týden. Respektive nám se to na všech pracovištích traumatologických a ortopedické se toto opakuje. A to je dáno tím, že ti lidi, jak jdou životem, tak ty kosti se odbourávají, méně zavápňují a chřadnou. Stačí obyčejný pád v koupelně nebo někde v kuchyni a způsobí si toto. Postup je vždycky operační. Kromě toho, kdy nám nedoporučí internista nebo anesteziolog vůbec do té operace jít. To je v momentě v nejhorších případech, když pacient už nemůže projít. Jinak jsou postupy vymyšlené tak, že všechno se operuje. V polovině případů dáváme umělé klouby. Což je výhoda, když je ta zlomenina šikovná a my můžeme kloub vyměnit. Výhoda je v tom, že pacient byť má věk 80 nebo 90 roků, může se první den po operaci na to postavit.

Simona Součková, TV Polar: Když to tedy není v takovém ideálním postavení, dávají se tam třeba i nějaké šrouby, hřeby?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Přesně tak, dávají tam šrouby, hřeby, ale ty jsou zase bohužel odvislé od toho, že ta tkáň není tak pevná a nevydrží všecko. Ty šrouby jsou vymyšlené tak, že vydrží všecko, ale ta tkáňová stěna to neumí. Tím pádem jsme nuceni toho pacienta nechat trošičku od zlehčovat o berlích a pro ty starší lidi je to veliký problém. Takže ta rehabilitace je tam to gró, co může toho pacienta zachránit po té operaci.

Simona Součková, TV Polar: Ano, čili i pro člověka, který je před tím aktivní a zlomí si takhle nešikovně nohu, tak to může znamenat už to, že se třeba k těm aktivitám předtím nebude schopen vrátit?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Ano.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, pojďme se tedy vrátit ještě k těm úrazům, co si lidé tak nejčastěji způsobují Když se vrhnou na sport?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Je to napříč úplně celou pohybovou soustavou. Když teda mluvíte o pod Jesenicku, my jsme Hrubý Jeseník, tak úrazy z lyží jsou nejčastější. Často jsou utrhnuté vazy v koleni. Samozřejmě i zlomeniny, ale ty lyže fungují tak, že se otáčí, jak se vede vázání a to vám trhá vazy v koleni, to jsou ty nejhorší úrazy pro to koleno, hlavně u těch mladých lidí. U snowboardu je to jinak, tam naopak ty nohy jsou přivázané, to vidíme. Vidíte z té ambulance ty nohy jsou přivázané, takže pacient nemá porouchaná kolena, ale má zlomené zápěstí nebo pochroumaná ramena, jak padal dopředu nebo dozadu. Takže to jsou takové zajímavosti sportovních úrazů z těch lyží nebo z hor a pak bohužel kola. Teď bohužel nám vozí z těch cyklotrailů a to jsou úrazy krční páteře.

Simona Součková, TV Polar: Při úrazech se velmi často poranění svaly nebo šlachy. Jak se léčí měkké tkáně?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Špatně, právě že to je až zajímavě, že porucha kosti, řekněme zlomená mimo kloub teda, ona se hojí poměrně slušně i u starších lidí nebo dospělých lidí řekněme. Protože děti se hojí perfektně, jejich kosti se hojí nádherně, ale u dospělých je to problém. Avšak bohužel šlachy, hlavně úpony, to je největší problém. Je to červená nit celé ortopedie. To jsou takzvané entezopatie. To jsou mikro traumata, když se nakonec po nějaké degeneraci se ta šlacha nebo úponce roztrhne a to se hojí velmi nebo léčí se to velmi špatně.

Simona Součková, TV Polar: Co taková ruka? Dneska hodně děláme na počítači, strnulé polohy, co tady ty drobné úpony na dlaních. Trápí to dost lidí, co s tím?

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Teď nevím přesně, co myslíte úplně to hlavní, co řešíme, ale základ jsou ramena. Rameno to je to, co nás jakoby uvozovkách živí, to, co nám plní ambulance a i operační sál. To jsou úpony, které se degenerují v rameni. Anebo se utrhnout při určitých sportech. A my to můžeme "over head" jakoby nad hlavové činnosti, to jsou volejbalové, tenisové sporty, které trhají úpony, tam je složitá soustava v tom rameni a stačí natrhnout trošičku ten úpon a už to způsobí další pochod bolestem.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já věřím, že ortopedie v Krnově bude mít stále dostatek pacientů, že budete mít stále výborné přístrojové vybavení a že se vám daří i personálně mít tým, na který se můžete spolehnout.

Mojmír Svoboda, primář ortopedického oddělení SZZ Krnov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Vám to přejeme samozřejmě Vám děkuji za návštěvu a vám milí diváci děkuji za pozornost a těším se příště, na viděnou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-05-01-2022-17-42