Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Rehabilitace postcovidových pacientů
  • FNO otevřela specializovanou ambulanci tělovýchovného lékařství, Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství
  • Centrum léčby endometriózy

Dobrý den všem, které zajímá, co se děje za branami Fakultní nemocnice Ostrava….tentokrát se dozvíte novinky z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství a také poradíme ženám, které se potýkají s endometriózou.

Rehabilitace postcovidových pacientů

Klinika Rehabilitace a tělovýchovného lékařství, podobných pracovišť je v Česku jen několik. Ve fakultní nemocnici se odborníci aktuálně starají o lidi, kteří prodělali nemoc covid 19 s těžkým průběhem. Jejich návrat do normálního života je složitý. Podívejte se na dva příběhy.

Eduard Morávek, pacient po onemocnění covid-19: před 8 dny jsem byl ležák, nosili mi mísu a neuměl se ani umýt, ani zuby vyčisti, nic nikomu to nepřeje, je to hrozné, ale když se zamaká, tak jsem zpátky.

Až do 7 ledna pan Morávek, podobně jako většina lidí o tom, že koronavirus způsobuje i vážné zdravotní potíže, jen slyšel. Stejně, jako pan Steiner, kterého přivezli do ostravské fakultní nemocnice v polovině října s mírným průběhem nemoci.

Libor Steiner, pacient po onemocnění covid-19: Ale potom se to během jednoho dne prudce zhoršilo, takže jsem byl intubovaný a byl jsem uveden na tu umělou plicní ventilaci, a je fakt, že jsem si toho moc nepamatoval, protože jsem byl v umělém spánku.

Oba muži se teď na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství snaží s pomocí odborníků vrátit do života.

Tomáš Hudeček, lékař, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: komplexní rehabilitační péče u těchto pacientů spočívá především v postupné vertikalizace a následně nácviku chůze s vhodnou oporou, velmi důležitá je také respirační terapie a nácvik činností běžného dne a zvyšování tolerance fyzické zátěže

Jdou mi rovně ty nohy, jo? Nemám žádné opilecké sklony.

Tomáš Hudeček, lékař, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: zkuste ke mně jít jakoby po provaze, tam ta nejistota je vidět

Spektrum pacientů, kteří jsou na klinice hospitalizováni i několik týdnů se v posledních dnech změnilo.

Irina Chmelová, primářka, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Věnujeme se především pacientům po cévních mozkových příhodách, pacientům po závažných úrazech a samozřejmě přibývají nám pacienti, kteří se nacházejí v těžké dekondici v souvislosti s těžkým průběhem covidové infekce.

Libor Steiner, pacient po onemocnění covid-19: Skvělá péče, skvělí lidí, velké pokrok opravdu.

FNO otevřela specializovanou ambulanci tělovýchovného lékařství, Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nově vzniklá ambulance, která začala fungovat v těchto dnech, ale i zapojení fyzioterapie do péče o covidové a postcovidové pacienty, to jsou témata pro docenta Dalibora Pastuchu, přednostu Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. Dobrý den.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, klinika poskytuje v rámci rehabilitační a fyzikální medicíny komplexní diagnostickou a terapeutickou péči, má lůžkovou část s kapacitou pětadvaceti lůžek. Jaké případy nejčastěji na oddělení máte a s jakými obtížemi pacientům nejčastěji pomáháte?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dá se říct, že za běžných, tedy těch nekovidových dní, naše klinika pracuje především ve spolupráci s ostatními klinikami a zapojuje se do tzv. mezi oborových center. Tady ve Fakultní nemocnici v Ostravě je to především Centrum komplexní cerebrovaskulární a Centrum traumatologické, čili dá se říct, že naši pacienti se rekrutují především z těchto center.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jsou u vás pacienti umístěni na oddělení, znamená to, že ta péče z vaší strany je intenzivnější než péče, když by k vám docházeli ambulantně?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Ano, dá se říct samozřejmě, že lůžková péče poskytuje možnost komplexnější rozsáhlejší rehabilitační péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak vypadá takový den pacienta u vás na oddělení?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Pacienti tím, že jsou hospitalizováni v lůžkových zařízení, tak samozřejmě mají ráno vizitu lékaře, který zkontroluje jejich aktuální zdravotní stav a potom během dne na základě té předpreskripce, která vychází z jejich konkrétní diagnózy, absolvují celou sérii fyzioterapií a jednotlivých procedur.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak jste vybavení a jaké máte odborníky na oddělení?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dá se říct, že pro každé pracoviště fyzioterapie jsou základní dva pilíře, je to kvalitní technické vybavení a přístrojové vybavení, a potom kvalitní dobře edukovaný personál. Rehabilitace jako taková je obor, který se vyvíjí velmi dlouze a je zapotřebí rozsáhlé vzdělávání zaměstnanců a můžu říct, že tady v Ostravě máme to štěstí, že pracujeme se špičkovým personálem, který je velmi dobře erudován a vzdělává se v těchto oblastech a má možnost využívat špičkové technické vybavení například robotickou rehabilitaci. Pacientům se tedy dostává komplexní, velmi dobré péče na špičkové, dá se říci, světové úrovni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsem řekla, že novinkou je otevření ambulance sportovní medicíny. Komu tím pádem nabízíte péči?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já jsem velice rád, že ve spolupráci s Fakultní nemocnici Ostrava se podařilo za takto komplikované situace, která je v těchto dnech, kdy dochází k útlumu nekovidové péče, otevřít specializovanou ambulanci tělovýchovného lékařství. Naše pracoviště se nezaměřuje pouze na vrcholové sportovce, ale jsme otevřeni široké sportující veřejnosti, to znamená především výkonnostní sportovci, každý registrovaný sportovec, ať už jsou to hráči předškolní ligy nebo děti, které sportují v různých kroužcích. Také samozřejmě služby naší ambulance mohou využívat laici, kteří rádi sportují a chtějí znát svůj zdravotní stav, případně se snaží změnit svůj životní styl a chtějí začít intenzivně sportovat a neví si rady jaký typ, případně v jaké intenzitě, sportovní aktivity je pro ně vhodný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že se stává i to, že řeknete zvolený typ sportování pro vaše tělo nebo pro vaši kondici není možný, zvolte něco jiného nebo nesportujte vůbec, to snad ani nemůžete říct nebo ano?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Snažíme se tohle opravdu neříkat. Dá se říci, že v dnešní moderním tělovýchovném lékařství už skoro neexistují diagnózy, kdy bychom zakázali sport. Naštěstí takovéto situace jsou opravdu velmi velmi vzácné. Naopak se snažíme vždy zvolit tu vhodnou pohybovou aktivitu i pro pacienty, kteří mají nějaké omezení, například pacienti s astmatem, s obezitou, s hypertenzí. A právě dobře zvolený typ sportovní aktivity je pro tyto pacienty automatickou součástí jejich léčby a nedílně se podílí na zlepšení jejich zdravotního stavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně také pečujete o covidové a postcovidové pacienty, v jakém stavu se k vám na oddělení dostávají?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Problematika postkovidových pacientů nebo rehabilitace v této kovidové pandemii je v podstatě složitá a zahrnuje dvě základní oblasti. Jednak jsou to samotní pacienti, kteří prodělali nějakou těžší formu kovidového onemocnění a projevují se u nich trvalé následky. Druhou skupinou jsou pacienti, kteří se k nám teď dostávají na naše lůžkové oddělení, kteří neprodělali kovidovou infekci, ale v rámci uvolnění lůžek pro ostatní pacienty v rámci nemocnice, přijímáme pacienty s celou řadou jiných onemocnění, než kteří standardně lehávají na odděleních rehabilitace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně spokojených pacientů.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já Vám taky mockrát děkuji za pozvání. Děkuju.

Centrum léčby endometriózy

Endometrióza postihuje až 10 % žen v plodném věku. Nemoc často doprovází velké bolesti, také proto bývá endometrióza pro mnohé ženy noční můrou. Plně se vyléčit nedá, ale lékaři umí výrazně ztlumit bolesti. 

Jan Kümmel, primář, Gynekologicko-porodnické klinika FN Ostrava: Když přijde žena, která je zbořená po všech těch stránkách – zdravotní, sociální, psychické a postupem času vidíte, že jsme ji pomohli, tak to je jako bezvadné. To je super.

Endometrióza trápí každou desátou českou ženu v produktivním věku. S velkými úspěchy ji dokáží léčit v Centru endometriózy Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava v čele s primářem kliniky Janem Kümmlem.

Jana Kocurová, pacientka: Bolesti se pak stupňovaly, při vyprazdňování, kdy jsem úplně brečela bolestí. Nikdy jsem nevěděla, kdy ta bolest přijde. Zůstávala jsem doma, bez práce, nechtěla jsem ani mezi lidi.

MUDr. Jan Kümmel, gynekolog, Gynekologicko-porodnická klinika FNO:  Pacientka byla v dezolátním stavu, a to jak psychickém, tak sociálním i zdravotním. Ten nález byl veliký a od počátku to směřovalo k operaci.

Podle doktora Kümmla to ale nemusí platit pro všechny ženy. Jsou i jiné formy léčby. I když se endometrióza zatím plně vyléčit nedá, bolesti umí lékaři výrazně zmírnit.

Jana Kocurová, pacientka:  Tím, že nemám ty bolesti, už mě to tak nějak i nakoplo, psychika je mnohem lepší, sebevědomí je větší.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
11. března 2021, 18:45

Dobrý den všem, které zajímá, co se děje za branami Fakultní nemocnice Ostrava….tentokrát se dozvíte novinky z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství a také poradíme ženám, které se potýkají s endometriózou.

Rehabilitace postcovidových pacientů

Klinika Rehabilitace a tělovýchovného lékařství, podobných pracovišť je v Česku jen několik. Ve fakultní nemocnici se odborníci aktuálně starají o lidi, kteří prodělali nemoc covid 19 s těžkým průběhem. Jejich návrat do normálního života je složitý. Podívejte se na dva příběhy.

Eduard Morávek, pacient po onemocnění covid-19: před 8 dny jsem byl ležák, nosili mi mísu a neuměl se ani umýt, ani zuby vyčisti, nic nikomu to nepřeje, je to hrozné, ale když se zamaká, tak jsem zpátky.

Až do 7 ledna pan Morávek, podobně jako většina lidí o tom, že koronavirus způsobuje i vážné zdravotní potíže, jen slyšel. Stejně, jako pan Steiner, kterého přivezli do ostravské fakultní nemocnice v polovině října s mírným průběhem nemoci.

Libor Steiner, pacient po onemocnění covid-19: Ale potom se to během jednoho dne prudce zhoršilo, takže jsem byl intubovaný a byl jsem uveden na tu umělou plicní ventilaci, a je fakt, že jsem si toho moc nepamatoval, protože jsem byl v umělém spánku.

Oba muži se teď na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství snaží s pomocí odborníků vrátit do života.

Tomáš Hudeček, lékař, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: komplexní rehabilitační péče u těchto pacientů spočívá především v postupné vertikalizace a následně nácviku chůze s vhodnou oporou, velmi důležitá je také respirační terapie a nácvik činností běžného dne a zvyšování tolerance fyzické zátěže

Jdou mi rovně ty nohy, jo? Nemám žádné opilecké sklony.

Tomáš Hudeček, lékař, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: zkuste ke mně jít jakoby po provaze, tam ta nejistota je vidět

Spektrum pacientů, kteří jsou na klinice hospitalizováni i několik týdnů se v posledních dnech změnilo.

Irina Chmelová, primářka, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Věnujeme se především pacientům po cévních mozkových příhodách, pacientům po závažných úrazech a samozřejmě přibývají nám pacienti, kteří se nacházejí v těžké dekondici v souvislosti s těžkým průběhem covidové infekce.

Libor Steiner, pacient po onemocnění covid-19: Skvělá péče, skvělí lidí, velké pokrok opravdu.

FNO otevřela specializovanou ambulanci tělovýchovného lékařství, Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nově vzniklá ambulance, která začala fungovat v těchto dnech, ale i zapojení fyzioterapie do péče o covidové a postcovidové pacienty, to jsou témata pro docenta Dalibora Pastuchu, přednostu Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. Dobrý den.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, klinika poskytuje v rámci rehabilitační a fyzikální medicíny komplexní diagnostickou a terapeutickou péči, má lůžkovou část s kapacitou pětadvaceti lůžek. Jaké případy nejčastěji na oddělení máte a s jakými obtížemi pacientům nejčastěji pomáháte?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dá se říct, že za běžných, tedy těch nekovidových dní, naše klinika pracuje především ve spolupráci s ostatními klinikami a zapojuje se do tzv. mezi oborových center. Tady ve Fakultní nemocnici v Ostravě je to především Centrum komplexní cerebrovaskulární a Centrum traumatologické, čili dá se říct, že naši pacienti se rekrutují především z těchto center.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jsou u vás pacienti umístěni na oddělení, znamená to, že ta péče z vaší strany je intenzivnější než péče, když by k vám docházeli ambulantně?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Ano, dá se říct samozřejmě, že lůžková péče poskytuje možnost komplexnější rozsáhlejší rehabilitační péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak vypadá takový den pacienta u vás na oddělení?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Pacienti tím, že jsou hospitalizováni v lůžkových zařízení, tak samozřejmě mají ráno vizitu lékaře, který zkontroluje jejich aktuální zdravotní stav a potom během dne na základě té předpreskripce, která vychází z jejich konkrétní diagnózy, absolvují celou sérii fyzioterapií a jednotlivých procedur.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak jste vybavení a jaké máte odborníky na oddělení?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dá se říct, že pro každé pracoviště fyzioterapie jsou základní dva pilíře, je to kvalitní technické vybavení a přístrojové vybavení, a potom kvalitní dobře edukovaný personál. Rehabilitace jako taková je obor, který se vyvíjí velmi dlouze a je zapotřebí rozsáhlé vzdělávání zaměstnanců a můžu říct, že tady v Ostravě máme to štěstí, že pracujeme se špičkovým personálem, který je velmi dobře erudován a vzdělává se v těchto oblastech a má možnost využívat špičkové technické vybavení například robotickou rehabilitaci. Pacientům se tedy dostává komplexní, velmi dobré péče na špičkové, dá se říci, světové úrovni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsem řekla, že novinkou je otevření ambulance sportovní medicíny. Komu tím pádem nabízíte péči?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já jsem velice rád, že ve spolupráci s Fakultní nemocnici Ostrava se podařilo za takto komplikované situace, která je v těchto dnech, kdy dochází k útlumu nekovidové péče, otevřít specializovanou ambulanci tělovýchovného lékařství. Naše pracoviště se nezaměřuje pouze na vrcholové sportovce, ale jsme otevřeni široké sportující veřejnosti, to znamená především výkonnostní sportovci, každý registrovaný sportovec, ať už jsou to hráči předškolní ligy nebo děti, které sportují v různých kroužcích. Také samozřejmě služby naší ambulance mohou využívat laici, kteří rádi sportují a chtějí znát svůj zdravotní stav, případně se snaží změnit svůj životní styl a chtějí začít intenzivně sportovat a neví si rady jaký typ, případně v jaké intenzitě, sportovní aktivity je pro ně vhodný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že se stává i to, že řeknete zvolený typ sportování pro vaše tělo nebo pro vaši kondici není možný, zvolte něco jiného nebo nesportujte vůbec, to snad ani nemůžete říct nebo ano?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Snažíme se tohle opravdu neříkat. Dá se říci, že v dnešní moderním tělovýchovném lékařství už skoro neexistují diagnózy, kdy bychom zakázali sport. Naštěstí takovéto situace jsou opravdu velmi velmi vzácné. Naopak se snažíme vždy zvolit tu vhodnou pohybovou aktivitu i pro pacienty, kteří mají nějaké omezení, například pacienti s astmatem, s obezitou, s hypertenzí. A právě dobře zvolený typ sportovní aktivity je pro tyto pacienty automatickou součástí jejich léčby a nedílně se podílí na zlepšení jejich zdravotního stavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně také pečujete o covidové a postcovidové pacienty, v jakém stavu se k vám na oddělení dostávají?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Problematika postkovidových pacientů nebo rehabilitace v této kovidové pandemii je v podstatě složitá a zahrnuje dvě základní oblasti. Jednak jsou to samotní pacienti, kteří prodělali nějakou těžší formu kovidového onemocnění a projevují se u nich trvalé následky. Druhou skupinou jsou pacienti, kteří se k nám teď dostávají na naše lůžkové oddělení, kteří neprodělali kovidovou infekci, ale v rámci uvolnění lůžek pro ostatní pacienty v rámci nemocnice, přijímáme pacienty s celou řadou jiných onemocnění, než kteří standardně lehávají na odděleních rehabilitace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně spokojených pacientů.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já Vám taky mockrát děkuji za pozvání. Děkuju.

Centrum léčby endometriózy

Endometrióza postihuje až 10 % žen v plodném věku. Nemoc často doprovází velké bolesti, také proto bývá endometrióza pro mnohé ženy noční můrou. Plně se vyléčit nedá, ale lékaři umí výrazně ztlumit bolesti. 

Jan Kümmel, primář, Gynekologicko-porodnické klinika FN Ostrava: Když přijde žena, která je zbořená po všech těch stránkách – zdravotní, sociální, psychické a postupem času vidíte, že jsme ji pomohli, tak to je jako bezvadné. To je super.

Endometrióza trápí každou desátou českou ženu v produktivním věku. S velkými úspěchy ji dokáží léčit v Centru endometriózy Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava v čele s primářem kliniky Janem Kümmlem.

Jana Kocurová, pacientka: Bolesti se pak stupňovaly, při vyprazdňování, kdy jsem úplně brečela bolestí. Nikdy jsem nevěděla, kdy ta bolest přijde. Zůstávala jsem doma, bez práce, nechtěla jsem ani mezi lidi.

MUDr. Jan Kümmel, gynekolog, Gynekologicko-porodnická klinika FNO:  Pacientka byla v dezolátním stavu, a to jak psychickém, tak sociálním i zdravotním. Ten nález byl veliký a od počátku to směřovalo k operaci.

Podle doktora Kümmla to ale nemusí platit pro všechny ženy. Jsou i jiné formy léčby. I když se endometrióza zatím plně vyléčit nedá, bolesti umí lékaři výrazně zmírnit.

Jana Kocurová, pacientka:  Tím, že nemám ty bolesti, už mě to tak nějak i nakoplo, psychika je mnohem lepší, sebevědomí je větší.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-11-03-2021-18-45